20.doc

(26 KB) Pobierz

HaS04 w l litrze roztworu (roztwór l m) zawiera l mol. HgSO^ w ok. 947 g wody,

jest zatem ok. 1,06 molalny.

Oprócz tych sposobów wyrażania stężenia, z których najczęściej stosuje się w laboratoriach analitycznych: normalność, molowośó, % (wag-obj) i % (obj), stężenia analityczne wyraża się często w jednostkach ciężaru na jednostkę obję­tości, a zatem w g/l, g/ml, mg/l, mg/ml, ug/ml (używa się także dawnego odpo­wiednika y /ml).

W analizie śladowej przyjęte jest określanie' stężenia w częściach na milion, w skrócie ppm (parts per million) odpowiadające l ug/ml lub l ug/g oraz ostatnio w częściach na miliard, w skrócie ppb (parta per billion).

Dość często stosuje się też roztwory nasycone substancji, tj. zawierające naj­większą w danej temperaturze możliwą ilość substancji w postaci rozpuszczonej. Roztwory takie powinny zawierać zawsze nadmiar substancji rozpuszczonej w po­staci osadu na dnie naczynia, który gwarantuje, że stan nasycenia został osiąg­nięty.

Przygotowanie roztworów mianowanych o ściśle określonym stężeniu omówione będzie dalej w związku z metodami miareczkowymi (p. str. 438) oraz koloryme­trycznymi (p. str. 591).

Roztwory pomocnicze przygotowuje się, odważając substancje na wagach technicznych i odmierzając rozpuszczalnik cylindrem miarowym.

Roztwory trwałe przygotowuje się od razu w większych ilościach, zabezpie­czając odpowiednio przed zmianą stężenia.

Często roztwory przygotowuje się przez rozcieńczanie bardziej stężonych roz­tworów. Wygodne jest wtedy korzystać z następującego uproszczonego sposobu obliczania: jeżeli z roztworu n %-owego (38 %) i wody (O %) chcemy otrzymać roztwór x %-owy (20 %-owy) to wpisujemy te dane krzyżowo:


n        x—O

\ /, x

/ \ O       n—x

88     20

\ ^ 20

/ V O     18

 


i odczytujemy, że trzeba w tym celu wziąć: (a;—0) części (20 części) roztworu n %-owego (38 %-owego) i zmieszać z {n—x} częściami (18 częściami) wody." Całe obliczenie dotyczy części wagowych. Części objętościowe można stosować tylko jeżeli podczas mieszania nie zachodzi kontrakcja objętości.

Sposób ten można rozszerzyć na mieszanie roztworów o dwóch stężeniach:

n % i m % (70 % i 40 %). Aby otrzymać roztwór a; %-owy (60 %-owy), analo­gicznie do sposobu podanego wyżej, piszemy:


n      m—x

\ / x

/ \ m       n—x

70     20

^ / 60

/ \ 40     10

 


czyli że trzeba wziąć w—a; części (20 cz.) roztworu n %-owego (70 %-owego) i zmie­szać, z n—s, częściami (10 cz.) roztworu w %-owego (40 %-owego).

36

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin