Scenariusz lekcji.doc

(31 KB) Pobierz
Scenariusz lekcji z wykorzystaniem programu komputerowego „ABC z Reksiem"

Scenariusz lekcji z wykorzystaniem programu komputerowego „ABC z Reksiem"

Scenariusz jest przeznaczony dla uczniów klas I-III.

Scenariusz jest podstawą do pracy z uczniem w trakcie opracowywania wszystkich liter - można wprowadzać litery i opracowywać je według tego schematu. Mogą się zmieniać jedynie ćwiczenia początkowe. Warunkiem przeprowadzenia zajęć jest podstawowa znajomość ucznia w zakresie obsługi komputera - posługiwanie się myszką i klawiaturą.

Rodzaj zaburzenia:

Deficyty w zakresie percepcji słuchowej i wzrokowej oraz koordynacji tych funkcji.

Cele:

  • utrwalenie poprawnej wymowy samogłosek i, o,
  • usprawnianie percepcji słuchowej,
  • kształtowanie funkcji wzrokowej,
  • ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej,
  • ćwiczenia prawidłowego oddychania.

Formy pracy: indywidualna

Metody pracy:

  • podająca,
  • aktywizująca

Środki dydaktyczne:
program „ABC z Reksiem", rozsypanka literowa, zeszyt, wierszyki z samogłoskami.

Czas trwania: 2 godz. lekcyjne (90 minut)

Przebieg zajęć

1. Wierszyki z samogłoskami

Uczeń słucha wierszyków o samogłoskach i zgaduje, jakiej samogłoski dotyczy wierszyk. Przykład:

I - mała Inka igłę ma i szyje sukienkę, i ubiera lalki dwie - Izę i Irenkę.

O - lata osa koło nosa, patrzy na nią Ola, Odejdź, odejdź oschła oso, odejdź hola, hola.

2. Wyszukiwanie samogłosek w druku

Uczeń otrzymuje zestaw różnych liter - najpierw wielkich, potem małych i w każdym zestawie zakreśla samogłoski z wierszyków: i, I, o, O.

3. Ćwiczenie śródlekcyjne - ćwiczenia oddechowe

Uczeń stara się wymawiać bardzo dokładnie wszystkie samogłoski za nauczycielem.

4. Rozpoczęcie pracy z komputerem

Prowadzący objaśnia, na czym polega ćwiczenie. Uczeń rozpoczyna pracę z programem. Uczeń wybiera kliknięciem myszki „Encyklopedię literek" i wybiera samogłoskę „i". Słuchając poleceń lektora wykonuje ćwiczenia. Po zakończeniu ćwiczeń z samogłoską „i" podobnie postępuje z samogłoską „o". W trakcie ćwiczeń uczeń zapisuje w zeszycie wyrazy, jakie zostały użyte w ćwiczeniach.

5. Układanie zdań z wypisanymi wyrazami

Uczeń układa po jednym zdaniu z wyrazami zapisanymi w zeszycie i zapisuje je.

6. Zakończenie zajęć

Podsumowanie zajęć ze strony prowadzącego. Zebranie informacji zwrotnych od ucznia - co było trudnego, co sprawiło przyjemność uczniowi podczas zajęć.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin