Stropy drewniane.docx

(44 KB) Pobierz

Stropy drewniane

Stropy drewniane

 

Stropy drewniane są stosunkowo tanie i łatwe w wykonaniu. Jednak dość znacznie uginają się. Są też mniej trwałe i odporne na ogień od innych stropów oraz gorzej usztywniają budynek. Wykonuje się je zarówno w budynkach jednorodzinnych drewnianych, jak i murowanych.

 

 

 

 

 

W stropach drewnianych elementami przenoszącymi obciążenia są belki – w postaci żeber lub podciągów. Drewno powinno być sosnowe lub świerkowe. W zależności od ich układu i wymiarów rozróżniamy kilka typów stropów.

Strop żebrowy – jest oparty na belkach drewnianych o niewielkich wymiarach (żebrach) i rozstawie nie przekraczającym 90 cm – najczęściej 30-60 cm. Żeby zmniejszyć obciążenie, żebra układa się w kierunku mniejszej rozpiętości stropu, opierając je na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych za pośrednictwem belek podwalinowych.

Najłatwiejsze do wykonania, i z tego powodu najbardziej popularne, są żebra o przekroju prostokątnym. Wymiary przekrojów żeber są ustalane przez projektanta budynku. Wykonuje się je najczęściej z desek o grubości 3,2-5 cm i odpowiednio dobranej wysokości. Żebra o innych kształtach przekroju, np. dwuteowe lub kratownicowe, są bardziej wytrzymałe, dzięki czemu mogą mieć mniejsze wymiary.

Drewniany strop żebrowy

 Drewniany strop żebrowy

Zależnie od potrzeb (decyzja należy do projektanta) stosuje się stężenia usztywniające strop , które zapobiegają nadmiernym ugięciom i zwichrowaniu belek.

Drewniane stropy żebrowe przenoszą niewielkie obciążenia.

Stropy belkowo-żebrowe – żebra są podparte na większych belkach zwanych podciągami. Takie stropy stosuje się w sytuacji, gdy rozstaw ścian ma być na tyle duży, że oparte na nich żebra miałyby zbyt dużą rozpiętość (co mogłoby doprowadzić do nadmiernego ugięcia stropu). Podciągi mogą być drewniane lub stalowe. Podciągi drewniane mają przekroje prostokątne (z jednej lub kilku zbitych desek) bądź dwuteowe, zaś podciągi stalowe wykonuje się najczęściej z dwuteowników walcowanych.

Oparcie żeber na podciągach zwiększa grubość stropu. Żeby ją zmniejszyć można zastosować inne rozwiązanie: zamiast opierać żebra na podciągach od góry, można je zamontować między podciągami – podwiesić do nich na stalowych wieszakach.

Strop belkowo-żebrowy

  Strop belkowo-żebrowy

Strop belkowy – przy dużej rozpiętości stropu i rozstawie belek jego wymiary muszą być znacznie większe niż w stropie żebrowym. Belki mają najczęściej kształt prostokątny i są wykonane z drewna litego lub klejonego.

Drewno klejone wykonuje się z cienkich warstw drewna sklejanych w podwyższonej temperaturze pod ciśnieniem. Ma większą wytrzymałość niż drewno lite, dlatego wykonane z niego elementy mogą mieć mniejsze wymiary.

Strop belkowy

  Strop belkowy

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin