INSULINY.docx

(60 KB) Pobierz

W chwili obecnej, na świecie dostępne są cztery rodzaje insulin:

·         insulina zwierzęca - pozyskiwana z trzustek zwierzęcych (najczęściej dawcami są świnie jak również krowy i psy). Technologia produkcji jest bardzo skomplikowana, do dziś istnieją nierozwiązane problemy z oczyszczeniem. Wieprzowa insulina ma budowę bardzo zbliżoną do ludzkiej (różnica dotyczy tylko jednego aminokwasu), mimo to immunizuje i alergizuje pacjentów powodując liczne powikłania terapii. Obecnie w krajach wysokorozwiniętych wychodzi z użycia;

·         insulina humanizowana - insulina wieprzowa, w której metodą chemiczną wymienia się jeden aminokwas dzięki czemu uzyskuje się cząstkę o budowie zbliżonej do ludzkiego hormonu. Mimo to preparat ten jest pozbawiony większości zalet insulin ludzkich posiadając większość wad insulin zwierzęcych;

·         insulina ludzka - produkt uzyskany dzięki technologii opartej na zdobyczach inżynierii genetycznej. Bakterie lub grzyby, do których wprowadzono ludzki gen kodujący insulinę, wytwarzają ten hormon w procesie fermentacji. Uzyskany produkt jest identyczny z insuliną wytwarzaną przez trzustkę człowieka. Insulina ludzka to prawdziwy przełom w leczeniu cukrzycy, pozwalający na znaczną poprawę komfortu życia i rokowań u chorych na cukrzycę obu typów.

·         analog insuliny ludzkiej - insulina ludzka, w której wymieniono jeden lub parę aminokwasów, dzięki czemu uzyskuje się szczególne właściwości produktu.

 

 

 

 

 

http://www.novonordisk.pl/images/blank.gif

http://www.novonordisk.pl/images/blank.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

INSULINY LUDZKIE
Insuliny krótkodziałające (5 - 7 godzin). Mają początek działania po

30-60 minutach, natomiast szczyt obserwuje się po 2 - 4 godzinach.
Humulin R (Eli Lilly)
Actrapid HM (Novo Nordisk)
Gensulin R (Bioton)
Insuliny o przedłużonym czasie działania (13 - 18 godzin). Mają początek działania po 1 - 3 godzinach, natomiast szczyt obserwuje się po 6 - 8 godzinach.
Humulin N (Eli Lilly)
Insulatard (Novo Nordisk)
Gensulin N (Bioton)
Mieszanki insulin krótkodziałającej i insuliny o przedłużonym czasie działania w odpowiednich proporcjach np.
Humulin M3 (Eli Lilly)
Mixtard 30 (Novo Nordisk)
Mixtard 50 (Novo Nordisk)
Gensulin M 30 (Bioton)
 

INSULINY ANALOGOWE
Insuliny krótkodziałające (3 - 5 godzin)
Humlog (Eli Lilly) ma początek działania po 0 - 15 minutach, natomiast szczyt obserwuje sie po 40 - 60 minutach
Novorapid (Novo Nordisk) ma początek działania 5 - 15 minutach, natomiast szczyt działania obserwuje się po 1 - 2 godzinach
Insuliny o przedłużonym czasie działania (24 godziny). Mają początek działania po 1,5 - 2 godzinach, natomiast nie obserwuje się szczytu działania.
Lantus (Aventis)

Levemir (Novo Nordisk)
Mieszanki analogowe insuliny krótkodziałającej analogowej i insuliny o przedłużonym czasie działania w odpowiednich proporcjach np.
Humalog Mix 25 (Eli Lilly)
Novo Mix 30 (Novo Nordisk)

 

 

http://www.novonordisk.pl/images/blank.gif

http://www.novonordisk.pl/images/blank.gif

 

 

 

Ogólne zasady i wskazówki przy stosowaniu analogów insuliny:

 -

Codzienne stosowanie analog szybkodziałający wchłania się bardzo szybko do krwi. Wstrzykuje się go bezpośrednio przed, w trakcie lub nawet po posiłku.

 -

Modyfikacja dawkidawkę analogu szybkodziałającego planuje się w oparciu o wielkość i ilość spożytego posiłku, aktualnego poziomu cukru we krwi i intensywności wysiłku fizycznego.

 -

Nieplanowane przekąskiw przypadku nieplanowanej przekąski, która zawiera więcej niż 1 WW (wymiennik węglowodanowy), podaje się dodatkową ilość analogu szybkodziałającego.

 -

Liczba posiłkówz powodu krótkiego profilu działania stężenie analogu insuliny we krwi szybko się obniża do poziomu podstawowego, dlatego można wyeliminować dodatkowe posiłki i przekąski, które mają ochronić przed wystąpieniem hipoglikemii (niedocukrzenia – znacznego i groźnego spadku poziomu cukru we krwi). Możliwość rezygnacji z dodatkowych przekąsek między posiłkami pozwala na łatwiejsze uzyskanie i utrzymanie należnej masy ciała.

 -

Hipoglikemia podczas leczenia insulinami analogowymi występuje mniejsze ryzyko nakładania się efektu poszczególnych wstrzyknięć. Mniejsze jest zatem ryzyko hipoglikemii

 

 

 

 

 

 

 

Profile różnych typów insuliny - klasyczne insuliny ludzkie.
Klasyczne insuliny ludzkie są wytwarzane drogą inżynierii genetycznej. Wyróżniamy:

 -

Insulina krótkodziałająca
Przezroczysty roztwór o szybkim początku i krótkim czasie działania.
Rozpoczyna działanie po upływie 30–40 minut po wstrzyknięciu, dlatego należy zachować przerwę pomiędzy wstrzyknięciem insuliny a posiłkiem, wykazuje szczyt działania pomiędzy 1. a 3. godziną i działa do 8 godzin.

 -

Insulina o pośrednim czasie działania
Insulina jest zawiesiną o wolniejszym początku i dłuższym czasie działania. Przed użyciem należy ją wymieszać. Rozpoczyna działanie po upływie ok. 2 godzin od wstrzyknięcia, wykazuje szczyt działania pomiędzy 4. a 12. godziną i działa do 24 godzin.

 -

Dwufazowa mieszanka insuliny ludzkiej
Składa się z insuliny krótkodziałającej i insuliny o pośrednim czasie działania.
Zawiera kilka różnych kombinacji insuliny krótkodziałającej (od 30% do 50%) i insuliny o pośrednim czasie działania (od 50% do 70%). Każda insulina będąca zawiesiną powinna być wymieszana przed wstrzyknięciem.



 

 

 

 

 

 

Rodzaje insulinoterapii

-

Konwencjonalna insulinoterapia z wykorzystaniem dwufazowej mieszanki analogowej.
Mieszanki analogowe kontrolują poziom cukru we krwi po posiłku. Naśladuje fizjologiczne uwalnianie insuliny. Podaje się ją najczęściej w 2 wstrzyknięciach dziennie bezpośrednio przed lub – w razie potrzeby – po posiłku (śniadanie, kolacja). Dzięki właściwościom dwufazowego uwalniania mieszanki analogowej do krwi, pokrywa ona podstawowe zapotrzebowanie na insulinę (tzw. „BAZA”) oraz związane ze spożyciem posiłku: śniadania, obiadu i kolacji (tzw. „BOLUS”). Nie ma konieczności spożywania przekąsek pomiędzy głównymi posiłkami.

-

Intensywna insulinoterapia z wykorzystaniem insuliny analogowej szybkodziałającej oraz analogu długodziałającego.
Insuliny analogowe kontrolują poziom cukru we krwi po posiłku. Naśladowanie wydzielania insuliny produkowanej przez trzustkę. Szybkodziałający analog insuliny wstrzykuje się bezpośrednio przed, w trakcie lub po każdym głównym posiłku (śniadanie, obiad, kolacja). Nie trzeba spożywać dodatkowych przekąsek. Natomiast po spożyciu dodatkowego posiłku (II śniadanie, podwieczorek, II kolacja) zawierającego więcej niż 1 WW należy podać dodatkową ilość szybkodziałającego analogu insuliny po wcześniejszym ustaleniu dawki z lekarzem.

-

Konwencjonalna insulinoterapia z wykorzystaniem mieszanki klasycznej insuliny ludzkiej.

Poranna iniekcja pokrywa zapotrzebowanie na insulinę związaną ze spożyciem śniadania, II śniadania, obiadu i podwieczorku. Wieczorna – ze spożyciem kolacji, II kolacji i okresem spoczynku. W przypadku takiego planu wstrzyknięć musisz pilnować stałych godzin posiłków oraz ich liczby i jakości. Konieczne są przekąski pomiędzy głównymi posiłkami, aby zmniejszyć ryzyko hipoglikemii.

-

Intensywna insulinoterapia („BAZA” – „BOLUS”) z wykorzystaniem klasycznej insuliny ludzkiej krótkodziałającej oraz insuliny o przedłużonym działaniu.
Iniekcje wykonuje się na 30–40 minut przed posiłkiem. Pomiędzy głównymi posiłkami (śniadanie, obiad, kolacja) należy spożywać przekąski. Intensywna insulinoterapia wymaga stałej kontroli poziomu cukru we krwi.

 

 

Gensulin M30(30/70) 100j.m/ml zaw. do wstrzykiwań

Gensulin M40(40/60) 100j.m/ml zaw. do wstrzykiwań

Gensulin M50(50/50) 100j.m/ml zaw. do wstrzykiwań

(Insulinum humanum)

Gensulin M30, M40, M50 są to mieszaniny

insuliny szybko działającej i insuliny długo działającej

(tzw. zawiesina izofanowa dwufazowa), po podaniu których początek działania występuje w ciągu 30 min., działanie maksymalne- pomiędzy 2-8 godziną,

a długość działania wynosi do 24 godzin i zależy

od wielkości dawki.

Gensulin zawiera insulinę ludzką otrzymywaną metodą rekombinacji DNA z zastosowaniem bakterii Escherichia coli i jest identyczna z insuliną wytwarzaną przez organizm ludzki.

Stosowanie leku Gensulin z jedzeniem i piciem:

Gensulin M30, M40, M50 należy podawać w ciągu 15 min. przed posiłkiem.

Bardzo ważne jest przestrzeganie obfitości posiłków.

Gensulin nie należy mieszać z insulinami pochodzenia zwierzęcego oraz insulinami biosyntetycznymi innych producentów.

 

Leki i substancje nasilające działanie insuliny:

doustne leki hipoglikemizujące, salicylany (np. kwas acetylosalicylowy), niektóre leki przeciwdepresyjne (inhibitory monoaminooksydazy), niektóre inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) (kaptopril, enalapril), nieselektywne leki betaadrenolityczne (propranolol, sotalol) i alkohol etylowy.

 

Leki zmniejszające działanie insuliny:

glikokortykosteroidy, hormony tarczycy, hormon wzrostu, danazol,

b2-sympatykomimetyki (ritodryna, salbutamol, terbutalin), tiazydy moczopędne

(np. hydrochlorotiazyd) oraz niacyna.

 

Gensulin N 100 j.m./mJ zawiesina do wstrzykiwań

(lnsulinum humanum)

 

Gensulin N (zawiesina izofanowa) jest

insuliną długo działającą.

Oznacza to, że początek jej działania, polegający na zmniejszeniu stężenia cukru we krwi, rozpoczyna się

w ciągu 1,5 godziny od podania, działanie maksymalne występuje między 3-10 godziną, (w zależności od wielkości dawki) i trwa...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin