Zagadnienia_z_botaniki_pytania_od_30_do_38(2).doc

(56 KB) Pobierz
Zagadnienia z botaniki pytania od 30 do 38

Zagadnienia z botaniki pytania od 30 do 38

 

30.

Obcopylność- ma miejsce wtedy, gdy ziarna pyłku jednej rośliny przenoszone są na znamię słupka innej rośliny. Zjawisko obcopylności jest korzystne dla roślin, ponieważ zwiększa zmienność organizmów potomnych, które powstają w wyniku połączenia gamet pochodzących od różnych osobników.

Samopylność- jest to zapylenie słupka pyłkiem pochodzącym z pręcików z tego samego kwiatu, lub innych kwiatów, ale na tej samej roślinie. Dla większości roślin jest to zjawisko niekorzystne gdyż nie następuje wymiana materiału genetycznego przy powstawaniu osobników potomnych.

31.

Dlaczego samopylność jest z reguły niekorzystna dla roślin?

-jest to zjawisko niekorzystne gdyż nie następuje wymiana materiału genetycznego przy powstawaniu osobników potomnych.

32.

Bariery zapobiegające samozapyleniu

- przedprątność, przedsłupność, dwupienność, różnosłupkowość , samopłonność.

33.

Związek budowy kwiatu ze sposobami jego zapylenia (owadopylność, wiatropylność)

Owadopylność- jeden z zoogamicznych sposobów zapylania oznaczający zapylanie kwiatów przez owady przenoszące pyłek. Owadopylność jest zależnością mutualistyczną, powstała na drodze koewolucji.

Wiatropylność- zapylenie kwiatów przez wiatr. Taki rodzaj zapylenia występuje u wielu drzew, np. u leszczyny, topoli, sosny, a także u traw, oraz niektórych innych roślin. U traw pręciki na długich nitkach pręcikowych wystają na zewnątrz kłosa. U wielu roślin wiatropylnych, w tym u większości drzew, kwiaty rozwijają się wcześniej niż liście (proanthia), co zwiększa szanse na zapylenie.

34.

Środowisko a roślina, formy życiowe: hydrofiy, higrofity, kserofity( sklerofity, sukulenty), epifity.

-Rośliny są bezpośrednio związane ze środowiskiem poprzez wymianę energii i wody. W związku z tym są bardzo wrażliwe na burze, susze i powodzie. Zjawiska te mogą negatywnie oddziaływać na plony.

-hydrofity- rośliny wodne (oprócz planktonu), których pączki odnawiające zimują w wodzie.

-higrofity- Są roślinami wilgociolubnymi, wrażliwymi na niedobór wody. Należą do nich np. takie gatunki, jak szczawik błotny, knieć błotna. Posiadają duże liście pokryte cienką kutykulą i aparatami szparkowymi po obu stronach blaszki. Występują u nich duże przestwory międzykomórkowe wypełnione aerenchymą

-kserofity- rośliny przystosowane (fizjologicznie i anatomicznie) do życia w suchych miejscach takich jak step, pustynia, półpustynia, wydmy, piaski. Niektóre z nich potrafią magazynować wodę, np. kaktusy.

+sklerofity- rodzaj kserofitów przystosowanych do życia w warunkach bardzo gorących. Nie są przystosowane do gromadzenia wody w okresach kiedy jest jej pod dostatkiem.

+sukulenty- grupa kserofitów, czyli roślin, które przystosowały się do życia w warunkach bardzo gorących. Przystosowane są do bezpośredniego pobierania wody deszczowej.

-epifity- roślina rosnąca na innej roślinie, ale nie prowadząca pasożytniczego trybu życia. Korzysta z innego gatunku jako podpory, a odżywia się samodzielnie.

 

35.

Klasyfikacja roślin Raunkiera

·         fanerofity (rośliny jawnopączkowe)

·         chamefity (rośliny niskopączkowe)

·         hemikryptofity (rośliny naziemnopączkowe)

·         terofity (rośliny jednoroczne), niezawiązujące pączków zimowych

·         kryptofity (rośliny skrytopączkowe), dzielące się na geofity, helofity i hydrofity

·         epifity (porośla), czasami zaliczane do fanerofitów

36.

Genotyp a fenotyp (ekspresja genu)

-proces, w którym informacja genetyczna zawarta w genie zostaje odczytana i przepisana na jego produkty, które są białkami lub różnymi formami RNA

 

37.

Z czego powstaje owoc. Jego budowa i rola.

-budowa-

·  Owocnia (perykarp) - powstaje z zalążni słupka, jest zbudowana z trzech warstw:

·         egzokarp - warstwa zewnętrzna, tkanka okrywająca owocu,

·         mezokarp - środkowa warstwa, może być soczysta (zbudowana z miękiszu), jak u pestkowca albo sucha i twarda jak w strąkach,

·         endokarp - wewnętrzna warstwa owocni, tworząca ściany komory nasiennej. Może być błoniasta i cienka jak w strąkach grochu, grubsza i skórzasta jak w jabłku lub zdrewniała w pestce śliwy.

·  Nasiona - powstają w wyniku rozwoju zapłodnionych zalążków

-rola-

Osłania nasiona i ułatwia ich rozsiewanie się.

 

38.

Związek między budową owocu i nasienia a sposobem rozprzestrzeniania się rośliny

- Ściana zalążni rozrasta się i przekształca w owocnię, która wraz z nasionami tworzy owoc – organ służący ochronie nasion i ich rozsiewaniu, występuje tylko u roślin okrytozalążkowych.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin