CZERWIENNE.doc

(27 KB) Pobierz
CZERWIENNE*

CZERWIENNE*

 

Wieś Czerwienne leży w południowej części Polski, na Podhalu, na trasie Czarny Dunajec - Zakopane. Jest to fragment Pogórza Gubałowskiego o rzeźbie łagodnych wzniesień, rozczłonkowany dolinami potoków. Po wschodniej stronie wsi płynie potok Skrzypny - dopływ Rogoźniczka. Od zachodu, na granicy z Ratułowem, znajduje się wniesienie Bachledówki (947 m n.p.m.). Północna część wsi znajduje się nad potokiem Czerwonym, od którego prawdopodobnie powstała jej nazwa. Mogła ona również pochodzić od granitu - jednej ze skał budujących pasmo Tatr - który w lesie pokrywał się delikatnym mchem o czerwonym zabarwieniu.

Początkowo Czerwienne nosiło nazwę Godowo. Wzięło ono swoją nazwę od jej założyciela - Gadowskiego. Jednakże używano jej dosyć krótko, ponieważ przyjęła się nowa nazwa - Międzyczerwienne.
Nazwa ta powstała zapewne przez wygląd wsi jesienią. Ciągnące się wzdłuż pól kępy, stanowiące miedze pomiędzy polami, porośnięte były krzakami czerwonymi od owoców głogu. Stąd zrodziła się nazwa miedze czerwone = Międzyczerwienne. Według innej wersji nazwa wsi pochodzi od złudzenia optycznego jakiego doznaje się patrząc w stronę wsi o zachodzie słońca. Można wówczas ujrzeć wspinającą się po wzgórzu wieś, otoczoną z dwóch stron czerwonym odblaskiem zachodzącego słońca ("wieś pomiędzy czerwonym" - Międzyczerwienne).

Pierwsza wzmianka na temat Międzyczerwiennego pochodzi z 1595 roku i znajduje się w materiałach archiwalnych biblioteki Czartoryskich. Nie wiadomo jednak w jakich okolicznościach wieś powstała.

W roku 1965 zrezygnowano z pierwszego członu nazwy pozostawiając samo Czerwienne. Znaleziono jej nowe tłumaczenie - od góry zwanej Czerwoną, usytuowanej w dolnej części wsi, bądź od czerwonego potoku płynącego wzdłuż wioski.

 


* "Okrusyna czasu jak okrusyna chleba", Czerwienne-Bachledówka 1999.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin