regulowanie stanu prawnego nieruchomości.doc

(23 KB) Pobierz
Informacja dla osób, które chcą uregulować stan prawny nieruchomości

Informacja dla osób, które chcą uregulować stan prawny nieruchomości

 

 

Regulowanie stanu prawnego nieruchomości może dotyczyć przypadków, kiedy nieruchomość nie posiada księgi wieczystej oraz sytuacji, w których w istniejącej księdze wieczystej dokonane wpisy nie są poprawne tj. nie odzwierciedlają tzw. rzeczywistego stanu prawnego, zwłaszcza w odniesieniu do działu II księgi tj. własność.

Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości dokonywane jest na podstawie wniosku zawierającego w szczególności:

1. oznaczenie nieruchomości: miejsce jej położenia, obszar oraz sposób korzystania z nieruchomości,

2. wszystkich uprawnionych, na rzecz których własność ma być wpisana oraz wskazanie ich adresów,

3. podanie tytułów prawnych własności nieruchomości,

4. wyszczególnienie obciążających nieruchomość ograniczonych praw rzeczowych lub ograniczeń w jej rozporządzaniu albo oświadczenie wnioskodawcy, że nie wie o istnieniu takich praw lub ograniczeń.

Do wniosku powinny być dołączone dokumenty stwierdzające nabycie nieruchomości określonej we wniosku oraz dokumenty stwierdzające podstawę oznaczenia nieruchomości.

Regulowanie stanu prawnego nieruchomości może odbywać się na drodze postępowania wieczystoksięgowego w oparciu o przepisy ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz. 1361 z późn. zm.), rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 września 2001 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów (Dz. U. Nr 102, poz. 1122), Kodeksu postępowania cywilnego (art. 509 – 626).

Podjęcie działań w ramach tego postępowania umożliwia w przypadku nieruchomości nieposiadającej księgi wieczystej jej założenie, a w zakresie nieruchomości posiadających księgi wieczyste – ujawnienie praw własności, innych praw, form władania nieruchomością, ciężarów i ograniczeń w wykonywaniu własności, hipotek, ostrzeżeń o niezgodnym stanie prawnym oraz innych przewidzianych prawem wpisów.

Uzgadnianie stanu prawnego może odbywać się również na drodze postępowania sądowego (art. 10 ustawy o księgach wieczystych i hipotece) w trybie pozwu o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zasiedzenia (art. 172-176 kc), oraz w innych przypadkach np. postępowanie spadkowe.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin