sciaga PKM egz poprawiona.doc

(3232 KB) Pobierz
Klsyfikacja obc i i przebiegi

1.1.Klsyfikacja obc i i przebiegi.Określanie dop nap.

Obc. Stale w czasie (statyczne)

 



Dynamiczne-zmienne  w

czasie cykliczne

 

lub losowo zmienne

-udarowe



  ts=Ms/W0  ds/g=F/S  dg=Mg/Wx

 

da-amplituda naprężeń

dm-naprężenie śred.

dm=(dmax+dmin)/2; da=(dmax-dmin)/2

R=dmin/dmax :dm/da-wsp.stałości

 

1.2.Naprę zmęczeniowe,granica zmęczeniowa(wykresy)

Wartość granicy zmęczenia materiału (wytrzymałość zmęczeniowa) decyduje o tym czy konstrukcja pracująca przy danym poziomie naprężeń będzie miała ograniczoną bądź nie ograniczoną trwałość zmęczeniową.

    Wykres Smitha

Wykres Wohlera

                    Wykres Heigha – prawie jak niżej…

                  

 

              Wykres Serensena

 

Wykres Soderberga

Zg-największe naprę.dmaxprzy którym próbka czy element nie ulegają zmęcz. po osiągnięciu umownej granicy cykli Ng  Naprężenie powodujące stopniowe narastające w czasie procesy degradacji mat. konstrukcyjnego.

 

 

1.3Działanie karbu

Karb. geometr.-jest miejscem w elemencie konstrukcyjnym w którym występuje zmiaa poprzeczna przekroju elementu lub zmiana krzywizny powierzchni tego elementu.

Karb. szeregowy-leży wzdłuż działającej siły

Karb. równoległy-jest prostopadły do dział. siły

dn=F/A=F/(<b-2t>*g)



Wsp. Kształtu.

ak=dmax/dn ; ak=tmax /ts;

 

 

 



Działanie karbu:  βk=Zg/Zk(granica zmęczeniowa próbki gładkiej o dowolnej śr. do próbki z karbem.

K.wielokrotne:

- szeregowe(k. Usyt.z osią Obciążenia)

-równoległe (prost.do osi

obc)

 

                         

 

-nieprzesunięte(mniejsza koncent napr)

-przesunięte(większa…)

1.4Wpływ rodzaju obróbki,stanu wrstwy wierzchniej,korozji,wielkośći przedmiotu.

Każdy rodzaj obróbki pow. wpływa na wytrzymałość zmęczeniową, wpływ ten wynika z geometrii powierzchni i ze zjawisk fizycznych warstwy wierzchniej; Ślady po obróbce tworzą szeregowe mikrokarby wielokrotne(wzmocnienie, osłabienie)  Zabiegi mechaniczne, cieplne, cieplno-chemiczne zwiększają istotnie granicę zmęczenia zwłaszcza elementów z karbami. Przykładowe obróbki: kulowanie   ,wałeczkowanie ,krążkowanie wałeczkowanie, krążkowanie, młotkowanie, nawęglanie,CIEPLNA:płytkie hartowanie,hartowanie-płomieniowe,indukcyjne,azotowanie,cyjanowanie.

   Wpł.wielkości przedmiotu-wytrzymałość zmęczeniowa zmniejsza się ze wzrostem wymiarów elementów e=Zd/Z  Zd-granica zmęczeniowa mat.oobróbki o doolnej średnicy Z-granica zmęczeniowa mat. próbki o śr. 8-10mm

   Wpływ korozji:Działanie ośrodkó korzyjnych tj.nawilgocenie powetrza,woda odociągowa,roztwory elektrolitów,powoduje stałe zmniejszenie wytrzymałości zmęczeniowej. Korozja zmęczeniowa-powstanie i rozwój pęknięć przy jednoczesnym działaniu korozji i naprężeń zmiennych.

   Wpływ częstotliwości obciążenia:podwyższenie bciążenia do 103 a nawet do 104 pociąga ze sobą wzrost wytrzymałości zmęczeniowej w sposób zależny od rodzaju materiału W przedzile spotykamy spotykamy wartości 5-200Hz wzrost jest niewielki i może być pominięty

   Wpływ przeciążenia-najw.wart.napręż. cyklu jest większa od wytrzymałości zmęczeniowej.Małe przeciążenia ie wpływają na wytrzymłość zmęczeniową natomiast duże obniżają ją.

Wpływ niedociążenia-dmax<wytrzymałości zmęczeniowej niedociążenie o określonej wartości o określonej wartości o dużej liczbie cykli wywołują zwykle efekt umocnienia, po małęj l. cykli nie wpływają.

   Wpływ przerwy w obciążeniu-nie pooduje wytrzymałości zmęczeniowej ,a w materiałach plastycznych obserwuje się zwiększenie Wz.Wpływ przerw w obiążeniu zależy od rodzaju materiału,jego obróbki plastycznej i cielnej oraz od temperatury.

 

1.5. Przy zginaniu liczymy wskaźnik Wx=(πd^3)/32, przy skręcaniu Ws=(πd^3)/16 następnie naprężenia max. I naprężenia min., naprężenia średnie ; amplituda naprężeń. Dalej wyliczamy  stosunek R i r   i  i r. Dalej odczytujemy z tablic współczynnik kształtu dla odpowiedniej próbki , następnie wyznaczamy współczynnik karbu w zależności od współczynnika kształtu i promienia karbu o różnym kształcie, na podstawie podanego sposobu obróbki w karbie, określamy , w przypadku skręcania . Następnie obliczamy i , później określamy współczynnik wrażliwości materiału na asymetrię cyklu . Następnie liczymy  granicę zmęczenia materiałuw zależności od rodzaju obciążenia porównujemy  np. z Res w przypadku skręcania( Re-rozciąganie; Reg-zginanie) i określamy z jakiego wzoru na współczynnik bezpieczeństwa skorzystać. Jeżeli <1,3  musimy przeprowadzić obróbkę  polepszającą  , taki sam tok postępowania dla kolejnych obciążeń.

 

1.6.Obliczenia przy obciążeniach złożonych.W przypadku jednocześnie występujących naprężeń różnego rodzaju np.rozciągających,ściskających,skręcających zginających składamy je

Wg. Hipotezy Hubera: s=[1/2*[(s1-s2)2+(s2-s3)2+( s3-s1)2]]1/2  

Dla zginania ze skręcaniem s=[sg2+3*t2]1/2£ ks

  Napr zastępcze:

dzast. =[s2+(Kd/Kt * t)2]1/2     Kd/Kt-naprężenia dopuszczalne dla danego rodzaju naprężeń. t zast.=[(s*Kt/Kd)2+ t2]1/2

dwyp=(dd*dt)/(dd2+dt2)1/2 –wyp. Współcz. bezpieczeństwa

1.7.Obl.w zakresie ograniczonej wytrzymałości zmęczeniowej i przy nieustalonych przebiegach obciążeń.

Często urządzenia i ich zespoły maja z góry przewidzianą żywotność,zatem l.cykli w ciągu ich całkowitej pracy może być mniejsza od granicy liczby cykli. Obliczanie tych elementów w zakresie ograniczonej wytrz. zmęcz. ułatwia osiągnięcie minimalnej wytrzymałości.Obliczenia przeprowadza się w zakresie lewej cz. Wykresu

d =Zo=Zg(Nd/Nc)ξ

Zo-ograniczona wytrzymałość zmęcz. Przy liczbie cykli Nc

ξ-tangens kąta nachylenia lewej cz. Wykresu

d=Zo/dmax     dN=Nd/Nc –ze wzgl na twardość elem

1.8.Zakres małej l.cykli.Umocnienie i osłabienie materiałów.Pętla histerezy.Równanie Mansona-Coffina.obl.trwałości zmęczeniowej.Początek układu odpowiada ¼ cyklu obciąż. Gdyż przyjęto że wart. Naprężenia niszczącego przy ¼ cyklu jest porównana z odpowiednią do rodzaju granicą wytrzymałości przy obc.statycznym Zk-obszar małej l.cykli;Zo-obszar granicznej wytrz.zmęczeniowej.  W obszarze Zk odstępy między cyklami mogą być znaczne ale cykli jest mało,okres żywotności może być długi dla Zk sporządza się wykres odkształcenia cyklicznego (ε) od da dla odc. Statycznego.

Zk-obszar małej l.cykli;Zo-obsz.granicz.wytrzymał;ZZ-obsz.nieogran.

wytrzymałości

Równanie Mansona-Cooffina-służy do opisu zachowania się materiału w obszarze Zk

Nkdelta εpi=C  ; N-liczba cykli niszczących,K i C –stałe materiałowe

Dla dużej grupy materiałów odkształca się makroplast. K-1/2,a stała C wyznacza się z początkowego Fo i Fu pola przekroju próbek w stat. Próbie rozciągania N1/2delt. εpi=1/2lnFo/Fu

Obl.trwałości zmęczeniowej:

(Nk-nk)<współ.wzgędnej trwałości zmęczeniowej>=f(nw/Nw)<stopień uszkodzenia>

(Nk-nk)/Nk-liczba zmian odc.,odpowiadające napr. dwdk na linii zmęczeniowej; dk-od 2 obc.;nw-oznacza liczbę zmian odc. początkowych;nk-l.cykli przy której elem. Odc. dk ulegnie zniszczeniu; dk może być <> dw lub =Zk

1.9.Elem. mech. pękania-łączy zagadnienia materiałoznawcze i wytrzymałościowe jej treścią jest analiza pól naprężeń i odkształceń w strefie jej pękania. Zajmuje się badaniem wytrzymałościowego zachowania się elementu z pęknięciami określonych war. Obciążenia i podaje ilościowe związki opisujące to zachowanie.

Współczynnik intensywności naprężeń: k=d*(лl)1/2  <KN/mm^2>zależy od wartości i rodzaju obciążenia w geometrii pęknięcia i geom. elementu.Wzór ten jest dla nieskończenie wielkiej płytki z małym środkowym pęknieciem o dł. 2l. ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin