Historia Rosji.doc

(162 KB) Pobierz

Tematy związane z Rosją:

Charakterystyka osób Lenina, Stalina, Trockiego

CHARAKTERYSTYKA POLITYKI ROSJI NA DALEKIM WSCHODZIE

DUMA PAŃSTWOWA W ROSJI I JEJ ZNACZENIE

DZIAŁANIA WOJENNE NA FRONCIE (1914 – 1915)

DZIAŁANIA WOJENNE ROSJI W I WOJNIE ŚWIATOWEJ

Główne nurty ruchu narodnickiego

Imperium rosyjskie wobec Szwecji 1801-1815.

Manifest październikowy Mikołaja I w 1905r.

NEOSLAWIZM

OKCYDENTALIZM

PANSLAWIZM

Partie polityczne w Rosji po 1905 roku.

Poglądy polityczne Mikołaja Czernyszewskiego

POGLĄDY POLITYCZNE WISSARIONA BIELIŃSKIEGO

POLĄDY POLITYCZNE ALEKSANDRA HERCENA.

Polityka caratu wobec Litwy XIX/XX w.

Przewrót bolszewicki w 1917

PRZYCZYNY, NASTĘPSTWA I PRZEBIEG WOJNY KRYMSKIEJ 1853-56

PRZYCZYNY, PRZEBIEG I NASTEPSTWA WOJNY ROSYJSKO JAPONSKIEJ 1904-1905

Rewolucja lutowa w Rosji

Rosja a hegemonia niemiecka w Europie na przełomie XIX i XX w.

Rosja w I wojnie światowej 1916 –17

SŁOWIANOFILSTWO

SŁOWIANOFILSTWO KLASYCZNE W XIX WIEKU

STOSUNKI ROSYJSK0-FRANCUSKIE 1856-1890

STOSUNKI ROSYJSKO-FRANCUSKIE 1815 - 1856.

STOSUNKI ROSYJSKO-TURECKIE 1841-1856

SYTUACJA PRAWNA CHŁOPÓW ROSYJSKICH W I POŁOWIE XIX W. USTAWODAWSTWO WOBEC CHŁOPÓW W I POŁOWIE XIX W.

UKRAINA ROSYJSKA NA PRZEŁOMIE XIX i XX WIEKU

WOJNA KRYMSKA

ZIEMIE BAŁORUSI NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU

Zjazd w Erfurcie

ŻYCIE WEWNĘTRZNE ZA MIKOŁAJA I (1825-55)

 

OKCYDENTALIZM [początek] - prąd społeczny rozwijający się od czwartego wieku. a ukształtowany w piątym dziesięcioleciu XIX w. Głównymi formami działalności były dyskusje salonowe i publicystyka. Utrzymywano, że przynajmniej od czasów Piotra I. Rosja nie różni się w swej drodze rozwojowej od Zachodu, więc stosunki w Rosji powinny być zeuropeizowane. Uważali, że Zachodnia Europa osiągnęła najwyższy stopień cywilizacji i nadal ja doskonale rozwija. Popierając systemy Zachodniej Europy nie mogli aprobować poddaństwa, które uważali za zło, niesprawiedliwość. Rozwiązanie kwestii chłopskiej me może być radykalne opowiadali się za umiarkowaną "odgórna' , reformą.

Okcydentaliści popierali rozwój gospodarczy, oświatę, przemysł. Domagali się przystąpienia do budowy kolei żelaznej. Był to ruch liberalny, w latach późniejszych jego przedstawicieli nazywano liberałami.

Do okcydentalistów można zaliczyć Czaadajewa, Bielińskiego, Hercena, Oganowa. Granowskiego. Do konfliktów ze Słowianofilami doszło po opublikowaniu w "Teleskopie” w 1836 r. "Listu filozoficznego" przez Czaadajewa. Artykuł ten zawierał pesymistyczną wizję Rosji w przyszłości, która wg autora nie potrafiła skorzystać z doświadczeń europejskich i zastosować ich w Rosji. Krytykuje też prawosławie, które nie spełniło swojej roli wg Czaadajewa. Ogólnie rzecz biorąc "List" potępiał absolutystyczny reżim w Rosji

 

SŁOWIANOFILSTWO [początek]- nurt społeczny, którego przedstawiciele krytykowali europeizację stosunków w Rosji, uważali, że wzory zachodnie nie nadają się do zastosowania w ich kraju. Utrzymywali, że warunki życia i układ sił społecznych w Rosji zawsze odznaczały się cechami pozytywnymi, że dróg wiodących do zmian należy szukać we własnej przeszłości (podobnie jak okcydentaliści dostrzegali wiele problemów). Uważali, że na Rusi istniała całkowita harmonia w stosunkach między ludem i władza państwa. Stwierdzali. że dzięki prawosławiu panowała na Rusi prawdziwa wolność ducha i sprawiedliwe przyjęcie jego miało doniosłe znaczenie dla Rosjan.

Potępieni Piotra I, który realizując swoje nowatorskie zachcianki wyrządził wiele złego Rosji. Mimo takich poglądów uważali. że potrzebne jest rozwiązanie sprawy chłopskiej tj. zniesienie poddaństwa. Słowianofile nie byli darzeni sympatia przez carat, mimo, iż w ich poglądach było wiele podobieństw do teorii oficjalnej ludowości propagowanej przez carat. Obawiano się ich jako reprezentantów budź co bądź samodzielnego myślenia Niewątpliwie zasługa Słowianofilów jest to, że wyznając takie. a nie inne poglądy. interesowali się folklorem, zbierając pieśni ludowe, podania, badali stara kulturę ruska, co przekazali w dorobku nam. Przedstawicielami tego ruchu są Chomiakow. Aksakow. Jazykow Kirejewski.

 

NEOSLAWIZM [początek]- powstaje na początku XX w. wśród Słowian z inicjatywy polityków czeskich popieranych przez Rosję. Miał na celu skupienie, zjednoczenie narodów słowiańskich pod zwierzchnictwem Rosji i uzyskanie ich poparcia dla jej antyniemieckiej polityki Manifestacją Neoslawizmu były zjazdy słowiańskie (Praga. Sofia - bez udziału Polaków) których głównym rezultatem było zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo niemieckie (PANGERMANIZM).

PANSLAWIZM [początek]- Idea mająca na celu zjednoczenie Słowian.

Po raz pierwszy terminu "Panslawizm" użył J Herkel w 1826 roku na oznaczenie idei jedności kulturowo-językowej ludów słowiańskich. Idee zjednoczenia Słowian, wolnych i równych w Federacji Narodów żywe były wśród demokratycznych i liberalnych elementów w różnych krajach słowiańskich. W Rosji głosiło je m.in. Stowarzyszenie Zjednoczonych Słowian ( 1823 r. ). Reprezentował je również A J Hercen i M.A. Bakonin. Idee zjednoczenia Słowian południowych i zachodnich znalazły wyraz w różnorodnych koncepcjach w Liryzmie. Jugoslawizmie,. Austroslawizmie. Demokratyczne odłamy polskiej wielkiej emigracji wysuwały program Federacji Narodów Słowiańskich bez udziału w niej Rosji Myśl tę rozwijał obóz emigracji postyczniowej ("Niepodległość") w latach 60 - tych XIX w. Za zjednoczeniem narodów słowiańskich, nie wyłączając Rosji. wypowiadał się Tokarzewski ('Gmina").

W Rosji narodził się w okresie wojny krymskiej. kiedy to wyraźnie wzrasta zainteresowanie Słowianami pod panowaniem tureckim i austriackim Słowianofilstwo wówczas przekształca się w Panslamzm. Celem Pansiamzmu jest zjednoczenie Słowian. Jego główni działacze to Pogodin. Damlewski. Domagali się w myśl trój jedynej formuły "Prawosławie, samo dzierżawie ludowość nadania a ludowego charakteru caratowi, podporządkowanie jego wewnętrznej polityki rosyjskiemu nacjonalizmowi. W polityce zagranicznej zalecał izolację od Europy Zachodniej, utworzenie wszechrosyjskiego związku z udziałem wszystkich Słoman pod protektoratem Rosji.

Po wojnie Krymskiej Panslawizm stał się oficjalnym i zorganizowanym ruchem.

POGLĄDY POLITYCZNE WISSARIONA BIELIŃSKIEGO[początek]

Na Uniwersytecie Moskiewskim zaktywizowało się Stowarzyszenie literackie 11 numeru, którego założycielem był krytyk literacki, publicysta i filozof Wissarion Bieliński. Nazwa przyjęta od numeru pokoju, który zajmował w internacie. Był synem lekarza prowincjonalnego. Działalność ich nie podcinała podstaw caratu mimo dyskusji nad koniecznością zniesienia poddaństwa i zmiany ustroju w Rosji, roztrząsali problemy filozoficzne i estetyczne, Jego utwór pt. " Dymitr Kalinin " wyrażał protest przeciw instytucji poddaństwa. Zaznajomił się powierzchownie z filozofią Hegla, uznał nagle całą rzeczywistość rosyjską za rozumną, nie podlegającą krytyce, okres ten trwał około trzech lat. Należał do okcydentalistów /zaradnicy/. System poddańczo - pańszczyźniany uznawali za zło, któremu należy położyć kres. Uważali tak z przekonań osobistych. Od połowy szóstego dziesięciolecia nazwie się ich liberałami. Uważali, że należy naśladować zachodnią Europę, która osiągnęła szczyt cywilizacyjny.

List do Gogola jest jego odpowiedzią na utwór "Fragmenty". Napisany w 1847 r. opublikował go w 1855r, Hercen za granicą. Bieliński wyrażał w nim credo rewolucyjnego demokratyzmu - zniesienie pańszczyzny, kar cielesnych, przestrzeganie ustaw, które istnieją, są najżywotniejszymi i aktualnymi zagadnieniami narodowymi Rosji. Od Bielińskiego zaczyna się raznoczańska, rewolucyjna demokracja rosyjska. Iwan Panajew wciąga go do miesięcznika Sowriemiennik - stał się trybuną myśli demokratycznej utrzymującą się do końca zamknięcia.

POGLĄDY POLITYCZNE ALEKSANDRA HERCENA. [początek]

Po tragicznym grudniu 1825r. siły rewolucyjne przejściowo się wyczerpały i musiał nastąpić okres wzajemnego uspokojenia. Mimo wszystko jednak próbowano zbierać siły i zrzeszać się w kółkach konspiracyjnych i próbowano zdać sobie sprawę z perspektyw na przyszłość. Sama działalność kółek łączyła się dość ściśle z życiem uniwersyteckim. Przodowała Moskwa, gdzie ukształtowało się kółko w uniwersytecie moskiewskim. Założyli je dwaj wybitni później działacze rewolucyjni na emigracji, Aleksander Hercen i Mikołaj Ogariow.

Hercen miał 14 lat, gdy na uroczystym nabożeństwie odprawianym w 1826r. w Moskwie na intencję panowania Mikołaja I przysiągł sobie, że całe swoje życie poświęci walce rewolucyjnej. Nieco później nastąpiła druga przysięga; złożona przez Hercena wspólnie z Ogariowem , że poświęcą tej walce całe życie, że śmierć dekabrystów musi zostać pomszczona.

Hercen w roku 1829, po wstąpieniu na wydział matematyczno fizyczny uniwersytetu moskiewskiego założył tajne kółko akademickie. Członkowie kółka rozpamiętywali niedawne czyny dekabrystów, zastanawiali się nad przyczynami ich klęski, szukali odpowiedzi w lekturze o treści politycznej i filozoficznej.

Hercen kształtował swoje poglądy:

- zachwycał się rewolucją lipcową 1830r. we Francji, powstaniem listopadowym w Polsce,

- sądził że pod wpływem powstania listopadowego wybuchnie rewolucja w samej Rosji.

Na jego poglądy miały wpływ kontakty ze studentami polskimi w Moskwie. Hercen był zdecydowanym przyjacielem Polski i Polaków.

W lipcu 1834r.,aresztowano Hercena i zesłano do guberni perińskiej. Później otrzymał zezwolenie na przeniesienie do Wiestki, gdzie pracował w kancelarii gubernatora. Ostatecznie Hercoen znalazł się w Petersburgu, gdzie poznał się z Bielińskim, włączył się w dyskusję między okcydentalistami i słowianofilami i zajął się działalności publicystyczną.

W roku 1842r. Hercen uzyskał zezwolenie na powrót do Moskwy, gdzie postanowił się oderwać od znienawidzonego systemu. Z początkiem 1847r. Hercen z rodziną wyjechał za granicę. W Paryżu nawiązał kontakty z działaczami i literatami polskimi m,in. z Edmundem Chojeckim, Mickiewiczem.

Klęska rewolucji we Francji wywarła silny wpływ na dalszą działalność Hercena. Myślał nad sprawiedliwym ustrojem społecznym Rosji . stąd idealizowanie przez niego rosyjskiej wspólnoty gminnej. Ostatecznie założył wolną Drukarnię Rosyjską, aby za pośrednictwem czasopism nawiązać kontakty z własnym społeczeństwem, przyczynić się do jego rewolucyjnego wychowania.

Wolna Rosyjska Drukarnia powstała w 1853r. w Londynie. Od 1855r, Hercen wydawał periodyk "Polarnaja zwiezda" /Polarna gwiazda, a od lipca 1857r. wydawał "Kolokot" /Dzwon/ . najlepsze pismo rosyjskie rewolucyjne w XIXw. Hercen nie oszczędzał na jego łamach ponurych stron systemu rządzenia i ucisku Rosji.

Na początku Hercen ostrzegał Polaków przed zbyt pośpiesznym zrywem, dążył aby wspólnie zaatakować carat i w najdogodniejszym momencie. Na emigracji sprawy polskie znalazły się w "Kołokole" na pierwszym miejscu. Konsekwentnie popierał Hercen powstanie styczniowe, występował w obronie Polski, apelował do kołnierzy i oficerów rosyjskich, aby nie strzelali do powstańców, zwalczał nastroje antypolskie w Rosji, piętnował kalumnie rzucane na Polaków w prasie rosyjskiej, publikował materiały świadczące o popełnianym bezprawiu, zamieszczał wspomnienia o Polakach i rosyjskich uczestnikach powstania, którzy zginęli na polu bitwy lub zostali ujęci straceni.

STOSUNKI ROSYJSKO-FRANCUSKIE 1815 - 1856. [początek]

Wstąpienie na tron Mikołaja I zapoczatkowało nową fazę w rosyjskiej polityce zagranicznej, bezpośrednio przedtem pasywnej zwiazanej z bieżacymi interesami państw Świętego Przymierza. Nie miał zamiaru odstępować od tego M.I., postanowił jednak zająć zdecydowaną postawę wobec problemu greckiego. Stosunki z państwami zachodnimi układały się bardzo korzystnie, nic nie przeszkadzało w jak najbardziej pozytywnymrozwiązaniu konfliktu na Półwyspie Bałkańskim

Z konieczności współdziałania zdawano sobie sprawę w Londynie i Paryżu. Obawiano się tam wzmocnienia Rosji, toteż państwa zachodnie przystąpiły do zdecydowanej akcji.

23.III.1826 podpisano tzw. Protokół petersburski. Rosja, Anglia zobowiązały się do wywarcia odpowiedniego nacisku na Turcję w celu uzyskania od niej zgody na przyznanie Grecji autonomii. Zawiadomienie o podpisaniu artykułu wysłano do Paryża, Berlina i Wiednia proponując przyłączenia się do tych postanowień. Tylko Francja wyraziła gotowość współdziałania dla sprawy greckiej.

6.VII.1826- traktat londyński, mówiący o przywróceniu spokoju i ładu w pd. – wsch. Europie, przez położenie kresu walce Greków z Turkami. Ostatecznie zawarto w Akermanie 25.IX.1826 porozumienie ros.-tur. Turcja zobowiązała się nie naruszać autonomii Serbii, Mołdawii i Wołoszczyzny.

Turcy nie spieszyli się z wprowadzeniem nowego porozumienia w życie. Walki w Grecji trwały nadal. Rządy mocarstw obawiały się, że dalsza bezczynność może spowodować upadek powstania greckiego. Postanowiono zastosować blokadę wybżerzy greckich. Eskadry Anglii, francji i Rosji zablokowały flotę turecką w zatoce Navarino. Wywiązała się bitwa morska, w której flota turecko-egipska uległa zupełnemu zniszczeniu, wywołało to gwałtowną reakcję w Konstantynopolu, sułtan uznał konwencję akermańską za nieważną. Doszło do wojny Rosji z Turcją, sojusznicy wycufali swoje oddziały z Grecji północnej. Wojna zakończyła się traktatem adrianopolskim. Mikołaj I nie miał zaufania do rządzonej przez Ludwika Filipa Francji. Jednak z udziałem Francji stanęła 2 konwencja londyńska, 13.VII. 1841. Dardanele i Bosfor zamknięto dla floty wojennej wszystkich państw. Tymczasem w Europie zaczęła narastać nowa fala rewolucji. Na wieść o rewolucji lutowej w Paryżu, car zaczął intensywne przygotowania do interwencji, która jednak niedoszła do skutku.

WOJNA KRYMSKA: [początek]

Zaczęło się od żądań wystosowanych do sułtana Turcji przez cara i cesarza austriackiego, którzy domagali się wydania patriotów węgierskich i polskich, zbiegłych na terytorium tureckie po stłumieniu rewolucji na Węgrzech. Sułtan odmówil, konsultując się z przedstawicielami dyplomacji angielskiej i francuskiej.

Anglia i Francja wykorzystywały analogiczne sytuacje aby podważyć autorytet Rosji. Stosunki francusko-rosyjskie niedobre za panowania Ludwika Filipa, nie zmieniły się na lepsze w okresie prezydentury Ludwika Napoleona, ani też gdy w grudniu 1852 r. Francja stawała się po raz drugi cesarstwem, a jej dotychczasowy prezydent zaczął panować jako Napoleon III. Właśnie nowemu cesarzowi stawał się potrzebny jakiś poważny konflikt polityczny ażeby zakończywszy go pomyślnie, utrwalić i umocnić swój tron.

Do lańcucha przyczyn dolaczyla się jeszcze jedna:

W 1850 wybuchł spór dyplomatyczny o "miejsca święte" w tureckiej Palestynie. Od dawna bowiem katolicka Francja i prawoslawna Rosja staraly się o wyjednanie w Konstantynopolu prawa do opieki nad miejscami świętymi. W momencie wybuchu konfliktu, Rosja posiadala klucz do glównej świąyni betlejemskiej, co symbolizowało opiekę nad miejscami świętymi.

Przeciwko temu wystapil prezydent Ludwik Napoleon, żądajac oddania tych kluczy duchowieństwu katolickiemu.

Specjalnie powolana przez rzad komisja turecka opowiedziala się za oddaniem kluczy katolikom. Francuzi otrzymali klucze w XII. 1852 r..

W wojnie krymskiej po stronie Turcji stanęły Anglia i Francja. 12.III.1854 Anglia, Francja i Turcja związaly się sojuszem, 15-16.III - Ang. i Fran. wydały wojnę Rosji.Postawilo to Rosję w zupełnie odmiennej sytuacji. Przewaga sil byla po stronie koalicji. 18.III.1856 podpisano traktat pokojowy w Paryżu . Autorytet międzynarodowy caratu doznal znacznego uszczerbku, a w samej Rosji już niemal powszechnie zrozumiano, że siła państwa opartego na ustroju pańszczyźniano-poddańczym jest iluzoryczna i że bez przeprowadzenia odpowiednich zmian nastapić może w przyszlości prawdziwa katastrofa.

 

DZIAŁANIA WOJENNE ROSJI W I WOJNIE ŚWIATOWEJ [początek]

28.VI. 1914 - Zabójstwo arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w Sarajewie, następcy tronu Austro~Węgier.

28.VIL 191 . Austro·Węgry wydały Serbii wojnę.

1.VIII . Niemcy wypowiedziały Rosji wojnę,

Ogółem w wonie wzieło udzieł ok. 30 Państw:po jednej stronie pańsatwa centralne . Niemcy, Austro~Węgry, Turcja i Bułgaria, po drugiej ENTENTA +1915 Włochy. Naczelny wódz armii Rosji , w. Książę Mikołaj Nikołajewicz, szef sztabu . gen. Mikołaj Jarmezkiewicz: tzw. frontem pn.zachodnim dowodził · gen. Jakub Żyliński, a pd.~zachodnim /do granicy rumuńskiej/ · gen. Mikołaj Iwanow.

DZIAŁANIA WOJENNE NA FRONCIE (1914 – 1915) [początek]

Wymienione odcinki frontu tworzyły razem jedną linię.

W 1915 r. dokonano na tej linii innego podziału, na trzy fronty: północny, zachodni i pd~zachodni, a w 1916 roku utworzono front romański. Od,XI 1914r. istniał wzdłuż granicy rosyjsko-tureckiej front kaukazki, którym dowodził namiestnik Kaukazu, gen. Hilarion. WoronioW-Daszkow.

14 VIII 1914 r. . odezwa wielkiego księcia Mikołaja Mikołajewicza do Polaków:

- po raz pierwszy w oficjalnym akcie znalazły się słowa o zjednoczeniu ziem polakich pod berłem cara, po zwycięstwie nad państwami centralnymi.

W kilka dni po ogłoszeniu stanu wojennego na terytorium Prus Wschodnich wkroczyły dwie armie rosyjskie, pierwszą dowodził gen. Paweł Ronnsnkampf, drógą Aleksander Samsonow.

Starcia zakończyły porażką Niemców, zmienili naczelne dowództwo armii, które objął gen. Paweł Mindenburg.

Błędy taktyczne popełniane przez Remmenkampfa uniemożliwiły Niemcom otoczenie armii Samsonowa. W bitwie pod Tannenbergiem Samaonow stracił połowę 200 tys.armii , sam popełnił samobójstwo. Cała operacja wschodniopruska zakońozyła się klęską dla Rosjan. Jednocześnie w tym samym czasie wywiązaly się walki w Galicji Wschodniej. Austriacy peczątkowo atakowali w kierunku Lublina. Ostatecznie Rosjanie przełamali front, wyparli Austriaków na zachód, opanowali Halicz i Lwów /3.IX./ okrążyli Przemyśl i przeszli San, Zimą front ustalił się na linii Tarnów-Gorlice. Te miejscowości zosetały zdobyte przez Rosjan.

W Galicji Niemcy sformowali nową armię i podjeli z Austriakami gwałtowną ofensywę na Warszawę, spod której musieli się cofać. W XI 1914r, toczyły się walki w rejonie Lodzi, zdobytej przez wojska niemieckie. W kampaniach pierwszego roku wojny Rosja straciła częściwo zaohodnie gubernie Królestwa, zyskując znaczną część Galicji. 1.V.1915, wojska niemieckie i austriackie przerwały linie rosyjskie pod Gorlicami · w dwa tygodnie później wyparły Rosjan za San, w czerwcu zodobyły z powrotem Przemyśl i Lwów.

Potem nastąpiło wyparcie wojsk rosyjskich z Królestwa i z Litwy: 5.VIIII . padła Warszawa, Kowno

IX· padło Wilno, zajęto znaczną część Łotwy z wyjątkiem Rygi. Pod koniec 1911 r. front wschodni przebiegał,od zatoki Ryskiej łukiem do Dyneburga, a potem prostą linią na południe, przez Baranowicze, Pińsk, Tarnopol do granicy z Rumunią.

Po dluższej przerwie naczelne dowództwo rosyjskie zdecydowało się podjąć działania:ofensywne na froncie pd.zachodnim w 1916r. Uderzaniem kierował gen. Aleksy Brusiłow.

W VI 1916r.- przełamał front austriacki pod Łuckiem i wziął jeńców. Sukcesy osiągnięte również w Galicji i na Bukowinie, zdobywając Halicz, Stanisławów, Kołomyję i Czerniowce. Ciążkie walki na Wołyniu, gdzie Niemcy przedsięwzieli zaciekły kontratak, doprowadziły do ustabilizowania się linii frontu nad Słochodem. Operacje rosyjskie na froncie kaukazkim w r. 1916 przebiegały b. pomyślnie. W lutym wojska rosyjskie wzieły Erzerum, a na wiosnę Trapezunt, zabezpieczając całkowicie Transkaukazję przed niebezpieczeństwem.

Sukcesy te nie spowodowały żadnych zasadniczych zmian.

ZIEMIE BAŁORUSI NA PRZEŁOMIE XIX I XX WIEKU [początek]

-bardzo długo nieokreślona świadomość narodowa;

-Białorusini nigdy nie posiadali wlasego państwa;

-wschodinia część Białorusi uległa rusyfikacji, zach. Uległa polskości przeplatającej się z rosyjskością

-ziemie białoruskie rozwijały się bardzo wolno i należały do najuboższych w europejskiej częśći Rosji – określiło to strukturę zawodową ludności białoruskiej

-ludność plebejska, w 1897 ok. 90% stanowili chłopi, a 3% służący i robotnicy dniówkowi. Niemalnie istniały klasy średnie, inteligencja bardzo nieliczna. Rzemiosłem z reguły b. Drobnym handlem trudnili się Żydzi. Miasta nieliczne i bardzo małe, wysoki odsetek ludności żydowskiej. Polacy i Rosjanie stanowili stosunkowo mały odsetek ludności Białorusi, ale odgrywali b. Dużą rolę gosp. I kult.. Wchłaniali Białorusinów, zwłaszcza wywodzącą się z chłopów inteligencję. Asymilację ułatwiały dwie okoliczności:

'religia 75% Białorusinów to wyznawcy prawosławia co sprzyjało rusyfikacji, pozostała część to katolicy, co sprzyjało polonizacji. W języku istniało znaczne podobieństwo do rosyjskiego, znacznie mniej do polskiego. Białorusini słabo wyodrębniali się z graniczących z nimi i mieszkających wśród nich narodów słowiańskich – utrudnia to ustalenie ich liczebności i wytyczenie ziem etnograficznie białoruskich. Kształtowaniu się świadomości narodowej nie sprzyjał stan kultury narodowej, nieliczne pamiątki piśmiennictwa białoruskiego prawie nie znane. W I poł. XIX w. Zaczyna się zainteresowanie folklorem białoruskim , ale nie było ono zainspirowane intencjami narodowymi, czynili to białoruscy Polacy. Aż do rewolucji 1905 nieliczne publikacje w jęz.białoruskim i zainteresowanie się biał. Były dziełem Polaków i Rosjan, związane były z chęcią rozwijania oświaty ludowej i zaciekawieniem folklorem. 1903 utworzona przez garstkę inteligentów organizacja Białoruska Rewolucyjna Hromada przemianowana wkrótce na Białoruską Socjalistyczną hromadę, wysunęła postulat autonomii – nic nie wskazuje na odzew ludności białoruskiej. Po rewolucji ruch narodowy sprowadzał się do tygodnika ludowego “Nasza Niwa” – teza o istnieniu odrębnego narodu białoruskiego i postulat podniesienia poziomu oświaty ludowej na gruncie własnej kultury, żądano wprowadzenia jęz. Białoruskiego do szkół, jednak w większości Białorusini biernie poddali się rusyfikacji

SŁOWIANOFILSTWO KLASYCZNE W XIX WIEKU [początek]

W rosyjskiej myśli spolecznej pierwszej polowy XIX stulecia kształtują się dwa nowe prądy: okcydentalizm i słowianofilstwo. Zwolennicy pierwszego nurtu opowiadali się za europeizacją stosunków w Rosji. Okcydentalizm byt prądem liberalnym, który dal podstawy późniejszemu liberalizmowi rosyjskiemu:-Do jego przedstawicieli można zaliczyć Grankowskiego i Czaadajewa. Słowianofile natomiast uważali,że Rosja swoistą, odrębną niż reszta Europy drogą rozwoju historycznego i że tylko krocząc dalej po tej drodze może osiągnąć coraz pomyślniejsze rezultaty. Slowianofile idealizowali przeszlość Rosji i byli mocno przywiązani do prawoslawia, w którym ,ich zdaniem, zachowały się najczystsze formy chrystianizmu. ,

Zarówno w przeszlości jak i we wspólczesnym żyliu Rosji zastrzegali harmonię między patriarchalnością stosunków miejskich a systemem władzy. Byli zwolennikami pewnych reform odgórnych.

Do wybitniejszych przedstawicieli tego nurtu należeli:

Iwan i Piotr Kiriejewscy, Aleksy Chomiakow, Jerzy Samarin, Iwan i Konstanty Aksakowowie.

Slowianofile i okcydentaliści dokonali potężnego przelomu w skostnialych poglądach na poddaństwo chłopów, któremu kategorycznie się przeciwstawiali.

PRZYCZYNY, PRZEBIEG I NASTEPSTWA WOJNY ROSYJSKO JAPONSKIEJ 1904-1905 [początek]

Car Mikotaj II realizowal ,wielki program azjatycki mimo, iż Rosja w układzie z 1902 r. zobowiazała się wycołać wojska z Mandżurii w ciągu 18 miesięcy.

Utwożono oddzielne namiestnictwo Dalekiego Wschodu, obejmujace tereny generał-gubernatorstwa amurskiego (KRAJ NADAMURSKI, KRAJ USSURYJSKI, WYBRZEŻE MORZA OCHOCKIEGO. SACHALIN. KAMCZATKA, PÓLWYSEP CZUKOCKI) i obwód kwantuński (Liaotang). Namiestnikiem został Eugeniusz Aleksiejew. Utworzenie namiestnictwa spowodowało jeszcze większe rozdrażeniene w stosunkach z Japonia.

Japończycy mieli poparcie Anglii, a w 1903 r. zawarli porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi

23.1 ( 511) 1904 Japonia zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosja, a 27.1 (9.11) Japończycy udeżyli na Port Artur ( na phw. Liaotsurig) i poważnie uszkodzili flotę rosyjska. Flota rosyjska była rozdzielona: Port Artur, Władywostok. Szanghaj Czempulo. Naczelnym wodzem wszystkch sił zbrojnych na Dalekim Wschodzie został admiral Aleksiejew. Armia ladową dowodził generał Aleksy Kuropatkin, marynarka wiceadmirał Stefan Markarow. Poziom armii rosyjskiej nie był zbyt wysoki, ludzie starzy, zrutynizowani dowódcy. Japończycy mieli przewagę na morzu i na ladzie- Rosjanie dysponowali zbyt mała siłą. Przyjęto więc taktykę obronna. Japończy wykorzystując tę sytuację dażyli do jak najszybszego rozbicia Rosjan na morzu i na ladzie. 26.11 (10 III) 1904 r. zatonał torpedowiec rosyjski, zginęła prawie cała załoga.- 31.11 ( 13.IV ) wkraczajacy do akcji największy rosyjski okręt liniowy “Pietropawłowsk” natknał się na minę i od razu zatonął. Zglnal m in Makarow. Bezpośrednm~ rezultatem tego wydażenia było znaczne osłabienie floty rosyjskiej.

Rozpoczęty się większe operacje ladowe. drugiej połowie kwietnia armia japońska przekroczyła rzekę Jalu i przystapiła do akcji. Przecięla linię kolejowa łaczacią Port Artr z Mandżuria i dotarła do zachodniego wybrzeża Pólwyspu Liaotuńskiego odcinajac główny port Rosjan zupełnie od ladu. Wkrótce Japończycy zdobyli drugi port i Dalnij. W sierpniu zaczęło się oblężenie Portu Artura, w drugiej polowie sierpnia Japończycy uderzyli na Rosjan pod LAOJANGIEM Rosjanie przysłapil do ofensywy, ale wkrótce w zwiazku ze zbliżajaca się zima operacje ladowe zawieszono. Alewksiejew ustapił ze stanowiska. które objał Kuropatkin. Do końca 1904 r. toczyły się walki o Port Artur. Japończycy stosując ciagłe natarcia i bombardowania 20 XII (21 1905) zmusili Rosjan do poddania Portu Artura. Jego upadek był dla Rosji wstrzasem.

W lutym Japończycy zaczęli bitwę pod MUKDENEM ( trwała trzy tygodnie) Obie strony ponosiły straty.

Rosjanie przegrali bitwę, a Mukden znalazł się w rękach Japonii. Kuropatkin przekazał swe stanowisko generałowi Mikołajowi Liniewiczowi. Obie strony miały już dość walk i wtedy wyłoniła się koncepcja pośrednictwa amerykańskiego. Carat liczyl jeszcze na flotę bałtcka, wyplynęła ona pod wodza Zenobiusza Rożestwieńskieg. Znalazłszy się na wodach chińskich postanowił plynać do Wtadywostoku przez Cieśninę Cuszimsą między Korea i Japonia. Ta decyzja doprowadzila do bitwy morskiej w dniach 14-15 (27- 28) I 1905 r., w której to bitwie Rosja poniosła totalną klęskę. Prawie cała flota ulegla zagładzie, tylko trzy jednostki dostały się do W...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin