w krainie literek.doc

(43 KB) Pobierz
SCENARIUSZ ZAJĘCIA

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

POZNAWANIE MOŻLIWOŚCI DZIECKA

 

TEMAT ZAJĘCIA: W krainie literek

 

Cel główny:

·         Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia rozwiązywania problemów, doskonalenia sprawności umysłowych.

Cele operacyjne:
Dziecko:

·         Doskonali umiejętność czytania,

·         Koncentruje uwagę, pamięć, zdolności skojarzeniowe,

·         Odczuwa potrzebę komunikacji i współpracy z rówieśnikami,

·         Doskonali umiejętność tworzenia i odczytywania sylab,

·         Nazywa poznane litery,

·         Kształci umiejętność identyfikacji obrazu graficznego ze wskazaną literą

Metody:

·         Aktywizujące,

·         Problemowe,

·         Zadań stawianych dziecku,

·         Samodzielnych doświadczeń.

Formy aktywności dziecka:

·         Językowa,

·         Ruchowa,

·         Muzyczna,

·         Zabawowo-zadaniowa.

 

Pomoce:

·         Woda

·         Szablony wizytówek

·         Kartoniki dla każdego dziecka z imionami pociętymi na sylaby

·         Klej

·         Litery demonstracyjne O, A, I, T

·         Kartoniki z przedmiotami rozpoczynającymi się na literę O, A, I, T

·         Karty pracy do zadania „Wesołe literki”

 

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 

 

  1. Ćwiczenia z kinezjologii edukacyjnej.

Picie wody; ( każde dziecko wypija jeden kubeczek wody).

Pozycja Dennisona:

·         Siadamy, krzyżujemy nogi w kostkach, wyciągamy proste ręce przed siebie i przekręcamy dłonie grzbietami do siebie tak by kciuki były skierowane w dół. Następnie przekładamy jedną rękę przed drugą tak by dłonie dotykały się wewnętrznymi stronami (kciuki nadal są skierowane do dołu), splatamy ręce dłoni, zginamy ręce w łokciach opieramy skrzyżowane ręce na klatce piersiowej.

·         Zamykamy oczy i kładziemy język na podniebieniu. Oddychamy swobodnie. Podczas wdechu przyciskamy język do podniebienia, a w czasie wydechu rozluźniamy go nadal dotykając podniebienia.

·         Nogi w lekkim rozkroku opieramy o podłogę, końce palców obu dłoni dotykają się. Oczy, język i oddech jak wyżej.

Punkty przestrzeni:

·         Końcami palców jednej ręki dotykamy miejsca między górną wargą a nosem, drugą rękę kładziemy na kości ogonowej. Jednocześnie wzrok kierujemy do góry. Czas trwania ćwiczenia około 30 sekund.

Punkty uziemienia:

·         Końcami palców jednej ręki dotykamy brody pod dolną wargą, a polce drugiej ręki kładziemy na górnej części kości łonowej. Jednoczenie wzrok kierujemy do dołu. Czas trwania ćwiczenia około 30 sekund.

Leniwe ósemki:

·         Ćwiczenie polega na rysowaniu lub wodzeniu oczami za przedmiotem poruszającym się po kształcie położonej ósemki (znaku nieskończoności ∞). Punkt środkowy ósemki znajduje się na linii środka, na poziomie wzroku rysującego. Ruch zaczynamy zawsze od punktu środkowego w górę i dookoła w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ćwiczenie powtarzamy, co najmniej trzy razy każdą ręką oddzielnie, następnie dwoma rękami połączonymi razem przez splecenie palców i skrzyżowanie kciuków.

 

 

2.      Zabawa "Wizytówka"

·         Dzieci mają na swoich miejscach rozłożone szablony wizytówek i kartoniki ze swoim imieniem pociętym na sylaby

·         Dzieci mają z sylab ułożyć swoje imię i przykleić na wizytówkę

·         Przypinają wizytówkę do ubrania

·         Każde dziecko mówi, na jaką literę rozpoczyna się jego imię i podaje jeden wyraz rozpoczynający się tą samą literą

3.      Zabawa tematyczna "Wymień cztery nazwy"

·         Ustawienie w kole.

·         Przy dźwiękach muzyki dzieci podają sobie piłkę.

·         Gdy muzyka milknie, nauczycielka pokazuje literę, dziecko które jest w posiadaniu piłki wymienia 4 nazwy przedmiotów zaczynających się na podaną literę. W tym czasie piłka krąży dalej w kole.

·         Gdy dziecko nie może wymienić przedmiotów, prosi o pomoc kolegę.

4.      Zabawa "Znajdź słowo na literę…"

·         Dzieci losują literę i szukają wśród przedmiotów w sali przedmiotów rozpoczynających się na daną literę O, A, I, T

5.      Zabawa "Bingo wyrazowe"

·         Każde dziecko otrzymuje kartonik z obrazkiem.

·         Nauczyciel pokazuje literę O, A, I, lub T

·         Dziecko, którego nazwa przedmiotu na obrazku rozpoczyna się daną literą podnosi go do góry i mówi „bingo”

6.      Przejście do stolików – praca indywidualna „Wesołe literki”

·         Dzieci dostają karty pracy, na których są wyszczególnione poznane litery

·         Zadaniem dzieci jest stworzyć według własnego pomysłu „wesołe literki” dorysowując różne kształty do litery małej lub wielkiej, dzieci samodzielnie piszą literę w oznaczonym polu

7.      Podziękowanie za udział w zajęciu.

  1. Rozwieszenie prac dzieci na wystawie.

 


 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin