ECDL_Word_rozwiazania.doc

(5719 KB) Pobierz

Przetwarzanie tekstu, poziom zaawansowany

 

TEKSTY

 

Zadanie:

Otwórz plik o nazwie gwiazdy.doc znajdujący się w folderze Pomoce 4. Zastosuj efekt cienia i kapitalików do tytułu WAŻNIEJSZE I LEPIEJ WIDOCZNE GWIAZDOZBIORY na górze strony 1 ustaw odstęp między znakami na rozstrzelone, co 2 pt.

 

Rozwiązanie:

 

Zaznacz tekst, który chcesz wyróżnić. Z menu Format wybierz polecenie Czcionka i wyświetl kartę Czcionka. W obszarze efekt zaznacz pola Cień i Kapitaliki. Następnie wybierz kartę Odstępy między znakami. Rozwiń listę Odstęp i zaznacz w niej Rozstrzelone. Wielkość ustaw na 2 pt. Nacisnij klawisz Ok.

 



Zadanie:

Do nazwy Gwiazda Polarna w akapicie MAŁA NIEDŹWIEDZICA – Ursa Minor w pliku gwiazdy.doc zastosuj efekt animacji tekstu Migające tło.

 

Rozwiązanie:

 

Zaznacz tekst, który chcesz wyróżnić. Z menu Format wybierz polecenie Czcionka i wyświetl kartę Efekty tekstowe. Na liście Animacja zaznacz efekt animowania Iskrzący się tekst. Nacisnij klawisz Ok.

 



Zadanie:

Sprawdź poprawność pisowni w pliku gwiazdy.doc skorzystaj z automatycznej kontroli pisowni i korekty błędów. Popraw wszystkie występujące błędy gramatyczne i ortograficzne.

 

Rozwiązanie:

 

Możemy zauważyć w tekście dwa rodzaje podkreślenia: falowane zielone podkreślenie odnosi się do błędów gramatycznych, a falowane czerwone do błędów ortograficznych. Aby poprawić występujące błędy należy z menu Narzędzia wybierać plecenie Pisownia i gramatyka. Pojawi się okno dialogowe Pisownia i gramatyka. Jeżeli chcesz wprowadzić zmiany klikasz Zmień. Jeżeli podpowiadane przez program zmiany nie są odpowiednie, wtedy klikasz Ignoruj raz, jeżeli słowo występuje kilka razy wówczas klikasz Ignoruj regułę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli w dokumencie nie występują podkreślenia może to oznaczać, że nie zostało włączone sprawdzanie Pisowni i gramatyki, w takim wypadku należy z menu Narzędzia wybrać polecenie Opcje i w karcie Pisownia i Gramatyka w obszarze Pisownia zaznaczyć „Sprawdź pisownię w trakcie pisania”, w obszarze Gramatyka zaznaczyć „Sprawdź gramatykę w trakcie pisania”.



Zadanie:

Sprawdź czy w dokumencie gwiazdy została zastosowana funkcja automatycznego formatowania tekstu.

 

Rozwiązanie:

 

Program Word może automatycznie formatować dokument na dwa sposoby. Możesz, więc:

Formatować tekst automatycznie w trakcie jego wprowadzania. Po ustawieniu opcji na karcie Autoformatowanie podczas pisania (menu Narzędzia, polecenie Autokorekta) program Word będzie mógł automatycznie formatować tekst w trakcie pisania. Na przykład, jeżeli za liczbą postawi się kropkę lub łącznik, następnie spację lub tabulator, a następnie znowu tekst, program Word zrobi z tego tekstu numerowaną listę. Można wybrać, jakie zmiany automatycznego formatowania program Word ma wprowadzać w trakcie pisania, a jakich ma nie wprowadzać. Włączanie lub wyłączanie opcji automatycznego formatowania dokumentu podczas pisania. Formatować dokument automatycznie po jego napisaniu. Po ustawieniu opcji w oknie dialogowym Autoformatowanie (menu Format, polecenie Autoformatowanie) program Word będzie formatował tekst w jednym przebiegu, co umożliwi podgląd wszystkich zmian dokonywanych przez program, a także zaakceptowanie lub odrzucenie każdej z nich. Automatyczne formatowanie dokumentu w osobnym przebiegu.AKAPIT

 

Zadanie:

Dla akapitów Łabędź i Orzeł ustaw obramowanie z cieniem koloru bladoniebieskiego, tło akapitu w kolorze pastelowo-błękitnym.

 

Rozwiązanie:

Zaznacz akapit, do którego chcesz dodać obramowanie i tło. Z menu Format wybierz polecenie Obramowanie i cieniowanie. Pojawi się okno dialogowe Obramowanie i cieniowanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W karcie Krawędzie z listy Zastosuj do wybierz Akapit. W obszarze Ustawienia wybierz Cień. Kolor bladoniebieski. Następnie przejdź do karty Cieniowanie ponownie z listy Zastosuj do wybierz Akapit. W obszarze Rodzaj wypełnienia wybierz kolor pastelowo-błękitny.

 



Zadanie:

Zastosuj funkcję kontroli sierót i wdów oraz razem z następnym do akapitów Skorpion na stronie 1 i Andromeda na stronie 2.

 

Rozwiązanie:

 

Zaznacz akapit Skorpion. Z menu Format wybierz polecenie Akapit, a następnie kliknij kartę Podziały wiersza i strony. Zaznacz pole wyboru Kontrolowanie sierot i wdów, Razem z następnym. Analogicznie postępujemy dla akapitu Andromeda.

 



Zadanie:

Korzystając z funkcji przenoszenia fragmentów tekstu w ramach dokumentu przenieś trzy kolejne akapity Herkules, Skorpion i Korona południowa i wstaw je pomiędzy gwiazdozbiory Bliźnięta i Raka.

             

Rozwiązanie:

 

Zaznacz element, który chcesz przenieść lub skopiować. Wykonaj jedną
z następujących czynności. Aby przemieścić element, kliknij przycisk Wytnij na Standardowym pasku narzędzi. Aby skopiować element, kliknij przycisk Kopiuj na pasku narzędzi Standardowy. (Jeżeli chcesz skopiować tekst lub obiekt graficzny do innego dokumentu, przełącz się do tego dokumentu.) Kliknij w miejscu, w którym ma być wstawiony tekst lub obiekt graficzny. Kliknij przycisk Wklej na pasku narzędzi Standardowy.

 



Zadanie:

Utwórz styl akapitu o nazwie Niedźwiedzica bazujący na stylu Normalnym z użyciem pogrubionej czcionki Century o rozmiarze 10pt, z odstępem między znakami rozstrzelonymi na 2pt i z wyrównaniem do środka. Zastosuj styl do akapitów zaczynających się od słów „Wielki Niedźwiedzica...” i „Mała Niedźwiedzica...” na stronie 1 dokumentu. Zapisz zmiany w pliku gwiazdy.doc na dysku.

 

Rozwiązanie:

 

Z menu Format kliknij polecenie Styl. Na ekranie pojawi się okno dialogowe Styl, kliknij Nowy styl...

W polu nazwa wpisz nazwę swojego stylu. Kliknij przycisk Format a następnie pozycję

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czcionka. W oknie dialogowym z listy wybierz czcionkę Century, w liście Rozmiar zaznacz 10pt, przejdź do karty Odstępy między znakami i w liście Odstęp zaznacz rozstrzelone, w liście Wielkość wpisz 2pt. Kliknij Ok. Z listy format wybierz Akapit i w polu wyrównanie wybierz do środka.

 



Zadanie:

Zmodyfikuj wcześniej utworzony styl Niedźwiedzica tak, aby tekst był pisany czcionką Times New Roman o rozmiarze 12pt, z odstępem między znakami zagęszczonymi na 1pt i z wyrównaniem do prawej.

 

Rozwiązanie:

 

Z menu Format kliknij polecenie Style i formatowanie . Na ekranie pojawi się okno Style i formatowanie, kliknij na niebieskiej strzałeczce, która pojawi się obok utworzonym przez ciebie stylu, następnie z listy wybierz polecenie Modyfikuj... Na ekranie pojawi się okno dialogowe Modyfikuj styl. Kliknij przycisk Format a następnie pozycję Czcionka. W oknie dialogowym zaznacz rodzaj czcionki Times New Roman o rozmiarze 12pt. Kliknij przycisk Ok. Przejdź do pozycji Akapit i w polu wyrównanie wybierz do lewej.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PRACA ZESPOŁOWA

 

Zadanie:

Usuń komentarz dołączony do zwrotu Gwiezdne Bliźnięta Polluks i Kastor na stronie 4. Dołącz komentarz Sprawdzić pisownię do imienia Herakles znajdującego się w akapicie dotyczącym gwiazdozbioru Lwa na stronie 4.

 

Rozwiązanie:

 

Wyświetl komentarz, który chcesz usunąć. Prawym przyciskiem myszy kliknij w polu komentarza, wyświetli się lista opcji, kliknij przycisk Usuń komentarz . Zaznacz tekst, do którego chcesz dodać komentarz następnie z menu Wstaw wybierz polecenie Komentarz. Do dokumentu zostaną wstawione twoje inicjały oraz numer porządkowy identyfikujący komentarz. W dolnej części okna zostanie wyświetlone okienko komentarza, wpisz tam Sprawdzić pisownię. Kliknij przycisk Zamknij. Zapisz zmiany w dokumencie.

 

Aby wstawić swoje inicjały do komentarza należy z menu Narzędzia wybrać Opcje, następnie kartę Użytkownika i tam w okienkach Imię i Nazwisko oraz Inicjały wpisać swoje dane.

 



Zadanie:

Zmodyfikuj komentarze do słów Mała niedźwiedzica i Wielka niedźwiedzica tak, aby treścią komentarza był tekst Częściej używana nazwa Mały Wóz i Częściej używana nazwa Wielki Wóz.

 

Rozwiązanie:

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy na komentarzu, który chcesz edytować. Z menu podręcznego wybierz polecenie Edytuj komentarz . W prowadź zmiany.

 



Zadanie:

Użyj narzędzia śledzenia zmian podczas edycji. Zaakceptuj zmiany, które już zostały wprowadzone w dokumencie gwiazdy.doc. W akapicie dotyczącym gwiazdozbioru Pegaz znajdujący się na stronie 3. Usuń słowo dość, zmień zwrot dużo miejsca na duży obszar. Upewnij się, że tylko te zmiany będą widoczne. Zapisz zmiany i zamknij plik gwiazdy.doc.

 

 

 

Rozwiązanie:

 

Aby zaakceptować wprowadzone zmiany na pasku narzędzi Recenzja wybierz polecenie Śledź zmiany, Następnie na paska kliknij przycisk Zaakceptuj wprowadzone zmiany. Klikając na strzałkę znajdującą się obok przycisku Zaakceptuj wprowadzone zmiany pojawi się lista

 



 

 


 

 

 

 

Kliknij Zaakceptuj wszystkie zmiany w dokumencie. Wprowadź zmiany podane w zadaniu. Upewnij się, że tylko te zmiany będą widoczne. Zapisz zmiany.

 


...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin