Konspekty jesien.doc

(4071 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II

         Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II

Opracowanie: Hanna Kostrzewa

Temat bloku: LAS JESIENIĄ

Temat dnia: Chodzi jesień po lesie-wycieczka do lasu

Cele operacyjne:

Uczeń:

-potrafi  dostrzec zmiany zachodzące w przyrodzie

-umie rozpoznać pospolite drzewa i krzewy w naturalnym  środowisku

-zna budowę drzewa i krzewu

-umie współdziałać z innymi podczas zabaw

-przestrzega zasady bezpieczeństwa w czasie zajęć w terenie

-potrafi wykonać bukiet z liści

 

Środki dydaktyczne: karty pracy, kolorowa bibuła, ilustracje zwierząt

Metody: pokaz, obserwacja, wycieczka

Formy: zbiorowa jednolita , grupowa zróżnicowana

                                        Przebieg zajęć:

 

Część I-w klasie przed wycieczką.

 

1.Podanie celu wyprawy

-Będziemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią, zbierać materiał przyrodniczy, rozpoznawać drzewa i krzewy , poznamy różnicę w budowie drzewa i krzewu,

2.Podział klasy na grupy.

3.Przypomnienie zasad bezpieczeństwa i zasad zachowania się w lesie.

 

Część II-na wycieczce

 

1.Przejazd autokarem do OW ZHP ,,PERKOZ’’ w Waszecie.

2.Wejście do lasu. Wsłuchiwanie się w ciszę lasu, nasłuchiwanie jego odgłosów. Układanie z szyszek hasła ,,CISZA’’.

3.Spotkaniez leśnikiem                                                                                                                     -nazywanie drzew i krzewów,

-poznanie budowy drzewa i krzewu (podobieństwa i różnice)

-poznanie roślin zielnych rosnących w lesie

-zwierzęta żyjące w lesie

4.Gry i zabawy terenowe.

*Rzuty na odległość przed siebie z miejsca i z rozbiegu (prawą i lewą ręką) takimi przedmiotami, jak: szyszki, kora drzew, patyki itp.

*Przejście na czworakach po zwalonym pniu drzewa.

*,,Poszukiwanie zwierząt’’. Na terenie ćwiczeń prowadzący zajęcia rozkłada obrazki zwierząt leśnych, następnie wyruszają grupy (tyle, ile zwierząt) na poszukiwanie. Każda grupa ma znaleźć określone zwierzę. Nauczyciel w przybliżeniu określa miejsce pobytu zwierząt. Grupa, która odnajdzie pierwsza, otrzymuje 4 punkty, następna 3 itp.

*,,Tropienie zabłąkanego’’ Jeden uczeń  z każdej grupy otrzymuje paski pociętej bibuły (każdy innego koloru) i chowa się w ściśle określonym miejscu. Po drodze co 4 kroki kładzie kawałki bibuły. W pobliżu miejsca schowania (5 kroków przed nim) należy położyć kilka kawałków bibułki w jedno miejsce. Będzie to  znakiem dla grupy, że tu należy szukać zabłąkanego. Każda grupa (kapitan otrzymuje chorągiewkę tego koloru, który jest śladem zabłąkanego dziecka. Punktacja taka sama jak wyżej.

*’’Do swego drzewa’’. W odpowiednim miejscu, gdzie znajdują się różnego rodzaju drzewa, zatrzymujemy się i pytamy  dzieci o nazwy tych drzew, jak wygląda ich kora, jakie są liście itp. Gdy dzieci zapoznają się z nazwami drzew, wręczamy grupowym kartoniki, każdemu z inna nazwą drzewa. Na sygnał każda grupa odnajduje swoje drzewo i ustawia się dookoła niego. (Zamiast kartonu można wręczyć liść drzewa). Wygrywa grupa, która najszybciej rozpozna i ustawi się wokół drzewa. Można powtórzyć zabawę ze zmiana kartoników.

Podsumowanie wyników, wręczenie nagród dla zwycięzców i nagród pocieszenia dla pozostałych uczniów.

5.Ognisko z kiełbaskami w  miejscu do tego przeznaczonym.

6. Kalkowanie kory wybranego drzewa, obserwacja liści.

   Każdy uczeń otrzymuje karty pracy i wykonuje zadania  zgodnie z poleceniami.(Karta pracy nr 1,2).

7.Zbieranie materiałów przyrodniczych.

8.Jesienny bukiet-wykonanie kilku róż z liści klonu i związanie ich w bukiet.

9.Pożegnanie z leśnikiem-wręczenie własnoręcznie wykonanego bukietu.

10. Porządkowanie miejsca pobytu, powrót do szkoły.

 

 

 

Temat dnia: Drzewa w jesiennej szacie

 

Cele operacyjne:

Uczeń:

-potrafi samodzielnie układać zdania na podany temat

-umie odróżnić drzewo od krzewu,                                                                                                                           -potrafi wymienić kilka nazw drzew i krzewów i przyporządkować im odpowiednie owoce, nasiona i liście

-umie rozwiązać proste zadanie tekstowe

-umie dostrzec piękno przyrody i wie jak ją chronić

-potrafi zaśpiewać piosenkę ,,Jesień’’

-zna i stosuje różnorodne techniki plastyczne

 

Metody: pogadanka, praca z tekstem, problemowa

Formy: grupowa, indywidualna zróżnicowana, zbiorowa

Środki  dydaktyczne: listki z działaniami, rozsypanka wyrazowa, zagadki, karty pracy, drzewo na tablicę, listki z hasłami, szary papier, stare gazety, farby plakatowe

                                          Przebieg zajęć:

1.Wprowadzenie do tematu.

-N Obliczcie działania, które macie na listkach i uporządkujcie je rosnąco-hasło ,,DRZEWA’’

          

 

                 7+8=                                  8+6=                                7+6=

            .................                          .................                        ..................

                   W                E              Z

                               

                          

 

                                      9+8=                                 7+4=                                     6+6=

                                    ....................                        ................                            .................

                                         A                                           D              R

 

 

2.Rozpoznawanie drzew  po opisie ich charakterystycznych cech. Rozwiązywanie zagadek.

Drzewo to przez dzieci bardzo jest lubiane.

Kulek na ludziki szukaj pod ..................................(kasztanowiec)

 

Co to za smukłe drzewa, z korą jak śnieg białą?

I suknie z drobnych listków na wiosnę przywdziewają.........(brzoza)

 

Swoją posturą respekt budzi wszędzie,

Jesienią pod nim znajdziesz żołędzie.............(dąb)

 

Jesienią jestem czerwony na wszystkie świata strony.

W słońcu, to prawie płonę. Palą mnie liście czerwone..........(buk)  

 

2.Odtworzenie z taśmy magnetofonowej wiersza pt. ,,Drzewa jednosylabowe’’                             J. Ficowskiego.

3.Analiza wiersza

-N. Czy spotkaliście w wierszu jakieś niezrozumiałe wyrazy?

-N.O jakich drzewach jest mowa w wierszu?

-N. Gdzie one rosną?

-N Dlaczego  nazwano je drzewami jednosylabowymi?

-N. Jaki jest nastrój tego wiersza?

4.   Utrwalenie wiadomości zdobytych na wycieczce.

-N. Jakie inne drzewa i krzewy poznaliście na wycieczce?

-N. Żeby lepiej  sobie utrwalić nazwy wszystkich poznanych drzew uzupełnijcie kartę pracy (Karta pracy nr 3)

-N. Których drzew w naszej okolicy nie spotkaliśmy?

-N. Jak dzielimy wszystkie drzewa?

-N. Z Jakich części składa się drzewo a  z jakich krzew?

5.Praca indywidualna zróżnicowana-układanie zdań-haseł dotyczących ochrony drzew.

-N. Jak myślicie, o co mogą prosić nas wszystkie drzewa? Spróbujcie te prośby zapisać na kartkach. Niektórzy mają na ławkach koperty. Wysypcie z nich zawartość i z rozsypanki wyrazowej ułóżcie zdania.

Nie rań mnie!

Nie łam moich gałęzi!

Nie obdzieraj mnie z kory!

Nie rozpalaj ogniska w pobliżu  mnie!

Nie ścinaj mnie!

-N. Kto odczyta swoje hasła-prośby?

-N. Umieścimy te prośby na drzewie, które znajduje się na tablicy.

      (Na tablicy przypięte jest drzewo bez liści, uczniowie przypinają kolorowe liście z zapisanymi hasłami).

 

5.Praca w grupach-określanie z jakich drzew lub krzewów pochodzą zgromadzone liście, owoce ,nasiona, kora. Praca z atlasami, leksykonami, albumami. Uzupełnienie karty pracy    nr   4.

6.Jesienne drzewo-collage.

Uczniowie podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymuje arkusz szarego papieru, liście z danego drzewa, stare gazety, farby. Na papierze rysuje pień drzewa i gałęzie-wszystko wykleja kawałkami gazet. Liście malują farbami plakatowymi i odbijają na swoim drzewie.

7.Rozwiązxywanie zadań z treścią.

 

W lesie rosło 7 dębów i 8 brzóz. Ile drzew rosło w lesie?

 

W lesie rosło 15 drzew. Wśród nich było 7 dębów. Pozostałe drzewa to brzozy. Ile było brzóz?

 

W lesie rosło 15 drzew. Wśród nich było 8 brzóz. Pozostałe drzewa to dęby. Ile  było dębów?

 

8.Nauka piosenki ,,Jesień’’.

9.Zadanie pracy domowej.

Wykonaj album ,,Drzewa i krzewy leśne’’ z materiału przyrodniczego zebranego na

wycieczce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imię i nazwisko ............................................

Klasa.................

Miejsce zajęć..................................

 

KARTA PRACY NR 1

 

Zrób odcisk kory swojego drzewa. Przyłóż mocno kartkę do pnia drzewa i równo, spokojnie pocieraj kredką w wolnym miejscu, oznaczonym ramką na Twojej kartce.

 

 

 

Określ kilkoma słowami, jaka jest kora Twojego drzewa:

 

.........................................         .........................................            ..............................................

 

........................................           ........................................            ..............................................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imię i nazwisko...................................................

Klasa................

Miejsce zajęć.........................................................

 

 

KARTA PRACY NR 2

 

Obejrzyj rosnące na drzewie lub leżące na ziemi liście drzewa oraz zaznacz poniżej ten rysunek liścia, który rośnie na Twoim drzewie.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 



Imię i nazwisko..........................................................

Klasa..........

Miejsce zajęć.......................................

 

 

KARTA PRACY NR 4

 

Wszystkie drzewa w dojrzałym wieku mają swoje szyszki lub nasiona. Zaznacz w ramkach te, które udało Ci się zebrać na wycieczce.

 

 

 

 

 

              Jak myślisz, dlaczego nie znalazłeś na ziemi owoców niektórych drzew?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin