61(1).DOC

(143 KB) Pobierz









Rozdział 61.
Gry









E:\Moje dokumenty\HELION\Linux Unleashed\Indeks\61.DOC              881










Rozdzia³ 61. ¨ Gry              899

Ed Trejis i Tim Parker

W tym rozdziale:

u                                          Które gry zainstalowałeś?             

u                                          Gry dla systemu X Window

u                                          Gry działające w trybie tekstowym

Na większości płyt CD-ROM z systemem Linux zamieszczane są różnego rodzaju gry, a jeszcze większą ich różnorodność można znaleźć w węzłach FTP i na płytach CD-ROM z oprogramowaniem. Gry można z grubsza podzielić na te działające w systemie X oraz te, które działają w trybie tekstowym. W tym rozdziale przedstawimy gry należące do obu tych rodzajów. Ma on postać spisu wraz z krótkim omówieniem poszczególnych gier tekstowych i działających w systemie X.

Które gry zainstalowałeś?

Gry przedstawione w tym rozdziale pochodzą z kilku różnych pakietów instalacyjnych, dlatego może się zdarzyć, że niektóre z nich nie będą dostępne w Twoim systemie – dla przykładu, graficzne wersje gier tetris, gnuchess i xfractint są zwykle instalowane oddzielnie.

Jeśli któraś z przedstawionych tu gier zaintryguje Cię, możesz zainstalować ją z płyty CD-ROM, jeśli do tej pory tego nie zrobiłeś.

Gry dla systemu X Window

Do uruchomienia przedstawionych poniżej gier niezbędny jest system X Window. Większość gier przeznaczonych dla tego systemu znajduje się w kilku katalogach, w zależności od używanej wersji Linuxa. Zwykle gry można znaleźć w katalogach:

u                                          /var/lib/games

u                                          /usr/games

u                                          /usr/lib/games

u                                          /usr/local/games

u                                          /usr/share/games

W wielu przypadkach zdarza się, że we wszystkich tych katalogach znajduje się po kilka gier.

Ponieważ system X jest okienkowym systemem graficznym, można się domyślić, że gry przeznaczone dla niego są oparte na grafice. Jest tak w rzeczywistości – prawie wszystkie z wymienionych niżej gier wykorzystują kolorowe grafiki bitmapowe. W wielu z nich można samemu określić paletę kolorów, która ma być wykorzystywana w grze.

Musisz jednak pamiętać o kilku rzeczach.

u                                          Gry przygodowe i gry wideo używają specjalnie dla nich zaprojektowanego sprzętu. System X Window jest środowiskiem przeznaczonym nie tylko do gier i dlatego nie może zapewnić grom maksymalnej wydajności. Nawet dzisiejsze szybkie komputery osobiste nie są w stanie dorównać urządzeniom zaprojektowanym specjalnie do gier pod względem szybkości i płynności animacji.

u                                          Gry wykorzystują zasoby sprzętowe i system operacyjny w stopniu o wiele większym, niż inne aplikacje. Dla osiągnięcia możliwie największej wydajności, gry tworzone są często przy użyciu różnych sztuczek programowych i sprzętowych. Z tego powodu zdarza się, że niektóre gry nie działają poprawnie w pewnych konfiguracjach lub też mają dziwne skutki uboczne swego działania.

u                                          Gry przeznaczone dla systemu X to głównie aplikacje tworzone przez pojedynczych programistów. Zezwolili oni na ich darmowe rozprowadzanie i wykorzystanie i oczekują na sugestie oraz pomoc w dalszym rozwijaniu. Nie należy jednak porównywać tych gier do standardów komercyjnych, ponieważ nie są one produktami komercyjnymi.

u                                          Na płycie CD-ROM zawierającej wersję Slackware systemu Linux znajdują się dwa zestawy gier. Jeden z nich – zapisany w zestawie dysków oznaczonym literą Y – zawiera gry pochodzące z systemu BSD, natomiast w zestawie XAP znajdują się między innymi gry przeznaczone dla systemu X. Można zainstalować oba pakiety, a następnie usunąć te z gier, które nie przypadną użytkownikom do gustu.

 

Możliwe jest umieszczanie wszystkich gier w katalogu /usr/games, ale gry instalowane przez użytkowników powinny raczej trafić do katalogu /usr/local/games. Katalog /usr/games jest zarezerwowany dla gier rozprowadzanych wraz z systemem.

Poniżej zamieszczamy omówienie gier działających w systemie X, które powinieneś znaleźć w swoim systemie. Pamiętaj, że w związku z różnicami pomiędzy poszczególnymi instalacjami może się okazać, że posiadasz więcej lub też mniej gier, niż tu omawiamy.

Gry dostępne w menu głównym menedżera xdm

Jeśli używasz menedżera okien systemu X Window o nazwie xdm, jego menu główne (zwykle dostępne po naciśnięciu prawego klawisza myszy w czasie, gdy kursor jest nad obszarem okna głównego) zawiera podmenu o nazwie Games. Z tego menu można następnie wybrać kolejno podmenu Demo i Gadgets. Jeśli używasz innych menedżerów okienek, na przykład Motif, odpowiednie menu będą miały inną postać. Również same gry dostępne w tym menu zależą od wersji Linuxa. Poniżej przedstawiamy listę niektórych z nich, wraz z krótkimi opisami.

Spider

Jest to odmiana pasjansa. Dostępne są dwie wersje tej gry – Small i Large, różniące się tylko rozmiarem używanych kart i, co się z tym wiąże, wielkością zajmowanego okna.

Jeśli chcesz obejrzeć dokumentację dotyczącą tej gry, wydaj polecenie man spider.

Aby uruchomić tę grę, wpisz w oknie konsoli polecenie spider.

Celem gry spider jest ułożenie wszystkich kart jednakowego koloru w porządku od najstarszej do najmłodszej, co wymaga logicznego myślenia i planowania. Możliwe jest również układanie w porządku malejącym kart o różnych kolorach. Czasem takie postępowanie wydaje się poprawiać sytuację, w rzeczywistości powoduje znaczne wydłużenie rozgrywki. Dwie lub więcej kolejnych kart tego samego koloru przenoszone są grupowo. Spider jest wyzwaniem – nie próbuj grać w tę grę tylko dla zabicia czasu!

Puzzle

Jest to świetna wersja gry – najczęściej wykorzystywanej podczas dziecięcych przyjęć – której celem jest przestawianie 15 kwadratowych elementów w siatce 4x4 tak, aby ułożyć zapisane na nich cyfry w odpowiednim porządku.

Jeśli chcesz obejrzeć dokumentację dotyczącą tej gry, wydaj polecenie man puzzle.

Aby uruchomić grę, wpisz w oknie konsoli polecenie Puzzle.

Wersja dla systemu X jest bardzo przyjemna w obsłudze, ponieważ elementy przesuwają się bezproblemowo, w przeciwieństwie do wersji plastikowej, w której miały one tendencję do zacinania się.

Po kliknięciu na prostokącie po lewej stronie elementy ustawiane są w przypadkowych pozycjach. Po kliknięciu po prawej stronie, gra sama się rozwiąże (spróbuj kliknąć na prostokącie po prawej stronie w sytuacji, gdy liczby są już w odpowiednim porządku).

GNU Chess

Jest to graficzna wersja programu GNU Chess, wykorzystująca program xboard.

Ostrzeżenie

Uruchomienie programu GNU Chess pod kontrolą xboard powoduje zużycie dużej ilości zasobów systemowych i może spowodować nawet załamanie systemu.

Utworzenie dodatkowego pliku lub partycji wymiany może zredukować czas oczekiwania na odpowiedź programu – nie przejmuj się jednak, nie jest to wina Twojego systemu, tylko programu GNU Chess.

Xtetris

Jeśli nigdy nie wciągnął Cię Tetris, masz teraz jeszcze jedną szansę. Jest to przyjemna w obsłudze implementacja tej gry dla systemu X, nie tracąca uroku (w przeciwieństwie do innych wersji) po przeniesieniu jej z gier wideo na komputery domowe.

Jeśli chcesz obejrzeć dokumentację dotyczącą tej gry, wydaj polecenie man xtetris.

Aby uruchomić grę, wpisz w oknie konsoli polecenie xtetris.

Gra oparta jest na przyjemnym dla oka zestawie kolorów, a animacja jest w miarę płynna. Jeśli jednak przywykłeś do innych wersji Tetrisa, powinieneś wziąć pod uwagę następujące wskazówki.

u                                          Strzałki w lewo i prawo powodują przesunięcie spadających klocków w odpowiednich kierunkach, natomiast w górę i w dół – obrót zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara i w kierunku przeciwnym. Większość osób preferuje jeden z kierunków obrotu – powinieneś więc poeksperymentować i stwierdzić sam, który z nich bardziej Ci odpowiada.

u                                          Spacja, jak to zwykle bywa w implementacjach Tetrisa dla komputerów domowych, powoduje zrzucenie klocka na dno studni, zamiast przyspieszać jego ruch.

u                                          Kolory poszczególnych elementów, choć dość ładne, czasem bywają nieco mylące. Dla przykładu, jeden z klocków w kształcie litery L, który jest w innych wersjach Tetrisa fioletowy, w tej jest żółty, natomiast drugi z nich – dokładnie na odwrót. Jeśli jesteś przyzwyczajony do innych ustawień, może to być pewną niedogodnością.

Jaki jest cel tej gry? Należy tak ustawiać poszczególne klocki, by nie pozostawiać między nimi żadnych luk. Po utworzeniu pełnej poziomej linii jest ona automatycznie usuwana. Gra kończy się po zapełnieniu całej studni klockami (niestety, gdy gra wymyka się spod kontroli, nie pojawia się Kozak niszczący klocki swą wielką stopą).

Xlander

Jest to nowa wersja starej gry znanej z automatów, Lunar Lander. Na ekranie przedstawiony jest widok z okna lądownika księżycowego. Należy miękko wylądować w wyznaczonym obszarze używając silnika głównego i kierunkowych. W przypadku niepowodzenia, po prostu się rozbijesz…

Jeśli chcesz obejrzeć dokumentację dotyczącą tej gry, wydaj polecenie man xlander.

Aby uruchomić grę, wpisz w oknie konsoli polecenie xlander.

Czasem zdarzają się problemy polegające na tym, że gra nieprawidłowo reaguje na wciskane klawisze – wówczas powierzchnia księżyca zbliża się bardzo szybko i nieuchronnie.

Xmahjongg

Jest to implementacja starej, chińskiej gry. Posiada bardzo atrakcyjną oprawę graficzną – ideogramy na poszczególnych klockach są wykonane bardzo estetycznie. Komputer oczywiście buduje zamek za Ciebie, co znacznie przyspiesza rozgrywkę.

Program Xmahjongg nie posiada własnej strony man.

Xvier

Xvier to gra zbliżona do popularnej gry w kółko i krzyżyk. Ruchy wykonuje się na zmianę na szachownicy o rozmiarach 5x5. Celem gry jest utworzenie rzędu złożonego z czterech elementów ułożonych poziomo, pionowo lub po przekątnej. Xvier różni się od gry w kółko i krzyżyk tym, że można wybrać tylko kolumnę, w której ma zostać umieszczony symbol – zostanie on automatycznie umieszczony na najniższej dostępnej pozycji.

Jeśli chcesz obejrzeć dokumentację dotyczącą tej gry, wydaj polecenie man xvier.

Aby uruchomić grę, wpisz w oknie konsoli polecenie xvier.

Możliwa jest również zmiana poziomu „inteligencji” komputera przez wciśnięcie w czasie gry klawiszy od 0 do 9. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że po wybraniu jednego z wyższych poziomów komputer zastanawia się przez długi czas. Z tego powodu nie warto zwiększać poziomu trudności o więcej niż jeden. Domyślnie uruchomiony jest poziom zerowy i prawdopodobnie nie będziesz chciał wychodzić poza trzeci.

Ico

Po uruchomieniu gry ico na ekranie wyświetlany jest wielościan. W zależności od wybranej opcji, zajmuje on obszar własnego okna lub też jest wyświetlany w obszarze okna głównego.

Jeśli chcesz obejrzeć stronę man dotyczącą tej gry, wydaj polecenie man ico. Grę można uruchomić wpisując w wierszu poleceń systemu X Window polecenie ico. W zasadzie należy uruchamiać ją z wiersza poleceń ze względu na dostępne opcje. Jeśli zostanie uruchomiona z menu menedżera xdm, wielościan zostanie wyświetlony w małym, niepozornym okienku.

Jedną z interesujących opcji jest opcja –color, pozwalająca określić kolory ścianek wielościanu. Podając więcej niż jeden kolor, można otrzymać wielościan o ściankach różnych kolorów.

Po opcji –color należy podać dane dotyczące samych kolorów w następującym formacie: rgb:<intens_czerwieni>/<intens_zieleni>/<intens_błękitu>. Poszczególne intensywności określane są w notacji szesnastkowej, 000 to wartość najniższa, natomiast wartością najwyższą jest fff. Oto przykładowe polecenie:

 

ico –color rgb:000/888/fff rgb:e000/400/b80 rgb:123/789/def

Program ico dość intensywnie korzysta z zasobów systemu i może zwolnić jego działanie.

Maze

Program maze rysuje labirynt, po czym go rozwiązuje. Nie ma sposobu na to, by rozwiązać go samodzielnie, dlatego program ten jest raczej programem demonstracyjnym niż grą. W szybkich systemach labirynt rozwiązywany jest zbyt szybko, by to zaobserwować!

Xeyes

Nie jest to gra w pełnym tego słowa znaczeniu, ale mimo to jest to bardzo miły programik. Po jego uruchomieniu na ekranie wyświetlana jest para oczu śledzących kursor myszy. Uruchomienie czterech czy pięciu kopii tego programu nadaje systemowi dość surrealistyczny wygląd.

Jeśli chcesz obejrzeć dokumentację dotyczącą tego programu, wydaj polecenie man xeyes.

Aby uruchomić grę, wpisz w oknie konsoli polecenie xeyes.

Xgas

Jest to program demonstrujący zachowanie się czystego gazu – aby można było popatrzeć na niego z przyjemnością, nie jest jednak konieczne posiadanie doktoratu z termodynamiki czy mechaniki statystycznej. Okno programu podzielone jest na dwie części, pomiędzy którymi jest jeden niewielki otwór. W obu częściach można ustalić różne temperatury. Następnie należy umieścić kursor w którejś z części i wcisnąć lewy klawisz myszy – każde kliknięcie uwalnia nową molekułę gazu poruszającą się w przypadkowym kierunku.

Jeśli chcesz obejrzeć dokumentację dotyczącą tej gry, wydaj polecenie man xgas.

Aby uruchomić grę, wpisz w oknie konsoli polecenie xgas.

Xlogo

Jest to niewielki program wyświetlający oficjalne logo systemu X Window.

Xroach

Jest to coś pośredniego pomiędzy grą a programem demonstracyjnym. Nie uruchamiaj tej gry, jeśli brzydzisz się insektami!

Jeśli mieszkałeś kiedykolwiek w budynku dotkniętym plagą karaluchów, ten program przywoła miłe (lub niezbyt miłe) wspomnienia. Za każdym razem, gdy uruchomisz egzemplarz programu xroach, nowe stado karaluchów zacznie biegać po ekranie, szukając okna, pod które można by się schować. W końcu chowają się wszystkie – przynajmniej do czasu, aż zamkniesz lub przesuniesz któreś z okien.

Jeśli chcesz obejrzeć dokumentację dotyczącą tej gry, wydaj polecenie man xroach.

Aby uruchomić grę, wpisz w oknie konsoli polecenie xroach.

Jeśli uruchamiasz program xroach z wiersza poleceń, możesz dodać opcję –squish, która umożliwi rozgniatanie insektów przez klikanie na nich. Niestety, są one ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin