25.ID.Upadek Rzymu.doc

(55 KB) Pobierz
Marek Biesiada

Marek Biesiada              15. 12. 2006

 

Konspekt lekcji historii

w klasie I D

 

Temat: Upadek Rzymu

 

1.       Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

·         rozumie i prawidłowo stosuje pojęcia: Cesarstwo zachodniorzymskie i cesarstwo wschodniorzymskie

·         zna i prawidłowo stosuje daty: 395 r., 476 r.

·         zna działalność w omawianym zakresie: Dioklecjana, Konstantyna Wielkiego, Teodozjusz Wielkiego, Odoakera, Romulusa Augustulusa

·         potrafi wskazać na mapie Rzym, Bizancjum, terytorium cesarstwa zachodniorzymskiego i cesarstwa wschodniorzymskiego

·         zna i rozumie przyczyny kryzysów w Imperium Rzymskim

·         potrafi wymienić ludy germańskie, które przyczyniły się do upadku Rzymu

·         rozumie w jaki sposób ludy germańskie przyczyniły się do upadku Rzymu

·         zna i rozumie wydarzenia, które doprowadziły do upadku Rzymu

·         rozumie jak upadek cesarstwa zachodniorzymskiego wpłynął na dzieje ludzkości

·         wie, że upadek cesarstwa zachodniorzymskiego kończy epokę starożytności i rozpoczyna epokę średniowiecza

·         wie i rozumie skutki upadku Rzymu

2.       Metody:

·         rozmowa nauczająca,

·         wykład

3.       Środki dydaktyczne:

·         podręcznik

4.      Tok lekcji:

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1

2

3

I. Czynności organizacyjno – porządkowe.

·      sprawdzenie listy obecności

·      zapisanie tematu lekcji do dziennika

 

 

II.        Rekapitulacja wtórna:

·         Jaka była tradycyjna religia rzymska?

·         Jakie wierzenie Etrusków  upowszechniły się wśród Rzymian?

·         Dlaczego wróżby były ważne dla Rzymian?

·         Jak Rzymianie obchodzili obrzędy religijne?

·         Dlaczego Rzymianie chętnie ulegali wpływom innych religii?

·         Kim był Jezus Chrystus?

·         Jakie nauki głosił Jezus Chrystus?

·         Kto głosił nauki Jezusa Chrystusa?

·         Jakie są założenia religii chrześcijańskiej?

·         Jak następował rozwój religii chrześcijańskiej?

·         Jak zorganizowani byli chrześcijanie?

·         Dlaczego chrześcijanie byli prześladowani przez władze Imperium Rzymskiego?

·         Którzy cesarze prześladowali chrześcijan?

·         W jaki sposób byli prześladowani chrześcijanie?

·         Który cesarz zaprzestał prześladowania chrześcijan?

·         Co to był edykt mediolański?

·         Który cesarz uczynił chrześcijaństwo religią panującą?

Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

 

III.     Realizacja nowych treści:

Temat: Upadek Rzymu

 

1. Objawy kryzysu Imperium Rzymskiego

·         Jakie były przyczyny upadku Rzymu?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Podział Imperium – upadek cesarstwa zachodniorzymskiego

·         Jaką politykę prowadził cesarz Dioklecjan?

·         Jakie działania podjął cesarz Konstantyn Wielkie?

·         Jaką politykę prowadził cesarz Teodozujsz Wielki?

·         W którym roku Imperium zostało podzielone na dwa cesarstwa zachodnie i wschodnie?

·         Jak doszło do najazdów obcych plemion na terytorium cesarstwa zachodniorzymskiego?

·         Jakie następstwa miało wtargnięcie plemion germańskich na terytorium Imperium Rzymskiego?

·         Kiedy nastąpił upadek cesarstwa zachodniorzymskiego?

·         Kto zdetronizował ostatniego cesarza zachodniorzymskiego?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Skutki upadku cesarstwa zachodniorzymskiego

·         Jakie były skutki upadku cesarstwa zachodniorzymskiego?

Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

 

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 117-118. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

1. Objawy kryzysu Imperium Rzymskiego

·         napady ludów germańskich na prowincje rzymskie

·         podwyższenie podatków ludności na armię

·         kryzys finansowy państwa: zmniejszenie się wpływów do budżetu państwa, wskutek czego zaczęto obniżać wartość pieniądza (zmniejszenie kruszcu srebra), co w dalszej konsekwencji doprowadziło wzrostu cen towarów

·         ubożenie warstw społeczeństwa wskutek obciążeń podatkowych

·         bunty w prowincjach przeciwko wysokim podatkom

·         nastąpił upadek miast i rzemiosła, ponieważ ludność wiejska nabywała coraz mniej towarów

·         miasta przestają pełnić funkcję centrów życia gospodarczego i kulturalnego

·         walki o władzę cesarską

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 118-119. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

2. Podział Imperium – upadek cesarstwa zachodniorzymskiego

a) polityka cesarza Dioklecjana (III w.)

·         nowy podział administracyjny

·         naprawa monety

·         ustalanie maksymalnych cen

b) działania cesarza Konstantyna Wielkiego (IV w.)

·         przeniesienie stolicy z Rzymu do Bizancjum, nazwany Konstantynopol

·         podupadanie Rzymu

c) polityka cesarza Teodozjusz Wielkiego (IV-V w.)

·         podział państwa w 395 r. na dwa cesarstwa Zachodnie (stolica w Rzymie) i Wschodnie (Konstantynopol)

d) najazd Gotów na terytorium Imperium Rzymskiego

·         Goci zmuszeni zostali naruszyć limes ponieważ zostali wyparci przez Hunów

·         tworzenie przez plemiona germańskie (Wizygotów, Ostrokotów, Franków, Wandalów) na terytorium cesarstwa zachodniorzymskiego swoich własnych państw

e) upadek cesarstwa zachodniorzymskiego –  476 r.

·         w 476 r. wódz Ostrogotów Odoaker zdetronizował ostatniego cesarza Romulusa Augustulusa

 

Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia I..., Poznań 2002, s. 119. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

3. Skutki upadku cesarstwa zachodniorzymskiego

·         koniec epoki starożytności i początek epoki średniowiecza

·         nastąpiło zacofanie cywilizacyjne i kulturalne obszarów dawnego Imperium Rzymskiego przejawiające się upadkiem miast, rzemiosła i handlu

·         obniżenie poziomu kultury m.in. coraz mniej ludzi umiało czytać i pisać

·         na chrześcijaństwo przechodzą ludy germańskie, które osiedliły się na terytorium Imperium Rzymskiego

·         powstanie na terenie byłego cesarstwa zachodniorzymskiego nowych państw

·         Kościół jako instytucja zachowuje i pielęgnuje dziedzictwo antycznego świata (posługiwanie się łaciną, greką, poglądy filozofów)

 

 

 

IV.     Rekapitulacja pierwotna

·         Jakie były przyczyny upadku Rzymu?

·         Jaką politykę prowadził cesarz Dioklecjan?

·         Jakie działania podjął cesarz Konstantyn Wielkie?

·         Jaką politykę prowadził cesarz Teodozujsz Wielki?

·         W którym roku Imperium zostało podzielone na dwa cesarstwa zachodnie i wschodnie?

·         Jak doszło do najazdów obcych plemion na terytorium cesarstwa zachodniorzymskiego?

·         Jakie następstwa miało wtargnięcie plemion germańskich na terytorium Imperium Rzymskiego?

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin