Chciałabym przedstawić nauczycielom nauczania zintegrowanego scenariusz zajęć dla klasy trzeciej z zakresu edukacji przyrodniczo.doc

(66 KB) Pobierz
Chciałabym przedstawić nauczycielom nauczania zintegrowanego scenariusz zajęć dla klasy trzeciej z zakresu edukacji przyrodniczo-polonistycznej

Chciałabym przedstawić nauczycielom nauczania zintegrowanego scenariusz zajęć dla klasy trzeciej z zakresu edukacji przyrodniczo-polonistycznej. Lekcja ta wymagała od uczniów dużej samodzielności w poszukiwaniu wiadomości oraz umiejętności współpracy w zespole, ponadto uwzględniając różne możliwości uczniów prowadziłam pracę na poziomach. Prezentuję tu również samodzielnie przygotowane karty pracy do lekcji.

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

AUTORKA: Jolanta Kantypowicz

HASŁO BLOKU: ŻYCIE W WODZIE

HASŁO DNIA: ZWIERZĘTA WODNE

EDUKACJA PRZYRODNICZO - POLONISTYCZNA:

      Samodzielne poszukiwanie informacji na temat zwierząt wodnych i prezentowanie zdobytych wiadomości. Wypowiedzi uczniów na temat zwierząt i roślin, które obserwował Sobieradzik. Głośne jednostkowe czytanie wybranych fragmentów tekstu. Wyrazy pokrewne.

CELE OGÓLNE:

·         Poznawanie środowisk przyrodniczych - środowisko wodne.

·         Poznanie różnorodności świata zwierząt wodnych – grupy taksonomiczne.

·         Wdrażanie do poszukiwania różnych źródeł informacji.

·         Wdrażanie do wielozdaniowej wypowiedzi

·         Wdrażanie do samodzielności w pracy.

·         Budzenie wrażliwości na piękno przyrody.

·         Rozwijanie umiejętności przedstawiania wydarzeń za pomocą dramy.

·         Wdrażanie do integracji w grupie.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:

·         umie korzystać z różnych źródeł informacji;

·         potrafi ciekawie zaprezentować samodzielnie zdobytą wiedzę;

·         wyróżnia grupy taksonomiczne zwierząt wodnych i zna ich przedstawicieli;

·         dostrzega zależność zwierząt wodnych od środowiska, w którym żyją;

·         czyta tekst cicho ze zrozumieniem;

·         prowadzi dialogi i dobiera słowa adekwatnie do wypowiedzi;

·         przedstawia w dramie zdarzenia za pomocą środków werbalnych i pozawerbalnych;

·         wyszukuje odpowiednie fragmenty z tekstu;

·         układa odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu;

·         uzupełnia ilustrację nalepkami zgodnie z treścią tekstu;

·         wypowiada się na dany temat;

·         tworzy wyrazy pokrewne;

·         umie współpracować w grupie;

METODY:

słowna – czytanie informacji z różnych źródeł, wypowiedzi uczniów nt. zwierząt wodnych, ciche czytanie tekstu, głośne czytanie wybranych fragmentów, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela, drama, śpiewanie piosenki

oglądowa – oglądanie plansz i tablic, albumów i atlasów o zwierzętach wodnych, ilustracje z naklejkami w karcie pracy, ilustracje mieszkańców wód w podręczniku

działań praktycznych – ułożenie rozsypanki sylabowej, wykonanie ćwiczeń w karcie pracy, uzupełnianie kart, naklejanie nalepek

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: odtwarzacz i płyta CD z nagraniem piosenki pt. Żaby, plansze, tablice przyrodnicze, atlasy, albumy, encyklopedie, słowniki, preparat przedstawiający rozwój żaby, rozsypanka sylabowa, karty do pracy na poziomach, podręczniki i karty pracy „Wesoła szkoła” kl.3, naklejki, karta oceny dla każdego zespołu (karta imitująca staw i nalepki żab)

CZAS I MIEJSCE ZAJĘĆ: 2 x 45 min, sala lekcyjna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. Powitanie.
  2. Zapowiedź tematu:
    Wspólne zaśpiewanie znanej dzieciom piosenki pt. Żaby. (ZAŁĄCZNIK 1) (dzieci siedzą w kręgu na dywanie)
  3. Zapowiedź pracy w grupach i omówienie systemu oceniania – za aktywność i współpracę w grupie zbieranie żabek do stawu (naklejki żab i błękitna karta imitująca staw).

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

  1. Wprowadzenie do tematu.
    Ułożenie z rozsypanki sylabowej hasła:
    ZWIERZĘTA ŻYJĄCE W WODZIE (ZAŁĄCZNIK 2)
  2. Wyłonienie grup i omówienie ich zadań:
    Losowanie przez każde dziecko paska papieru z jednym z haseł:

o        RYBY

o        PŁAZY

o        SSAKI, PTAKI I GADY

o        OWADY, ŚLIMAKI, PAJĄKI I SKORUPIAKI

i uformowanie w ten sposób poszczególnych grup.

  1. Praca w grupach:
    Każda grupa podchodzi do stanowiska z hasłem, jakie wylosowała i zapoznaje się z zadaniami:

    GRUPA I: RYBY

         Na swoim stanowisku ma atlasy, albumy i tablice ryb, encyklopedie przyrodnicze, podręcznik oraz instrukcję z zadaniami.

    Korzystając ze zgromadzonych materiałów oraz podręcznika (str.83) zbierzcie jak najwięcej informacji i ciekawostek na temat ryb jako mieszkańców środowiska wodnego, a następnie przygotujcie prezentację dla kolegów (opowiedzcie o rybach i przedstawcie ilustracje).

    Pytania i polecenia pomocnicze:

o        Jakie zwierzęta nie mogą żyć bez wody i dlaczego?

o        Jak ryby przystosowały się do życia w wodzie?

o        Gatunki ryb najczęściej spotykanych w rzekach i jeziorach.

GRUPA II: PŁAZY

     Na swoim stanowisku ma albumy, tablice, encyklopedie i słowniki przyrodnicze, preparat biologiczny – ROZWÓJ ŻABY, podręcznik oraz instrukcję z zadaniami.

      Korzystając ze zgromadzonych materiałów oraz podręcznika (str.83) zbierzcie jak najwięcej informacji i ciekawostek na temat płazów jako mieszkańców środowiska wodnego, a następnie przygotujcie prezentację dla kolegów (opowiedzcie o płazach i pokażcie ilustracje).

Pytania i polecenia pomocnicze:

o        Jakie zwierzęta żyją na lądzie, ale ich potomstwo przychodzi na świat w wodzie?

o        Przedstawiciele płazów.

o        Przedstaw rozwój żaby – pokaz preparatu.

GRUPA III: SSAKI, PTAKI I GADY

     Na swoim stanowisku ma atlasy, albumy, tablice i encyklopedie przyrodnicze, podręcznik oraz instrukcję z zadaniami.

     Korzystając z zebranych materiałów oraz podręcznika (str.84) zbierzcie jak najwięcej informacji i ciekawostek na temat ssaków, ptaków i gadów związanych ze środowiskiem wodnym, a następnie przygotujcie prezentację dla kolegów (opowiedzcie o tej grupie zwierząt i pokażcie ilustracje).

Pytania i polecenia pomocnicze:

o        Jakie znasz ssaki, które przystosowane są do życia w środowisku wodnym?

o        W jaki sposób bóbr przystosował się do poruszania w wodzie.

o        Wymień ptaki żywiące się rybami.

o        Jakie znasz gady związane ze środowiskiem wodnym?

GRUPA IV: OWADY, ŚLIMAKI, PAJĄKI I SKORUPIAKI

      Na swoim stanowisku ma atlasy, albumy, plansze i encyklopedie przyrodnicze, podręcznik oraz instrukcję z zadaniami.

      Korzystając z zebranych materiałów oraz podręcznika (str.85) zbierzcie jak najwięcej informacji i ciekawostek na temat owadów, ślimaków, pająków oraz skorupiaków związanych ze środowiskiem wodnym, a następnie przygotujcie prezentację dla kolegów (opowiedzcie o tej grupie zwierząt i przedstawcie plansze).

      Pytania i polecenia pomocnicze:

o        Jakie znasz owady wodne?

o        Wymień nazwy ślimaków żerujących na roślinach wodnych.

o        Opowiedz o pająku topiku.

o        Cechy charakterystyczne skorupiaków oraz ich przedstawiciele.

111.          Prezentacje poszczególnych grup – przedstawianie zwierząt żyjących w wodzie należących do różnych grup taksonomicznych.
      Ocena przedstawionej prezentacji, umiejętności dokonania podziału pracy i zgodnego współdziałania w grupie – przyznanie naklejek żabek.

111.          Uzupełnienie tabeli nazwami grup zwierząt (gady, płazy, ryby) na podstawie podanych cech – karta pracy 58 ćw. 2.

grupa zwierząt cecha

.........

..........

...........

żyją tylko w wodzie

TAK

NIE

NIE

oddychają w wodzie

TAK

NIE

NIE

składają jaja w wodzie

TAK

TAK

NIE

111.         

Praca wykonana zespołowo – ocena poprawności pracy i przyznanie żabek grupom.

111.          Utrwalenie zdobytych wiadomości poprzez samodzielne wypełnienie kart pracy.
POZIOM I: Wpisz odpowiednią nazwę grupy zwierząt do podanych informacji. ( ZAŁĄCZNIK 3)
POZIOM II Spośród podanych nazw grup zwierząt, wybierz i dopasuj odpowiednią do załączonych informacji (ZAŁĄCZNIK 4)
POZIOM III: Wytnij ilustracje i wklej pod odpowiednią nazwą grupy zwierząt. (ZAŁĄCZNIK 5)

111.          Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
Wklejenie do zeszytów rozsypanki wyrazowej jako tematu zajęć oraz uzupełnionej karty.

ĆWICZENIA ŚRÓDLEKCYJNE Zabawa bieżna: Szczupaki i karasie

111.          Ciche czytanie ze zrozumieniem relacji Sobieradzika znad stawu, w celu zapamiętania nazw roślin i zwierząt wodnych – „Co w stawie piszczy?” ( podręcznik s.86).

111.          Uzupełnianie nalepkami rysunku stawu zgodnie z tekstem pt.„Co w stawie piszczy?” ( karta pracy 58 ćw. 3)

111.          Opowiadanie treści uzupełnionej ilustracji połączone z wyszukiwaniem i głośnym jednostkowym czytaniem odpowiednich fragmentów tekstu.

111.          Scenki dramowe ilustrujące wydarzenia na stawie.
Tematy scenek, np. Lekcja pływania łabędzi, Rodzina perkozów na wycieczce, grupy losują i przygotowują w zespołach środkami werbalnymi i pozawerbalnymi. Ocena pracy zespołów – przyznanie nalepek.

111.          Słuchanie wzorowego czytania relacji Sobieradzika pt. „Co słychać pod wodą?” (podręcznik s.87).

111.          Układanie odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu połączone z wyszukiwaniem odpowiednich fragmentów sprawozdania.

o        Jakie zwyczaje zwierząt poznałeś dzięki temu sprawozdaniu?

o        Które z nich szczególnie cię zainteresowały?

o        Jakie rośliny wodne zauważył Sobieradzik?

o        Uzupełnianie nalepkami rysunku stawu zgodnie tekstem pt. „Co słychać pod wodą?” (karta pracy 59 ćw. 1).

o        Wyrazy pokrewne:

o        Uzupełnianie tekstu wyrazami pokrewnymi.

o        Kolorowanie pól z wyrazami należącymi do rodziny wyrazu ryba.

o        Tworzenie wyrazów pokrewnych (krewny, krewniak, pokrewny) (karta pracy 62 ćw. 3 – 6)

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA

  1. Podsumowanie lekcji i ocena pracy grup.

o        Jaki był temat dzisiejszych zajęć?

o        Jakie grupy zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym dziś wyróżniliśmy?

o        Wymień tych przedstawicieli poszczególnych grup, których zapamiętałeś?

o        Z jakich miejsc zdawał nam relacje Sobieradzik?

o        Jakich ciekawostek dostarczył nam Sobieradzik poprzez swoje relacje?

o        Co to są wyrazy pokrewne?

Podliczenie ilości zebranych żabek w stawie, wyłonienie najbardziej aktywnej i zgodnie pracującej grupy.

  1. Zadanie pracy domowej.
    Karta pracy 60 ćw.1
    Karta pracy 61 ćw.4-6


ZAŁĄCZNIK 1:
Piosenka pt. „ŻABY”
Słowa: Joanna Kulmowa
Muzyka: Zbigniew Ciechan

Żaby mają zachrypnięte głosy,
bo na łąkach za dużo rosy,
bo w bajorku za zimno jeszcze,
bo padają, bo padają
za chłodne deszcze,
bo padają, bo padają
za chłodne deszcze.

Siedzą żaby w wilgotnym błotku,
Bez deszczowych płaszczyków, bez botków.
Przemakają od głowy po piętę
i dlatego, i dlatego są zachrypnięte,
i dlatego, i dlatego są zachrypnięte.


ZAŁĄCZNIK 2:

CE RZĘ W DZIE JĄ TA ZWIE ŻY W



ZAŁĄCZNIK 3:

POZIOM I:
Wpisz odpowiednią nazwę grupy zwierząt do podanych informacji.

  1. ......................................
          – są zwierzętami wodnymi. Doskonale przystosowały się do życia w wodzie. Ciało ich ma kształt opływowy, jest spłaszczone po obu bokach. Pokryte jest łuskami oraz śluzem, który ułatwia pływanie. Płetwa ogonowa umożliwia im poruszanie się do przodu i pełni rolę steru. Oddychają skrzelami, przez które przepuszczają wodę, w której zawarty jest tlen. Do najczęściej spotykanych w rzekach i jeziorach należą:.................................................................
  2. ......................................
         ...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin