TCK-prezentacja.doc

(53 KB) Pobierz
Terapia Czaszkowo-Krzyżowa

Terapia Czaszkowo-Krzyżowa
 

 

 

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) jest delikatną i nieinwazyjną formą terapii manualnej, która może poprawiać naturalne możliwości samoregulacji i gojenia się ustroju. TCK może również zapewniać objawową ulgę w szerokiej gamie dysfunkcji i problemów bólowych.

 

   Podstawowym założeniem terapii jest fakt, że ośrodkowy układ nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają rytmicznemu ruchowi i że prawidłowy przebieg tego ruchu jest niezwykle istotny dla ludzkiego życia i zdrowia.

 

Twórca terapii W. Sutherland określił pięć składowych tego mechanizmu:


- ruch czaszki i połączeń /szwów/  pomiędzy 26 kośćmi czaszki,
- rozszerzanie się i kurczenie półkul mózgowych.
- ruch opon  mózgowych i kręgosłupowych,
- falowanie płynu mózgowo rdzeniowego otaczającego mózg i rdzeń kręgowy.
- mimowolny, nieznaczny ruch kości krzyżowej.
 

Wyodrębniony przez siebie układ nazwał kranialnym od łacińskiego słowa cranium (czaszka). Określił go także jako pierwotny oddech, gdyż zauważył, że jego rytmiczne rozszerzanie się i zwężanie wynosi u zdrowego człowieka 6 do 12 razy na minutę, a zatem jest bardzo zbliżone do częstotliwości 18 razy na minutę z jaką oddychamy.

Stwierdził empirycznie, że ruch ten rozchodzi się w całym organizmie, ponieważ dotyczy całej tkanki łącznej, a jakiekolwiek jego ograniczenie może wywoływać różnego rodzaju kłopoty zdrowotne. Tkanka łączna jest jak siatka, która otacza każdą komórkę. W siatce tej znajdują się naczynia krwionośne, włókna nerwowe, włókna mięśniowe. Jeżeli nie ma w niej żadnych zakłóceń, wszystkie informacje w naszym organizmie przekazywane są w prawidłowy sposób. Natomiast gdy pojawią się w niej napięcia - nie może prawidłowo spełniać swojej roli.

 

 

Każde ograniczenie tego ruchu  /inercja/ może stać się przyczyną choroby, ponieważ ośrodkowy układ nerwowy reguluje pracę wszystkich organów.

 

Inercje /zastój/  wpływają na  wiele  aspektów  fizjologicznego  funkcjonowania. Aby  to  zilustrować  powiedzmy,  że  mięsień  kurczy  się  i  pozostaje  napięty.

·        Prowadzi  to  do  sztywności  stawów  i  powoduje  napięcia  w  otaczających tkankach  łącznych. 

 

·        Powstanie  ograniczenia  może  wpływać  na  naczynia krwionośne,  upośledzając  cyrkulację  krwi  tętniczej niosącej  tlen  i  składniki odżywcze  do  danego  obszaru  ciała.

 

·        To z  kolei  może  zakłócać  usuwanie produktów  przemiany  materii  i  toksyn  przez  układ  żylny i  limfatyczny

 

·        oraz powodować  zaburzenia  przewodnictwa  impulsów  nerwowych.

 

Jest to stan poprzedzający pojawienie się stanu chorobowego.

Jeśli  taki  zastój  zostanie  rozwiązany  i  naturalny  ruch  odtworzony, ekspresja wrodzonego  zdrowia  może  zostać  przywrócona.

    / moczenie nocne - skręcenie kości krzyżowej

      uderzenie piłką w głowę – rozwiązanie inercji w kości ciemieniowej

      problemy z trawieniem – uwolnienie w obrębie przepony /

 

Powodem upośledzenia systemu czaszkowo-krzyżowego mogą być trzy rodzaje urazów: fizyczny (wypadki),

              psychiczny

              oraz porodowy.

 

Jesteśmy otoczeni siecią

 

Urazy, które powodują napięcia, towarzyszą nam od dziecka.

 

Pierwszym, jakiego doznajemy, jest często uraz okołoporodowy, związany z bardzo interwencyjnym porodem. Może to być poród kleszczowy, ale także...cesarskie cięcie. Wydawałoby się, że jest to zabieg, który ma pomóc i matce i dziecku, lecz zapomnieliśmy o tym, że jesteśmy zaprogramowani na łagodne przejście przez kanały rodne i na łagodną zmianę ciśnienia. Natomiast jeżeli otwiera się macicę, następuje natychmiastowa różnica ciśnienia i układ kranialny od samego początku zaczyna źle funkcjonować. Dzieci, które w ten sposób przyszły na świat cierpią na niemowlęcą kolkę i są nerwowe, a faktów tych kompletnie z porodem się nie kojarzy.

 

Drugą przyczyną zaburzeń w pracy układu kranialnego są urazy nabyte mniej więcej do 2 roku życia. Jeżeli dziecko chociaż na sekundę straci oddech np. na skutek uderzenia się czy upadku, wtedy układ kranialny, który jest połączony z układem oddechowym, zaczyna źle funkcjonować. A do tego oczywiście dochodzą urazy psychiczne, które również mają wpływ na powstawanie napięć. Te powstałe w dzieciństwie napięcia, które nie zostaną rozluźnione, z czasem nasilają się i około 26 roku życia dochodzi do kłopotów ze zdrowiem.

Tkanka łączna czyli układ powięzi, łączy swą siatką wszystkie nasze narządy.

 

Jesteśmy powiązani nią od czaszki aż do małego palca, dlatego jeżeli pojawi się napięcie w obrębie opon mózgowych ( a wcale go nie czujemy ), zaczynamy odczuwać bóle w kolanie czy w kostce. Rozluźnienie układu kranialnego rozluźnia całą tkankę łączną, a tym samym likwiduje napięcia i ból.

 

 

Terapia czaszkowo-krzyżowa  dzieci

 

 

Podczas terapii cz-k niemowlęcia lub dziecka kluczowe są dane o przebiegu porodu – mogą one świadczyć o podłożu  objawów. Zakres możliwych objawów jest szeroki, omówię więc tylko najczęściej występujące. Zaburzenia powstałe w wyniku urazu  związanego z porodem poddają się leczeniu, lecz tu znaczenie decydujące ma jak najwcześniejsze podjęcie terapii.

 

 

Przykładowe oznaki urazu:

-         trudności z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego

-         nadmierna płaczliwość

-         częsta irytacja

-         wycofanie z kontaktu

-         hipotomia  /wiotkość tkanek/

 

 

 

Wpływ na układ nerwowy

 

 

Kości  i  mechanizm  wzajemnego  napięcia  membran  czaszkowych determinują  kształt  rozwijającego  się  mózgu. Utrzymywanie  się  wzorca inercyjnego  w  tych  strukturach  może  zaburzyć  rozwój  i  funkcjonowanie mózgu. Skutkiem  inercji  lub  ucisku  mogą być także zaburzenia  pierwotnego oddychania  lub  układu nerwowego, co wpływa na funkcjonowanie mózgu i nerwów czaszkowych.

Ucisk nerwów czaszkowych często wynika z kompresji małych otworów w kościach czaszki, przez które nerwy  przechodzą.

Na przykład

 

-         jeśli szew pomiędzy kością potyliczną i skroniową ulegnie kompresji, może to spowodować drażnienie nerwu błędnego, w konsekwencji czego pojawi się kolka. Usunięcie kompresji w tym obszarze nie jest trudne podczas terapii cz-k, co skutkuje usunięciem negatywnych objawów

 

-         Podrażnienie nerwu błędnego może również powodować nieregularny rytm serca, komplikacje z układem trawiennym i oddechowym

 

-         Przez otwory jarzmowe w czaszce przechodzi także nerw językowo gardłowy zaopatrujący część mięśni gardła i śliniankę przyuszną.  Jego podrażnienie może powodować problemy z przełykaniem.

 

-         Przy ucisku nerwu podjęzykowego  mogą zaistnieć problemy z odruchem ssania  -  inercja w obrębie otworu w kości potylicznej, przez który ten nerw przechodzi. Jeśli odruch ssania  u dziecka jest słaby, połyka ono więcej powietrza, co może powodować nadmierne gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym i w efekcie kolkę

 

-         Podrażnienie innych nerwów czaszkowych może prowadzić do problemów z narządem wzroku takich jak zez lub mimowolne ruchy oczu.

 

-         Inercja w kości skroniowej i drażnienie nerwu przedsionkowo-ślimakowego może powodować problemy ze słuchem, infekcje ucha, wysiękowe zapalenie ucha środkowego

 

-         Zablokowanie trąbki Eustachiusza  zapewniającej odpowiednie ciśnienie wewnątrz ucha  i  chroniącej przed infekcjami

 

 

Kompresja czaszkowa

 

 

 

- Zbyt  intensywny  proces  kształtowania  czaszki  jaki  przeszło  dziecko  w czasie  porodu  może  powodować  nadmierny  ucisk  lub  nawet doprowadzić do  zniszczenia  tkanki  nerwowej.  Jednym z efektów może być porażenie mózgowe.

Jak twierdzi dr John Upledger, spowodowane jest ono między innymi „nienaturalnymi  napięciami opony  twardej  i  zablokowaniem  niektórych szwów  sklepienia  czaszki”  Ściśnięciu często ulega szew szew wieńcowy.  Część z takich przypadków może wykazać poprawę po przeprowadzeniu terapii cz-k.

 

- Wynikiem ucisku na głowę dziecka mogą być także

o       zaburzenia snu

o       bóle i uszkodzenia głowy

 

-  Ssanie kciuka jest często nieświadomą próbą uwolnienia napięć podniebienia  twardego

 

Inercje w obrębie szczęki i podniebienia twardego mogą powodować wadę zgryzu  w postaci stłoczenia i innych problemów z zębami

 

Kompresja kości przedniej części czaszki  skutkuje schorzeniami zatok.

 

Skrzywienie kręgosłupa  może być wynikiem kompresji, która wystąpiła podczas przechodzenia przez kanał rodny

 

-  Inercje w obrębie klatki piersiowej  mogą ograniczyć przepływ limfy  i zaburzyć funkcjonowanie grasicy – ważnych elementów układu immunologicznego.  Może to predysponować dzieci do powracających infekcji.

Astmatycy i alergicy często wykazują oznaki kompresji klatki piersiowej i niedoboru tlenu podczas porodu.

 

 

 

Terapia matek

 

 

Nie tylko dzieci, ale także i matki mogą czerpać znaczące korzyści z terapii czaszkowo-krzyżowej. 

 

Terapia jest pomocna :

 

-         w uwolnieniu napięć miednicy i kości krzyżowej oraz w zredukowaniu bólu  lędźwiowego odcinka  kręgosłupa.

 

-         Napięcia w układzie nerwowym matki mogą wpływać na odczuwanie przez   nią zmęczenia oraz depresji poporodowej.

 

-         Czasem  macica  kobiety po porodzie może znajdować się w niewłaściwej  

     pozycji, co wpływa na przewlekłe dolegliwości bólowe.

 

Wzorce te mogą być zniwelowane przez zastosowanie terapii cz-k.

Krok po kroku

Terapia czaszkowo - krzyżowa dzieli się na 3 etapy.

 

W pierwszym wykonuje się od 3 do 5 zabiegów, rozluźniając miejsca odpowiadające za rozchodzenie się wszystkich napięć, tym samym rozluźniając całą tkankę łączną, kości i stawy. Zabieg ten wykonuje się warstwami, gdyż tyle ile jest warstw komórek, tyle może być warstw napięć. Każdy zabieg jest rozluźnieniem jednej warstwy, a każdy następny rozluźnia warstwę położoną głębiej. Przerwy między każdym zabiegiem nie powinny być dłuższe niż tydzień, a krótsze niż 2 dni.

 

W etapie drugim terapeuta zajmuje się twarzo - czaszką (okazuje się, że zlokalizowane w niej napięcia np. na skutek noszenia aparatów prostujących zęby mogą powodować bóle krzyża i skoliozę, a ssanie palca przez dziecko to nic innego tylko napięcia w obrębie opon, które dziecko chce w ten sposób intuicyjnie rozluźnić!). Tutaj rozluźnianie następuje szybciej, dlatego wystarczą 1 - 2 zabiegi, które można robić dzień po dniu.

 

Ostatni etap to praca z emocjami. Urazy psychiczne w dzieciństwie - kłótnie w rodzinie, awantury - rzutują na powstanie tzw. pamięci komórkowej. Emocje są "zamykane" w tkance łącznej, a nagromadzenie napięcia w konkretnych miejscach powoduje, że uraz zostaje i wraca w formie powracających bólów kręgosłupa, stawów, nie dających się wyleczyć korzonków. A do tego oczywiście dochodzą stresy, którymi bombardowani jesteśmy codziennie w dorosłym życiu... Podczas zabiegu uwalniają się negatywne emocje, i czasami wygląda to jak napad padaczki. Drgawki powodują szybsze uwalnianie napięć, a towarzyszą im obrazy, myśli, płacz, krzyk lub śmiech. Uwolnienie następuje jeszcze przez tydzień od zabiegu, lecz nie jest już tak dramatyczne - mogą pojawić się sny, myśli, może przypomnieć się coś, o czym dawno zapomnieliśmy. Aby dać czas na uwolnienie, odstępy pomiędzy zabiegami powinny być tygodniowe, a ilość zabiegów zależy od tego, ile napięć zgromadziliśmy

 

Każdy zabieg trwa godzinę, w czasie której pacjent leży na stole w ubraniu. Dodatkowo jest przykrywany kocem, ponieważ duże rozluźnienie zawsze wiąże się z uczuciem zimna. Terapeuta wykonuje bardzo delikatne ruchy w obrębie czaszki, kości krzyżowej, okolic kręgosłupa i całej tkanki łącznej. Cała terapia czaszkowo - krzyżowa powinna mieć przynajmniej 5 zabiegów. Ale czasami może trwać kilka miesięcy, gdyż czas "naprawy" jest uzależniony od tego, jak bardzo zanieczyściliśmy nasz organizm.

 

 

TCK  jest zupełnie bezpieczna i skuteczna zarówno jako forma podstawowej jak również podtrzymującej terapii m. in. w:

 

-         bólach i zawrotach głowy

-         bólach kręgosłupa

-         problemach centralnego układu nerwowego

-         problemach stawu skroniowo-żuchwowego

-         szumach w uszach i problemach ucha środkowego

-         dysleksji

-         urazach okołoporodowych

-         problemach trawiennych

-         stanach po urazach

-         skoliozach

-         bólach kolkowych

-         zespole napięcia przedmiesiączkowego

-         nadpobudliwości u dzieci

-         nerwicach, depresjach

 

 


Często zadawane pytania:

 

CO DAJE TCK?

Większość praktyków używających TCK określa , że ok. 85% klientów jest zadowolona z rezultatów.
Poprawa może przyjść w różny sposób przez: zwiększone odczucie odprężenia zmniejszenie objawów, z powodu których pacjent przyszedł na wizytę, poprawę innych objawów; na przykład przy pracy nad bólem krzyża zmniejszeniu uległy migrenowe bóle głowy, radzenie sobie ze stresem i różnymi dolegliwościami, uległa poprawie redukcję efektów wcześniejszych urazów, poprawę samopoczucia.

CO PACJENT CZUJE PODCZAS ZABIEGU?

Większość ludzi odczuwa sesje czaszkowe jako przyjemne i relaksujące; często pacjenci określają odczucie podczas terapii jako "ładowanie baterii"; czasami odczuwają mrowienia lub chwilowy ból związany ze zdarzeniami z przeszłości; kiedy to mija, ogólnym efektem jest poprawa objawów; część pacjentów odczuwa jakby coś wewnątrz ulegało reorganizacji lub jakby ściągano im ciężar z ramion.

JAK WYGLĄDA ZABIEG I JAK DŁUGO TRWA?

Klient zazwyczaj leży na leżance, komfortowo ubrany lub przykryty; terapeuta układa swoje dłonie na ciele pacjenta wczuwając się w dynamikę jego tkanek; kontakt zaczyna się zazwyczaj od stóp po czym terapeuta kieruje się w stronę głowy poprzez kość krzyżową, klatkę piersiową na wysokości przepony oraz szyję; zabieg zazwyczaj trwa około 60 minut.

ILE WIZYT BĘDĘ POTRZEBOWAŁA(Ł)?

Liczba sesji zależy od rodzaju dysfunkcji poddawanej terapii; podczas gdy stan ostry, pourazowy może wymagać 2-6 sesji, przewlekłe choroby czy też poważne urazy mogą wymagać większej liczby wizyt.

CZY TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA JEST BEZPIECZNA?

Delikatny i nie inwazyjny dotyk używany w TCK oznacza, że jest ona jedną z najbezpieczniejszych form terapeutycznych; jest nie analityczna i nie narzucająca się; w zasadzie jest to forma "słuchania" poprzez dłonie, ułatwiająca ciału dokonanie korekcji potrzebnej w danym momencie.

JESTEM ZAINTERESOWANA(Y) ALE SCEPTYCZNA(Y) - CZY MUSZĘ WIERZYĆ W TĄ TERAPIĘ ABY NAPRAWDĘ ZADZIAŁAŁA?

Na pewno otwarte podejście pomaga, lecz efekty TCK nie są zależne od wiary w zabieg.

 


 

7

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin