samorząd gminny.rtf

(97 KB) Pobierz

 

brzmienie od 2007-10-22

 

 

Ustawa o samorz¹dzie gminnym

z dnia 8 marca 1990 r. (Dz.U. Nr 16, poz. 95)

tekst jednolity z dnia 10 lutego 1996 r. (Dz.U. Nr 13, poz. 74)

tekst jednolity z dnia 12 paŸdziernika 2001 r. (Dz.U. Nr 142, poz. 1591)

zmiany:

 

Dz.U. 2007

Nr 48, poz. 327, Nr 138, poz. 974, Nr 173, poz. 1218

Dz.U. 2006

Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337

Dz.U. 2005

Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457

Dz.U. 2004

Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203

Dz.U. 2003

Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568

Dz.U. 2002

Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806

 

 

 

Rozdzia³ 1. Przepisy ogólne

Art. 1. [Pojêcie gminy] 1. Mieszkañcy gminy tworz¹ z mocy prawa wspólnotê samorz¹dow¹.

2. Ilekroæ w ustawie jest mowa o gminie, nale¿y przez to rozumieæ wspólnotê samorz¹dow¹ oraz odpowiednie terytorium.

 

Art. 2. [Charakter zadañ] 1. Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu w³asnym i na w³asn¹ odpowiedzialnoœæ.

2. Gmina posiada osobowoœæ prawn¹.

3. Samodzielnoœæ gminy podlega ochronie s¹dowej.

 

Art. 3. [Ustrój gminy] 1. O ustroju gminy stanowi jej statut.

2. Projekt statutu gminy powy¿ej 300 000 mieszkañców podlega uzgodnieniu z Prezesem Rady Ministrów na wniosek ministra w³aœciwego do spraw administracji publicznej.

3. W sprawach spornych rozstrzyga Rada Ministrów.

 

Art. 4. [Zmiany w podziale terytorialnym] 1. Rada Ministrów, w drodze rozporz¹dzenia:

 

1) tworzy, ³¹czy, dzieli i znosi gminy oraz ustala ich granice,

 

2) nadaje gminie lub miejscowoœci status miasta i ustala jego granice,

 

3) ustala i zmienia nazwy gmin oraz siedziby ich w³adz.

 

2. Rozporz¹dzenie, o którym mowa w ust. 1, mo¿e byæ wydane tak¿e na wniosek zainteresowanej rady gminy.

3. Ustalenie i zmiana granic gmin dokonywane s¹ w sposób zapewniaj¹cy gminie terytorium mo¿liwie jednorodne ze wzglêdu na uk³ad osadniczy i przestrzenny, uwzglêdniaj¹cy wiêzi spo³eczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniaj¹cy zdolnoœæ wykonywania zadañ publicznych.

4. Nadanie gminie lub miejscowoœci statusu miasta, ustalenie jego granic i ich zmiana dokonywane s¹ w sposób uwzglêdniaj¹cy infrastrukturê spo³eczn¹ i techniczn¹ oraz uk³ad urbanistyczny i charakter zabudowy.

5. Zmiany, o których mowa w ust. 1, nastêpuj¹ z dniem 1 stycznia.

 

Art. 4a. [Rozwiniêcie] 1. Wydanie rozporz¹dzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1, wymaga zasiêgniêcia przez ministra w³aœciwego do spraw administracji publicznej opinii zainteresowanych rad gmin, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkañcami, a w przypadku zmian granic gmin naruszaj¹cych granice powiatów lub województw - dodatkowo opinii odpowiednich rad powiatów lub sejmików województw, z zastrze¿eniem ust. 2.

 

2. Konsultacje z mieszkañcami w sprawach zmiany granic gmin lub granic miasta polegaj¹cej na wy³¹czeniu obszaru lub czêœci obszaru jednostki pomocniczej gminy i jego w³¹czeniu do s¹siedniej jednostki pomocniczej tej gminy lub do s¹siedniej gminy mog¹ zostaæ ograniczone do:

 

1) mieszkañców jednostki pomocniczej gminy objêtych zmian¹ - przez odpowiednie rady gmin,

 

2) mieszkañców gmin objêtych zmian¹ naruszaj¹c¹ granice powiatów lub województw - przez odpowiednie rady powiatów lub sejmiki województw.

 

3. W przypadku niewyra¿enia opinii, o której mowa w ust. 1, w terminie 3 miesiêcy od dnia otrzymania wyst¹pienia o opiniê, wymóg zasiêgniêcia opinii uznaje siê za spe³niony.

 

Art. 4b. [Rozwiniêcie] 1. Wydanie rozporz¹dzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1, na wniosek rady gminy wymaga:

 

1) wniosku rady gminy poprzedzonego przeprowadzeniem przez tê radê konsultacji z mieszkañcami, wraz z uzasadnieniem oraz niezbêdnymi dokumentami, mapami i informacjami potwierdzaj¹cymi zasadnoœæ wniosku,

 

2) opinii rad gmin objêtych wnioskiem, poprzedzonych przeprowadzeniem przez te rady konsultacji z mieszkañcami, a w przypadku zmiany granic gminy naruszaj¹cej granice powiatów lub województw - opinii odpowiednich rad powiatów lub sejmików województw,

 

3) opinii wojewody w³aœciwego dla gminy lub gmin objêtych wnioskiem.

 

2. Do wniosku i opinii, o których mowa w ust. 1, przepisy art. 4a ust. 2 i 3 stosuje siê odpowiednio.

3. Rada gminy wystêpuje z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, do ministra w³aœciwego do spraw administracji publicznej za poœrednictwem wojewody, w terminie do dnia 31 marca.

4. Rada Ministrów okreœli, w drodze rozporz¹dzenia, tryb postêpowania przy sk³adaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, oraz dokumenty, które nale¿y do³¹czyæ do wniosku.

 

Art. 5. [Jednostki pomocnicze] 1. Gmina mo¿e tworzyæ jednostki pomocnicze: so³ectwa oraz dzielnice, osiedla i inne. Jednostk¹ pomocnicz¹ mo¿e byæ równie¿ po³o¿one na terenie gminy miasto.

2. Jednostkê pomocnicz¹ tworzy rada gminy, w drodze uchwa³y, po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkañcami lub z ich inicjatywy.

3. Zasady tworzenia, ³¹czenia, podzia³u oraz znoszenia jednostki pomocniczej okreœla statut gminy.

4. (skreœlony)

 

Art. 5a. [Konsultacje z mieszkañcami] 1. W wypadkach przewidzianych ustaw¹ oraz w innych sprawach wa¿nych dla gminy mog¹ byæ przeprowadzane na jej terytorium konsultacje z mieszkañcami gminy.

2. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkañcami gminy okreœla uchwa³a rady gminy.

 

Art. 5b. [M³odzie¿owa rada gminy] 1. Gmina podejmuje dzia³ania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorz¹dowej wœród mieszkañców gminy, w tym zw³aszcza wœród m³odzie¿y.

2. Rada gminy na wniosek zainteresowanych œrodowisk mo¿e wyraziæ zgodê na utworzenie m³odzie¿owej rady gminy maj¹cej charakter konsultacyjny.

3. Rada gminy, powo³uj¹c m³odzie¿ow¹ radê gminy, nadaje jej statut okreœlaj¹cy tryb wyboru jej cz³onków i zasady dzia³ania.

Rozdzia³ 2. Zakres dzia³ania i zadania gminy

Art. 6. [Zakres dzia³ania gminy] 1. Do zakresu dzia³ania gminy nale¿¹ wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrze¿one ustawami na rzecz innych podmiotów.

2. Je¿eli ustawy nie stanowi¹ inaczej, rozstrzyganie w sprawach, o których mowa w ust. 1, nale¿y do gminy.

 

Art. 7. [Zadania w³asne] 1. [1]Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty nale¿y do zadañ w³asnych gminy. W szczególnoœci zadania w³asne obejmuj¹ sprawy:

 

1) ³adu przestrzennego, gospodarki nieruchomoœciami, ochrony œrodowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej,

 

2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego,

 

3) wodoci¹gów i zaopatrzenia w wodê, kanalizacji, usuwania i oczyszczania œcieków komunalnych, utrzymania czystoœci i porz¹dku oraz urz¹dzeñ sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energiê elektryczn¹ i ciepln¹ oraz gaz,

 

4) lokalnego transportu zbiorowego,

 

5) ochrony zdrowia,

 

6) pomocy spo³ecznej, w tym oœrodków i zak³adów opiekuñczych,

 

7) gminnego budownictwa mieszkaniowego,

 

8) edukacji publicznej,

 

9) kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,

 

10) kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urz¹dzeñ sportowych,

 

11) targowisk i hal targowych,

 

12) zieleni gminnej i zadrzewieñ,

 

13) cmentarzy gminnych,

 

14) porz¹dku publicznego i bezpieczeñstwa obywateli oraz ochrony przeciwpo¿arowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposa¿enia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego,

 

15) utrzymania gminnych obiektów i urz¹dzeñ u¿ytecznoœci publicznej oraz obiektów administracyjnych,

 

16) polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ci¹¿y opieki socjalnej, medycznej i prawnej,

 

17) wspierania i upowszechniania idei samorz¹dowej,

 

18) promocji gminy,

 

19) wspó³pracy z organizacjami pozarz¹dowymi,

 

20) wspó³pracy ze spo³ecznoœciami lokalnymi i regionalnymi innych pañstw.

 

2. Ustawy okreœlaj¹, które zadania w³asne gminy maj¹ charakter obowi¹zkowy.

3. Przekazanie gminie, w drodze ustawy, nowych zadañ w³asnych wymaga zapewnienia koniecznych œrodków finansowych na ich realizacjê w postaci zwiêkszenia dochodów w³asnych gminy lub subwencji. Przepis art. 8 ust. 4 i 5 stosuje siê odpowiednio.

 

Art. 8. [Zadania zlecone] 1. Ustawy mog¹ nak³adaæ na gminê obowi¹zek wykonywania zadañ zleconych z zakresu administracji rz¹dowej, a tak¿e z zakresu organizacji przygotowañ i przeprowadzenia wyborów powszechnych oraz referendów.

2. Zadania z zakresu administracji rz¹dowej gmina mo¿e wykonywaæ równie¿ na podstawie porozumienia z organami tej administracji.

2a. Gmina mo¿e wykonywaæ zadania z zakresu w³aœciwoœci powiatu oraz zadania z zakresu w³aœciwoœci województwa na podstawie porozumieñ z tymi jednostkami samorz¹du terytorialnego.

2b. Spory maj¹tkowe wynik³e z porozumieñ, o których mowa w ust. 2 i 2a oraz w art. 74, rozpatruje s¹d powszechny.

3. Gmina otrzymuje œrodki finansowe w wysokoœci koniecznej do wykonania zadañ, o których mowa w ust. 1, 2 i 2a.

4. Szczegó³owe zasady i terminy przekazywania œrodków finansowych, o których mowa w ust. 3, okreœlaj¹ ustawy nak³adaj¹ce na gminy obowi¹zek wykonywania zadañ zleconych lub zawarte porozumienia.

5. W przypadku niedotrzymania terminów, o których mowa w ust. 4, gminie przys³uguj¹ odsetki w wysokoœci ustalonej dla zaleg³oœci podatkowych.

 

Art. 8a. [2](utraci³ moc)

 

Art. 9. [Jednostki organizacyjne] 1. W celu wykonywania zadañ gmina mo¿e tworzyæ jednostki organizacyjne, a tak¿e zawieraæ umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarz¹dowymi.

2. Gmina oraz inna gminna osoba prawna mo¿e prowadziæ dzia³alnoœæ gospodarcz¹ wykraczaj¹c¹ poza zadania o charakterze u¿ytecznoœci publicznej wy³¹cznie w przypadkach okreœlonych w odrêbnej ustawie.

3. Formy prowadzenia gospodarki gminnej, w tym wykonywania przez gminê zadañ o charakterze u¿ytecznoœci publicznej, okreœla odrêbna ustawa.

4. Zadaniami u¿ytecznoœci publicznej, w rozumieniu ustawy, s¹ zadania w³asne gminy, okreœlone w art. 7 ust. 1, których celem jest bie¿¹ce i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludnoœci w drodze œwiadczenia us³ug powszechnie dostêpnych.

 

Art. 10. [Wspó³dzia³anie] 1. Wykonywanie zadañ publicznych mo¿e byæ realizowane w drodze wspó³dzia³ania miêdzy jednostkami samorz¹du terytorialnego.

2. Gminy, zwi¹zki miêdzygminne oraz stowarzyszenia jednostek samorz¹du terytorialnego mog¹ sobie wzajemnie b¹dŸ innym jednostkom samorz¹du terytorialnego udzielaæ pomocy, w tym pomocy finansowej.

 

 

Rozdzia³ 3. W³adze gminy

Art. 11. [Wykonywanie w³adzy] [3]1. Mieszkañcy gminy podejmuj¹ rozstrzygniêcia w g³osowaniu powszechnym (poprzez wybory i referendum) lub za poœrednictwem organów gminy.

2. (skreœlony)

 

Art. 11a. [Organy gminy] [4]1. Organami gminy s¹:

 

1) rada gminy,

 

2) wójt (burmistrz, prezydent miasta).

 

2. Zasady i tryb przeprowadzania wyborów do rady gminy oraz wyboru wójta (burmistrza, prezydenta miasta) okreœlaj¹ odrêbne ustawy.

3. Ilekroæ w ustawie jest mowa o wójcie, nale¿y przez to rozumieæ tak¿e burmistrza oraz prezydenta miasta.

 

Art. 11b. [Jawnoœæ] 1. Dzia³alnoœæ organów gminy jest jawna. Ograniczenia jawnoœci mog¹ wynikaæ wy³¹cznie z ustaw.

2. Jawnoœæ dzia³ania organów gminy obejmuje w szczególnoœci prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstêpu na sesje rady gminy i posiedzenia jej komisji, a tak¿e dostêpu do dokumentów wynikaj¹cych z wykonywania zadañ publicznych, w tym protoko³ów posiedzeñ organów gminy i komisji rady gminy.

3. Zasady dostêpu do dokumentów i korzystania z nich okreœla statut gminy.

 

Art. 12. [Referendum gminne] Zasady i tryb przeprowadzania referendum gminnego okreœla odrêbna ustawa.

 

Art. 13. (skreœlony)

 

Art. 14. [Podejmowanie uchwa³] [5]Uchwa³y rady gminy zapadaj¹ zwyk³¹ wiêkszoœci¹ g³osów w obecnoœci co najmniej po³owy ustawowego sk³adu rady, w g³osowaniu jawnym, chyba ¿e ustawa stanowi inaczej.

 

Art. 15. [Charakter rady] 1. Z zastrze¿eniem art. 12 organem stanowi¹cym i kontrolnym w gminie jest rada gminy.

2. Je¿eli siedziba rady gminy znajduje siê w mieœcie po³o¿onym na terytorium tej gminy, rada nosi nazwê rady miejskiej.

 

Art. 16. [Kadencja rady] Kadencja rady gminy trwa 4 lata licz¹c od dnia wyboru.

 

Art. 17. [Sk³ad rady] [6]W sk³ad rady wchodz¹ radni w liczbie:

 

1) piêtnastu w gminach do 20 000 mieszkañców,

 

2) dwudziestu jeden w gminach do 50 000 mieszkañców,

 

3) dwudziestu trzech w gminach do 100 000 mieszkañców,

 

4) dwudziestu piêciu w gminach do 200 000 mieszkañców oraz po trzech na ka¿de dalsze rozpoczête 100 000 mieszkañców, nie wiêcej jednak ni¿ czterdziestu piêciu radnych.

 

 

Art. 18. [W³aœciwoœæ rady] 1. Do w³aœciwoœci rady gminy nale¿¹ wszystkie sprawy pozostaj¹ce w zakresie dzia³ania gminy, o ile ustawy nie stanowi¹ inaczej.

2. [7]Do wy³¹cznej w³aœciwoœci rady gminy nale¿y:

 

1) uchwalanie statutu gminy,

 

2) ustalanie wynagrodzenia wójta, stanowienie o kierunkach jego dzia³ania oraz przyjmowanie sprawozdañ z jego dzia³alnoœci,

 

3) powo³ywanie i odwo³ywanie skarbnika gminy, który jest g³ównym ksiêgowym bud¿etu, oraz sekretarza gminy - na wniosek wójta,

 

4) uchwalanie bud¿etu gminy, rozpatrywanie sprawozdania z wykonania bud¿etu oraz podejmowanie uchwa³y w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium z tego tytu³u,

 

5) uchwalanie studium uwarunkowañ i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,

 

6) uchwalanie programów gospodarczych,

 

7) ustalanie zakresu dzia³ania jednostek pomocniczych, zasad przekazywania im sk³adników mienia do korzystania oraz zasad przekazywania œrodków bud¿etowych na realizacjê zadañ przez te jednostki,

 

8) podejmowanie uchwa³ w sprawach podatków i op³at w granicach okreœlonych w odrêbnych ustawach,

 

9) podejmowanie uchwa³ w sprawach maj¹tkowych gminy, przekraczaj¹cych zakres zwyk³ego zarz¹du, dotycz¹cych:

a) zasad nabywania, zbywania i obci¹¿ania nieruchomoœci oraz ich wydzier¿awiania lub wynajmowania na czas oznaczony d³u¿szy ni¿ 3 lata lub na czas nieoznaczony, o ile ustawy szczególne nie stanowi¹ inaczej; uchwa³a rady gminy jest wymagana równie¿ w przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawieraj¹ kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomoœæ; do czasu okreœlenia zasad wójt mo¿e dokonywaæ tych czynnoœci wy³¹cznie za zgod¹ rady gminy,

 

b) emitowania obligacji oraz okreœlania zasad ich zbywania, nabywania i wykupu przez wójta,

 

c) zaci¹gania d³ugoterminowych po¿yczek i kredytów,

 

d) ustalania maksymalnej wysokoœci po¿yczek i kredytów krótkoterminowych zaci¹ganych przez wójta w roku bud¿etowym,

 

e) zobowi¹zañ w zakresie podejmowania inwestycji i remontów o wartoœci przekraczaj¹cej granicê ustalan¹ corocznie przez radê gminy,

 

f) tworzenia i przystêpowania do spó³ek i spó³dzielni oraz rozwi¹zywania i wystêpowania z nich,

 

g) okreœlania zasad wnoszenia, cofania i zbywania udzia³ów i akcji przez wójta,

 

h) tworzenia, likwidacji i reorganizacji przedsiêbiorstw, zak³adów i innych gminnych jednostek organizacyjnych oraz wyposa¿ania ich w maj¹tek,

 

i) ustalania maksymalnej wysokoœci po¿yczek i porêczeñ udzielanych przez wójta w roku bud¿etowym,

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin