Jak zacząć odchudzanie.docx

(15 KB) Pobierz

Jak zacząć odchudzanie

 

Planowanie odchudzania

Decyzja

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed rozpoczęciem odchudzania, jest podjęcie świadomej, spokojnej decyzji. Wiele decyzji o odchudzaniu podejmowanych jest w pośpiechu i nerwach. Stajesz na wagę i przebiega Cię zimny dreszcz, albo nagle orientujesz się, że nie mieścisz się w spodnie - stres i próba ratunku: Odchudzam się! Od teraz! Muszę!!! To pierwszy błąd. Pośpiech niczego nie zmieni, odchudzanie to proces długofalowy. Zamiast nerwowych ruchów znajdź dla siebie trochę czasu, najlepiej kilka godzin, żeby wszystko spokojnie przemyśleć. Jeżeli czytasz ten tekst, to już jesteś na dobrej drodze - poświęcasz czas, aby zacząć odchudzać się skutecznie.

Gdy już siedzisz spokojnie, pomyśl sobie o odchudzaniu. Chcesz schudnąć. Daj tej myśli spokojnie w sobie osiąść. Następnie zastanów się nad swoją motywacją: Dlaczego? To niby oczywiste, ale każdy ma tak naprawdę swoje powody. Zastanów się nad swoimi: zdrowie? wygląd? witalność? zalecenia lekarza? inny powód? Proces konstruowania swojej motywacji jest bardzo ważny - będzie ona jedyną rzeczą, która będzie Cię prowadzić przez pierwsze etapy, kiedy nie będzie jeszcze widać żadnych efektów, które mogłyby Cię wesprzeć. Zastanów się więc nad swoim życiem i wyobraź sobie jakie będzie jeśli schudniesz, a jakie jeśli nie. W Punkcie Zdrowia nie będziemy Cię uczyć jak zrzucić szybko 2 kilo a potem odzyskać 3, ale jak wprowadzić w swoje życie zmiany, które pozwolą Ci cieszyć się szczupłą sylwetką na resztę życia. Siedząc spokojnie i planując swoje odchudzanie, myśl o tym nie jako o wyrzeczeniu, ale jak o wstąpieniu na drogę życia, która prowadzić Cię będzie do zdrowia, witalności i szczupłej sylwetki.

Data

Zaplanuj datę. Rozpoczęcie odchudzania wymaga z reguły bardzo dużych zmian w nawykach. Nie zaczynaj więc od zaraz. Przygotuj się tak, aby wszystko poszło po Twojej myśli. Wybierz taki moment, po którym nie przewidujesz szczególnych wydarzeń przynajmniej przez miesiąc. Wypracowanie nowych nawyków wychodzi najłatwiej, gdy wkomponowujesz je w swoją codzienną rutynę i dasz im czas na ugruntowanie się. Nie oszukuj się i nie spiesz - odchudzanie się na następne przyjęcie nie ma sensu. Ważne jest Twoje całe życie. Data 20 grudnia na przykład zupełnie odpada. Z poważnymi zamiarami lepiej poczekać do okresu po świętach, inaczej osiągniesz tylko frustrację. Czas oczekiwania warto przeznaczyć na przygotowania, naukę i planowanie. Gdy wiesz już kiedy zaczniesz, ustal dokładną datę i zaznacz ją - to będzie dzień, w którym od rana zaczniesz odchudzanie - nieodwołalnie.

 

 

 

 

Przygotowania do odchudzania

Zanim zaczniesz się odchudzać, musisz się przygotować. Podstawowymi rzeczami, które musisz zrobić to:

·         Usuń z domu wszystko co tuczące i niezdrowe - nie ma potrzeby, żeby Cię kusiło. Jeżeli cała Twoja rodzina nie przechodzi akurat na dietę, poproś ich żeby wspierali Cię przez kilka pierwszych tygodni, nie afiszując się gdy coś podjadają i nie gotując aromatycznych tuczących potraw (np. placków ziemniaczanych lub racuchów).

·          

·         Dzień przed rozpoczęciem odchudzania zrób duże zakupy, kupując jedynie zdrowe dietetyczne potrawy. Kup dużo różnorodnych zdrowych pokarmów. Pamiętaj, że musisz jeść zarówno węglowodany, jak i białka. Rozważ też coś tłustego (Twój organizm potrzebuje również tłuszczu). Dobry jest majonez, którego małą ilość można dorzucić do prawie wszystkiego. Im większa różnorodność tym lepiej. Konstruując różnorodne posiłki i przekąski, będziesz mieć wrażenie, że jesz więcej niż gdybyś jadł jedynie kilka rodzajów pokarmu. Dodatkowo, nie będziesz musiał wybierać się do sklepu przez dłuższy czas.

·          

·         Przygotuj notes. Jest to nieodzowny przybornik osoby na diecie. Będziesz w nim notować dokładnie wszystko co zjesz w ciągu dnia. Okazuje się bowiem, że osoby odchudzające się, potrafią zaniżyć wartość przyjmowanych kalorii o dwie trzecie. Notatnik pomaga utrzymać świadomą kontrolę nad odżywianiem się w ciągu dnia. Przygotuj sobie taki, który będzie mógł z Tobą podróżować wszędzie gdzie pójdziesz.

·          

·         Kup wagę kuchenną. Najprostsze wagi nie są drogie, a naprawdę pomogą Ci utrzymać pod kontrolą ilość spożywanych kalorii. Bez wagi trudno będzie Ci określić czy trzymasz w ręce 100 czy 150 gramów żółtego sera a różnica wynosi 200 kalorii. Możesz się zdziwić jak niedokładnie szacujesz ilość jedzenia robiąc to od ręki. Utrzymywanie dokładniej kontroli będzie ważne szczególnie na początku diety.

·          

·         Zaplanuj posiłki na pierwszy tydzień. Nie jest to konieczne, ale bardzo pomaga. Dzięki nim będziesz na dobrym rozbiegu, po którym łatwiej będzie Ci dobierać potrawy na bieżąco. Zaplanować powinno się wszystkie posiłki i przez cały tydzień nie jeść nic co nie należy do planu.

·          

·         Zaplanuj ćwiczenia fizyczne. Bez ruchu się nie obędzie. Aby Cię nie zniechęcić, zaznaczamy od razu, że naprawdę nie chodzi o dramatyczne ciężkie ćwiczenia, ale przyjemny zdrowy ruch. W Punkcie Zdrowia znajdziesz mnóstwo informacji na temat tego jak rozpocząć zdrowe, przynoszące satysfakcję ćwiczenia. Ruch bardzo wspomaga odchudzanie, jak również pomaga budować wiarę w swoje możliwości, oraz poprawia samopoczucie. Najlepiej zaplanować ćwiczenia już na pierwszy dzień - wejść z impetem w nowe życie. Zorganizuj wszystko tak, aby ćwiczyć dwa, trzy razy w tygodniu. Zarezerwuj czas - będzie wiele okazji, w których zmęczenie będzie Cię zniechęcać. Dokładnie wyznaczony czas ćwiczeń ułatwi Ci utrzymanie dyscypliny, aż ruch stanie się Twoim zwyczajem.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin