uNIWERSYTET ŚLĄSKI
PROCES KARNY
Na podstawie podręcznika prof. K. Marszała
Notatki autorstwa -Artura Pytel
Notatki te mogą stanowić jedynie formę powtórki. Nie są głównym źródłem wiedzy w przygotowaniu do egzaminu, albowiem jest nim podręcznik, autora wskazanego powyżej.
Mam nadzieję, że notatki pomogą Państwu w usystematyzowaniu wiedzy i lepszemu zrozumieniu przedmiotu.
Polecam analizować zawartość tego pliku od końca, ponieważ tam też znajdziecie Państwo nowelizacje o które Nasz podręcznik nie został jeszcze wzbogacony.
PS. Za nowelizacje dziękujemy.
Pozdrawiam i życzę spokojnych świąt.
Artur
DZIAŁ I
ZAGADNIENIA WSTĘPNE
POJĘCIE PROCESU KARNEGO
Proces prawny – przewidziany przez prawo zespół działań, które zmierzają do osiągnięcia oznaczonego skutku prawnego. Ze względu na kryterium przedmiotu procesu można wyodrębnić proces: karny, cywilny, administracyjny itp. Proces karny służy realizacji prawa karnego materialnego.
Proces karny – stanowi przewidziane prawem zachowanie organów państwowych i pozostałych uczestników, zmierzające do wykrycia i ustalenia czynu przestępnego i jego sprawcy oraz do wymierzenia mu kary lub zastosowania innych środków, albo w razie stwierdzenia braku przestępstwa, sprawstwa lub istnienia okoliczności wyłączających odpowiedzialność – do uniewinnienia oskarżonego.
- proces karny jest obligatoryjną formą stwierdzenia winy określonej osoby z powodu popełnionego przestępstwa.
- w toku procesu – jedynie sąd sprawuje wymiar sprawiedliwości
Nazwa „proces karny” może być używana w dwojakim znaczeniu:
- Proces konkretny – jako przewidziana prawem działalność określonych uczestników, odbywająca się w oznaczonym procesie o konkretne przestępstwo lub przeciwko oznaczonej osobie (osobom) o konkretne przestępstwo,
- Proces w znaczeniu ogólnym (abstrakcyjnym) – działalność (jej model) przewidziana w obowiązujących przepisach, mająca na celu wykrycie i ustalenie czynu, jego sprawcy oraz wymierzenie kary lub zastosowanie innych środków (model normatywny, postulowany).
· W formalnym ujęciu – model ten ogranicza się do przepisów określających jego bieg
· W praktycznym ujęciu – bierze się pod uwagę przepisy prawne i czynniki mające wpływ na interpretację w procesie stosowania przepisów prawa procesowego (zwłaszcza wykładnię SN, TK)
R2
CEL PROCESU KARNEGO
Celem ogólnym procesu karnego jest rozstrzygnięcie o przedmiocie procesu. Art. 2. KPK wskazuje, że jego przepisy mają na celu takie ukształtowanie postępowania karnego, aby:
- doprowadzić do wykrycia i pociągnięcia do odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa i aby osoba niewinna nie poniosła takiej odpowiedzialności
- ujawniać okoliczności sprzyjające popełnieniu przestępstwa
- trafnie stosować kary i środki karne przewidziane w prawie karnym materialnym (forma realizacji prawa karnego materialnego)
- uwzględniać prawnie chronione interesy pokrzywdzonych – w razie jednoczesnego orzekania w procesie karnym w przedmiocie roszczeń cywilnych wynikających z popełnionego przestępstwa – osiąga się w ten sposób stan zadośćuczynienia za popełnione przestępstwo
- zwalczać przestępczość i jej zapobiegać, umacniać poszanowania prawa i zasad współżycia społecznego
- tak ukształtować postępowanie karne, aby sprawca został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a osoba niewinna – tej odpowiedzialności nie poniosła.
- rozstrzygać sprawy w rozsądnym terminie
Cele cząstkowe – są zsynchronizowane z celem ogólnym, umożliwiają jego osiągnięcie.Do celów cząstkowych procesu karnego należą np.:
- cel postępowania przygotowawczego – określony w art. 297 KPK
- cel postępowania odwoławczego – korekta wadliwych orzeczeń
PRZEDMIOT I PODSTAWA FAKTYCZNA PROCESU KARNEGO
1. PRZEDMIOT PROCESU
Przedmiot procesu karnego wg. L. Schaffa – to, co ma być dopiero w procesie ustalone i rozstrzygnięte. Przedmiotem procesu jest tu ta okoliczność lub przestępstwo (istniejące lub nieistniejące obiektywnie, na których byt powołuje się wersja oskarżenia.
Przedmiot procesu karnego wg. M. Cieślaka – sprowadza się zawsze do jakiejś kwestii prawnej, której rozstrzygnięcie lub inne załatwienie jest zadaniem tego postępowania
- kwestię taką stanowią: odpowiedzialność karna i odpowiedzialność cywilna, jakie mogą obciążać osobę winną popełnienia przestępstwa
Zasadniczy przedmiot procesu karnego – kwestia odpowiedzialności prawnej określonej osoby ściganej za zarzucane jej przestępstwo. Ta kwestia nasuwa pytania: czy w ogóle popełniono przestępstwo, kto je popełnił, w jakiej postaci i jakie ma za to ponieść konsekwencje prawne.
Kwestia odpowiedzialności prawnej (wg. M.Cieślaka) wiąże się z procesową hipotezą tego czynu w postaci:
- podejrzenia – określonego w postanowieniu o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia
- zarzutu – w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów lub w akcie oskarżenia
- lub przypisania – w wyroku
Toczący się proces ma dopiero udzielić na pytanie, czy hipoteza ta jest zasadna. Jednak sam czyn, ani jego procesowa hipoteza nie są przedmiotem procesu.
Przedmiot postępowania zostaje zwykle określony w akcie programowym danego postępowania (postanowienie o wszczęciu postępowania, postanowienie o postawieniu zarzutów, akt oskarżenia).
- może on być modyfikowany w toku postępowania
W zakresie procesu adhezyjnego jego przedmiotem jest kwestia odpowiedzialności cywilnej oskarżonego. Można też mówić o ubocznych przedmiotach postępowania w odniesieniu do np. postępowań uzupełniających.
Niezmienność przedmiotu procesu – przedmiot procesu nie powinien ulegać zmianom w czasie biegu procesu. W postępowaniu przygotowawczym niezmienność przedmiotu procesu ma charakter względny, gdyż w razie potrzeby zarzucenia podejrzanemu popełnienia innego przestępstwa lub czynu w zmienionej istotnie postaci wydaje się nowe postanowienie o przedstawieniu zarzutów.
Niepodzielność przedmiotu procesu – oznacza, że niedopuszczalne jest orzeczenie o fragmentach tego samego przedmiotu w różnych procesach
2) PODSTAWA FAKTYCZNA PROCESU
Kwestia odpowiedzialności określonej osoby za zarzucany jej czyn opiera się na dwóch podstawach
- Podstawie faktycznej – którą stanowi stopień poinformowania organu procesowego o czynie przestępczym. Stanowi ona procesową hipotezę czynu zarzucanego oskarżonemu i jest ona w różny sposób określana w ustawie w zależności od etapu procesowego
· Do wszczęcia postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa ścigane z urzędu – wystarczające i konieczne jest istnienie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa (art. 303 KPK)
· W śledztwie lub dochodzeniu konieczne jest - istnienie wystarczających danych, pozwalających na skierowanie postępowania przeciwko określonej osobie
· Dla sporządzenia aktu oskarżenia – konieczne jest aby przeprowadzone postępowanie dostarczyło podstaw do jego wniesienia
· w sprawach z oskarżenia prywatnego - (gdzie nie wymaga się postępowania przygotowawczego) uproszczony akt oskarżenia winien wskazywać osobę, zarzucany jej czyn oraz odpowiednie dowody
- Podstawie prawnej – tj. kwalifikacji prawnej czynu
ISTOTA PROCESU
Istota procesu karnego należy do zagadnień spornych w literaturze. Dotychczasowy dorobek nauki wskazuje na różne teorie, m.in.:
- teoria dopatrująca się istoty procesu karnego przede wszystkim w systemie gwarancji procesowych – jako reakcji na samowolę organów państwowych
- teoria ujmująca istotę procesu karnego jako formy realizacji prawa karnego materialnego
- teoria procesu jako stosunku prawnego (Oskar Bulow) – wg. jednych był to stosunek zachodzący między państwem (sędzią) a oskarżonym, wg innych także między stronami
- teoria procesu jako sytuacji prawnej (Goldschmidt) – traktuje proces jako sytuację prawną osoby w stosunku do oczekiwanego wyroku.
Istotę procesu (w literaturze polskiej) da się określić za pomocą kilku, a nie jednej cechy. Najważniejszymi cechami wyrażającymi istotę procesu karnego jest to, że:
- stanowi on prawnie uregulowaną działalność procesową organów procesowych i innych jego uczestników,
- zmierzających do wydania rozstrzygnięcia w kwestii odpowiedzialności karnej określonej osoby
- której to osobie zapewnia się prawo do obrony
- a jednocześnie chroni się interesy pokrzywdzonego
- aby końcowe rozstrzygnięcie odpowiadało dyrektywie prawdy i poczuciu sprawiedliwości
STRUKTURA PROCESU
Statyka procesu karnego – nauka o strukturze procesu. W ramach statyki można wyodrębnić przede wszystkim:
- uczestników procesu (organy procesowe, strony, przedstawiciele procesowi, pomocnicy procesowi, rzecznicy interesów i osobowe źródła dowodowe)
Kinetyka procesu karnego – nauka o ruchu procesowym. Do kinetyki procesu karnego zalicza się:
- fakty procesowe – w tym:
· czynności procesowe – zachowania uczestników procesu – zwłaszcza oświadczenia przybierające postać oświadczeń woli lub oświadczeń wiedzy (np. zeznań świadków)
· zdarzenia procesowe – występujące niezależnie od woli uczestników procesu (np. śmierć oskarżonego), a wywołujące skutek w prawie karnym procesowym
- tok procesu karnego – który tworzą poszczególne fakty procesowe, rozgrywające się w czasie, stanowiące ogniwa biegu procesowego od jego zawiązania do zakończenia; można tu wyróżnić odcinki (od największych do najmniejszych)
· stadia procesowe
· fazy procesowe
· podfazy procesowe
· mniejsze etapy
- przebieg procesu ujmowany jako nurt procesowy
· postępowanie w kwestii odpowiedzialności karnej – ten nurt może obejmować jeden przedmiot procesowy lub kilka. Wyodrębnia się:
· proces prosty – jeden czyn jednego oskarżonego
· proces złożony – wieloprzedmiotowy lub wielopodmiotowy; złożoność może być:
· przedmiotowa (łączność podmiotowa) – jednej osobie zarzuca się popełnienie kilku przestępstw
· podmiotowa (łączność przedmiotowa) – kilku osobom zarzuca się udział w jednym czynie
· podmiotowo-przedmiotowa (łączność podmiotowo-przedmiotowa) – proces toczy się przeciwko kilku osobom o kilka czynów
· postępowanie w kwestii odpowiedzialności cywilnej (tylko w procesie adhezyjnym, lub gdy orzeka się o odszkodowaniu majątkowym wynikającym z popełnionego przestępstwa)
- rodzaje postępowań:
· postępowanie samoistne – ma samodzielny byt, jest tokiem, w którym przebiega postępowanie w zakresie odpowiedzialności karnej lub cywilnej
· postępowanie pomocnicze – pełni rolę służebną w stosunku do postępowania samoistnego, pozwala na realizację celu postępowania samoistnego, np. postępowanie zabezpieczające, postępowanie ekstradycyjne
· postępowanie właściwe
· postępowanie incydentalne – służy do rozstrzygania kwestii bocznych pojawiających się w ramach postępowania właściwego, np. postępowanie w zakresie wyłączenia sędziego lub postępowanie w zakresie zastosowania środka zapobiegawczego
· postępowanie pierwotne
...
lornerek