SCENARIUSZE ZAJĘĆ Z DZIEĆMI SZEŚCIOLETNIMI.doc

(86 KB) Pobierz
SCENARIUSZE ZAJĘĆ Z DZIEĆMI SZEŚCIOLETNIMI

SCENARIUSZE ZAJĘĆ Z DZIEĆMI SZEŚCIOLETNIMI

OPRACOWAŁA Jadwiga Czarnecka

nauczyciel Miejskiego Przedszkola i Żłobka „Ekoludki w Ełku

 

Temat: Parasole na spacerze.

 

Cele ogólne:

·         kształcenie umiejętności liczenia,

·         rozwijanie orientacji w przestrzeni,

·         rozwijanie różnych form ekspresji.

Cele szczegółowe:

Dziecko

·         rozpoznaje i nazywa cyfrę 5,

·         tworzy zbiór pięcioelementowy,

·         prawidłowo wskazuje prawą i lewą stronę ciała,

·         rozwija sprawność manualną,

·         dostrzega zmiany zachodzące w przyrodzie w zależności od pór roku.

Metody: zabawa integracyjna, opowiadanie, wiersz, ćwiczenie logorytmiczne, ćwiczenie grafomotoryczne.

Środki dydaktyczne: emblematy parasoli, klocki, ołówki, sznurek.

 

Przebieg:

 

1.Powitanie

Dzieci stoją w kręgu. Śpiewają na melodię Panie Janie.

Witaj ( imię ), witaj ( imię ),

 jak się masz, jak się masz?

Wszyscy cię witamy, wszyscy cię witamy,

bądź wśród nas, bądź wśród nas.

 

2. Parasole na spacerze – opowiadanie nauczycielki ilustrowane emblematami parasoli.

 

Dzieci siadają przed tablicą.

-         Jaka jest dzisiaj pogoda?

-         Jakie ubranie chroni przed deszczem?

-         Co jeszcze chroni przed deszczem? (parasol).

Posłuchajcie, co wydarzyło się w przedpokoju.

Stały tam parasole: czarny – Taty, niebieski – Mamy, czerwony – Zosi, żółty – Krzysia.

Policzcie parasole w przedpokoju. (4)

Parasole dobrze znały się, bo długo ze sobą przebywały.

Obserwowały Tatę ubierającego się do pracy,

Mamę wybierającą się na zakupy i dzieci, które przygotowywały się do szkoły.

Tego dnia było inaczej.

Przyjechała Babcia i przywiozła ze sobą parasol w kropki.

Policzcie parasole w przedpokoju. (5).

Wszyscy wybrali się na spacer.

Zabrali ze sobą parasole: czarny, niebieski, czerwony, żółty, w kropki.

Ile parasoli jest na spacerze?(5)

 

3. Nauczyciel demonstruje cyfrę 5. Zapoznaje z wyglądem cyfry 5.

 Dzieci szukają podobieństw cyfry 5 do znanych przedmiotów.

Tworzenie pięcioelementowych zbiorów przedmiotów – praca w zespołach.

 

4. Krople deszczu - ćwiczenie rytmiczne.

Dzieci wystukują usłyszany rytm - deszcz padający na parasole.

 

5. Ćwiczenie logorytmiczne (J. Stadnicka Terapia dzieci muzyką, ruchem i mową)

 

Dzieci maszerując pokazują części ciała i powtarzają:

Prawa, lewa, prawa, lewa,

ręce w górę – nikt nie śpiewa.

Prawa noga, lewa noga,

prawa ręka, lewa ręka,

skłon do przodu, każdy klęka.

Prawa ręka, noga prawa, krok do tyłu i od nowa.

 

6. Ćwiczenie grafomotoryczne – pisanie cyfry 5 po śladzie.

Nauczyciel pokazuje sposób pisania z uwzględnieniem miejsca rozpoczęcia kreślenia oraz kierunku kreślenia. Zwraca uwagę na rozmieszczenie poszczególnych elementów cyfry 5 w kratkach.

 

7. Układanie ze sznurka kształtu cyfry 5 – praca indywidualna.

 

8. Wiersz W. Szumanówny pt. Rodzina - inscenizacja

 

Ten pierwszy to dziadziuś,

tuż obok babunia,

największy to tatuś,

a przy nim mamusia.

A to ja dziecina mała.

I to jest rodzinka

- moja ręka cała.

 

9. Podsumowanie zajęć.

Dzieci piszą w powietrzu cyfrę 5.

 

 

 

 

Temat: Jak miło w przedszkolu.

 

Cele ogólne:

-         rozwijanie umiejętności wyrażania muzyki ruchem,

-         rozwijanie różnych form ekspresji,

-         kształtowanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.

Cele szczegółowe:

Dziecko:

-         poznaje własne ciało,

-         wyraża muzykę ruchem,

-         ustawia się w kole,

-         maszeruje w rytm muzyki,

-         słucha muzyki,

-         śpiewa piosenki,

-         rozpoznaje instrumenty perkusyjne,

-         gra na instrumentach perkusyjnych.

Metody: objaśnień, zadań stawianych dziecku, kierowanie własną aktywnością.

Środki dydaktyczne:  instrumenty perkusyjne, nagrania muzyki tanecznej, balony wykonane z worków foliowych.

 

Przebieg:

 

  1. Powitanie – zabawa ruchowa

-podanie ręki koledze,

-głaskanie po głowie,

-przesyłanie uśmiechu.

 

  1. Idę czy biegnę  - zabawa rytmiczno –ruchowa

Nauczycielka gra na bębenku akompaniament do różnych form ruchu: bieg, marsz. Dzieci

odpowiednio reagują. Gdy nastąpi przerwa siadają na dywanie.

 

  1. Słuchanie piosenki pt. „W naszym przedszkolu”

W naszym przedszkolu dużo muzyki jest,

są instrumenty, o których dobrze wiesz.

Nasze ręce robią tak: klaskanie

To jest muzyka, którą dobrze znasz.

 

  1. Co robią ręce, nogi –improwizacja ruchowa

Dzieci stoją w kole. Chętne dzieci stają w środku koła i pokazują, co robią ręce i nogi. Pozostałe dzieci naśladują ruchy kolegi.

 

  1. Jaki to instrument? – zagadki słuchowe

Nauczyciel chowa za parawanem instrumenty perkusyjne: bębenek, trójkąt, grzechotkę, tamburyno. Następnie w ukryciu uderza wybrany instrument. Dzieci rozpoznają nazwę instrumentu.

 

  1. Instrumentacja piosenki pt. „Sanna
  2. Bal zabawek – zabawa rytmiczno-ruchowa

Dzieci siedzą na dywanie i słuchają muzyki. Muzyka szybka zaprasza dziewczynki – lale do zabawy. Muzyka wolna zaprasza chłopców – misie do zabawy.

  1. Zabawa z balonami

Dzieci otrzymują balony wykonane z worków foliowych. Tańczą z balonem w rytm muzyki. 

  1. Słuchanie muzyki „Śpioszki”

Dzieci siadają na dywanie, zamykają oczy i słuchają spokojnej muzyki.

 

 

 

Temat: Prawie wszystko o listach.

 

Cele ogólne:

-         wzbogacanie zasobu słownictwa dzieci,

-         zapoznanie z popularnymi utworami literatury dziecięcej,

-         rozwijanie zainteresowań plastycznych.

Cele szczegółowe:

Dziecko

-         chętnie wypowiada się na temat wiersza,

-         potrafi podzielić wyraz na sylaby,

-         potrafi wyodrębnić głoskę w nagłosie,

-         zna swój adres,

-         wie, do czego służy znaczek,

-         umie bawić się przy muzyce,

-         tworzy pod wpływem różnych bodźców.

Metody: zabawa integracyjna, inscenizacja wiersza, rozmowa, zagadki, zabawa przy piosence, zabawa dydaktyczna, działań praktycznych, niedokończonych zdań.

Środki dydaktyczne: teatrzyk, pacynki, ilustracje wiążące się z tematyką poczta, znaczki, torba listonosza, kaseta z piosenką Chodzi listonosz, kartoniki z zagadkami, mazaki, kredki, kolorowe długopisy, napisy: poczta, list.

 

 

Przebieg:

 

1.Zabawa integracyjna Iskierka.

Dzieci i nauczycielka stoją w kręgu, trzymają się za ręce.

Nauczycielka uściskiem dłoni przekazuje uścisk następnej osobie i mówi:

Iskiereczkę puszczę w krąg, niech wróci do mych rąk.

Gdy uścisk powróci do nauczyciela:

Iskiereczka powróciła i nas wszystkich połączyła.

 

2.Inscenizacja wiersz J. Tuwima pt. O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci.

Przedstawianie treści wiersza w formie rozmowy dwóch osób ( pacynek )

– cioci i Grzesia.

 

3.Rozmowa na temat treści wiersza:

-         Kto ze sobą rozmawiał?

-         O co ciocia zapytała Grzesia?

-         Do kogo był list?

-         Jak wyglądała skrzynka?

-         Dlaczego ciocia była zaskoczona odpowiedzią Grzesia?

 

4.Zagadki związane z tematyką poczta.

Dzieci w grupach rozwiązują wylosowane zagadki. Odwołanie do ilustracji , wspomnień z wycieczki oraz doświadczeń dzieci.  Odczytywanie napisów: poczta, list.

 

W jakim domku przed podróżą

musi się spotkać listów dużo?

 

Biała koperta jest mym ubraniem.

Trzeba mnie tylko do skrzynki wrzucić

i stąd wyruszę w daleki świat.

Jak się nazywam? Czy ktoś już zgadł?

 

Papierowa torebka, na niej znaczek.

Rozerwę ją prędko, list w środku zobaczę.

 

Skąd wysyłamy listy i telegramy?

 

Mały, koniecznie z ząbkami.

Bardzo ważny jest czasami.

Gdy zabraknie go na liście,

list nie dojdzie oczywiście.

 

Chodzi z dużą torbą

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin