ZDROWIE W MAKROBIOTYCE.doc

(1161 KB) Pobierz
ZDROWIE W MAKROBIOTYCE

ZDROWIE  W  MAKROBIOTYCE



 

       Odżywianie makrobiotyczne to przede wszystkim świadomy sposób życia, myślenia i wreszcie samego sposobu spożywania posiłków. Ta wschodnia filozofia odżywiania każde patrzeć szeroko na swoje życie i zdrowie.    

      Nawet jeśli czasem poczujemy się źle, nie komfortowo powinniśmy wiedzieć, że te zmiany powstały po prostu z naszych błędów. To właśnie jest intuicja: słuchać swojego ciała. Sukcesem jest jeśli potrafimy błąd naprawić. Zmiana w makrobiotyce ma przynieść zdrowie. Rozwój, poznawanie siebie przyczynia się do rozpoznawania choroby, a tym samym pozwalają ją nie tylko uleczyć, ale wyciągnąć wnioski, zmienić postępowanie.

       Dziś m. in. o tym: czym jest zdrowie w makrobiotyce? Jakie cechy ma zdrowy człowiek? Co składa się na definicję zdrowia?

 

Siedem oznak zdrowia:

 

1.      Brak zmęczenia.

2.      Dobry apetyt.

3.      Dobry sen.

4.      Dobra pamięć.

5.      Dobry humor.

6.      Szybka decyzja i działanie.

7.      Sprawiedliwość i szacunek dla siebie i innych.

 

 

 

      To poczucie dużej ilości energii przez cały dzień, aktywność. Oczywiście trzeba pamiętać  że zmęczenie po jakimś wysiłku fizycznym lub umysłowym to stan całkiem normalny: ciało mówi "więcej nie dam rady, musisz odpocząć". Tak samo jest po ciężkim dniu, zmęczenie wieczorem sygnalizuje nam, że potrzeba nam snu, regeneracji i odpoczynku.

      Jeśli po krótkim odpoczynku energia znów powróci - jest to sygnałem, że dalszy wysiłek mieści się w granicach fizjologii naszego organizmu.

      Sytuacja, gdy mamy ciężkie dni codziennie, kilka razy w tygodniu mogą być alarmem. Przewlekłe zmęczenie nie jest stanem naturalnym, ale informacją, że coś jest nie tak z naszym ciałem. Słuchanie ciała, intuicyjne działanie polega właśnie na "odczytaniu" tych sygnałów. Makrobiotyka mówi, że zdrowie jest stanem motywującym, gdy dajemy sobie radę z każdą czynnością, włączając w to sytuacje trudne.

      Równowaga między pracą i odpoczynkiem musi być zachowana, tak samo jak yin i yang. Jeśli zachowamy stan równowagi prowadzi to do zdrowia.

 

 

 

      Według Oshawy - twórcy makrobiotyki - Jeśli kromka chleba wydaje się nam smakowita, to znaczy, że mamy dobry apetyt i żołądek. Generalnie ciężko przełożyć mi to stwierdzenie dla osób odżywiających się witariańsko. Ale warto do takiego testu wykorzystać chleb z mąki pełnoziarnistej, prawdziwie razowej, na zakwasie i pieczony w prawdziwym piecu - taki chleb na pewno będzie smaczny dla każdego.

     Dobry apetyt w makrobiotyce to również apetyt na życie. Życie powinno być lekkie, budzić w nas zainteresowanie  i ciekawość, nic nie powinno być dla nas trudne. Ogółem: jesteśmy aktywni i zdolni do działania.

 

 

 

      Sen powinien być krótki, ale głęboki. Zasada jest prosta: po zdrowym dniu będziemy mieć zdrowy sen. Jeżeli człowiek jest zdrowy nie ma marzeń sennych, śpi 4-6 godzin, nie ma problemu z zaśnięciem czy bezsennością, a budzi się o właściwej porze.

 

 

 

      Kolejny składnik dobrego zdrowia zapewnia nam skutecznie działanie. Idealna umiejętność zapamiętywania powinna być co najmniej taka jak w dzieciństwie, ale pojemność wzrastać wraz z wiekiem. Jeśli zapominamy - bez względu na wiek -  nasze ciało jest chore.

 

 

 

      Znów pojawia się równowaga: między naszym wnętrzem, duchowością, psychiką, a wszystkim co nas otacza na zewnątrz. Otaczające na środowisko powinno być dopełnieniem naszej akceptacji siebie. Wszystko razem powinno dać spokój, radość, cierpliwość, wyrozumiałość i łagodność - te składniki dają gwarancję, że gniew i złość na wszystko co nas otacza nie zaistnieje. Taka równowaga to objaw dobrego humoru.

 

 

 

      Działanie będzie efektywne jeśli złożą się na nie: szybkość i precyzja. Jeśli potrafimy tak działaś jest to oznaka zdrowia.

 

 

 

      Człowiek zdrowy jest sprawiedliwy w stosunku do siebie i do otoczenia. Czyli: nie okłamuje siebie, obiektywnie ocenia otoczenie, eliminuje krytykę i przyjmuje postawę obiektywną. Do tego zdrowy człowiek posiada też takie cechy jak: sumienność, punktualność, dokładność itp.

      Oczywiście wdzięczność za wszystko co otrzymujemy  szacunek dla wszystkiego co nas otacza są również ważne. Całość daje wewnętrzny ład, spokój, a pozytywne nastawienie do życia emanuje na innych ludzi z naszego otoczenia.

      Jeśli nie spełniamy tych warunków - zmierzamy w kierunku choroby.

 

............................

Źródła:

 

1. "Makrobiotyka w polskiej kuchni." S. Olko

2. http://www.wegetarianie.pl/mod-CMpro-viewpage-pageid-40.html

 

 

PRZEPISY  MAKROBIOTYCZNE

 

 

MIĘTOWE PIERNICZKI

 

·         2 szklanki mąki pszennej

·         1 szklanka mąki gryczanej*

·         ½ szklanki syropu z agave

·         ½  łyżeczki sosy oczyszczonej

·         3 łyżeczki suszonej, roztartej na proszek mięty

·         ¾ szklanki wody

 

      Ze wszystkich składników zagnieść ciasto, owinąć w ściereczkę i zostawić na około pół godziny. Wałkować dość cienko u wycinać koniecznie małe pierniczki. Piec na blaszce wysmarowanej tłuszczem kokosowym lub oliwą, około 20 minut.

 

* Mąkę gryczaną można zrobić poprzez mielenie kaszy gryczanej w młynku do kawy.

 

 

SEJTAN Z ŻURAWINĄ

 

Sejtan jest daniem typowo makrobiotycznym, bardzo bogatym w białko. W tym roku wersja z żurawiną.

 

 

Ciasto

1 kg mąki pszennej

 

Dodatki

·         żurawina

·         2 liście laurowe

·         ziele angielskie

·         owoce jałowca

·         sól

·         pieprz

·         2-3 łyżki sosu sojowego

·         curry wymieszane ze słodką papryką

·         czosnek

·         cebulka

 

       Z mąki i letniej, lekko osolonej wody zagnieść ciasto, pozostawić na 2-3 godziny. Następnie płukać porcje ciasta po bieżącą wodą aż spływająca woda będzie czysta. Ciasto zagnieść, następnie rozwałkować, nałożyć żurawinę, zlepić i wrzucić na gorącą, gotującą się wodę z liśćmi laurowymi, zielem angielskim, owocami jałowca, solą i pieprzem. Gotować 10 minut, dodać sos sojowy i gotować kolejne 20 minut.

      Sejtan odsączyć, oprószyć curry i słodką papryką - obsmażyć na patelni na złoto. Wygotowaną wodę z pierwszego gotowania uzupełnić, dodać czosnek i podsmażoną cebulkę i gotować ponownie przez 30 minut.  Sejtan pozostawić w wodzie przez pół godziny, następnie odsączyć i przechowywać w lodówce.

 

 

GOMASIO

 

Makrobiotyka zaleca spożywanie czarnego sezamu dość często ponieważ reguluje on pracę przewodu pokarmowego. Stosuje się go w ramach kuracji wzmacniającej, lub profilaktycznie w ramach odkwaszania organizmu. Czarny sezam  od białego różni się tym samym co biała i razowa mąka, lub biały ryż od brązowego - biały sezam, czytaj: tradycyjnie dostępny jest rafinowany. Nie posiada tak wielu dobrych właściwości co czarny. W smaku jest słodkawy i nieco mocniejszy i bardziej wyrazisty niż biały. Przed podaniem najlepiej zmielić go w młynku by wartościowe składniki odżywcze były bardziej przyswajalne.

 

·         sól gruboziarnista (najlepiej morska lub himalajska)

·         sezam (najlepiej czarny)

 

Proporcje:

Sezam i sól gruboziarnista w stosunku od 8:1 do 16:1. Na zimę polecana jest ta pierwsza proporcja.

Sezam należy uprażyć - na suchej patelni, średnim ogniu i przykrytej patelni, ponieważ ziarenka lubią strzelać. Po ostudzeniu sezam należy utrzeć w moździerzu, ewentualnie w młynku, dodać sól i ponownie utrzeć/zmielić. Przechowywać należy w zakręconym słoiku w lodówce, do około miesiąca (najlepiej zrobić mniejszą porcję na początek, żeby gomasio się nie zepsuło). Dodawać do wszystkiego co jemy.

 

SMALEC SEZAMOWY

 

Sezam należy uprażyć - na suchej patelni, średnim ogniu i przykrytej patelni, ponieważ ziarenka lubią strzelać. Po ostudzeniu sezam należy utrzeć w moździerzu, ewentualnie w młynku, dodać sól do smaku i ponownie utrzeć/zmielić na gładką masę.

Dodać: siemię lniane, ostropest plamisty, orzechy, cebulkę, czosnek, zielone przyprawy.

 

 

RYŻ Z WIÓRKAMI KOKOSOWYMI

 

Typowe danie makrobiotyczne, na bazie ryżu.

 

 

 

 

 

Składniki

·         ugotowany ryż (najlepszy jest basmati lub jaśminowy)

·         wiórki kokosowe

·         namoczone i pokrojone suszone bakalie (rodzynki, daktyle, morele, żurawina itd.)

·         namoczone, obrane ze skórek i posiekane orzechy

 

Te słodkości można czasem polewać sokiem ze słodkiej pomarańczy, sokiem malinowym lub syropem z agawy, zapakować w słoik i mamy pożywne danie np. do pracy.

 

 

PASZTET Z KALAFIORA

 

Składniki

·         gotowany kalafior

·         moczone orzechy nerkowca

·         sól

·         oliwa

·         czosnek

·         przyprawa*

 

Wszystko zblendować. Najlepiej smakuje na pieczywie i z ogórkiem kiszonym oczywiście.

 

* przyprawa zakupiona w ramach „raz na rus.. rok” , ponieważ mieszanek nie kupujemy, gdyż zawierają glutaminian sodu. Przyprawa (pikantna) w składzie ma: kardamon, imbrir, sól, paprykę, cebulę, czosnek, kozieradkę, kolendrę, gałkę muszkatałową, pieprz zwykły i cayenne, ziele angielskie, goździki i cynamon. Przepyszna, smaki orientalne, z kuchni prawdziwie indyjskiej.

 

 

KOTLETY SOJOWE

Składniki

·         1 szklanka kaszy jaglanej

·         2 szklanki namoczonej soji

·         cebula, czosnek,

·         mąka kukurydziana do obtaczania

·         przyprawy

·         co dusza zapragnie (pieczarki, papryka, marchewka, pietruszka itd.)

 

Kaszę gotujemy, soję (po nocnym moczeniu w wodzie) również. Gorące przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Dodajemy janginizowane pozostałe warzywa, przyprawy, można dodać też jajka, wyrabiamy masę. Formując kotleciki pomagamy sobie mąką kukurydzianą, ponieważ są dość lepkie, i lekko obsmażamy. Takie kotleciki z powodzeniem można zamrażać. I jeszcze jedna uwaga: nie należy wyrabiać masy kilka godzin przed smażeniem, jeśli ciasto zbyt długo poleży kotlety będą się rozpadać podczas smażenia.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin