1
Systematyka Przedstrunowców i strunowców obowiązująca na zajęciach z Zoologii kręgowców, II ROK BIOLOGII
1. Gromada: Enteropneusta jelitodyszne
2. Gromada: Pterobranchia pióroskrzelne
3. Gromada: Graptolitoidea graptolity
II. Typ: Chordata strunowce
1. Podtyp: Tunicata osłonice
1. Gromada: Appendiculariae ogonice
2. Gromada: Ascidiacea żachwy
Rząd: Enterogena
Rząd: Pleurogona
3. Gromada: Thaliacea sprzągle
1. Podgromada: Pyrosomida iskrzyłudy
2. Podgromada: Doliolida beczułkowate
3. Podgromada: Salpida salpy
2. Podtyp: Acrania bezczaszkowce
1. Gromada: Acrania bezczaszkowce
3. Podtyp: Vertebrata kręgowce
Nadgromada: Agnatha bezżuchwowce
1. Gromada: Osteostraci
2. Gromada: Anaspida
3. Gromada: Heterostraci
4. Gromada: Myxini śluzice
Rząd: Myxiniformes śluzicokształtne
5. Gromada: Cephalaspidomorphi minogi
Rząd: Petromyzontiformes minogokształtne
Nadgromada: Gnathostomata żuchwowce
1. Gromada: Placodermi tarczowce
Podgromada: Arthrodira
Podgromada: Antiarchi
2. Gromada: Chondrichthyes ryby chrzęstnoszkieletowe
Podgromada: Elasmobrachii spodouste
Rząd: Protoselachii prażrłacze
Rząd: Hexanchiformes sześcioszparokształtne
Rząd: Lamniformes lamnokształtne
Rząd: Carcharhiniformes żarłaczokształtne
Rząd: Rajiformes rajokształtne
Rząd: Pristiformes piłokształtne
Rząd: Torpediniformes drętwy
Rząd: Myliobatiformes orleniokształtne
Podgromada: Holocephali zrosłogłowe
Rząd: Chimaeriformes chimerokształtne
3. Gromada: Acanthodii fałdopłetwe
Rząd: Acanthodiformes fałdopłetwokształtne
4. Gromada: Osteichtyes ryby kościste
Jednostka: Sarcopterygii mięśniopłetwe
Podgromada: Dipnoi dwudyszne
Rząd: Ceratodontiformes rogozębokształtne
Rząd: Lepidosireniformes prapłźcokształtne
Podgromada: Crossopterygii trzonopłetwe
Rząd: Osteolepiformes
Rząd: Coelacanthiformes celakantokształtne (latimerie)
Jednostka: Actinopterygii promieniopłetwe
Podgromada: Chondrostei kostnołuskie
Rząd: Polypteriformes wielopłetwowcokształtne
Rząd: Acipenseriformes jesiotrokształtne
Podgromada: Holostei przejściowce
Rząd: Lepisosteiformes niszczukokształtne
Rząd: Amiiformes amiokształtne
Podgromada: Teleostei kostnoszkieletowe
Rząd: Anguilliformes węgorzokształtne
Rząd: Clupeiformes śledziokształtne
Rząd: Cypriniformes karpiokształtne
Rząd: Characiformes kąsaczokształtne
Rząd: Salmoniformes łososiokształtne
Rząd: Stomiiformes wężorokształtne
Rząd: Gadiformes dorszokształtne
Rząd: Lophiiformes żabnicokształtne
Rząd: Cyprinodontiformes karpieńcokształtne
Rząd: Lampridiformes strojnikokształtne
Rząd: Gasterosteiformes ciernikokształtne
Rząd: Perciformes okoniokształtne
Rząd: Pluronectiformes flądrokształtne
Rząd: Tetraodontiformes rozdymkokształtne
5. Gromada: Amphibia płazy
Podgromada: Aspidospondyli
Nadrząd: Labyrinthodontia meandrowce
Rząd: Ichthyostegalia
Rząd: Seymouriamorpha
Nadrząd: Salientia
Rząd: Eoanura
Rząd: Anura bezogonowe
Podgromada: Lepospondyli
Rząd: Urodela ogoniaste
Rząd: Apoda beznogie
Jednostka: Amniota owodniowce
6. Gromada: Reptilia gady
Podgromada: Anapsida
Rząd: Cotylosauria kotylozaury
Rząd: Testudines żółwie
Podrząd: Pleurodira bokoszyjne
Podrząd: Cryptodira skrytoszyjne
Podgromada: Synapsida gady ssakokształtne
lenka_997