Scenariusz zajęć grupa 4.doc

(97 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć grupa 4 – latki

                            Scenariusz zajęć w grupie 4 letnich

 

 

 

Temat: Deszczowa przygoda z parasolem.

 

Cel główny: Zapoznanie dzieci ze zjawiskami atmosferycznymi – deszczem.

 

Cele szczegółowe:

 

- umiejętność określania pogody;

- rozwijanie sprawności manualnej podczas prac plastycznych;

- doskonalenie umiejętności śpiewania piosenki;

- rozwijanie sprawności ruchowej podczas zabaw;

- nauka współdziałania w grupie i utrzymania porządku w miejscu pracy.

 

Cele operacyjne (dziecko):

 

- wypowie się na temat przeczytanego utworu;

- reaguje na sygnały muzyczne i polecenia nauczyciela;

- doskonali sprawność ruchową i manualna;

- zaśpiewa i zilustruje ruchem piosenkę;

- wykona prace plastyczną – technika orgiami płaskie koła;

- zdobywa orientację w stronach ciała;

- rozpoznaje dźwięki i umie je nazwać;

- dba o porządek na swoim miejscu pracy.

 

Metody:

- czynna: zadań stawianych dzieciom, kierowana aktywność dziecka- zabawa;

- słowna: wiersz, rozmowa, piosenka;

- oglądowa: obserwacja, pokaz.

 

Formy pracy: zespołowa, indywidualna.

 

Rodzaj aktywności: literacka, językowa, ruchowa, muzyczna, plastyczna.

 

 

 

Środki dydaktyczne: tekst wiersza Lucyny Krzemienieckiej „ Idzie Tola do przedszkola”, ilustracje do wiersza ( 2 dziewczynki,  chłopiec, pies, parasol, chmurka, kropelki deszczu), płyta CD z piosenką „ Deszczowa piosenka”, szarfy, klej, wycięte kółeczka z papieru kolorowego o średnicy: 1.5; 2, 3 i 4 cm( technika orgiami płaskie koła) Dorota Dziamska „Papierowe orgiami – płaskie koła”; kartki  koloru niebieskiego do pracy plastycznej, muzyka z melodia padającego deszczu, wiatru, burzy; karki z bloku.

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

I Powitanie: zaśpiewanie piosenki na powitanie na melodię Panie Janie:

                                

                            Witaj, witaj 2x                 (dz. machają rekami)

                          Jak się masz 2x               (dz. patrzą na kolegę)

                            Wszyscy się cieszymy 2x (dz. uśmiechają się do siebie)

                            Bądź wśród nas. 2x          (dz. wyciągają rączkę w geście powitania).

 

 

II Wprowadzenie: wysłuchanie płyty z odgłosami: wiatru, padającego deszczu, burzy. Po wysłuchaniu wspólne określenie wysłuchanego zjawiska pogodowego. Głośne powtórzenie słów: wiatr, deszcz, burza.

 

III Deszczowa przygoda - siad na dywanie, wysłuchanie wiersza ilustrowanego obrazkami

„ Idzie Tola do przedszkola”. Powtórne przeczytanie wiersza przez prowadząca i

zadanie pytań dzieciom o treść utworu:

 

- o czym był wierszyk,

- jaka pogoda towarzyszyła Toli podczas drogi do przedszkola,

- kogo spotkała dziewczynka,

- gdzie zaprosiła Tola swoich przyjaciół.

 

IV Zabawa ruchowa „ Omiń kałuże”

 

Na dywanie porozkładane szarfy imitujące kałuże. Nauczyciel prosi o ustawienie się dzieci jedno za drugim- gęsiego i zaprasza do zabawy:

- slalom miedzy kałużami(szarfami);

- przeskakiwanie przez kałuże;

- krok przez kałuże raz zaczynamy,

- wskakiwanie do kałuży.

Zabawa z podkładem muzycznym.

 

 

V Zabawy paluszkowe – Kapie deszczyk.

 

- Siad na dywanie, rozdanie dzieciom kartek papieru. Zadaniem dzieci jest stukanie paluszkami w kartkę ( delikatne, mocne) naśladowanie odgłosów padającego deszczu. Podczas zabawy dzieci trzymają kartkę przed sobą, następnie odkładają ja za siebie( do tyłu).

- Rysowanie paluszkiem chmurek w powietrzu (nad głową), na dywanie (przed sobą).

 

VI „Deszczowa piosenka”- utrwalenie i zaśpiewanie piosenki. Zilustrowanie tekstu ruchem.

 

VII „ Kolorowa parasolka” praca plastyczna techniką orgiami płaskie koła.

 

Prezentacja kolejności wykonywania pracy i wytłumaczenie, jakie elementy pojawią się na rysunku ( słońce, chmurki, parasolka). Wyjaśnienie przez nauczyciela pracy nową techniką  (orgiami)składania kółeczek na pół.  Każde dziecko otrzymuje kółeczka w określonej ilości. Pokazanie dzieciom gotowej pracy. Zaproszenie do stolików, wykonanie i wspólna ocena prac. 

Załączniki:

 

Wiersz „Idzie Tola do przedszkola” L. Krzemieniecka

 

 

Idzie Tola do przedszkola pod osłona parasola,

Deszczyk: kap, kap, kap.

Spotkała ją Hania w polu: Pod parasol weź mnie Tolu!

Deszczyk: kap, kap, kap.

Jasio też się deszczu boi. Chodź pójdziemy wszyscy w troje.

Deszczyk: kap, kap, kap.

Jeszcze pieska z sobą biorą. Chodź będziemy iść we czworo.

Deszczyk: kap, kap, kap.

Przyszli wszyscy do przedszkola, kapie woda z parasola.

Deszczyk: kap, kap, kap.

 

 

 

Piosenka „Deszczowa piosenka” E. Stadtmuller

 

1.      Kap, kap, kap, kapu, kap, sto melodii deszczyk zna.

Śpiewa sobie w drzewach, na okapie gra.

 

2.      Chlupu, chlup, chlupu, chlup, o parapet: tup, tup, tup.

Tupie sobie deszczyk o stopeczkach stu.

 

3.      Stuku, stuk, stuku, stuk, w szybę okna: puk, puk, puk.

Stuka sobie deszczyk o paluszkach stu.

      

4.      Dyng, dyng, dyng, dungu, dyng, w dzwonek rynny dzyń, dzyń, dzyń.

To wesoły deszczyk więc zaśpiewaj z nim.

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich.

 

 

 

Temat kompleksowy: W krainie baśni i bajek.

 

Temat zajęć: Podróż do zamku w Krainie Szczęścia.

 

Cele szczegółowe:

- wyrobienie umiejętności poszanowania zabawek: klocków,

- doskonalenie twórczego działania podczas zabaw,

- nauka współdziałania i współpracy w grupie.

 

 

Cele operacyjne (dziecko):

- uważnie wysłucha słów prowadzącej,

- zapamięta krótki wierszyk(magiczne zaklęcie), tekst piosenki,

- bierze czynny udział w zabawie ruchowej,

- wspólnie wykona zadanie,

- współdziała w grupie,

- ozdobi i przyklei wykonaną prace do rysunku smoka,

- reaguje na sygnał słowny,

- rozpoznaje figury geometryczne: koło, kwadrat,

- oceni swoje postępowanie ( szanowanie zabawek),

- wysłucha wiersza,

- odnajdzie swoją parę ( wizytówki).

 

Metody:

czynna: zadań stawianych dzieciom, zabawa,

słowna: wiersz, piosenka, opowiadanie

oglądowa: rysunki: las, misie, zamek, smok, żaba; pokaz.

 

Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.

Rodzaj aktywności: literacka, językowa, ruchowa, plastyczna, muzyczna.

 

Środki dydaktyczne: wizytówka, wiersz „Bal na zamku”, obrazki przedstawiające: las- choinki, misie z otwartymi i zamkniętymi oczami, smoka, zamek, żabę, sowę; wizytówki w kształcie figur geometrycznych: koło i kwadrat w trzech kolorach: czerwony, zielony i niebieski, kartki z bloku A5, kredki, taśma samoprzylepna, piosenka „Witajcie w naszej bajce”, kaseta z nagraniem muzyki na bal: „ Łyżwiarze” – Emil Waldteufel, bibuła, papier kolorowy, nożyczki, tekst piosenki „Dwa malutkie misie”, strój dla wróżki (ubranie dla prowadzącej), muzyka marszowa kaseta Klanza, kartki z numerami od 1 do 4, niebieski materiał lub bibuła, 3 pudełka klocków płaskich, koperta.

 

 

 

 

 

 

 

Przebieg zajęć:

 

 

Powitanie Wróżki:

Powitanie dzieci przez przebraną za wróżkę nauczycielkę i zaproszenia do wspólnej  podróży do Krainy Szczęścia: „ Witam Was znawcy cudownych krain baśni i opowiadań. Pragnę abyśmy wspólnie bawiąc się dotarli do Krainy Szczęścia. Na naszej drodze może czyhać wiele niebezpieczeństw. Nauczymy się zaklęcia, które pomoże na w podróży. Brzmi ono tak: „Wróżko, wróżko powiedz nam jak możemy dotrzeć tam?”. Powtórzmy je wspólnie. Podróżować będziemy marszowym krokiem, wstańcie, zróbmy koło i maszerujemy jeden za drugim w rytm muzyki”.

 

I „ Las śpiących misiów”:

 

Wróżka:  „Dotarliśmy do pierwszej krainy. Jesteśmy w bajkowym lesie, którego mieszkańcami są misie. Każdej wiosny po przebudzeniu się z zimowego snu, biegały i wesoło się bawiły, robiąc psikusy innym zwierzątkom. Tej wiosny jednak wszystkie się nie obudziły, zobaczcie ( nauczycielka wskazuje na plansze z lasem i misiami). Nie martwcie się Pani Sowa powiedziała, że zna pewien sposób, jak je obudzić. To piosenka , której Was nauczę, posłuchajcie:

 

„ Dwa malutkie misie chcą potańczyć dzisiaj,

   hopsa, hopsa, dana, dana

   tańczą misie dziś od rana,

   tańczą z nami tak!”

 

Zapraszam do zabawy ze śpiewem, dobierzcie się w pary i spróbujmy obudzić misie. Śpiewając piosenkę, obracamy się w koło( podczas zabawy prowadząca odczepia z planszy lasu misie śpiące, a przyczepia z otwartymi oczkami). Wspólnie udało nam się je obudzić, więc zapytajmy je o dalszą drogę naszym zaklęciem: „Misie, misie powiedzcie nam, jak możemy dotrzeć tam?”. Misie przekazały mi dalsze instrukcje, maszerujmy dalej.”

  

II „ Kraina strażnika jeziora”:

 

Wróżka:( rozdaje i przyczepia dzieciom wizytówki w trzech kolorach, w kształcie koła i kwadratu). „Popatrzcie przed nami rozciąga się kraina jezior, poszukajmy jej strażnika (rozglądamy się w lewo i prawo). Spójrzcie o tam , kogoś widzę, tak to Pan Żaba- strażnik, ma coś w łapie, on na pewno nam pomoże w dalszej wędrówce ( nauczycielka podchodzi do „strażnika” i odbiera kopertę, odczytuje zadanie): z naszych klocków musimy zrobić: most lub kładkę, za pomocą których będziemy mogli przejść przez jezioro i dotrzeć do następnej krainy. Wykonamy zadanie w 2 grupach, popatrzcie na swoje wizytówki, macie je w różnym kształcie, dobieramy się w zespoły według określonych figur geometrycznych. Rozdam wam klocki i pracujemy ( dzieci wspólnie budują, po wykonaniu zadania, prezentacja, następuje zwrócenie uwagi przez prowadzącą  na potrzebę szanowania zabawek- nie deptanie ich podczas zabaw). Zadanie wykonane, poprośmy Strażnika jeziora o pomoc w dalszej wędrówce: Panie Żabo, powiedz nam, jak możemy dotrzeć tam?( maszerujemy)”.

 

 

 

 

III „ Smutny smok”:

 

Wróżka: „Przed nami kraina pełna jaskiń. W jednej z nich mieszka mały smok, ale popatrzcie jest on smutny. Zastanówmy się dlaczego? ( dzieci dostrzegają, że nie ma ogona, skrzydeł i ognia, który bucha z paszczy). Jeśli mu pomożemy, to na pewno wskaże nam drogę do zamku w Krainie Szczęścia. Popatrzcie, wizytówki które macie przyczepione, są w trzech kolorach, dobierzcie się w zespoły: 1) ozdobi ogon, 2) pokoloruje skrzydła, 3) wykona z bibuły ogień ( każda z grup prezentuje swoją pracę, podchodzą po kolei do smoka i za pomocą taśmy klejącej ozdabiają rysunek smoka). Popatrzcie smok już nie płacze (prowadząca odczepia papierowe łzy) i zaprasza Was do zamku.”

 

IV Zamek w Krainie Szczęścia:

 

Wróżka:” Stoimy w wrót zamku, usiądźmy w kręgu. Dotarliśmy wspólnie do kresu naszej podróży, dziękuję Wam za zabawę i zapraszam Was na bal ( czyta wiersz):

 

        

               Bal na zamku

    

         „Komu bliskich bajek świat,

          Kto u wróżek słucha rad,

          Ten zostanie zaproszony

          Na bal w zamku wymarzony!

          

          Unieś głowę, spójrz do góry

          Czarodziejski proszek z chmury ( sypie konfetti ),

          Spada, tańczy i wiruje

          Wszystkie dzieci zaczaruje

           Radość jest, a smutek znika

           Już na zamku gra muzyka”.

 

Zapraszam Was do tańca i zabawy.”

 

 

 

 

                           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scenariusz zajęcia dla dzieci 4 - letnich

 

 

 

 

Temat kompleksowy : „ My się zimy nie boimy i wesoło się bawimy „

 

Temat zajęcia: „ Przepis na zimę „

 

 

Cel główny :          - stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia

                               - kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych     

                                 formach ekspresji : językowej , muzycznej, ruchowej i

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin