ziołolecznictwo w kosmetyce.docx

(30 KB) Pobierz

http://www.cabines.pl/artykuly/index.php/30/ziola

Zioła - powrót do natury

Ze względu na swoje właściwości upiększające i lecznicze zioła są od dawna stosowane w kosmetyce. Odmładzają, działają uelastyczniająco, przeciwłojotokowo, są także skuteczną bronią w walce z cellulitem. Oprócz tego, że są składnikami kremów, balsamów, toników czy szamponów, możemy również wykorzystać zioła w surowej postaci.

Zioła - powrót do naturyFitoterapia, czyli wykorzystywanie ziół w medycynie, staje się coraz popularniejsza. Zioła zawierają wiele substancji czynnych przydatnych w pielęgnacji zdrowia i urody, a dzięki stosowaniu preparatów ziołowych można osiągnąć lepsze samopoczucie i zdecydowanie poprawić wygląd skóry, włosów oraz paznokci.
- Zioła towarzyszą człowiekowi w lecznictwie i kosmetyce od najdawniejszych czasów. Doświadczenia zielarskie, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są wciąż obecne w naszym życiu codziennym, a dobroczynne działanie ziół potwierdzone zostało przez liczne naukowe badania medyczne. W związku z tym nie można po prostu nie brać ich pod uwagę przy kompletowaniu składu środków pielęgnacyjnych - mówi Jola Przybycień z portalu Rajska Mydlarnia. Substancje czynne w ziołach mają różnorakie zastosowania: przeciwzapalne, ochładzające, ogrzewające, zmiękczające lub ściągające. Zioła możemy stosować jako dodatki do kąpieli, masek do twarzy, kompresów czy inhalacji. Możemy także przyrządzić napar, odwar, nalewkę, macerat, okład, kataplazmę, kompres, a także olej czy ocet ziołowy. W kosmetykach ziołowych najczęściej łączy się kilka ziół, aby zwiększyć ich efektywność. Należy jednak pamiętać o tym, że niewłaściwy dobór ziół może zniweczyć skutki ich działania.
- Oczywiście przy podejmowaniu decyzji o wyborze kosmetyku bądź lepiej - przy próbie własnoręcznego jego wykonania najlepiej pamiętać o tym, że zioła można łączyć ze sobą, ale nie te o przeciwstawnym działaniu, czyli pobudzające z relaksującymi, ponieważ oczywista jest niemożność osiągnięcia zamierzonego celu - ostrzega Jola Przybycień. Wiele substancji przydatnych w kosmetyce otrzymujemy z liści, kory i korzeni drzew, nasion: glikozydy, garbniki, saponiny, olejki eteryczne, żywice i wiele innych. Śluzy chronią skórę przed podrażnieniami (żywokost lekarski, aloes, chrzęścica), saponiny usuwają śluz, działają resorbująco i przeciwgrzybiczo (mydlnica, kasztanowiec zwyczajny, brzoza, agawa, palma juka), garbniki zwężają pory i naczynia włosowate, mają działanie przeciwbakteryjne, wysuszające, tonizujące i przeciwzapalne (oczar wirginijski, szałwia, orzech włoski, liście malin, wiciokrzew), a flawonoidy uszczelniają naczynia krwionośne, mają działanie przeciwzapalne i przeciwrodnikowe (arnika, nagietek, rumianek, karotka, malina). Olejki natomiast wykorzystuje się często do masaży aromaterapeutycznych. Szczególnie popularne są olejki: różany, z drzewa sandałowego, lawendowy, paczulowy czy jałowcowy.
- Zioła lecznicze zawierają przede wszystkim garbniki o działaniu antyseptycznym i ściągającym. Do takich ziół zaliczamy między innymi tak bardzo popularny nagietek, rumianek, tymianek i lawendę. Roślinne składniki śluzowate łagodnie namaszczają skórę, działając leczniczo, uspokajająco i wygładzająco (melisa, bazylia, majeranek). Rośliny zawierające kwas krzemowy wzmacniają tkankę łączną, stymulując w ten sposób ukrwienie naskórka (pietruszka czy rozmaryn). Bardzo ważnymi substancjami, zawartymi we wszystkich niemal roślinach leczniczych, są oczywiście tak popularne olejki eteryczne. Poprzez swój przyjemny zapach pobudzają i odżywiają cały ludzki organizm. Ich działanie jest bardzo szerokie i wymaga oddzielnego omówienia, gdyż olejki eteryczne potrafią oddziaływać niemal na każdą sferę człowieka. Pozostałe składniki roślin, jak saponiny, siarka i glikozydy, oczyszczają, dezynfekują i pobudzają wydzielanie naturalnego kwasowego płaszcza ochronnego skóry (jak np. szałwia). Roślina lecznicza w swym kompleksowym działaniu daleko przewyższa wszystkie te pojedynczo wymienione substancje, gdyż posiada dodatkowo całą gamę składników pomocniczych, które łączą swe działanie w jedną leczniczą siłę - twierdzi Jola Przybycień.

Ziołowa pielęgnacja skóry

Niewątpliwą zaletą ziół jest łatwość, z jaką są wchłaniane przez skórę, włosy i paznokcie. Najczęściej w preparatach kosmetycznych wykorzystuje się nagietek, pokrzywę, rumianek, skrzyp polny, szałwię czy świetlik lekarski, ale także wiele innych ziół, jak choćby rozmaryn, lawenda, dąb, kozieradka, łopian i mydlnica lekarska. Skuteczność preparatów pochodzenia roślinnego zależy od znajdujących się w nich substancji czynnych. W kosmetykach stosuje się krasnorosty, sinice, brunatnice, zielenice i inne, które zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry, poprawiają elastyczność, pobudzają metabolizm komórkowy oraz napięcie tkanek, mają działanie bakteriostatyczne, antywirusowe oraz stabilizują konsystencję preparatów kosmetycznych i zwiększają ich gęstość. Pielęgnacja skóry z wykorzystaniem ziół zależy od jej rodzaju, właściwości, potrzeb i problemów. Do przemywania cery normalnej możemy stosować zioła zawierające śluzy (lipa, prawoślaz, len, kozieradka), natomiast w przypadku cery dojrzałej należy stosować preparaty ziołowe do cery suchej. Służą jej przede wszystkim zioła zawierające składniki śluzowe, witaminę C i P, flawonoidy, związki krzemu oraz pektyny działające osłonowo na skórę, chroniące ją przed osuszeniem i szybkim odwodnieniem (lipa, siemię lniane). Natomiast wyciągi ziołowe stosowane w pielęgnacji cery tłustej powinny zawierać składniki bakteriobójcze, przeciwzapalne (łopian, dziurawiec), ściągające (pokrzywa), rozpulchniające i rozmiękczające (len, siemię lniane). Bardziej skomplikowana jest pielęgnacja cery mieszanej. Stosuje się preparaty podwójne: inne na partie tłuste, inne na suche. Mieszanki ziół stosujemy również w peelingach ziołowych. Są to m.in. sole mineralne, żelazo, fosfor, potas, kwas krzemowy, proteiny, garbniki, substancje śluzowe, fitohormony, enzymy i witaminy. W ten sposób możemy zmniejszyć pory, ograniczyć powstawanie zaskórników, rozjaśnić plamy barwnikowe, wygładzić niewielkie zmarszczki, zmniejszyć rozstępy i cellulit.

Ewelina Kudera
więcej w Cabines nr 30

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin