Owocowo-warzywna dieta Ewy Dąbrowskiej.doc

(1696 KB) Pobierz
OWOCOWO - WARZYWNA DIETA E

OWOCOWO - WARZYWNA DIETA E. DĄBROWSKIEJ

 

W czasie diety warzywno – owocowej najlepiej spożywać:

 

1. korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa,

2. liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła, pokrzywa,

3. cebulowe: cebula, por, czosnek,

4. psiankowate: papryka, pomidor,

5. kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka,

6. dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki,

7. owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.

 

Do tego przyprawy, woda i szczerze powiedziawszy NIC WIĘCEJ. Całe 2 tygodnie tej diety spędzamy na konsumpcji jedynie tych warzyw i owoców w różnych postaciach: duszonych (bez żadnego tłuszczu), janginizowanych, pieczonych, gotowanych czy najlepszych - surowych.

 

dzień 1

- szablon dnia wg E. Dąbrowskiej (propozycja dnia  z książki „Ciało i ducha ratować żywieniem”):

 

Śniadanie: sok z marchwi; surówka: pomidor, ogórek kiszony, seler naciowy; surówka z białej kapusty z jabłkiem; gotowany burak; herbata miętowa; sok jabłkowy.

Obiad: zupa ogórkowa; duszona papryka nadziewana jarzynami; surówka z czerwonej kapusty z grapefruitem; gotowany kalafior, kompot z jabłek (z goździkami, bez cukru).

              Kolacja: mus jabłkowy na ciepło; surówka z marchwi z jabłkiem; gotowana biała kapusta; sok pomidorowy, herbata z róży

 

- moje żywienie:

Śniadanie: poza wodą mineralną, po raz pierwszy imbir z gorącą wodą. Nie spodziewałam się, że jest tak pyszny: coś jak cytryna z wodą na pierwszy łyk, a potem już typowy korzenny smak, i po stokroć lepszy niż ten suszony i mielony z torebki.  Do tego:

 

kalafior gotowany na parze z janginizowaną czerwoną cebulą bez tłuszczu, na samej wodzie z odrobiną soli. Kalafior gotowany z: liściem laurowym, zielem angielskim, pieprzem prawdziwym, owocami jałowca i czarnuszką...

przed podaniem: posolone solą morską, plus surowa kalarepka. Jabłka, a potem jeszcze jedna kalarepa.

 

 

 

 

Obiad: janiginizowane leczo: marchewka, cukinia, bakłażan, por, czosnek, dynia plus  przyprawy...

 

 

 

i ponownie kalafior z warzywami i sałatką z rukoli, pomidorów

 

 

 

 

i zupa witariańska: dynia, marchew, bazylia, seler naciowy, pomidor, cebula czerwona, papryka chili, bazylia plus inne przyprawy. Proces przygotowania pracochłonny bo i blender i sokowirówka były użyte, ale warto było.

 

Kolacja:  sok - marchew, jabłka, seler naciowy, ogórek. Jabłka, kiszone ogórki.

 

 

 

 

Szejk z "dozwolonych" warzyw i owoców: brokuły, rukola, woda mineralna, cebulka czerwona, jabłko, ogórek, seler naciowy - proces przygotowania podobny jak w przypadku zupy... 

 

 

 

                                               

dzień 2

  - szablon dnia wg E. Dąbrowskiej:

Śniadanie: pomidor z cebulą; surówka z białej rzodkwi, jabłka i ogórka kiszonego; surówka ze świeżej kapusty, marchwi i pora; sok z marchwi i jabłek, herbata;

Obiad: zupa jarzynowa (marchew, seler, por, pietruszka, kapusta biała, cebula, czosnek, bazylia, cząber, sól; surówka z selera z jabłkiem, z dodatkiem wody, soku z cytryny i soli; surówka z kiszonej kapusty z marchwią, jabłkiem i porem.

Kolacja: sałatka z gotowanych buraków z jabłkiem i cebulą; jabłko pieczone; sok pomidorowy, herbata miętowa

 

- moje żywienie:

Śniadanie: gorąca woda z cytryną, kalafior, gołąbki z leczo warzywnym, surowa marchewka i jabłka.

 

Obiad: surówka z czerwonej kapusty

 

surówka z czerwonej kapusty

 

czerwona kapusta, marchewka, papryki; kapusta poszatkowana posolona i odstawiona na godz. by zmiękła

 

 

 

 

brokuły i kalafior podgotowane na parze z wczorajszym leczo warzywnym, duża ilość soku (podejrzewam, że około 1,5 litra;-): marchew, ogórek, seler naciowy, jabłka.

 

Kolacja: woda z kiszonych ogórków, kiszone ogórki, koreczki do podjadania, jabłka.

KORECZKI DO PODJADANIA

 

pasta: resztki lecza warzywnego, kalafiora, brokuła, rukola, papryka, pomidor, czosnek, cebula, przyprawy - wszystko zblendować. Przekładać cukinią, bakłażanem, papryką, ogórkiem itp.

 

 

 

 

 

 

dzień 4 (wodorosty arame)

 

- szablon dnia wg E. Dąbrowskiej:

 

Śniadanie: sok z marchwi; pomidor ze szczypiorkiem; gotowany kalafior; surówka: czerwona kapusta, por, jabłko; sok z czarnej porzeczki, herbata wieloowocowa.

Obiad: buraczek faszerowany; surówka z białej kapusty z jabłkiem i przyprawami ziołowymi; surówka z ogórka kiszonego z cebulą; herbata owocowa, sok pomidorowy.

Kolacja: bigos jarski; marchew gotowana z koperkiem; tarte jabłka z rzodkwią; sok pomidorowy, herbata wieloowocowa".

 

- moje żywienie:

 

Śniadanie: sok z kiszonych ogórków, kiszone ogórki, jabłko.

Obiad: surówka (czerwona kapusta, jabłko, marchew), zupa (na zdjęciu), sałatka z pomidorów, ogórka i cebuli, herbata z czarnego hibiskusa. 

ZUPKA

Blendujemy ugotowane na parze warzywa: marchewkę, bakłażana, pietruszkę, brokuła, dynię, cebulę. Dodajemy przyprawy i posypujemy majerankiem.

 

Kolacja: ponownie kiszone ogórki, jabłka, sok z wodorostami arame oraz kilka nerkowców (których nie jemy podczas diety!!)

SOK Z WODOROSTAMI

Do soku użyłam jabłek, marchewek, selera naciowego, kawałeczka dyni i plasterka imbiru.

 

 

 

 

ARAME - wodorosty wciąż u nas, w Polsce jeszcze nie doceniane. Wspomniany gatunek ma cienutkie niteczki, które podczas gotowania, moczenia zwiększają swoją objętość. W smaku są delikatne, łagodne i prawie słodkie. Dodawać je można do wszystkiego, ale jeśli potrawy nie gotujemy należy wodorosty wcześniej namoczyć na około 5 minut.

Arame są bogate w wapń i potas, pomagają obniżyć wysokie ciśnienie. Pochodzą z Oceanu Spokojnego. Zawierają wiele mikroelementów i witamin oraz alginian sodu, neutralizujący działanie metali ciężkich wchłaniany przez nasze organizmy.

 

I troszkę o samych wodorostach:

"Morskie wodorosty i glony zawierają polifenole, kwas foliowy, nienasycone kwasy tłuszczowe, prawie wszystkie mikroelementy, węglowodany, aminokwasy i wiele witamin.  Są wyjątkowo bogate w jod, a także żelazo, wapń i fluor. Stąd też ich wyjątkowe właściwości zdrowotne. Wodorosty obniżają poziom cholesterolu we krwi, działają odkwaszająco oraz moczopędnie, oczyszczają organizm z toksyn, regulują gospodarkę wodną, ułatwiając usuwanie obrzęków. Działają także przeciwzakrzepowo, stymulują odporność organizmu.  Glony wakame, hiziki i arame zawierają 10 razy więcej wapnia niż mleko; wakame i kelp mają 4 razy więcej żelaza niż wołowina, a tzw. morska sałata (sea lettuce) zawiera go aż 25 razy więcej! Glony morskie dostarczają też protein - mają ich 3 razy więcej niż soja, 5 razy więcej niż mięso i jaja, a także 10 razy więcej niż ryż.

A to nie koniec zalet tych niezwykłych roślin. Glony są też superkosmetykiem. Działają na skórę tonizująco i oczyszczająco; wspomagają jej prawidłowe ukrwienie i redukują podskórne zapasy tłuszczu - wyszczuplają i zwalczają cellulit. Ponadto odmładzają, bo wspomagają odnowę naskórka. Łagodzą też podrażnienia skóry, pomagają przy trądziku młodzieńczym, łuszczycy i egzemie, a także w leczeniu blizn. Badania amerykańskich biologów z Uniwersytetu w Berkeley dowiodły, że u osób chorych glony morskie hamują rozsiew wirusa opryszczki, a u zdrowych wyraźnie zmniejszają podatność na zakażenie".

Zgłoś jeśli naruszono regulamin