26.Elektrostatyka.doc

(19 KB) Pobierz
Praca klasowa „Elektrostatyka”

Praca klasowa „Elektrostatyka

 

Grupa I

Zadanie 1

W wierzchołkach trójkąta równobocznego znajdują się dwa jednakowe ładunki, każdy o wartości 1C. Długość boku trójkąta wynosi 1m. Oblicz wartość wypadkowego natężenia pola elektrostatycznego w trzecim wierzchołku trójkąta.

 

Zadanie 2

Kondensator o pojemności elektrycznej 10 F naładowano do napięcia 100 V i odłączono od źródła. Następnie dołączono do niego równolegle inny kondensator o pojemności elektrycznej 20 F. Jak wielkie ładunki zgromadziły się na okładkach obu kondensatorów?

 

Zadanie 3

Dwie jednakowe kulki o masie m=0,4 g każda, wiszą jedna obok drugiej na jedwabnych nitkach o długości l = 20 cm każda. Jakimi ładunkami należy naelektryzować te kuleczki, aby odległość pomiędzy nimi była d = 5 cm?

 

Zadnie 4

 

Oblicz pojemność elektryczną danego układu kondensatorów, gdzie:

 

C1 = C2 = C3 = C4 = C7 = C8 = 10 F,

C5 = C6 = 20 F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa II

Zadanie 1

W wierzchołkach kwadratu o bokua=1m znajdują się ładunki o jednakowej wartości Q=2C. Trzy z nich są ujemne a jeden dodatni. Oblicz wartość natężenia pola elektrostatycznego w środku kwadratu.

Zadanie 2

Płaski kondensator powietrzny jest podłączony do źródła napięcia. Płytki jego rozsunięto na czterokrotnie większą odległość . Zbada, czy po rozsunięciu płytek zmienią się następujące wielkości: pojemność elektryczna kondensatora, ładunek, napięcie i natężenie pola elektrycznego.

 

 

Zadanie 3

Dwie jednakowe kulki o masie m=0,25 g każda, wiszą jedna obok drugiej na jedwabnych nitkach o długości l = 20 cm każda. Jakimi ładunkami należy naelektryzować te kuleczki, aby odległość pomiędzy nimi była d = 2 cm?

 

Zadnie 4

 

Oblicz pojemność elektryczną danego układu kondensatorów, pomiędzy punktami A i B.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin