Ta wspaniała świątynia nie ma sobie równych na całym świecie, na dowód czego została wpisana na listę UNESCO. Angkor Wat uznawana jest za największa budowlę sakralną na świecie i niezrównane arcydzieło architektury.
Kambodża | Charakterystyczne wieże Angkor Wat widnieją także na fladze Kambodży (by alicepopkorn)
Świątynia powstała za panowania Surjawarmana II w latach 1113-1150, jako siedziba władcy-boga, oraz późniejsze miejsce jego spoczynku. Ten potężny zespół świątynny poświęcony był hinduskiemu bogowi Wisznu a jednocześnie samemu królowi Surjawarmanowi II, uznawanemu za wcielenie bóstwa.
Kambodża | Ruiny świątynnej bramy (by Darek Kozicki)
Angkor Wat już z daleka wyróżnia charakterystyczny zespół typowo khmerskich wież (przypominających pąki lotosu – kwiatu symbolizującego czystość Buddy), z których największa wznosi się na wysokość 65,5 m (licząc od ziemi) lub 43 m (liczone od poziomu tarasu). Całą budowlę okala ogromna fosa która ma kształt prostokąta o wymiarach 1500 na 1300 m.
Khmerskie budownictwo świątynne odzwierciedlało mityczny porządek świata – górę Meru, stanowiącą wedle hinduskich wierzeń jego oś. Wierzono, że pięciostopniową górę w centrum wszechświata (jej symbolem jest główne sanktuarium zwieńczone najwyższą wieżą) otaczają cztery inne wzgórza (pozostałe wieże), siedem łańcuchów górskich (mury wokół świątyni) oraz morze (fosa z wodą przed murami świątyni).
Kambodża | Spacer tajemniczymi korytarzami khmerskiej świątyni to niezapomniane przeżycie (by Darek Kozicki)
Przez całą długość murów świątyni rozciągają się wspaniałe płaskorzeźby. Do najbardziej znanych należy tzw. „Spienienie Oceanu Mleka” przy południowej części wschodniej galerii, gdzie ukazano zapierające dech w piersiach wyobrażenia bogów i demonów.
Samą świątynię najlepiej zwiedza się wczesnym rankiem bądź pod wieczór, kiedy nie ma zbyt wielu turystów.
Kambodża | Budda w szafranowej szacie zagubiony wśród ruin Angkoru (by Darek Kozicki)
Roza1956