Cellulit (lipodystrofia) i roztępy.doc

(191 KB) Pobierz
CELLULIT (LIPODYSTROFIA)

CELLULIT (LIPODYSTROFIA)

 

Rodzaje cellulitu, objawy, przyczyny powstawania, metody i środki leczenia w domu i w gabinecie kosmetycznym, preparaty p/cellulitowe

 

Czym jest cellulit?

l                    jest chorobą o charakterze metabolicznym tkanki podskórnej. Dotyczy komórek tłuszczowych, tkanki łącznej i zaburzeń w mikrokrążeniu skóry i w tkance podskórnej. Jest to zmiana ukształtowania skóry w okolicy kończyn dolnych, szczególnie ud, miednicy, brzucha, rzadziej ramion, biustu, początkowo o charakterze tzw. „skórki pomarańczy”, później pikowanego materaca. Zmiany te wywołują duży dyskomfort psychiczny. 

l                    Cellulit dotyczy przede wszystkim kobiet. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w okresie dojrzewania i dotyczą wtedy ok. 12 % dziewcząt. W okresie ciąży ilość kobiet z widocznym cellulitem zwiększa się dodatkowo o 20 %. W okresie przed menopauzą ilość kobiet dotkniętych cellulitem zwiększa się o kolejne 25%.Podsumowując: cellulit dotyczy ok. 60 - 70 % kobiet/niektórzy badacze oceniają tą ilość na 85 - 90 %.

 

Czym właściwie jest cellulit?

l                     Cellulit, skórka pomarańczowa, lipodystrofia, Paniculopathia oedemosclerotica – wszystkie te określenia oznaczają właściwie jedno i to samo, a mianowicie nieprawidłowe rozmieszczenie zapasów tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym występowaniu włóknisto-obrzękowych zmian podskórnej tkanki. Cellulit stał się chorobą cywilizacyjną, która jak już wspomnieliśmy, dotyczy około 80% kobiet.

l                     Mówiąc najprościej, lipodystrofia objawia się nieestetycznymi defektami skórnymi powstających w wyniku powiększenia i nierównomiernego rozmieszczenia przerośniętych komórek tłuszczowych, produktów przemiany materii i wody. Skutkuje to zwiotczeniem, pofałdowaniem i efektem „gąbczenia” skóry. Stan ten spowodowany jest zaburzonym przepływem limfy, która odpowiada za skuteczne usuwanie z organizmu ubocznych produktów metabolizmu.

l                     Skórka pomarańczowa występuje najczęściej w okolicy ud, pośladków i brzucha. Ma to swoje logiczne wyjaśnienie – w tych właśnie obszarach znajdują się największe skupiska komórek tłuszczowych, a to z kolei związane jest z procesami zachodzącymi „non stop” w organizmie kobiety, które stanowią naturalne przygotowanie do ciąży. Cellulit może pojawiać się także, choć znacznie rzadziej, na przedramionach, w okolicy kolan, łydek oraz na karku.

l                     Zmiany w skórze
http://www.aidem.eu/allegro/aidem/cellulit.JPG 

l                     Przyjrzyjmy się budowie skóry zdrowej i skóry objętej cellulitem. Skóra zdrowa jest gładka i napięta. Fibroblasty aktywnie produkują mocne włókna kolagenu i elastyny. Naczynia włosowate są nieuszkodzone. Adipocyty nie formują się w większe grupy, nie zmieniają również swojej średnicy. Skóra objęta cellulitem jest zwiotczała, naskórek jest szorstki i zrogowaciały. Kapilary są uszkodzone i uwidaczniają się tzw. pajączki.

l                     Komórki tłuszczowe w wyniku odkładającego się w nich tłuszczu zaczynają pęcznieć i łączą się w większe skupiska, a dookoła nich formują się włókniste otoczki. Łatwo sobie wyobrazić, że adipocyty otoczone przegrodami stają się twarde. To sprawia, że powiększające się i mocniejsze adipocyty niemalże wdzierają się w skórę właściwą. Jednak włókniste otoczki nie są rozciągliwe w nieskończoność. Gdy nie są wystarczająco wytrzymałe, tłuszcz zaczyna uwypuklać się spomiędzy substancji włóknistej.

 

Wyróżniamy 4 stadia cellulitu:
 

l                     Stadium I
W tym stadium oznaki cellulitu są niemal niewidoczne, a zmiany obserwowane są jedynie na poziomie mikroskopowym. Do zaburzeń dochodzi początkowo w układzie naczyniowym. Uszkodzone kapilary nie funkcjonują prawidłowo, w wyniku czego skóra nie zostaje w odpowiedni sposób odżywiona, a uciekający płyn tkankowy zbiera się pomiędzy tkankami. Adipocyty powiększają się i łączą w niewielkie skupiska. W pierwszym stadium cellulitu dochodzi również do rozpadu włókien kolagenowych i elastynowych.

 

l                     Stadium II
W drugim stadium objawy cellulitu stają się widoczne po uciśnięciu skóry palcami. Dochodzi do większych uszkodzeń w układzie krwionośnym skóry, ponadto powiększające się adipocyty przemieszczają się w kierunku skóry właściwej, uniemożliwiając w ten sposób prawidłowy przepływ krwi. Zwiększa się również napływ płynu tkankowego do przestrzeni międzykomórkowej. Może wytworzyć się obrzęk, który objawia się wystąpieniem „skórki pomarańczowej”. Uszkodzenie w tym stadium ma tylko charakter estetyczny.

 

 

l                     Stadium III
W tym stadium dochodzi do pogłębienia się zmian powstałych w drugim etapie. Uszkodzenia naczyń krwionośnych wpływają na metabolizm skórny, w wyniku tego pogłębia się proces niedożywienia skóry, powiększania adipocytów i ich wędrówki w kierunku skóry właściwej. Większe skupiska adipocytów otaczają się torebką włóknistą. Cellulit jest już widoczny bez konieczności ściskania skóry. Dochodzi do zwłóknienia niektórych części tkanki podskórnej. Nasilają się zaburzenia krążenia. Jest to początek choroby.

 

l                     Stadium IV
Jest to ostatni etap formowania się zmian cellulitowych, które są dostrzegalne. Skóra w miejscach objętych cellulitem jest wiotka i guzkowata w dotyku. Pacjenci, u których cellulit jest w ostatnim stadium formowania, skarżą się na uczucie bólu i wrażliwej skóry. Na tym etapie cellulit staje się chorobą.

 

 

PRZYCZYNY POWSTAWANIA CELLULITU.

l                     Przyczyny powstawania cellulitu nie są do końca poznane. Czynnikiem sprawczym mogą być:

- zaburzenia krążenia

- hormony (estrogeny)

- genetyka

 

l                     Największe znaczenie w procesie tworzenia się zmian o charakterze lipodystrofii mają hormony - ESTROGENY. Ich nadmiar jest odpowiedzialny za uruchomienie całej patologii. To estrogeny powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych przez zmniejszenie napięcia żył. Efektem tego jest zwiększona przepuszczalność naczyń i powstanie miejscowego obrzęku. Obrzęk powoduje ucisk na otaczające komórki, szczególnie tłuszczowe, które są w tym momencie gorzej odżywione i zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Efektem tych zaburzeń w obrębie komórek tłuszczowych jest ich powiększenie i gromadzenie substancji tłuszczowych. Kolejną zmianą są miejscowe stany zapalne, które kończą się licznymi zwłóknieniami tkanki łącznej.

 

l                     Przyczyn powstawania cellulitu, jak również uwarunkowań sprzyjających jego rozwojowi, jest wiele i trudno jest jednoznacznie określić jedną podstawową przyczynę. Zazwyczaj przyczyną powstawania efektu skórki pomarańczowej jest szereg nakładających się na siebie czynników. Począwszy od złej diety, braku ruchu, poprzez uwarunkowania genetyczne, na gospodarce hormonalnej kończąc. Najnowsze badania pokazują, że cellulit dotyka coraz młodsze kobiety. Schorzenie to nie jest też, jak pierwotnie sądzono, związane z menopauzą i otyłością, ale powstaje też u szczupłych dziewczyn w okresie dojrzewania. Jak się okazało wpływ na to mają geny. To geny decydują o tym, czy nasze komórki tłuszczowe mają mniej, czy więcej receptorów wiążących tłuszcz. Rozwojowi cellulitu sprzyja siedzący tryb życia, brak ruchu i zła dieta. Ruch sprawia bowiem, że lepiej funkcjonuje układ limfatyczny i organizm szybciej pozbywa się toksyn. Źle zbilansowana dieta, bogata w duże ilości soli, tłuszczy i węglowodanów powoduje zatrzymanie w tkankach płynów, obrzęki i w końcu cellulit. Do powstawania cellulitu przyczynia się też palenie papierosów, nikotyna bowiem zwęża naczynia krwionośne, co znacznie utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu.

 

Podział cellulitu ze względu na sposób powstawania:

l                    tłuszczowy (lipidowy) – powstaje wskutek gromadzenia się kwasów tłuszczowych w tkankach i w skórze. Z kwasów tłuszczowych powstają trójglicerydy, które w przypadku nie rozłożenia się i nie wydalenia, gromadzą się w komórkach. Skutkuje to powstawaniem wgłębień i wyczuwalnych guzków na powierzchni skóry. Łatwo rozpoznać ten rodzaj cellulitu - przy ściśnięciu ciała powoduje on ból spowodowany uciskiem zakończeń nerwowych przez komórki tłuszczowe. Najczęściej występuje w takich partiach ciała jak uda, biodra i łydki.

l                    wodny – ten rodzaj cellulitu powstaje na skutek nieprawidłowego krążenia krwi i limfy wewnątrz tkanek. Powodują go także zaburzenia hormonalne i nieprawidłowa dieta. Jest lekko bolesny w dotyku, jednak nie aż tak jak cellulit tłuszczowy. Dotyka głównie osoby szczupłe.

l                    cyrkulacyjny – łączy cechy dwóch wyżej wspomnianych rodzajów cellulitu.

 

Podział cellulitu ze względu na twardość skóry:             

l                    twardy– widoczny jest tylko podczas szczypania i uciskania skóry. Występuje z reguły u młodych kobiet, które regularnie ćwiczą i prowadzą aktywny tryb życia. W przypadku nieleczenia, ten rodzaj skórki pomarańczowej może przekształcić się w cięższą postać. - Zaczyna się w głębszych warstwach skóry właściwej i tkance podskórnej i jest wynikiem braku rozpadu cukrów i tłuszczy gromadzonych w komórkach tłuszczowych. Komórki zaczynają się powiększać tworząc skupiska mające wygląd kiści winogron.

l                    wiotki – stanowi najcięższą odmianę cellulitu i występuje stosunkowo rzadko. Jego oznakami jest cienka i blada skóra a także opuchnięte, obolałe nogi.

l                    obrzękowy – łączy cechy dwóch wyżej wspomnianych rodzajów cellulitu.

 

DIAGNOSTYKA CELLULITU

l                    Badania palpacyjne – badamy grubość tkanki podskórnej, spoistość, nadwrażliwość na dotyk, ból, zwiększenie ruchomości względem podłoża.

l                    Badania antropometryczne – są to pomiary obwodów ciała w ustalonych miejscach. Wykonujemy je przed zabiegiem i po zabiegu.

l                    Termografia – metoda służąca do diagnozowania fazy rozwoju cellulitu wykorzystująca folie ciekłokrystaliczne

 

LECZENIE CELLULITU

l                   Aby profilaktyczne i terapeutyczne działania przyniosły optymalny skutek terapia musi być przeprowadzona wielokierunkowo. Optymalny rezultat przynosi połączenie zabiegów lekarskich, kosmetycznych i fizjoterapeutycznych.

 

Preparaty doustne.

Preparaty zewnętrzne.

l                   Mleczka antycellulitowe

l                   Peelingi

l                   Kremy antycellulitowe

l                   Serum (koncentraty)

l                   Maski

 

TECHNIKI STOSOWANE W LECZENIU CELLULITU

 

l                      ENDERMOLOGIA – masaż przy użyciu elektronicznie sterowanych rolek mechanicznych umieszczonych w hermetycznej komorze w połączeniu z podciśnieniem. Jest to masaż tkanek miękkich specjalną głowicą wyposażoną w dwie ruchome rolki, które masują zassany do głowicy fałd skóry i tkanki tłuszczowej.

Endermologia poprawia mikrokrążenie w układach: żylnym i limfatycznym, które przyspiesza usuwanie toksyn i produktów przemiany materii z tkanek oraz ułatwia pozbycie się wody z przestrzeni międzykomórkowych. W ten sposób usuwa się białka o wysokiej masie cząsteczkowej, które są odpowiedzialne za zatrzymanie płynów w komórce i poza nią, zwiększając obrzęki. Zwiększa się drenaż limfatyczny.

 

l                      MEZOTERAPIA

                polega na podawaniu niewielkich dawek ubstancji leczniczej bezpośrednio do podskórnej tkanki tłuszczowej na obszarze dotkniętym cellulitem. Aplikujemy je metodą iniekcji punktowych, co kilka cm

                W wyniku zabiegu następuje wzmożony przepływ krwi i chłonki, zmniejsza się proces włóknienia tkanki łącznej i

                dochodzi do redukcji depozytów tkanki tłuszczowej. Rezultatem jest wygładzenie skóry oraz redukcja celulitu.

                W mezoterapii cellulitu njacześciej stosuje się:

                - Krzemionkę

                - Wyciąg z liści karczochów

                - Wyciąg z nostrzyka żółtego i rutyny

               - Kofeinę

               - Pirogronian sodowy

               - L-karnitynę

-          Polideoksyrybonukleotydy

-           

l                      LIPOSUKCJA – chirurgiczne usuwanie nadmiaru tłuszczu

 

l                      MASAŻ WIBRACYJNY – seria drgań umożliwiająca rozdzielenie złogów usieciowanego kolagenu

 

l                      DRENAŻ LIMFATYCZNY – technika masażu pobudzająca krążenie limfatyczne

 

l                      JONOFOREZA – wykorzystywanie prądu stałego do wprowadzenia substancji aktywnych w głębsze warstwy skóry

 

l                      ĆWICZENIE W PODCIŚNIENIU –wykonywanie ćwiczeń w komorze pod ciśnieniem np. Vacu well – spacer w podciśnieniu

 

l                      PROMIENIE IR – termoterapia za pomocą promieni podczerwonych

 

l                      ELEKTROSYMULACJA MIĘŚNI – wykorzystywanie prądu do pobudzenia pracy mięśni

 

l                      ULTRADŹWIĘKI – wykorzystanie ultradźwięków selektywnych do uszkodzenia kom. Tłuszczowych

 

l                      BODY WRAPING – zabieg modelowania sylwetki polegający na zastosowaniu preparatów antycellulitowych i owijaniu ciała folią lub rozgrzanymi bandażami

 

l                     Surowce roślinne i substancje usprawniające krążenie:

 

- Algi brunatne i zielone (proteiny bogate w aminokwasy, NNKT, polisacharydy, polifenole, mannitol, mikroelementy i makroelementy: Ca, I, Fe, Mg, P, Zn; witaminy: B1, B2, B5, B6, B12, C, E

- Liść bluszczu pospolitego (saponiny trójterpenowe),

- Ziele nostrzyka żółtego (związki kumarynowe),

- Koszyczek arniki górskiej (laktony seskwiterpenowe, flaonoidy, olejek eteryczny),

- Liść miłorzębu japońskiego (flawonoidy, laktony seskwiterpenowe, diterpeny),

- Ziele skrzypu polnego (flawonoidy, związki krzemu),

- Ruszczyk kolczasty (saponiny, flawonoidy, sterole, NNKT)

- Kasztanowiec zwyczajny (kora, kwiat, nasiona) – flawonoidy, escyna

- Olejki eteryczne: olejek geraniowy, jałowcowy, neroli

 

l                     Surowce roślinne o działaniu moczopędnym, zapobiegającym retencji wody:

- Ziele skrzypu (flawonoidy),

- Liść brzozy (flawonoidy),

- Ziele nawłoci (flawonoidy i glikozydy fenolowe),

- Korzeń lubczyka (olejek eteryczny),

- Kwiat bławatka (flawonoidy i antocyjany)

- Ziele jastrzębca kosmaczka (flawonoidy)

 

DIETA ANTYCELLUITOWA

1. Twarda reguła: żyj zdrowo i lekko.

2. Dieta ta nie jest do stosowania na chwilę, a raczej jest to sposób na życie.

3. Ogranicz znacznie słodycze i wszystkie fast foody, powodują one odkładanie się tkanki tłuszczowej.

4. Wyeliminuj ze swojej diety wszelkie używki: kawę ogranicz do jednej dziennie, rzuć palenie papierosów.

5. Zmniejsz używanie soli, powoduje ona obrzęki, alternatywą jest stosowanie mieszanek ziołowych typu kolendra, bazylia, estragon czy majeranek.

6. Jedz lekkostrawne potrawy typu: ryby, białe mięso, ryż, pamiętaj przyspieszają tempo trawienia.

7. Potrawy typu sałata, pomidory czy ziemniaki są źródłem potasu i mniejszają obrzęki

8. Jedz dużo owoców i warzyw, przyswajają witaminy i mikroelementy.

9. Wprowadź do swojej diety produkty bogate w witaminę B np. jajka, kiełki zbóż czy drożdże.

10. Jadaj ryby, orzechy, oleje roślinne, oliwę i tzw. miękkie margaryny, są one bogate w kwasy tłuszczowe, które poprawiają metabolizm tkanek z rozwijającym się cellulitem, zapobiegają odkładaniu się tkanki, jak również przyspieszają jej spalanie.

11. Wypijaj ok 2 litrów wody niegazowanej z niską zawartością sodu, wypłukuje toksyny.

12. Jedz dużo owoców i warzyw, przyswajają witaminy i mikroelementy.

13. Posiłki staraj się jadać regularnie 4-5 razy dziennie o stałej porze w niewielkich ilościach

14. Pij zieloną herbatę, ma działanie przyspieszające trawienie.

l                     Bardzo ważnym składnikiem diety antycelluitowej jest błonnik. Ma on dwie postacie:

- rozpuszczalnego w wodzie, który spowalnia wchłanianie tłuszczu. Występuje w cytrusach i jabłkach

oraz

- nierozpuszczalnego w wodzie, chroniącego przed zaparciami. Pokarmy w których występuje to: ciemny ryż, grube kasze.

 

PROFILAKTYKA

- wykonywać regularnie ćwiczenia fizyczne poprawiające krążenie (aerobowe)

- zmieniać często pozycje ciała podczas wykonywania pracy siedzącej lub dalekich podróży

- właściwie zbilansowana dieta

- nie nosić obcisłego ubrania, nie siedzieć długo w jednej pozycji – wywołują niedokrwienie

- unikać stresu

- antykoncepcja – właściwie dobrana, jeśli konieczna

Cellulitis czy to określenie cellulitu? NIE!!!!!!

 

CELLULITIS

l                   Jest to rodzaj stanu zapalnego tkanki podskórnej, który należy wykluczyć przed terapią manualną cellulitu. Cellulitis jest jednostką chorobową wymagająca leczenia klinicznego. Terminy te są często mylone.

Masaż wspomagający leczenie cellulitu.

l                   Ma na celu usuwanie złogów toksyn, pobudzając właściwe funkcjonowanie skóry. W gabinetach masaże wykonywane są zwykle seryjnie po 5, 10 zabiegów, natomiast w domowych warunkach należy wy...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin