TEKST i OPIS ZABAWY:
Tańczymy pląs w kole.
O jak przyjemnie i jak wesoło – machamy rękami nad głową
W pingwinka bawić się - naśladujemy chód pingwina
Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa, - wysuwamy lewą nogę do przodu, a później prawą
Do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy! - skaczemy obunóż do przodu
I jak wesoło,
W pingwina bawić
się, się, się.
Raz nóżka w lewo,
Raz nóżka w prawo,
Do przodu, do tyłu,
I raz, dwa, trzy.
Postawa: Zuchy stają w szeregu, łapią się w pasie i śpiewając ruszają:
Raz nóżka w lewo - wystawiamy lewą nogę
Raz nóżka w prawo - wystawiamy prawą nogę
Do przodu - podskakujemy raz do przodu
Do tyłu - podskakujemy raz do tyłu
I raz, dwa, trzy - podskakujemy trzy razy do przodu
Wersja:
TEKST:
O jak przyjemnie i jak wesoło, w pingwinka bawić się, się, się. Raz nóżka lewa, raz nóżka prawa, do przodu, do tyłu i raz, dwa, trzy.
OPIS ZABAWY:
Uczestnicy stają gęsiego i chwytają za pas osobę stojącą przed nimi. O jak przyjemnie i jak wesoło, w pingwinka bawić - wykonujemy wyrzuty naprzemienne nóg w bok się, się, się - trzy skoki obunóż(żabką) w przód raz nóżka lewa - wyrzucamy lewą nogę w bok raz nóżka w prawo - wyrzucamy prawą nogę w bok do przodu - jeden skok żabką w przód do tyłu - jeden skok żabką w tył i raz, dwa, trzy - trzy skoki żabką w przód
A podajemy klaśnięcie, "chlipnięcie", tupnięcie, lub co nam przyjdzie na myśl!
Siedzimy w kręgu i "podajemy" to co wybraliśmy, np. klaśnięcie.Podawanie wygląda tak: jedno klaśnięcie to "podanie" klaśnięcia do sąsiedniej osobyw tym samym kierunku, co do tej pory. Klaśnięcie dwa razy odwraca kierunek podawania.
UTRUDNIENIE (gdy podajemy uderzenie dłonią o podłogę) - układamy ręce na ziemi "na krzyż"Swoją prawą dłoń umiejscawiamy na ziemi po prawej stronie lewej ręki prawego sąsiada (to się nazywa przejrzystość tekstu :) )
SŁOŃ
Słoń ma trąbę a my nie i tym od słonia różnimy się że:Słoń ma trąbę a my nie i tym od słonia różnimy sięBo słoń ma trąbę a my nie !!!! - Nie???
Stajemy w kręgu (kole) , śpiewamy i wykonujemy ruch prawą nogą - do przodu , w miejscu, na prawo, w miejscu, do przodu, w miejscu itd.Dochodząc do słowa nie??? tupiemy mocno nogą
INFORMACJA:
Po każdym prześpiewaniu tekstu zaczynamy od nowa to samo lewą nogą,następnie:- skaczemy na prawo, - skaczemy na lewo-chwytamy się za ramiona wszystkie ruchy zaczynamy od początkudalej można jeszcze wykonywać te wszystkie ruch skacząc po linii okręgu zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub w przeciwną stronętylko dla zaawansowanych :)
SŁONIK
1) Płynęła po morzu szalupa z bąbelkami ref. I słoń z malinowym noskiem i z kłapczastymi uszami /2x2) Tam sójka za morzem, tam statek z piratami ref. I słoń z malinowym noskiem i z kłapczastymi uszami /2x3) Zaczęła się bitwa na morzu z bąbelkami ref. I słoń z malinowym noskiem i z kłapczastymi uszami /2x4) Po bitwie zostało to morze z bąbelkami ref. I słoń z malinowym noskiem i z kłapczastymi uszami /2xOPIS ZABAWY:
1) faliste ruchy rękoma (szalupa), bąbelki: opuszczanie rąk i machanie paluszkamiref. Przy nosie robimy słoniową trąbę; machamy otwartymi dłońmi przy uszach2) palcem wskazujemy przez prawe ramię, gdzie sójka, a przez lewe ramię, gdzie piraci3) uderzamy pięściami o dłoń (co ma symbolizować bitwę), pokazujemy bąbelki j/w4) chwytamy rękoma twarz i udajemy zdziwienie, zmartwienie
Aby urozmaicić pląs powinien być pokazywany w coraz szybszym tempie.
USTAWIAMY SIĘ PARAMI NA OBWODZIE KOŁA, TRZYMAJĄC SIĘ TAK JAK DO „Siała Baba mak” KRĄZYMY POSKOKAMI PO OBWODZIE KOŁA AŻ DO SŁÓW: zatańcz ze mną
Stań ze mną w koło, będzie nam wesoło;
Zatańcz ze mną, a HA, HA; wykonujemy po dwa kroki w przód i trzy przytupy- raz w jedną a raz w drugą stronę
I zaśpiewaj, a HA, HA;
Podam ci rękę prawą, koło wewnętrzne się zatrzymuje stajemy parami twarzą do siebie i podajemy sobie prawe ręce
A tobie podam lewą; koło zewnętrzne się zatrzymuje i podaje parze stojącej twarzą naprzeciwko swoją lewą rękę
A z tobą dalej będę tańcować. obracamy się trzy razy w kółeczko w parze a następnie koła ruszają i przesuwają się o jedną osobę.
TALAREK lub GROSIK
Jak to miło i wesołogdy talarek krąży w kołoTalar tu, talar tam talareczek tu i tam.Gdzie jest talar! - 3xlubJak to miło i wesoło kiedy grosik krąży wkołogrosik tu, grosik grosik krąży, tu i tam .Gdzie jest grosik! - 3x
Stoimy w kole, prawej dłoni robimy "dziubek"z lewej dłoni "łódeczkę".Zaczynamy śpiewać, rytmicznie przenosimy prawą dłoń -"dziubek" z własnej dłoni -" łódeczki"do "łódeczki" sąsiada z prawej strony.W tym czasie osoby podają sobie dyskretnie przez cały czas "talarek" - "grosik"który przenoszony jest z "łódeczki" do " łódeczki"Na słowa "Gdzie jest talar!" lub "Gdzie jest grosik!" - wszyscy wyciągają ręce do środka koła z dłońmi zaciśniętymi w pięści i potrząsając nimi rytmicznie na wyprostowanych rękach. Jedna osoba stojąca w środku, bez podglądania musi szukać talarka lub grosika.Jeśli go nie znajdzie zostaje dalej w kole.
Oczywiście do tej zabawy musimy mieć "rekwizyt" czyli najlepiej jakąś monetę lub kamyk.Osoba stojąca w środku przez cały czas trwania zabawy szuka grosika
UGI BUGI
Do przodu prawą rękę daj.Do tyłu prawą rękę daj , do przodu prawą rękę daj.I potrząśnij nią.Bo przy ugi bugi , bugi Trzeba zgrabnie kręcić się.No i klaskać trzeba też. Raz, dwa, trzy.
Ugi, bugi - ole ! Ugi, bugi - ole!Ugi, bugi - ole! I od nowa zaczynamy taniec ten.
Stoimy w kole i "podajemy" do środka, tę część ciała o której śpiewamyDo przodu...... - podajemy jakąś część ciała do przodu.I potrząśnij nią - potrząsamy przed sobą daną "częścią ciała"Bo przy ugi bugi ...... - unosimy ręce do góry i ruszając mocno biodrami obracamy się raz dokoła własnej osi. No i klaskać...... - klaszczemy w dłonie raz, dwa , trzy (3 razy)Ugi, bugi...... - łapiemy się za ręce i idziemy do środka kołaole! - podskakujemy w górę, później cofamy się, podskakujemy itd.I od nowa...... - klaszczemy w dłonie.
Do przodu podajemy np. lewą rękę, prawą nogę, lewą nogę, brzuch, głowę, ucho lewe, ucho prawe itd.W czasie refrenu można chodzić w kole trzymając się za ręce.
WRÓBELEK WALEREK
Wróbelek Walerek,miał mały werbelek.Werbelek Walerka,miał mały felerek.Felerek werbelka naprawił Walerek,Wróbelek Walerek na werbelku swym grał.(opcjonalnie zamiast...Wróbelek Walerek na werbelku swym grał...możemy zaśpiewaćWerbelek Walerka już nie ma felerka)
Uczestnicy stają w kole i wykonują ruchy zgodne ze słowami pląsu.Wróbelek - zginając ręce w łokciach, pokazujemy skrzydełkaWalerek - chwytamy za niby daszek czapki i ściągamy ją z głowy zamaszystym ruchem w dół mały - dłońmi pokazujemy mały obszar przed sobą werbelek - naśladujemy grę pałeczkami na bębenku- palcami wskazującymi obu rąk felerek - wykonujemy wymach prawą ręką, od pasa ruchem wahadłowym w dół do przodu
Za każdym razem zwiększamy tempo śpiewu.
ZABAWA OGNISKOWA
To zabawa ogniskowa tu się robi ruchNajpierw ręka potem noga, biodra puszczam w ruch, uch
Ręce zginamy w łokciach i w rytm machamy w dół i do góryUderzenie ręką (klaps) , kopnięcie nogą, biodra na bokiZgiętym kolanem prawej nogi lewo skos - uch.
ZBUDUJEMY DOMTEKST i OPIS ZABAWY:
Zbudujemy dom (pokazujemy rękami kształt domu)Mały biały dom A w tym domu my (pokazujemy na siebie)My i wy (pokazujemy na osobę stojąca naprzeciwko) Bo przy budowie domu śpiewamy tak Oooo czikicziki tak tak cziki cziki tak (kręcimy biodrami)Balkon będzie też Na balkonie pies (odwracamy się i pokazujemy ręką ogonek)A w tym domu my (pokazujemy na siebie)My i wy (pokazujemy na osobę stojąca naprzeciwko) Bo przy budowie domu śpiewamy tak
Oooo czikicziki tak tak cziki cziki tak (kręcimy biodrami)
ZRÓBMY KÓLKA DWA
Zróbmy kółka dwa, będzie zabawa,
Będziem bawić się wesoło póki taniec trwa.
Chodźcie za mną całus ci dam / 2#
I raz, i dwa, i raz, i dwa i trzy...
Wersja II
Zróbmy kółka dwa - hej! Będzie zabawa - hej!Będziemy bawić się wesoło do białego dniaChodźże ze mną, całusa Ci dam 2x Na raz, na dwa, na trzy.OPIS ZABAWY:
Utworzone są dwa kółka – jedno większe na zewnątrz, mniejsze wewnątrz.
Oba obracają się w przeciwne strony.
Po zaśpiewaniu piosenki kółka zatrzymują się i osoby z wewnętrznego mają za zadanie pocałować osobę z koła na zewnątrz.
Osoba pocałowana zamienia się miejscem z całującą.
Zabawa trwa dalej...
...
ldi1