ŻENETA PÓŁNOCNA.docx

(298 KB) Pobierz

POŻYWIENIE


tn_Genetta genetta, Martes foina.jpg
Żeneta jest zwierzęciem mięsożernym. Chwyta i pożera wszystkie mniejsze stworzenia: gryzonie, ptaki, żaby, jaszczurki i węże czy owady. Ponieważ łowi w nocy, przed jej ostrymi zębami muszą się mieć na baczności ćmy i chrząszcze nocne. Żeneta opuszcza  swą  kryjówkę o zmroku. Pełznie niemalże jak wąż, a jej ogon jest wyciągnięty poziomo z tyłu. Dzięki miękkim łapkom i częściowo wysuwalnym pazurom, nie słychać prawie  jak idzie. Żeneta  poluje podobnie jak kot. Pełznie ostrożnie do zdobyczy i przez  pewien czas wyczekuje na dogodny moment, po czym decyduje się na  skok. Atakowi na zdobycz towarzyszy  często głośne mruczenie i jeżenie sierść  na ogonie. Jej  ogon przypomina  wtedy szczotkę do mycia butelek. Żeneta  potrafi zwinnie chodzić po drzewach nie sprawia jej  większego  problemu wspięcie się do  ptasiego  gniazda  lub  zaskoczenie ptaków na gałęziach. Kiedy dojrzewają owoce, żenety jedzą też chętnie  gruszki i figi. Wydaje  się że  żeneta wraca  co roku do tych samych drzew  owocowych.

ŚRODOWISKO

Żeneta potrafi  się przystosować do każdego niemal środowiska. Aktywna  jest  wyłącznie  w nocy i na swych  łapkach z miękkimi  poduszeczkami  porusza się po ziemi i po gałęziach  absolutnie bezgłośnie. Dzień przesypia w dziupli lub w zagłębieniu skalnym.

1418l-genette-d-europe-genetta-genetta.jpg 25604.jpg img_list_609.JPG

Jej  pozornie jaskrawe, cętkowane  lub pręgowane ubarwienie, w rzeczywistości wspaniale  ją maskuje i wśród gałęzi jest niemal niewidoczna. Najczęściej co rano powraca do tej samej kryjówki. Swoje  terytorium znakuje wydzieliną gruczołów zapachowych.    

CZY WIESZ, ŻE...

·       W Afryce żyje tak rzadki gatunek  żenety, że nie widziano go dotychczas nigdy na wolności. Znamy go tylko dzięki futrom, zgromadzonym przez Pigmejów.

·       Obserwacja żenet w niewoli pokazała, że w orientowaniu się w ciemnościach pomaga im dotyk, węch, słuch i znakomity wzrok. Czułe  zmysły  łączą się też ze świetną pamięcią, dlatego ten typ drapieżnika w ciemności orientuje się równie dobrze jak  w dzień.

·       Żenety jeszcze w średniowieczu  hodowano pod nazwą ,,iltis’’  jako  zwierzęta domowe. Pomagały swym właścicielom w pozbyciu  się dokuczliwych gryzoni. Dopiero później w Europie południowej zastąpiono  żenety  kotami. Ludziom przeszkadzała bowiem silna  woń  wydzieliny ich gruczołów odbytowych.

3092479387_d578761d9c.jpg genetta-genetta-46443.jpg xene22.jpg

·       Dzięki  swemu szczupłemu, jakby  wężowemu ciału żeneta może się przecisnąć przez każdy niemal otwór, tak jak kot.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin