konspekt.doc

(33 KB) Pobierz
s

s. Augustyna Kiewro

Gimnazjum Nr 34 w Łodzi

ZSJM

 

temat: Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny- cudze chwalicie- swego nie znacie!

 

Cel ogólny: ukazanie głębi Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego; ukazanie aspektu wiary i piękna jakie znajduje się we wspólnocie Kościoła; zaproszenie uczniów do wewnętrznego przeżywania tych Uroczystości.

 

Cele szczegółowe:

- uczeń zna historię Uroczystości Wszystkich Świętych;

- potrafi powiedzieć czym różni się dzień 1 listopada od 2 listopada;

- potrafi powiedzieć czym różni się Dzień Zaduszny od Halloween;

- potrafi wymienić warunki odpustu za dusze w czyśćcu cierpiące.

 

 

Przebieg katechezy:

1. Wstęp- Jeden Kościół- 3 szlaki

 

Kościół jest wspólnotą, która ciągle się wspiera. Jest jeden cel dla każdego z nas- dom Ojca. Zbliżają się dni bardzo radosne i podniosłe. Można je jednak przeżywać bardzo „zewnętrznie”, „powierzchownie” nie odkrywając głębi, piękna, pływając tylko po powierzchni. Takie dni mogą się wtedy wydawać smutne, nudne i monotonne- tak jak bycie w takim Kościele. Dzisiaj spróbujemy spojrzeć trochę głębiej. Może właśnie to spojrzenie zadecyduje o Twoim spojrzeniu na wielki skarb, który otrzymałeś, ale zawsze myślałeś, że to tandeta.

 

- przyczepiamy 3 kartki z napisami: KOŚCIÓŁ CHWALEBNY, KOŚCIÓŁ CIERPIĄCY, KOŚCIÓŁ PIELGRZYMUJĄCY.

 

2. „Bal świętych”

Dzień, który przynosi wiele radości to 1 listopad. Wspomina się tych wszystkich, którzy doszli już do domu Ojca- do nieba. Są to nie tylko ludzie ogłoszeni w Kościele jako święci. W niektórych zgromadzeniach zakonnych losuje się tego dnia świętego patrona (na początku pozostawia się to w tajemnicy), do którego dana osoba zwraca się o wstawiennictwo. Doszedł już do Nieba, więc może pomóc także mi. Pod koniec dnia jest BAL ŚWIĘTYCH- przebiera się za tego świętego, inni próbują odgadnąć co to za Osoba. Jest wielka radość bo wszyscy zostaliśmy wezwani by na wieki być z Bogiem. Towarzysza temu różne zabawy. Imieniny wszystkich świętych!

 

3. „Wyciągnięta ręka”

Są też Ci, którzy „prawie” zakończyli swoją pielgrzymkę. Został im tylko jeden szlak do pokonania- CZYŚCIEC. Bł. Ks. Michał Sopoćko pisał, że czyściec to ostatni gest Boga, który chce uratować człowieka- na nim widnieje napis: MIŁOSIERDZIE (por. Rekolekcje z ks. Michałem Sopoćką”)

 

- powieś napis MIŁOSIERDZIE

 

Za chwilę sam będziesz mógł zobaczyć jak możesz obdarzyć duszę człowieka miłosierdziem- może liczyć właśnie na Ciebie.

 

4. „W drodze”

Jeszcze jesteś Ty i Ja… Dokonujesz w swoim życiu różnych wyborów. Czy Twoja droga jest drogą wiary, czy jest tylko błąkaniem się po powierzchni nowości, przyjemności, braku sensu? W czym zapuszczasz korzonki? Może już Ty i wszyscy dokoła próbuję urządzić Cię na tym świecie „jak najlepiej”? Co weźmiesz ze sobą na swój następny szlak?

 

(powieś kartki zadając pytania)

WIARA

PRZEPYCH

ZABOBON

MAGIA

BRAK BOGA

ŚMIETNIK WYMIESZANYCH PRZEKONAŃ

EWANGELIA

 

5. „Sam zobacz”

Za chwilę dostaniecie teksty, w których jest umieszczone konkretne zadanie. To co teraz usłyszeliście to jest tylko mała cząstka. Spróbujcie sami spojrzeć w głąb.

- rozdaj teksty (podzielone są na 3 rzędy; zadbaj o to, by na każdej ławce znalazł się tekst- pracują parami w ławce).

 

6. Podsumowanie

- słuchasz po jednej wypowiedzi z każdego rzędu;

7. Burza mózgów: podajesz pytanie: DLACZEGO LUDZIOM WIERZĄCYM BRAKUJE W UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH RADOŚCI?

8. Zachęta na następne spotkanie:

a) BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH (możesz zaproponować żeby każdy wybrał sobie jakiegoś świętego, nie zdradzając Jego imienia; przebrał się lub przyniósł rekwizyt z Nim związany; podczas lekcji można „jako ten Święty” przedstawić się, zgadywać kto to jest, poprowadzić taniec integracyjny-np. Belgijski, aby zasmakowali trochę radości tego dnia);

b) WSPÓLNE WYJŚCIE NA MODLITWĘ (możesz podać dzień- czy to będzie 2 listopad czy któryś z dni oktawy, w który spotkasz się z młodzieżą w celu wspólnego udania się na cmentarz żeby zyskać odpust, pomodlić się za zmarłych);

c) GAZETKA ( z jednej strony gazetki umieszczasz: 1 listopad i wokół różnych świętych; z drugiej: 2 listopad + napisane imiona i nazwiska bliskich zmarłych swoich uczniów z napisem, NP. modlę się, bo pamiętam…)

Zgłoś jeśli naruszono regulamin