Jak funkcjonowała I Rzeczpospolita.doc

(33 KB) Pobierz

Jak funkcjonowała I Rzeczpospolita?

 

Kto rządził Rzeczpospolitą?

Wbrew rozpowszechnionej opinii, król Rzeczpospolitej miał całkiem szerokie możliwości działania. Przede wszystkim sam dobierał sobie współpracowników: mianował ministrów, senatorów oraz urzędników ziemskich. Nominacje były, co prawda, dożywotnie, ale możliwość rozdawania w dzierżawę państwowych dóbr ziemskich (królewszczyzn) ułatwiała związanie z dworem pożądanych osób, a hierarchia godności – pozbycie się niewygodnych ludzi drogą awansu. Najważniejszą instytucją Rzeczypospolitej był sejm, zwoływany co 2 lata na 6 tygodni (sejm zwykły) lub w razie potrzeby na 2 tygodnie. Do kompetencji sejmu należało: stanowienie podatków i nowych praw, współprowadzenie polityki zagranicznej, decydowanie o rekrutacji wojsk zaciężnych, pospolitym ruszeniu i lennach oraz – formalnie – kontrola rządu. Formę bezpośredniego udziału szlachty w rządzie stanowiły sejmiki, czyli zjazdy całej szlachty ziemi, województwa lub prowincji. Sejmiki wybierały posłów na sejm, deputatów do trybunałów, kandydatów na sędziów ziemskich.

 

Jak wymierzano sprawiedliwość?

Rzeczpospolita była państwem stanowym, więc w innych sądach i wg innego prawa sądzono szlachtę, duchownych, mieszczan i chłopów, a także Żydów, Ormian, Tatarów i ludność innych nacji. Na różnice prawne między stanami składały się różnice terytorialne: na Litwie obowiązywał Statut Litewski (III), Korona natomiast nie doczekała się jednolitego spisu praw całego kraju. Przestrzegano prawnych odrębności Mazowsza i Prus Królewskich, a w województwach ukraińskich stosowano Statut Litewski (I). Szlachta osiadła procesowała się o granice dóbr przed sądem podkomorskim, sprawy o rozbój na drodze, napad na dom, podpalenie i gwałt – rozstrzygano przed sądem grodzkim, inne sprawy – przed sądem ziemskim. W rozstrzyganiu spraw o obrazę majestatu, zdradę stanu, nadużycia finansowe wyższych urzędników, w sądzeniu zbrodni zagrożonych karą śmierci i konfiskatą dóbr oraz banicją kompetentny był sąd sejmowy, obradujący pod przewodnictwem króla. Duchowni podlegali sądom kościelnym, w których obowiązywało prawo kanoniczne. Ponieważ wyłączne prawo sądzenia poddanych miał właściciel dóbr, prawa sądowe mieszczan i chłopów zależały w pewnym stopniu od tego, kto był właścicielem miasta lub wsi. Większość miast rządziła się prawem niemieckim. Według niego mieszczanie mieli własne sądy miejskie, a odwoływać się mogli do sądu wyższego prawa niemieckiego na zamku krakowskim. Chłopów sądziła ława wiejska z wójtem według prawa wiejskiego niemieckiego lub polskiego. W czasie bezkrólewi w miejsce sądów zwykłych powoływano sądy kapturowe.

Kto bronił granic państwa?

W zasadzie Korona i Litwa osobno troszczyły się o bezpieczeństwo swoich granic. Głównym frontem Polski były granice z Turcją i chanatem krymskim, Litwy – granica z Rosją. Praktycznie, w czasie większych wojen wojska koronne i litewskie współdziałały ze sobą. Rzeczpospolitej broniły wojska zaciężne i pospolite ruszenie szlacheckie. Stałą siłę zbrojną państwa stanowiło wojsko zaciężne, w zależności od potrzeb – piechota lub jazda. Początkowo utrzymywał je król – uchwalona na ten cel kwarta pozwalała na opłacenie 3500-4000 jazdy, tzw. Wojska karcianego.

 

W jakich szkołach zdobywano wiedzę?

Jednolity system szkolnictwa stworzyła dopiero Komisja Edukacji Narodowej. Wcześniej szkoły nie miały spójnego programu. Generalnie nauczanie odbywało się na trzech poziomach: w szkołach parafialnych, w gimnazjach, kolegiach lub innych szkołach zakonnych, i w akademikach.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin