Instrukcja.doc

(39 KB) Pobierz

Instrukcja do ćwiczeń.

1.    Grubą kredką świecową rysuj linie po śladzie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Po nakreśleniu linii dziecko może pomalować tło swetra. W ten sposób będzie ćwiczyć postrzeganie elementów w tle.

2.    Cienkim pisakiem rysuj po śladzie. Narysuj linie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Pod każdą kredką świecową dziecko może narysować rysunek i wypełnić go kolorowymi kreskami o różnej długości przy użyciu cienkiego pisaka.

3.    Nakreśl palcem linie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Miękkimi kredkami świecowymi narysuj linie. Dziecko może wypełnić ołówkiem tło tablicy, cieniując je, zanim przystąpi do rysowania linii kredkami świecowymi. W ten sposób będzie ćwiczyć postrzeganie elementów w tle.

4.    Palcem nakreśl linie. Cienkim pisakiem narysuj linie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Obok dziecka z dużą piłką można dorysować piłki różnej wielkości i ozdobić je poziomymi kreskami.

5.    Nakreśl linie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Użyj przyboru o cienkiej końcówce. Po wypełnieniu planszy dziecko może wyciąć każdy kwadracik i linie, jakie narysowało, dzięki czemu będzie się wprawiać do pracy z nożyczkami.

6.    Grubą kredką świecową rysuj po śladzie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Dziecko może paluszkami pomalować chmury na szaro, aby poznać kolory, jakie powstaną z połączenia, w tym przypadku białego z czarnym.

7.    Cienkim pisakiem rysuj linie po śladzie. Przestrzegaj kierunku, jaki wskazują strzałki. Po nakreśleniu linii dziecko może przykleić patyczki różnej długości do kolców kaktusa.

8.    Opuszkami palców nakreśl linie po śladzie. Przyborem o cienkiej końcówce narysuj linie. Zanim nakreślone zostaną wzory, należy poćwiczyć, rysując je w powietrzu.

9.    Cienkim pisakiem narysuj linie po śladzie, zgodnie z kierunkiem wskazówek. Stosownie do wskazówek z ćwiczenia dziecko może namalować na kartonie większego wieloryba i jego „strumień wody”, które wykorzystacie jako plakat na zajęciach poświęconych zwierzętom morskim.

10.              Nakreśl linie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Użyj przyboru o cienkiej końcówce. Na końcu każdej drogi dziecko może narysować kilka drzew tej samej wysokości, co mniejszy element wzoru.

11.              Palcem nakreśl skoki żaby, a następnie narysuj je przy użyciu flamastra. Rysuj linie, zgodnie
z kierunkiem strzałek. Ćwiczenie to jest bardzo przydatne na zajęciach z psychomotoryki: „koordynacja ruchowa”: „skoki żaby”.

12.              Nakreśl linie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Narysuj skrzata po prawej stronie każdej chatki.

13.              Nakreśl linie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Narysuj malutkie rybki pośrodku fal.

14.              Dowolnie wykonaj okręgi, zgodnie z kierunkiem strzałek. Dziecko może nakreślić kręgi
w powietrzu, zanim przystąpi do pracy z kartą zadaniową; może też wykonać je na tacy z mąką lub piaskiem…, a nawet z wodą.

15.              Przyborem o cienkiej końcówce narysuj pętle, zgodnie z kierunkiem strzałek. Zanim wykonane zostaną pętle, należy poćwiczyć je, rysując w powietrzu.

16.              Opuszkami palców nakreśl kręgi. Narysuj linie, przestrzegając przy tym kierunku, jaki wskazują strzałki. Wskazane jest, aby dziecko narysowało każdy okrąg innym kolorem, dzięki czemu będą się różniły między sobą. Możesz wytłumaczyć dzieciom, że wszystkie okręgi mają swój punkt centralny i jest on wspólny dla wszystkich. Pojęcie okręgów koncentrycznych.

17.              Przyborem o cienkiej końcówce nakreśl linie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Pokoloruj buźki.

18.              Opuszkami palców nakreśl włosy dziewczynki. Narysuj linie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Dziecko może wypełnić plasteliną włosy dziewczynki, zgodnie z kierunkiem loków.

19.              Nakreśl linie, zgodnie z kierunkiem strzałek. Użyj przyboru o cienkiej końcówce. Dziecko może wyobrazić sobie różne zwierzęta, inne niż te w ćwiczeniu, i narysować, jak się przemieszczają.

20.              Miękką kredką świecową nakreśl linie. Pokoloruj ślimaka. Można zasugerować dziecku, aby narysowało trawę, po której przemieszczają się ślimaki oraz kamyki na drodze w kształcie spirali.

21.              Opuszkami palców nakreśl linie. Grubą kredką świecową rysuj linie po śladzie. Dziecko może najpierw w powietrzu nakreślić spirale, zanim przejdzie do pracy z kartą zadaniową. Teraz zaczynamy od wewnątrz.

22.              Opuszkami palców nakreśl drogi. Połącz rysunki w pary.

23.              Poznanie pojęcia liczby 4. Liczenie gwiazdek. Nakreśl linie wchodzące w skład liczby 4
i ponownie je prześledź, zgodnie ze wskazówkami. Dziecko może wypełnić plasteliną kontury liczby 4 o większych wymiarach.

24.              Poznanie pojęcia liczby 5. Liczenie parasoli. Nakreśl linie wchodzące w skład liczby 5
i ponownie je prześledź. Dziecko może wypełnić plasteliną kontury liczby 5  większych rozmiarach.

25.              Poznanie pojęcia liczby 6. Liczenie króliczków. Nakreśl linie wchodzące w skład liczby 6
i ponownie je prześledź. Dziecko może wypełnić kontury liczby 6 w większych wymiarach ryżem, makiem lub piaskiem.

26.              Napisz po śladzie „i” pisane małą i wielką literę. Zakreśl literę „i” w wyrazie. Dziecko może wypełnić „i” oraz „I” o większych rozmiarach ryże i makiem, aby stworzyć kolaż. Igloo można ozdobić papierkami w kolorze śniegu. Aby kojarzyć wielkie litery z dużym rozmiarem, możemy narysować nieco powiększoną literę „i”. Aby kojarzyć małe litery z małym rozmiarem, możemy narysować nieco pomniejszoną literę „i”.

27.              Zakreśl litery „i” oraz „I”. Po wykonaniu ćwiczenia, zapytaj dziecko, czy zna wyrazy zawierające literę „i” w swojej nazwie, kładąc nacisk na „i” przy wymowie tej litery. W ten sposób ćwiczy percepcję słuchową, a nie tylko wzrokową.

28.              Napisz po śladzie „a” pisane małą i wielką literą. Zakreśl literę „a” w wyrazie. Aby odróżnić wielkie litery (duży rozmiar) i małe litery (mały rozmiar), można odpowiednio powiększyć
i zmniejszyć litery „a” z planszy.

29.              Zakreśl litery „a” oraz „A” w wyrazie. Zapytaj dziecko, czy zna wyrazy zawierające „a”, aby w ten sposób ćwiczyć percepcję słuchową, nie tylko wzrokową.

30.              Napisz po śladzie „e” pisane wielką i małą literą. Zakreśl literę „e” w wyrazie. Aby odróżnić wielką literę (duży rozmiar) i małą literę (mały rozmiar), można odpowiednio powiększyć
i zmniejszyć litery „e” z karty zadaniowej.

31.              Zakreśl litery „e” oraz „E” w wyrazie. Zapytaj dziecko, czy zna wyrazy zawierające „e”, aby
w ten sposób ćwiczyć również percepcję słuchową, nie tylko wzrokową.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin