Komitet Ekonomiczno-Społeczny.rtf

(23 KB) Pobierz
KOMITET EKONOMICZNO-SPOŁECZNY

KOMITET EKONOMICZNO-SPOŁECZNY

(Economic and Social Committee of the European Communities)

Komitet Ekonomiczno-Społeczny (znany także jako EcoSoc) jest ciałem czysto doradczym,
z którym w bardzo szerokim zakresie muszą się konsultować Komisja Europejska i Rada Ministrów. Komitet ma niewiele formalnych kompetencji, nie posiada własnego budżetu, a w przypadku niedopełnienia przez niego obowiązku sformułowania Opinii, może jedynie opóźnić się przyjęcie danego aktu prawnego przez Radę.

Komitet składa się z 222 członków i takiej samej liczby zastępców nominowanych przez kraje członkowskie na czteroletnią kadencję, która może ulec przedłużeniu. Tworzą go przedstawiciele różnych kategorii działalności gospodarczych i społecznych (m.in. rolników, robotników, handlowców, rzemieślników, itd.). Członkowie podzieleni są na trzy grupy:

-       reprezentująca pracodawców,

-       reprezentująca pracowników,

-       reprezentująca różne interesy konsumentów, rolników, przedstawicieli wolnych zawodów, pracowników akademickich, itp.

Rada Ministrów wybiera członków KES na podstawie nominacji rządów poszczególnych krajów. Delegacje z każdego państwa członkowskiego liczą od 6 do 24 osób. Członkowie Komitetu wybierani są na okres czterech lat; przewodniczący na kadencje dwuletnią. Na ogól przewodnictwo obejmuje kolejno przedstawiciel każdej z trzech grup. Przedstawiciele KES pracują na pół etatu, nie pobierając za to pensji, dostają jedynie zwrot kosztów podróży i zakwaterowania.

Siedzibą Komitetu jest Bruksela i tam też członkowie spotykają się raz w miesiącu. KES realizuje swoje prace doradcze za pomocą dziewięciu wyspecjalizowanych sekcji, które przygotowują opinie do zatwierdzenia na sesji plenarnej. Są wśród nich następujące sekcje:

-       rolna,

-       transportowa i komunikacyjna,

-       spraw energetycznych,

-       przemysłowa, handlowa, ds. rzemiosła i usług,

-       spraw socjalnych,

-       spraw ekonomicznych i finansowych,

-       stosunków zewnętrznych,

-       rozwoju regionalnego,

-       ochrony środowiska naturalnego, ochrony zdrowia i spraw konsumenckich.

Członkowie głosują we własnym imieniu, a zasiadają w porządku alfabetycznym, nie według grup.
W większości spraw, którymi zajmuje się Komitet, podział dokonuje się raczej wewnątrz grup niż pomiędzy nimi. Wpływ Komitetu na ustawodawstwo Wspólnoty ma raczej charakter techniczny
i wiąże się z wydawaniem ekspertyz, o które proszeni są jego członkowie.

 

Adres:

2, rue Ravenstein

1000 Brussels

Belgium

Tel (0-032-2) 546-90-11

Fax (0-032-2) 513-46-93

Web: http://www.esc.eu.int

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin