Analiza techniczna.doc

(1472 KB) Pobierz
Praca dyplomowa licencjacka

Wyższa Szkoła

Informatyki i zarządzania

z siedzibą w Rzeszowie

 

 

 

WYDZIAŁ EKONOMICZNY

Kierunek:              EKONOMIA

Specjalność:              Finanse i rachunkowość

 

Przemysław Pałac

 

 

 

  ANALIZA TECHNICZNA I ANALIZA FUNDAMENTALNA W WARUNKACH POLSKICH

 

 

 

 

 

 

PRACA DYPLOMOWA LICENCJACKA

 

 

                            Promotor:

                            dr inż. Arkadiusz Rymut

 

Rzeszów 2002

Spis treści

Spis treści              2

Wstęp              3

Cel i zakres pracy              5

Rozdział 1. Notowania giełdowe              6

1.1. Podstawowe informacje o Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych              6

1.2. Zasady obrotu papierami wartościowymi.              10

1.3. Rodzaje zleceń giełdowych.              11

1.4. Metody analizy spółki giełdowej.              13

Rozdział 2. Analiza techniczna              15

2.1. Ogólna charakterystyka analizy technicznej              15

2.2. Wybrane wskaźniki analizy technicznej              17

2.2.1.              Wskaźnik MACD              18

2.2.2.              Wskaźnik RSI              20

2.2.3.              Wskaźnik ROC              23

2.2.4.              Wskaźnik CCI              25

2.2.5.              Wskaźnik OBV              26

2.2.6.              Średnie ruchome              28

2.3. Formacje cenowe              30

2.4. Linie trendu              37

2.5. Zalety analizy technicznej              39

Rozdział 3. Analiza fundamentalna              40

3.1. Ogólna charakterystyka analizy fundamentalnej              40

3.2. Analiza otoczenia makroekonomicznego              42

3.3. Analiza finansowa              43

3.3.1.              Analiza sprawozdań finansowych              44

3.3.1.1. Analiza rachunku zysków i strat              45

3.3.1.2. Analiza bilansu              46

3.3.1.3. Analiza sprawozdania z przepływów środków

                pieniężnych              48

3.3.2.              Analiza wskaźnikowa              50

Rozdział 4. Analiza techniczna a analiza fundamentalna              56

4.1. Różnice pomiędzy analizą techniczną i analizą fundamentalną              56

4.2. Technika połączona              56

Zakończenie              59

Bibliografia              61

Streszczenie              62

Spis wykresów, tabel i rysunków              63

Załączniki              65

Wstęp

 

Skuteczna i efektywna gra na giełdzie nie jest prosta. Czasami trudno podjąć decyzję co robić: kupować, sprzedawać czy czekać. Z pomocą przychodzą jednak ustalone         i sprawdzone metody doboru inwestycji.

Inwestowanie w papiery wartościowe wymaga dużych umiejętności. Zdarzają się co prawda sporadyczne sytuacje uzyskiwania dużych dochodów przez początkujących inwestorów, a także przez inwestorów kierujących się intuicją, jednak częściej zdarza się tak, że brak wiedzy o metodach inwestowania prowadzi do dużych strat. Istnieje wiele możliwych strategii inwestowania w papiery wartościowe. Dotyczy to zwłaszcza inwestowania w akcje. Strategie te wykorzystują różne informacje o papierach wartościowych.

Przez wiele lat funkcjonowania giełdy specjaliści tworzyli sposoby analizowania rynku, z których ostatecznie wyłoniły się dwie główne techniki. Są to:

-          analiza fundamentalna

-          analiza techniczna

 

Istnieją również inne strategie inwestowania, np. profesjonalni inwestorzy często wykorzystują analizę portfelową. Są też prostsze metody opierające się na pewnych mechanicznych regułach. Jednak najszerzej i najczęściej stosowanymi strategiami są analiza fundamentalna i analiza techniczna, których wybrane aspekty zostały opisane   w tej pracy.

W pracy przedstawiono genezę, zarys działalności oraz sposób, w jaki funkcjonuje Warszawska Giełda Papierów Wartościowych, zasady obrotu papierami wartościowymi oraz rodzaje zleceń, które mogą być składane na WGPW.

Następnie zawarto charakterystykę analizy technicznej, a zarazem opis i sposób obliczania szeregu wskaźników stosowanych w tej metodzie analizowania rynku. Podjęto próbę udowodnienia tezy, że o cenie akcji decyduje popyt i podaż, a inwestor poprzez umiejętne dokonywanie transakcji kupna i sprzedaży może osiągnąć ponadprzeciętny dochód, który wynika z różnicy cen akcji i że przy takich transakcjach nie ma znaczenia, czy spółka emitująca dane akcje jest dobra, czy rokuje dobre perspektywy rozwoju, a chodzi jedynie o wygenerowanie sygnału wskazującego, czy daną akcję należy kupić lub sprzedać.

W kolejnym rozdziale przedstawiono charakterystykę oraz sposób przeprowadzania analizy fundamentalnej, która jest formą wyceny rynku kapitałowego polegającą na ocenie procesów zachodzących w otoczeniu makroekonomicznym giełdy. Opisano szereg wskaźników stosowanych w tej metodzie, a także źródła danych, z których czerpią informacje zwolennicy analizy fundamentalnej.

Opracowanie to ma na celu udowodnić, ze efektywna gra na giełdzie nie jest tylko zasługą szczęśliwych, ale nieprzemyślanych decyzji, lecz decyzji podjętych w oparciu  o analizę rynku przeprowadzoną wg w/w metod pozwalających w znaczącym stopniu przewidzieć przyszłe zachowania inwestorów.

 


Cel i zakres pracy

 

Celem niniejszego opracowania jest wykazanie przydatności analizy technicznej       i analizy fundamentalnej w doborze walorów do portfela inwestycyjnego na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W pracy starano się również wykazać, że te dwie metody analizowania rynku akcji są całkiem odmienne, opierają się na zupełnie innych zasadach, jednak zastosowane razem (tzw. technika połączona) mogą dać niebywałe wyniki.

Praca składa się niejako z czterech części zasadniczych, w których kolejno poddano badaniu: polski rynek akcji wartościowych, analizę techniczną, analizę fundamentalną   i metodę połączoną.


Rozdział 1

Notowania giełdowe

 

1.1.       Podstawowe informacje o Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

 

W każdym kraju funkcjonuje rynek, na którym przedmiotem wymiany jest kapitał w formie finansowej. Rynek ten, zwany rynkiem finansowym, umożliwia podmiotom posiadającym wolne środki pieniężne udostępnianie ich podmiotom zgłaszającym na nie popyt w zamian za osiągnięcie określonych przyszłych korzyści. Rynek kapitałowy jest częścią tak rozumianego rynku finansowego. Zawierane są na nim transakcje obejmujące takie instrumenty finansowe, których termin zwrotu jest dłuższy niż jeden rok. Wśród instrumentów tych znaczące miejsce zajmują papiery wartościowe           tzn. dokumenty, z których wynikają dla jego właściciela określone prawa majątkowe         np. prawo udziału w spółce, prawa do otrzymywania odsetek. Dokonywane nimi transakcje handlowe odbywają się na rynku papierów wartościowych.

Inwestowanie na rynku papierów wartościowych daje szerokie możliwości podejmowania decyzji. Swoje pieniądze można zainwestować w papiery wartościowe nabywane na rynku pierwotnym, bądź też na rynku wtórnym:

-          giełdowym (Giełda)

-          pozagiełdowym (CeTO).

 

Inwestując na rynku pierwotnym inwestor staje się pierwszym nabywcą papierów wartościowych emitowanych i sprzedawanych przez różne podmioty (Skarb Państwa, spółki akcyjne, gminy). Kupując papiery wartościowe od emitenta nabywca przyczynia się do bezpośredniego zasilenia emitenta środkami finansowymi niezbędnymi do dalszego rozwoju i prowadzenia działalności.

Sprzedaż tak nabytych papierów wartościowych możliwa jest bez pośrednictwa Giełdy, po samodzielnym znalezieniu nabywcy i zapłaceniu opłaty skarbowej (2%), bądź też za jej pośrednictwem, ale pod warunkiem, że na Giełdzie odbywa się już handel danym papierem.

 

Bardzo istotnym segmentem rynku papierów wartościowych jest rynek wtórny. To na nim można zbyć papiery wartościowe kupione wcześniej od emitenta lub też zakupić papiery wartościowe od innych inwestorów. Rynek ten umożliwia zatem wtórny obrót papierami wartościowymi, prawami do nich oraz instrumentami pochodnymi. Najważniejszą instytucją rynku wtórnego jest Giełda.

Giełda jest to miejsce gdzie kupujący i sprzedający wymieniają się określonymi towarami po ustaleniu wspólnie akceptowanej ceny. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, znajdująca się w Centrum Giełdowym jest jedynym rynkiem w Polsce, na którym, od ponad 10 lat, można dokonywać transakcji, obejmujących wtórny obrót tak specyficznym towarem, jakim są papiery wartościowe.

W przeciwieństwie jednak do wszystkich innych rodzajów rynków, na których dochodzi do zakupu lub sprzedaży towarów występujących w formie materialnej, Giełda Papierów Wartościowych działa w systemie, w którym nie ma fizycznej dostawy zakupionych papierów wartościowych. Cały obrót prowadzony na rynku giełdowym jest obrotem niematerialnym tzn. że tak naprawdę nie istnieje drukowana postać papierów wartościowych. Wszystkie papiery wartościowe przechowywane są w formie zapisów elektronicznych w systemie komputerowym Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Zapisy te znajdują również szczegółowe potwierdzenie w zapisach na rachunkach inwestycyjnych klientów w biurach maklerskich. Zawarcie na Giełdzie jakiejkolwiek transakcji pociąga za sobą zmiany w zapisach na kontach prowadzonych przez KDPW oraz zmiany na rachunkach klientów uczestniczących w transakcji w domach maklerskich.

Aby handel papierami wartościowymi na Giełdzie odbywał się w jak najbardziej płynny sposób na rynku działają animatorzy. Na podstawie umów zawartych z emitentem lub Giełdą zobowiązani są do stałego składania ofert kupna lub sprzedaży danego papieru wartościowego w celu utrzymania jego płynności.

Na Warszawskiej Giełdzie istnieje rynek kierowany zleceniami. Oznacza to, że kursy w oparciu, o które dochodzi do zawarcia transakcji, kształtowane są przez ceny zawarte w zleceniach składanych przez inwestorów.  Dzięki właśnie temu na Giełdzie najlepiej kształtuje się cena papieru wartościowego odzwierciedlająca jego wartość, a co za tym idzie wartość podmiotu, który go wyemitował.

Chcąc zainwestować np. w akcje danej spółki na rynku pierwotnym, należy zapisać się „na nie” w miejscach określonych w prospekcie emisyjnym. W tym przypadku rachunek inwestycyjny nie jest potrzebny. Posiadanie jego stanie się niezbędne jeśli inwestor zdecyduje się obracać akcjami na Giełdzie.

Warunkiem prowadzenia operacji giełdowych jest posiadanie rachunku inwestycyjnego w biurze maklerskim. Rachunek inwestycyjny składa się z rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnego. Mając już otwarty rachunek trzeba jeszcze wpłacić gotówkę, a potem śmiało można składać zlecenia na sprzedaż lub zakup papierów wartościowych na Giełdzie. W celu otwarcia rachunku nie potrzeba udawać się osobiście do biura maklerskiego. Istnieje możliwość zrobienia tego za pośrednictwem poczty i Internetu.

Zlecenia na Giełdę można składać tylko za pośrednictwem biura maklerskiego prowadzącego rachunek będącego licencjonowanym pośrednikiem w transakcjach giełdowych. Za takie pośrednictwo biura maklerskie pobierają prowizję od każdej zawartej transakcji. Prowizję płaci zarówno kupujący, jak i sprzedający, a jej wysokość zależy od wartości transakcji. Na każdy rodzaj papieru wartościowego składa się oddzielne zlecenie i osobno za każdą transakcję płaci się prowizję maklerską.

Każde zlecenie, zarówno kupna, jak i sprzedaży, zawierać musi ściśle określone informacje:

-          datę złożenia,

-          rodzaj zlecenia (kupno, czy sprzedaż),

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin