Katalog.docx

(315 KB) Pobierz

Ewelina Palian

 

 

 

Wydawnictwo KOCIOŁ

 

 

 

Katalog wydawniczy 2012

1. Brewiarz śródziemnomorski Predrag Matvejević

 


Brewiarz śródziemnomorski - Predrag Matvejević

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok wydania: 2012

Oprawa: twarda

Liczba stron: 258

Cena detaliczna: 23

 

 

 

Predraga Matvejevicia Brewiarz śródziemnomorski to opowieść o losach, które morze przechowuje i kryje niby rozległe archiwum albo olbrzymi słownik etymologiczny. Intrygujące połączenie gatunków: leksykonu i powieści-eseju, z zachowaniem absolutnej wierności faktom, sprawia, że Brewiarz śródziemnomorski, książka w pełni autonomiczna i odmienna, może kojarzyć się z równie intrygującym i genialnym dziełem - Morzem Micheleta. Brewiarz śródziemnomorski jest opowieścią, która uruchamia nasze zasoby pamięci i grę wyobraźni.

 

2. Czytanie wzbronione - Dubravka Ugrešić

 


Czytanie wzbronione - Dubravka Ugrešić

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok wydania: 2012

Oprawa: miękka

Liczba stron: 248

Cena detaliczna: 30

 

 

Pod przewrotnym tytułem Czytanie wzbronione kryją się trzydzieści dwa znakomite eseje Dubravki Ugrešić, pisane z perspektywy wschodnioeuropejskiego pisarza poruszonego mechanizmami pełnego absurdów i blichtru zachodniego rynku literackiego. Wiedza, przenikliwość i autoironia autorki sprawiają, że książka wykracza poza zakulisowe perypetie pisarzy, wydawców, redaktorów i agentów - zadaje uniwersalne pytania o wolność wyboru, utratę autentyzmu, o istotę czytania.

3. Bałkany. Terror kultury - Ivan Čolović

 


Bałkany. Terror kultury - Ivan Čolović

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok wydania: 2012

Oprawa: miękka

Liczba stron: 154

Cena detaliczna: 28

 

 

 

Tezą książki jest, że Bałkany nie są obszarem pozbawionym kultury, jak się je stereotypowo przedstawia, lecz przeciwnie, na Bałkanach kulturę się przecenia, panuje tam terror kultury nad polityką. Mowa oczywiście o nacjonalistycznej koncepcji kultury, o tym, jak agresywny nacjonalizm posługuje się kulturą, jak się do niej odwołuje, żeby usprawiedliwić i ukryć politykę narodowego egoizmu, dominacji.

 

 

 

4. Pułapka na myszy Walta Disneya Zoran Ferić


Pułapka na myszy Walta Disneya - Zoran Ferić

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok wydania: 2012

Oprawa: twarda

Liczba stron: 131

Cena detaliczna: 23

 

 

Zoran Ferić jest mistrzem krótkiej formy literackiej, obdarzonym niezwykłą fantazją i humorem, którego okrzyknięto Monthy Pythonem literatury chorwackiej. Sławę przyniosła mu Pułapka na myszy Walta Disneya, za którą w Chorwacji otrzymał nagrodę „Dekada” dla najlepszej książki dziesięciolecia. Składa się na nią dziesięć historii, których „nowy realizm” sięga po surrealistyczną groteskę by dotrzeć do sedna powojennej rzeczywistości byłej Jugosławii. Ferić potrafi uwieść opowieścią i porwać czytelników w podróż w czasie i przestrzeni.

5. Koncert Muharem Bazdulj


Koncert - Muharem Bazdulj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok wydania: 2012

Oprawa: miękka

Liczba stron: 118

Cena detaliczna: 35

 

 

 

Są takie koncerty, na które idą ludzie różnego pochodzenia, rożnych wyznań, poglądów, fani występującej na scenie grupy, jak i ci, dla których grana przez nich muzyka nie posiada żadnego uroku. Takim bez wątpienia był koncert U2, który odbył się 23 września 1997 roku w Sarajewie. Ten jeden jesienny wieczór stał się wydarzeniem przełomowym nie tylko dla mieszkańców Sarajewa, stał się symbolem wolności i powrotu do normalnego życia po wojennej zawierusze. To właśnie o tym koncercie pisze Muharem Bazdulj w swojej mini powieści Koncert.

 

6. Ojciec Miljenko Jergović


Ojciec - Miljenko Jergović

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok wydania: 2012

Oprawa: miękka

Liczba stron: 206

Cena detaliczna: 34

 

 

Ojciec może być powieścią, esejem, może pamiętnikiem. Mimo że Jergović trzyma się zasad fikcji literackiej, nic, o czym pisze, nie jest fikcją. W pewnym sensie Ojciec to „mała historia” pewnego czasu i zwykłych ludzi, którzy ten czas przeżyli. Ta niezwykła książka, różniąca się od wszystkiego, co Jergović napisał do tej pory, mówi o narodowych i prywatnych zdradach, o bliskości, murze, który powstaje pomiędzy ojcem a synem, o wybaczeniu i o tym, co niewybaczalne. Ojciec przypomina zabieg chirurgiczny, który autor przeprowadza sam na sobie bez znieczulenia.

7. Amerykański fikcjonarz - Dubravka Ugrešić

 


Amerykański fikcjonarz - Dubravka Ugrešić

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok wydania: 2012

Oprawa: miękka

Liczba stron: 208

Cena detaliczna: 26

 

 

Trudno powiedzieć, czym jest „fikcjonarz Dubravki Ugrešić. Chyba wszystkim po trochu: trochę esejem, trochę dziennikiem intymnym, trochę powieścią, trochę zapiskami „na pudełku od zapałek”. Czas, który chorwacka pisarka spędziła na stypendium w Stanach Zjednoczonych, pozwolił jej spojrzeć z geograficznego i mentalnego dystansu na tragedię własnego narodu, na rozpad Jugosławii, na narodziny jugonostalgii.

 

 

8. Krystaliczna sieć - Mirko Kovač

 


Krystaliczna sieć - Mirko Kovač

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok wydania: 2012

Oprawa: twarda

Liczba stron: 354

Cena detaliczna: 35

 

 

 

To mądra powieść o życiu i Belgradzie lat 60, pisana z perspektywy młodego człowieka walczącego o zachowanie swojej twarzy. Wyjaśnia bardzo dużo z tego, co się później w Jugosławii stało. Z każdą nową książką Mirko Kovač potwierdza swoją dojrzałość pisarską, jednak to jego powieść Krystaliczna sieć – napisana z kryształową jasnością i przejmującą prostotą, melancholijna i sentymentalna, czuła i okrutna, niewinna i cyniczna – ukazuje pełny wymiar jego talentu.

 

9. Jak żołnierz gramofon reperował Saša Stanišić

 


Jak żołnierz gramofon reperował - Saša Stanišić

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok wydania: 2012

Oprawa: twarda

Liczba stron: 346

Cena detaliczna: 30

 

 

 

Jak żołnierz gramofon reperował Sašy Stanišicia to tragikomiczna powieść o upadku Bośni i o niemieckim wygnaniu, o ojczyźnie i życiu w obcym kraju. Jest to przejmująca opowieść małego chłopca, świadka uczestnika niepodległych wydarzeń. Rozpad Jugosławii. Festiwal nienawiści. Koniec Titowskiego snu o braterstwie, przyjaźni, wspólnocie. Tułaczy los setek tysięcy ludzi, uciekających przed wojną. Poszukiwanie nowego domu. Oczy dziecka widzą to bardzo dokładnie. A język, choć momentami naiwny, poraża szczerością.

10. Rola mojej rodziny w światowej rewolucji - Bora Ćosić


Rola mojej rodziny w światowej rewolucji - Bora Ćosić

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok wydania: 2012

Oprawa: miękka

Liczba stron: 144

Cena detaliczna: 23

 

 

 

Książka jest brawurowym popisem autora, stanowi złożony, lecz koherentny obraz z życia w pierwszych miesiącach i latach po wyzwoleni...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin