ozorki.odt

(24 KB) Pobierz

Ozory w sosie chrzanowym

Składniki


1 KG. OZORÓW WIEPRZOWYCH LUB CIELĘCYCH moze być i wołowy ale on  pomimo że jest najsmaczniejszy to najdłużej sie gotuje
ŚMIETANA
CHRZAN
MAKA
SÓL, PIEPRZ,LIŚĆ LAUROWY,ZIELE ANGIELSKIE


Ozory gotujemy do miękości  dodając liść laurowy sztuk 2,ziele angielskie 4-5 ziarenek,sól,pieprz
Kiedy ozory troche wystygną obieramy je ze skóry.Wazne aby były jeszcze ciepłe ponieważ wtedy skóra lepiej schodzi.Kroimy na kawałeczki wedle uznania i zagotowujemy ponownie w wywarze.Rozrabiamy make z woda dla zagęszczenia sosu wlewamy do wywaru.Kiedy powstanie sos smietanowy dodajemy chrzan wedle uznania.Prosze pamiętać że jeśli będzie za dużo wywaru nalezy go odlać,chodzi o to aby po ugotowaniu ozorów zostało tyle co jest potrzebne nam na sos.
Bardzo proste i smaczne danie.

 

(Robię podobne ozorki do Twoich. Zamiast chrzanu dodaję do sosu koperek i mam sos koperkowy,warty grzechu. Ozorki po ugotowaniu wyjmuję z wywaru i zalewam je zimną wodą,skórka lepiej odstaje i nie parzą w ręce. )

 

 

Ozory w sosie musztardowo-cebulowym

 

Porcje: 4  Koszt: 15-18 zł  Trudność:   Czas: 120 min.

 

Składniki:
4 ozory wieprzowe, dwie średnie cebule, wegeta, pieprz biały, śmietana 18% lub więcej (jak kto woli), ćwierć kostki masła, oliwa, łyżka mąki wrocławskiej, dwie łyżki musztardy stołowej

Jak przyrządzić?
Ozory gotujemy z dodatkiem soli lub wegety ok. 2 godzin, po czym obieramy ze skórki. Cebulę smażymy na maśle z dodatkiem oliwy do miękkości. Z wody i wegety robimy wywar, dodajemy trochę masła (ok. 1 łyżki), pieprz do smaku, musztardę, podsmażoną cebulę i dusimy to ok. 10-15 minut, po czym zagęszczamy sos mąką ze śmietaną. Podajemy z gotowanym makaronem. Ozory możemy pokroić na plastry.

Jak podawać?
Z gotowanym makaronem świderki (al dente).

Uwagi:
Niech nikt nie mówi, że ozory są wstrętne lub obrzydliwe (bo zdarzają się takie komentarze, to typowi laicy tak piszą), ale jeżeli ktoś tak uważa, to niech zastąpi ozory cielęcymi bitkami smażonymi jak schabowy. Smacznego.

 

 

Ozorek gotowany (podany w sosie korniszonowym)

 

Porcje: 4  Koszt: 20 zł  Trudność: średni  Czas: 180 min

 

Składniki:
- 3 ozorki wieprzowe (nieduże) lub cielęce,
- 1 włoszczyzna,
- cebula,
- sól,
- listek laurowy, - sos korniszonowy

 

Jak przyrządzić?
1) W niedużej ilości wody zagotować włoszczyznę z cebulą i listkiem laurowym. Mięso dobrze wymyć w zimnej wodzie. Ozorki sprzedawane są teraz w takiej formie, że nie trzeba ich jakoś szczególnie czyścić przed gotowaniem.

2) Gdy woda z jarzynami się zagotuje, włożyć do niej ozorki. Ogień pod garnkiem ustawiamy tak, aby woda lekko mrugała. Gotujemy ok. 2 godz. Jeśli woda nadmiernie paruje, uzupełniamy ją w takiej ilości, aby ozorki były przykryte.

3) Gdy mięso jest miękkie, wyjmujemy je z wywaru i studzimy w zimnej wodzie. Następnie zdejmujemy skórkę. Teraz kroimy w ukośne plastry o wybranej grubości.

4) Mięso wkładamy z powrotem do wywaru. Podgrzewamy ponownie przed wydaniem.

5) Z części wywaru robimy sos. Ja przygotowałam dla was sos korniszonowy, łatwy do zrobienia, a nieco zapomniany. Dodaje delikatnym w smaku ozorkom charakteru.

Jak podawać?
Z różnymi sosami. Najczęściej z sosem chrzanowym lub korniszonowym. Spotkałam się też z wydaniem z sosem szarym - charakterystycznym dla kuchni polskiej. Ziemniaki: całe lub puree. Tak jak w przypadku sztuki mięs - możemy dołączyć jarzyny ugotowane z mięsem.

 

Sos Korniszonowy

 

Świetnie pasuje do łagodnych, gotowanych mięs i ryb. Nadaje ostrości potrawom i uzupełnia ich naturalny smak. Mam wrażenie, że dość rzadko stosowany jest w naszych kuchniach. Dzisiaj polecam go do ozorków. Ale spróbujcie podać go np. do kotletów ziemniaczanych zamiast klasycznego sosu grzybowego.

Porcje: ?  Koszt: 6 zł  Trudność: prosty  Czas: 30 min. Kaloryczność: sporo

 

 

 

Składniki:
- 2 szklanki wywaru z mięsa lub ryby,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki mąki,
- 12 korniszonów,
- sól,
- szczypta cukru,
- ew. śmietana.
 

Jak przyrządzić?
1) Do garnuszka wlewamy 1 szklankę wywaru. Korniszony kroimy na drobne talarki. Wkładamy do wywaru i gotujemy, aż staną się kiekkie.

2) Na patelni rozpuszczamy masło. Gdy stanie sie gorące, wsypujemy 2 łyżki mąki i smażymy na lekko złoty kolor. Odstawiamy z ognia i wlewamy wolno drugą szklankę wywaru. Mieszamy cały czas, aby nie utworzyły się grudki. Ostateczna ilość wlanego wywaru zależy od tego jakiej gęstości sos lubicie. Gdy masa jest jednolita wlewamy do niej ugotowane korniszony.
Całość doprawiamy śmietaną w wybranej przez nas ilości. Solimy do smaku.

Jak podawać?
Sos ten znakomocie uzupełnia smak gotowanego mięsa lub ryby.
Dolewając wywar pamiętajcie, że zawsze łatwiej jest dolać płynu niż go odparować.

 

 

Musztardowe ozorki

Przygotowanie: 1,5 godz

 

Składniki na 2 porcje


 

2 wieprzowe ozorki

 

 

200ml półsłodkiego czerwonego wina

 

 

3 liście laurowe

 

 

ziele angielskie

 

 

sól, pieprz

 

 

*****SOS MUSZTARDOWY:

 

 

1 cebula

 

 

1 łyżka masła

 

 

1 łyżka mąki

 

 

300ml rosołu ( może być z kostki)

 

 

2 łyżki musztardy zwykłej

 

 

2 łyżki musztardy francuskiej

 

 

sól

 

 

sos Worcester

 

 

Etapy przygotowania


 

1.

SOS: Cebulę obrać, pokroić na plasterki i przesmażyć na maśle. Dodać mąkę, przestudzony rosół i zagotować. Nastepnie dodać musztardy, zamieszać i zdjąć z ognia. Doprawić solą i sosem Worcester.

 

 

 

 

2.

Oczyszczone ozorki zalać wrzącą wodą (ok. 300ml), dodać wino, liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz - gotować ok. 45 minut (lub do miękkości). Ostudzić, ściągnąć skórkę, pokroić na plasterki i połączyć z sosem musztardowym. Smacznego!

 

 

 

Ozorki w sosie koperkowym

 

Składniki 4 ozorki
jarzyny jak do rosołu
ziele angielskie, liść laurowy
sól, pieprz
Sos:
3 łyżeczki masła
3 łyżeczki mąki
4 łyżki drobno posiekanego koperku
3 łyżki śmietany
sól, biały pieprz

 

Sposób przyrządzenia:
Ozorki wyszorować pod bieżącą wodą, usunąć ślinianki znajdujące się z obu stron u nasady. Włożyć ozorki do wrzącej wody i gotować około 15 minut, wodę odlać. Ozorki zalać wrzątkiem, dodać oczyszczone warzywa, przyprawy i gotować po przykryciem do miękkości ozorków. Wyjąć je z wywaru, dokładnie usunąć białą, chropowatą skórkę i włożyć do wywaru. Przetrzymywać w cieple. Z mąki i masła zrobić jasną zasmażkę, rozprowadzić zimnym wywarem z ozorków i mieszając zagotować. Koper bardzo drobno posiekać, połączyć z bazą sosu i zagotować. Po zdjęciu z ognia dodać śmietanę, przyprawić do smaku. Każdy ozorek pokroić na plastry, ułożyć na półmisku, polać sosem. Podawać z ziemniakami piure.

 

 

Ozorki w galarecie

 

Składniki:

       600 g ozorków

       pęczek włoszczyzny

       8 ziaren czarnego pieprzu, 4 ziarna ziela angielskiego, liść laurowy

       4 ząbki czosnku

       150 ml białego wytrawnego wina

       10 g żelatyny

       natka pietruszki i cząstki cytryny do dekoracji

       sól

 

Sposób przyrządzania:

Z wyszorowanych i umytych ozorków wycinamy gruczoły ślinowe. Gotujemy ozorki na małym ogniu z włoszczyzną, czosnkiem i przyprawami przez około godzinę. Wyjmujemy z garnka i zdejmujemy skórę. Wkładamy z powrotem do wywaru i gotujemy do miękkości. Wywar odparowujemy do objętości około 400 ml. Odstawiamy i studzimy. Ozorki wyjmujemy i kroimy w ukośne plasterki. Układamy je na półmisku, przybieramy gałązkami pietruszki. Do wywaru wlewamy żelatynę, podgrzewamy aż do jej rozpuszczenia. Doprawiamy solą. Odstawiamy i zalewamy wywarem ozorki na półmisku. Po zastygnięciu dekorujemy cząstkami cytryny. Podajemy z chrzanem. Podobnie przygotowujemy ozór wołowy w galarecie. Gotujemy go jednak do miękkości znacznie dłużej.

 

 

 

Ozory wieprzowe zapiekane

 

Składniki:

       ozorki wieprzowe 700 g

       włoszczyzna bez kapusty 300 g

       śmietana 150 g

       chrzan tarty 30 g

       rodzynki 40 g

       tłuszcz do formy 10 g

       natka pietruszki 5 g

       sok z cytryny do smaku

       sól do smaku

       pieprz do smaku

Sposób przyrządzania:

Ozory dobrze opłukać pod bieżącą wodą, osaczyć. Włoszczyznę umyć, obrać, sporządzić z nich wywar. Ozory włożyć do przygotowanego wywaru, ugotować, ostudzić w zimnej wodzie, zdjąć skórę, wyporcjować.

Naczynie do zapiekania wysmarować tłuszczem, ułożyć ozorki, zalać śmietaną wymieszaną z chrzanem, opłukanymi rodzynkami i posiekaną pietruszką; doprawić do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Zapiec w gorącym piekarniku.

Podawać z ryżem i sezonowymi surówkami.

 

 

 

Ozór wołowy peklowany w sosie szarym

 

Składniki:

       ozór wołowy - 1-1,5 kg

       1 l wywaru warzywnego (może być z kostki)

Do peklowania

       2 g saletry

       2 łyżki soli

       po 5 ziaren ziela angielskiego, pieprzu

       1 liść laurowy

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin