podatek leśny.rtf

(15 KB) Pobierz

 

brzmienie od 2007-01-12

 

 

Ustawa o podatku leœnym

z dnia 30 paŸdziernika 2002 r. (Dz.U. Nr 200, poz. 1682)

zmiany:

 

Dz.U. 2006

Nr 245, poz. 1775, Nr 249, poz. 1825

Dz.U. 2005

Nr 143, poz. 1199, Nr 164, poz. 1365, Nr 179, poz. 1484

Dz.U. 2002

Nr 216, poz. 1826

 

 

 

 

Art. 1. [Przedmiot] 1. Opodatkowaniu podatkiem leœnym podlegaj¹ okreœlone w ustawie lasy, z wyj¹tkiem lasów zajêtych na wykonywanie innej dzia³alnoœci gospodarczej ni¿ dzia³alnoœæ leœna.

2. Lasem w rozumieniu ustawy s¹ grunty leœne sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako lasy.

3. Za dzia³alnoœæ leœn¹, w rozumieniu ustawy, uwa¿a siê dzia³alnoœæ w³aœcicieli, posiadaczy lub zarz¹dców lasów w zakresie urz¹dzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymywania i powiêkszania zasobów i upraw leœnych, gospodarowania zwierzyn¹, pozyskiwania - z wyj¹tkiem skupu - drewna, ¿ywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz p³odów runa leœnego, a tak¿e sprzeda¿ tych produktów w stanie nieprzerobionym.

 

Art. 2. [Zakres podmiotowy] 1. Podatnikami podatku leœnego, z zastrze¿eniem ust. 2, s¹ osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spó³ki, nieposiadaj¹ce osobowoœci prawnej, bêd¹ce:

 

1) w³aœcicielami lasów, z zastrze¿eniem ust. 3;

 

2) posiadaczami samoistnymi lasów;

 

3) u¿ytkownikami wieczystymi lasów;

 

4) posiadaczami lasów, stanowi¹cych w³asnoœæ Skarbu Pañstwa lub jednostki samorz¹du terytorialnego.

 

2. Obowi¹zek podatkowy w zakresie podatku leœnego od lasów pozostaj¹cych w zarz¹dzie Pañstwowego Gospodarstwa Leœnego Lasy Pañstwowe, zwanego dalej "Lasami Pañstwowymi", oraz wchodz¹cych w sk³ad Zasobu W³asnoœci Rolnej Skarbu Pañstwa, nieobjêtych obowi¹zkiem podatkowym na podstawie ust. 1 pkt 4, ci¹¿y odpowiednio na jednostkach organizacyjnych Agencji W³asnoœci Rolnej Skarbu Pañstwa i Lasów Pañstwowych.

3. Je¿eli las znajduje siê w posiadaniu samoistnym, obowi¹zek podatkowy w zakresie podatku leœnego ci¹¿y na posiadaczu samoistnym.

4. Je¿eli las jest wspó³w³asnoœci¹ lub znajduje siê w posiadaniu dwóch lub wiêcej podmiotów, stanowi wówczas odrêbny przedmiot opodatkowania podatkiem leœnym, a obowi¹zek podatkowy ci¹¿y solidarnie na wszystkich wspó³w³aœcicielach lub posiadaczach.

 

Art. 3. [Podstawa opodatkowania] Podstawê opodatkowania podatkiem leœnym stanowi powierzchnia lasu, wyra¿ona w hektarach, wynikaj¹ca z ewidencji gruntów i budynków.

 

Art. 4. [Wysokoœæ podatku] 1. Podatek leœny od 1 ha, za rok podatkowy wynosi, z zastrze¿eniem ust. 3, równowartoœæ pieniê¿n¹ 0,220 m3drewna, obliczan¹ wed³ug œredniej ceny sprzeda¿y drewna uzyskanej przez nadleœnictwa za pierwsze trzy kwarta³y roku poprzedzaj¹cego rok podatkowy.

2. Do ceny, o której mowa w ust. 1, nie wlicza siê kwoty podatku od towarów i us³ug.

3. Dla lasów ochronnych oraz lasów wchodz¹cych w sk³ad rezerwatów przyrody i parków narodowych stawka podatku leœnego, o której mowa w ust. 1, ulega obni¿eniu o 50%.

4. Œredni¹ cenê sprzeda¿y drewna, o której mowa w ust. 1, ustala siê na podstawie komunikatu Prezesa G³ównego Urzêdu Statystycznego, og³aszanego w Dzienniku Urzêdowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" w terminie 20 dni po up³ywie trzeciego kwarta³u.

5. Rada gminy mo¿e obni¿yæ kwotê stanowi¹c¹ œredni¹ cenê sprzeda¿y drewna, okreœlon¹ w ust. 4, przyjmowan¹ jako podstawa obliczania podatku leœnego na obszarze gminy.

 

Art. 5. [Obowi¹zek podatkowy] 1. Obowi¹zek podatkowy w zakresie podatku leœnego powstaje od pierwszego dnia miesi¹ca nastêpuj¹cego po miesi¹cu, w którym zaistnia³y okolicznoœci uzasadniaj¹ce powstanie tego obowi¹zku.

2. Obowi¹zek podatkowy wygasa ostatniego dnia miesi¹ca, w którym przesta³y istnieæ okolicznoœci uzasadniaj¹ce ten obowi¹zek.

3. Je¿eli obowi¹zek podatkowy powsta³ lub wygas³ w trakcie roku podatkowego, podatek leœny za ten rok ustala siê proporcjonalnie do liczby miesiêcy, w których istnia³ obowi¹zek.

4. Je¿eli w trakcie roku podatkowego las zosta³ zajêty na wykonywanie dzia³alnoœci gospodarczej innej ni¿ dzia³alnoœæ leœna lub po zaprzestaniu wykonywania tej dzia³alnoœci przywrócono dzia³alnoœæ leœn¹, albo z innych powodów jego powierzchnia uleg³a zmniejszeniu lub zwiêkszeniu - kwota nale¿nego podatku leœnego ulega obni¿eniu lub podwy¿szeniu, poczynaj¹c od pierwszego dnia miesi¹ca nastêpuj¹cego po miesi¹cu, w którym nast¹pi³a ta zmiana.

 

Art. 6. [Organ podatkowy] 1. Organem podatkowym w³aœciwym w sprawach podatku leœnego jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

2. Osoby fizyczne, z zastrze¿eniem ust. 7, s¹ obowi¹zane z³o¿yæ organowi podatkowemu, w³aœciwemu ze wzglêdu na miejsce po³o¿enia lasu, informacje o lasach, sporz¹dzone na formularzach wed³ug ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okolicznoœci uzasadniaj¹cych powstanie albo wygaœniêcie obowi¹zku w podatku leœnym, lub o zaistnieniu zmian, o których mowa w art. 5 ust. 4.

3. Podatek leœny na rok podatkowy od osób fizycznych, z zastrze¿eniem ust. 7, ustala, w drodze decyzji, organ podatkowy w³aœciwy ze wzglêdu na miejsce po³o¿enia lasu. Podatek jest p³atny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowi¹zku podatkowego, w terminach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 wrzeœnia i 15 listopada roku podatkowego.

4. Je¿eli w trakcie roku podatkowego nast¹pi³o wygaœniêcie obowi¹zku podatkowego w zakresie podatku leœnego lub zaistnia³y zmiany, o których mowa w art. 5 ust. 4, organ podatkowy dokonuje zmiany decyzji, któr¹ ustalono ten podatek.

5. Osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spó³ki, nieposiadaj¹ce osobowoœci prawnej, jednostki organizacyjne Lasów Pañstwowych, a tak¿e jednostki organizacyjne Agencji W³asnoœci Rolnej Skarbu Pañstwa s¹ obowi¹zane:

 

1) sk³adaæ, w terminie do dnia 15 stycznia, organowi podatkowemu, w³aœciwemu ze wzglêdu na miejsce po³o¿enia lasów, deklaracje na podatek leœny na dany rok podatkowy, sporz¹dzone na formularzu wed³ug ustalonego wzoru, a je¿eli obowi¹zek podatkowy powsta³ po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia wyst¹pienia okolicznoœci uzasadniaj¹cych powstanie tego obowi¹zku;

 

2) odpowiednio skorygowaæ deklaracje, w razie zaistnienia zmian, o których mowa w art. 5 ust. 4, w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych zmian;

 

3) wp³acaæ w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowi¹zku podatkowego obliczony w deklaracji podatek leœny na rachunek bud¿etu w³aœciwej gminy, za poszczególne miesi¹ce, do dnia 15 ka¿dego miesi¹ca.

 

6. Obowi¹zek sk³adania informacji o lasach oraz deklaracji na podatek leœny, o którym mowa w ust. 2 i 5 pkt 1, dotyczy równie¿ podatników korzystaj¹cych ze zwolnieñ na mocy przepisów ustawy.

7. Je¿eli las stanowi wspó³w³asnoœæ lub znajduje siê w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych, w tym spó³ek, nieposiadaj¹cych osobowoœci prawnej - osoby fizyczne sk³adaj¹ deklaracjê na podatek leœny oraz op³acaj¹ podatek na zasadach obowi¹zuj¹cych osoby prawne.

8. Rada gminy, w drodze uchwa³y, mo¿e zarz¹dziæ pobór podatku leœnego od osób wymienionych w ust. 2 w drodze inkasa oraz wyznaczyæ inkasentów i okreœliæ wysokoœæ wynagrodzenia za inkaso.

9. Rada gminy okreœla, w drodze uchwa³y, wzory formularzy, o których mowa w ust. 2 i 5 pkt 1. W formularzach bêd¹ zawarte dane dotycz¹ce podmiotu i przedmiotu opodatkowania niezbêdne do wymiaru i poboru podatku leœnego.

10.[1]Rada gminy mo¿e okreœliæ, w drodze uchwa³y, warunki i tryb sk³adania informacji o lasach oraz deklaracji na podatek leœny za pomoc¹ œrodków komunikacji elektronicznej, w szczególnoœci:

 

1) ich format elektroniczny oraz uk³ad informacji i powi¹zañ miêdzy nimi zgodnie z przepisami o informatyzacji dzia³alnoœci podmiotów realizuj¹cych zadania publiczne;

 

2) sposób ich przesy³ania za pomoc¹ œrodków komunikacji elektronicznej;

 

3) rodzaje podpisu elektronicznego, którym powinny byæ opatrzone.

 

11.[2]Rada gminy w uchwale, o której mowa w ust. 10, uwzglêdnia w szczególnoœci:

 

1) zakres danych zawartych we wzorach okreœlonych uchwa³¹ rady gminy w sprawie wzorów informacji o lasach i deklaracji na podatek leœny oraz koniecznoœæ ich opatrzenia podpisem elektronicznym;

 

2) potrzebê zapewnienia bezpieczeñstwa, wiarygodnoœci i niezaprzeczalnoœci danych zawartych w informacjach o lasach i deklaracjach na podatek leœny oraz potrzebê ich ochrony przed nieuprawnionym dostêpem;

 

3) limity wysokoœci zobowi¹zania podatkowego, kwoty nadp³aty lub zwrotu podatku wynikaj¹ce z deklaracji na podatek leœny, a tak¿e wymagania dla poszczególnych rodzajów podpisu elektronicznego okreœlone w przepisach o podpisie elektronicznym, w szczególnoœci dotycz¹ce weryfikacji podpisu elektronicznego i znakowania czasem.

 

12.[3]Poœwiadczenie przez organ podatkowy z³o¿enia informacji o lasach lub deklaracji na podatek leœny za pomoc¹ œrodków komunikacji elektronicznej odbywa siê zgodnie z przepisami o informatyzacji dzia³alnoœci podmiotów realizuj¹cych zadania publiczne.

 

Art. 7. [Zwolnienia] 1. Zwalnia siê od podatku leœnego:

 

1) lasy z drzewostanem w wieku do 40 lat;

 

2) lasy wpisane indywidualnie do rejestru zabytków;

 

3) u¿ytki ekologiczne.

 

2.[4]Od podatku leœnego zwalnia siê równie¿:

 

1) uczelnie;

 

2) szko³y, placówki, zak³ady kszta³cenia i placówki doskonalenia nauczycieli - publiczne i niepubliczne, oraz organy prowadz¹ce te szko³y, placówki i zak³ady odpowiednio z tytu³u zarz¹du, u¿ytkowania lub u¿ytkowania wieczystego nieruchomoœci szkolnych;

 

3) placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk;

 

4) prowadz¹cych zak³ady pracy chronionej lub zak³ady aktywnoœci zawodowej w zakresie lasów wymienionych w decyzji w sprawie przyznania statusu zak³adu pracy chronionej lub zak³adu aktywnoœci zawodowej lub zg³oszonych wojewodzie - zajêtych na prowadzenie tego zak³adu, z wy³¹czeniem lasów, które znajduj¹ siê w posiadaniu zale¿nym podmiotów niebêd¹cych prowadz¹cymi zak³ad pracy chronionej lub zak³ad aktywnoœci zawodowej;

 

5) jednostki badawczo-rozwojowe;

 

6) przedsiêbiorców o statusie centrum badawczo-rozwojowego uzyskanym na zasadach okreœlonych w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o niektórych formach wspierania dzia³alnoœci innowacyjnej (Dz.U. Nr 179, poz. 1484) w zakresie przedmiotów opodatkowania zajêtych na prowadzenie przez nich badañ i prac rozwojowych.

 

3.[5]Rada gminy, w drodze uchwa³y, mo¿e wprowadziæ inne zwolnienia przedmiotowe ni¿ okreœlone w ust. 1, z uwzglêdnieniem przepisów dotycz¹cych pomocy publicznej.

4.[6]Z tytu³u zwolnienia od podatku leœnego, o którym mowa w ust. 2 pkt 6, jednostkom samorz¹du terytorialnego przys³uguje z bud¿etu pañstwa zwrot utraconych dochodów.

5.[7]Minister w³aœciwy do spraw finansów publicznych okreœli, w drodze rozporz¹dzenia, zasady i tryb zwrotu utraconych dochodów, o których mowa w ust. 4, kieruj¹c siê potrzeb¹ zabezpieczenia bud¿etów gmin przed utrat¹ dochodów.

6.[8]Zwolnienie od podatku leœnego, o którym mowa w ust. 2 pkt 6, stanowi pomoc de minimis, o której mowa w rozporz¹dzeniu Komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis(Dz.Urz. WE L 10 z 13.01.2001).

 

Art. 8. W ustawie z dnia 28 wrzeœnia 1991 r. o lasach (Dz.U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679, Nr 86, poz. 958 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 110, poz. 1189 i Nr 145, poz. 1623 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 113, poz. 984) wprowadza siê nastêpuj¹ce zmiany:

 

1) w art. 6 uchyla siê ust. 2;

 

2) uchyla siê rozdzia³ 9.

 

 

Art. 9. W ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomoœciami (Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543, z 2001 r. Nr 129, poz. 1447 i Nr 154, poz. 1800 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 126, poz. 1070, Nr 130, poz. 1112 i Nr 153, poz. 1271) art. 225 otrzymuje brzmienie:

,, Art. 225. W okresie do dnia 31 grudnia 2005 r. funkcjê wartoœci katastralnej dla gruntów rolnych pe³ni liczba hektarów przeliczeniowych, ustalana zgodnie z przepisami o podatku rolnym. ".

 

Art. 10. [9](uchylony)

 

Art. 11. [Zak³ady pracy chronionej] W stosunku do prowadz¹cych zak³ady pracy chronionej lub zak³ady aktywnoœci zawodowej, którzy uzyskali status prowadz¹cych te zak³ady przed wejœciem w ¿ycie ustawy, zwolnienie z podatku leœnego stosuje siê na zasadach dotychczasowych nie d³u¿ej ni¿ do up³ywu 3-letniego terminu wynikaj¹cego z decyzji wydanej przed dniem 1 stycznia 2003 r. przyznaj¹cej status prowadz¹cego zak³ad.

 

Art. 12. [Wysokoœæ podatku w 2003 r.] Do ustalania wysokoœci podatku leœnego w 2003 r. stosuje siê œredni¹ cenê sprzeda¿y drewna og³oszon¹ na podstawie przepisów dotychczasowych.

 

Art. 13. [Wejœcie w ¿ycie] Ustawa wchodzi w ¿ycie z dniem 1 stycznia 2003 r., z wyj¹tkiem art. 6 ust. 9, który wchodzi w ¿ycie z dniem og³oszenia.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin