oswietlenie auta - powolne gasniecie swiatla + CLHome.doc

(1197 KB) Pobierz



Trzeba zakupić:

Rn - potencjometr np. 22k Ohm

Ddioda prostownicza np. 1N4001

t1 – tranzystor BD680

t2 – tranzystor BC237

c – kondensator  2200uF/16V

r1 – 100 Ohm

r2 – 1k Ohm / 1Watt

r3 fotorezystor

 

Opis zacisków:

1 – plus 12 V

2 – plus lampa

3 – minus lampa

4 – nie podłączamy

5 – masa

6 – impuls masy załączający układ

 

Układ włącza podpięte urządzenie (w naszym przypadku lampy - oświetlenie CLH) po otwarciu dowolnych drzwi/odblokowaniu zamka centralnego, jeśli nie jest jasno (poziom załączenia regulujemy potencjometrem).

W Mondeo mk2 podłączyłem sygnał otwarcia drzwi przez tę elektronikę pod halogeny - wszystko działało aż milo.. nie zmieniałem żadnego bezpiecznika, czy przekaźnika z oryginalnej instalacji.

Gdy otwieramy centralny zamek np. z pilota lub drzwi, światło (np. halogeny) zaświecą się.. gaśnie 12 sec. po zamknięciu drzwi (wyłączony zapłon) / 12 sec. po zamknięciu np. z pilota (wyłączony zapłon)  / natychmiast po zamknięciu drzwi (włączony zapłon). Wyłączenie oświetlenia CLH następuje jako powolne przygasanie podłączonych lamp. Czas przygasania zależny jest od wartości kondensatora.

Fotorezystor na możliwie jak najkrótszym przewodzie, należy umieścić najlepiej w okolicy wewnętrznego lusterka wstecznego (skierować ku szybie), ewentualnie gdzieś na desce (w pobliżu szyby przedniej). Sygnał do wysterowania (otwarcie drzwi) najprościej uzyskać z lampki w podsufitce (w mk2 jest to pojawiający się sygnał masy w lampce po otwarciu drzwi/odblokowaniu c.z.).

Po roku używania zmieniłem wkład halogenowy na okrągłe DRL LED i podpiąłem układzik do nich - jest jeszcze lepiej, bo zjada minimum prądu z akumulatora. W takim przypadku radzę wyjście sygnału „plus lampy” podpiąć przez diodę prostowniczą, by uniknąć uszkodzenia układu, gdy włączą się nasze światła po załączeniu DRL.

logeen@gmail.com

Zgłoś jeśli naruszono regulamin