t1-2.doc

(72 KB) Pobierz
gggggggggggggggggggggg

 

ZATWIERDZAM                                                                                                   WROCŁAW dni..15 .10.2010r

Dowódca 2 kompanii szkolnej

kpt  Bogusław BAŁENDO

dnia..........................

 

 

 

 

 

 

PLAN - KONSPEKT

 

Do przeprowadzenia zajęć z  obrony przed bronią masowego rażenia z pl.3

w dniu .28 10. 2010r.

 

 

I.TEMAT  1/2:BROŃ  BIOLOGICZNA I RADIOLOGICZNA

 

II.CELE  SZKOLENIA

Wyniku opanowania treści tematu żołnierz potrafi

- omówić zagrożenia bronią masowego rażenia ( BMR) oraz od toksycznych środków przemysłowych (TSP) na współczesnym polu walki i w sytuacjach kryzysowych.

- scharakteryzować broń chemiczną , biologiczną, radiologiczną , jądrową oraz toksyczne środki przemysłowe.

- przedstawić zastosowanie oraz wpływ broni masowego rażenia na prowadzenie działań bojowych.

- wstępnie ocenić na podstawie charakterystycznych oznak użycia BMR oraz skażeń powstałych po uwolnieniu tsp

III.FORMA : Zajęcia teoretyczne

 

IV.CZAS:   40 min

 

V.MIEJSCE: Świetlica  kompanni

             

VI.ZAGADNIENIA :

 

1 : Charakterystyka broni biologicznej

2 : Charakterystyka broni radiologiczne

3 : .Oznaki zewnętrzne użycia broni biologicznej i radiologicznej

4 : Zasady postępowania żołnierzy w przypadku użycia przez przeciwnika broni biologicznej i radiologicznej

                                                                                 

VII.LITERATURA:

1. Podręcznik Podoficera Wojsk Obrony Przeciwchemicznej   (OPChem.357/89)

2. Przyrząd chemicznego rozpoznania PCHR-54M.  ( Chem. 357/89 )

 

 

 

 

 

 

 

VIII.WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO – METODYCZNE :

 

 

-          na 3 dni przed zajęciami zatwierdzam plan konspekt,

-          wszystkie zagadnienia prowadzę osobiście,

-          w czasie zajęć szczególną uwagę zwracam na przestrzeganie warunków bezpieczeństwa

-          najważniejsze rzeczy podaję do zanotowania,

 

 

 

:

 

IX.PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

CZĘŚC WSTĘPNA :

- przyjęcie meldunku

- sprawdzenie obecności

- podanie tematu, celów i organizacji zajęć

- przystąpienie do szkolenia

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA :

 

 

ZAGADNIENIE 1 : Charakterystyka broni biologicznej

 

Charakterystyka broni biologicznej

Broń biologiczna to drobnoustroje chorobotwórcze oraz środki ich przenoszenia.

Działania wojenne z użyciem broni biologicznej to działania, w których zastosowano środki biologiczne.

Dotychczasowe, działania wojenne z użyciem środków biologicznych miały ograniczony zasięg i charakter. Postęp w biotechnologii pozwala na wytworzenie dużych ilości środków biologicznych. Środki te będą charakteryzować się, określonym sposobem ich wykrywania i identyfikacji oraz sposobem przeciwdziałania skażeniom powstałym w wyniku ich użycia i sposobom leczenia. Produkcja środków biologicznych nie wymaga kompleksowych technologii i dlatego może być prowadzona na dużą skalę bez wysokich nakładów finansowych. Przewiduje się, że wraz rozwojem badań w tym kierunku, zostaną usunięte istniejące ograniczenia w operacyjnym wykorzystaniu środków biologicznych Wykorzystując zaawansowane biotechnologie i techniki fermentacyjne, środki biologiczne będą się stawać coraz bardziej dostępne dla potencjalnych przeciwników.

Do środków biologicznych zaliczane są mikroorganizmy (lub organizmy wytwarzające toksyny), które wywołują choroby u ludzi, roślin, zwierząt lub powodują psucie się (rozpad) materiałów. Chociaż zasadniczo rozpatrywanymi środkami są te, które mogą bezpośrednio oddziaływać na człowieka i mogą być zastosowane jako środek do prowadzenia wojny ekonomicznej lub do wyparcia sił (ludności) z danego obszaru. Środki te mogą być bardzo skuteczne i w wielu przypadkach potrzebne jest użycie tylko kilku mikroorganizmów do osiągnięcia zamierzonego efektu. Czas inkubacji może często opóźnić skutki ataku. Najprawdopodobniej środki biologiczne będą stosowane w postaci aerozolu ciekłego
i stałego ze względu na zwiększone możliwości ich przetrwania w środowisku,
w przeciwieństwie do stosowania ich w amunicji wybuchowej, gdzie możliwości oddziaływania środka biologicznego na wojska mogą być istotnie zmniejszone.

Do broni biologicznej zalicza się urządzenia (oraz gryzonie, insekty, itp.) pozwalające na przenoszenie, rozpylanie lub rozsiewanie środków biologicznych. Oddziaływanie tych środków na człowieka będzie uzależnione od ich rodzaju oraz podjętych czynności profilaktyczno - ochronnych. Środki biologiczne, których działanie nie jest śmiertelne będą zazwyczaj oddziaływać czasowo. Natomiast, środki o działaniu śmiertelnym oraz epidemio-twórcze będą przyczyną powstawania zasadniczych strat w rejonie prowadzonych działań a tym samym będą wymagać od sił połączonych, państwa gospodarza oraz personelu medycznego i logistycznego dodatkowych wysiłków mających na celu przeciwdziałanie powstałym zagrożeniom. Ponadto, utrudnione będzie wykrywanie i rozpoznanie ataku bronią biologiczną, ponieważ symptomy jej użycia są podobne do objawów przy naturalnie występujących chorobach.

Naturalne zagrożenie występowaniem środków biologicznych oraz chorób powinno być brane pod uwagę przede wszystkim w sytuacjach kryzysowych związanych ze zniszczeniami infrastruktury cywilnej, falą uchodźców, niedostatecznymi warunkami sanitarnymi, zakłóceniami w oczyszczaniu rejonów objętych konfliktem lub katastrofą ekologiczną lub w wyniku spożywania zakażonej wody i żywności. Stan ten może stanowić dogodne warunki do rozprzestrzeniania się skażeń biologicznych. Zagrożenie skażeniami może być potęgowane poprzez kontakty z miejscową ludnością oraz naturalnymi nosicielami chorób.

Toksyny są to trujące produkty żywych organizmów, które również mogą być otrzymywane na drodze syntezy. Substancje te posiadają różnorodną toksyczność, która zdecydowanie przewyższa znane środki chemiczne. Toksyny gwałtowniej od mikroorganizmów oddziałują na organizm, zazwyczaj wywołują pierwsze objawy po kilku godzinach. Toksyny będą najprawdopodobniej przenoszone w ten sam sposób co bojowe środki trujące i mogą być rozpatrywane jako środki wywołujące podobne rodzaje zagrożeń. Wysoka skuteczność toksyn może być wykorzystana w działaniach terrorystycznych lub w skrytym ataku.

 

ZAGADNIENIE 2: Charakterystyka broni radiologiczne

 

Broń radiologiczna

 

Broń radiologiczna to środek walki, w którym czynnikiem rażącym jest rozproszony materiał promieniotwórczy. W broni radiologicznej mogą być wykorzystane materiały promieniotwórcze uzyskane z ośrodków realizujących cywilne i wojskowe programy jądrowe, jak również odpady promieniotwórcze z reaktorów badawczych czy środki promieniotwórcze stosowane w przemyśle lub medycynie.

Działania wojenne z użyciem broni radiologicznej polegają na rozproszeniu materiałów promieniotwórczych metodą wybuchową lub przez rozpylenie. Środki promieniotwórcze mogą być również rozprzestrzeniane z dymem powstałym
w wyniku ich spalania.

Materiały promieniotwórcze pochodzące zarówno od broni jądrowej jak i broni radiologicznej emitują cząsteczki alfa, beta oraz promieniowanie gamma. Cząsteczki alfa powodują znaczne zagrożenie dla ludzi w przypadku gdy dostaną się do wewnątrz organizmu. Cząsteczki beta mogą spowodować poparzenia skóry. Promieniowanie gamma charakteryzuje się dużym zasięgiem, przenikliwością i stanowi duże zagrożenie dla osób znajdujących się w zasięgu jego oddziaływania.

W procesie planowania zagrożenie skażeniami powstałymi w wyniku użycia broni radiologicznej powinno być rozważane w podobny sposób jak zagrożenie pochodzące od broni jądrowej.

Zagrożenie materiałami promieniotwórczymi uzależnione będzie od sumarycznej dawki promieniowania pochłoniętej przez stan osobowy. Ocenia się, że promieniowanie, które nie wywołuje ostrych skutków chorobowych nie będzie miało istotnego wpływu na stan osobowy w czasie wojny. Pomimo tego, iż wydaje się mało prawdopodobnym, aby w czasie udziału sił zbrojnych w operacjach spoza Art. 5 były one narażone na oddziaływanie promieniowania to należy jednak brać pod uwagę taką możliwość. W tym celu określono dwa poziomy zagrożenia radiacyjnego. Poziom napromienienia o znaczeniu:

a)      operacyjnym, przy którym dawki pochłonięte są porównywalne z dawkami promieniowania powstałego po wybuchu jądrowym i sięgają wielkości rzędu 70cGy i więcej;

b)     poziom niskiego napromienienia, tzn. że dawki pochłonięte wahają się od poziomu tła do 70cGy.

 

 

ZAGADNIENIE 3: .Oznaki zewnętrzne użycia broni biologicznej i radiologicznej

Oznaki zewnętrzne użycia broni biologicznej

Po ataku bronią biologiczną wzorzec choroby prawdopodobnie będzie miał inną charakterystykę niż ten od naturalnie pojawiającej się epidemii.

-          w odróżnieniu do naturalne pojawiających się epidemii (włączając epidemie pochodzące od zatruć pokarmowych), w których przypadki zachorowań narastają w czasie tygodni lub miesięcy, dla epidemii powstałych po użyciu broni biologicznej krzywa epidemiologiczna jest bardziej skompresowana i maksimum ilości zachorowań pojawia się już po kilku godzinach lub dniach.

-          w przeciwieństwie do widocznych wzrostów i spadków ilości zachorowań w epidemiach pochodzenia naturalnego, po użyciu broni biologicznej zauważa się równomiernie wzrastającą liczbę zachorowań (podobnie jak w  naturalnych epidemiach zatruć pokarmowych).

-          zrozumienie epidemiologii i ekologii choroby może być bardzo przydatne w odróżnianiu epidemii pochodzenia naturalnego od powstałych po użyciu broni biologicznej.  Na przykład choroby, które rozprzestrzeniają  się przez naturalnego przenosiciela będą posiadały określone parametry środowiskowe predysponujące je do wywoływania naturalnych epidemii. Występowanie takich chorób w środowisku, w którym parametry takie nie są spełnione daje szczególne podstawy do twierdzenia, że miał miejsce atak broną biologiczną.

-          oficerowie medyczni (lekarze wojskowi) muszą rutynowo śledzić pojawianie się chorób; pojawiania się nietypowych wzorców przebiegu choroby wymusza natychmiastowe powiadamianie odpowiednich wyższych władz. Równoczesne wystąpienie epidemii w różnych rejonach  powinno zaalarmować dowódców  o możliwości zastosowania przez przeciwnika broni biologicznej. Dodatkowo należy uwzględnić fakt, że różne czynniki (środki biologiczne) mogą być użyte jednocześnie w czasie ataku bronią biologiczną, lub że środki chemiczne i biologiczne mogą być użyte łącznie, co może utrudnić rozpoznanie.

 

Dodatkowe oznaki ataku bronią biologiczną to:

 

a)                  bardzo duża ilość przypadków zachorowań w ciągu pierwszych 48 -72 godzin po ataku (sugeruje atak z użyciem mikroorganizmów chorobotwórczych) lub  w ciągu minut do godzin od ataku (sugeruje atak z użyciem toksyn). Epidemiologia masowych zachorowań od pojedynczego źródła chorobotwórczego.

b)                  bardzo duża liczba przypadków klinicznych wśród zarażonych (skażonych) osób.

c)                  choroba niespotykana dla danego obszaru geograficznego (np. wenezuelskie zapalenie mózgu w Europie).

d)                  choroby pojawiające się przy nienaturalnym wzorcu epidemiologicznym, gdzie parametry środowiskowe uniemożliwiają naturalne przenoszenie się choroby. (np. wenezuelskie zapalenie mózgu bez występowanie wcześniej zachorowań u koni lub przy braku przenosicieli -  komarów).

e)                  szczególnie wysoki odsetek zachorowań z oddziaływaniem czynnika na układ oddechowy, kiedy choroby występujących naturalnie powodują objawy nie związane z układem oddechowym.

f)                   pojawianie się zachorowań na kierunku wiania wiatru.

g)                  mniejsza ilość zachorowań wśród ludzi pracujących w pomieszczeniach zamkniętych, szczególnie tam, gdzie jest filtrowentylacja lub zamknięty system wentylacyjny, w stosunku do zachorowań wśród ludzi pracujących na zewnątrz.

h)                  zwiększona liczba chorych lub martwych zwierząt, często różnych gatunków. Większość środków biologicznych posiada zdolność zakażania / zatruwania szerokiej gamy organizmów (gospodarzy).

i)                    zaobserwowanie ataku, lub odnalezienie specyficznego środka przenoszenia (znalezienie zakażonych / skażonych odłamków bomb lub rakiet, z których czynnik chorobotwórczy został wyizolowany i zidentyfikowany).

j)                    duża liczba gwałtownych zgonów, przy niewielkiej ilości rozpoznawalnych oznak (przyczyn), wywołanych ekspozycją na wielokrotność dawki śmiertelnej w pobliżu źródła zakażeń / skażenia.

 

Broń biologiczna ma charakter podstępny,  ponieważ może zostać użyta bez wypowiedzenia wojny, a agresora nie można z całą pewnością ustalić.

 

Do cech szczególnych można zaliczyć:

-                        opóźnione działanie (od kilku godzin do kilku tygodni),

-                        możliwość rozprzestrzeniania się na bardzo dużych obszarach,

-                        działanie śmiertelne lub obezwładniające na ludzi, zwierzęta i rośliny,

-                        wywoływanie paniki przez dużą liczbę zejść śmiertelnych,

-                        zapewnienie przetrwania urządzeń

 

 

 

 

 

 

Oznaki zewnętrzne użycia broni radiologicznej

Materiały promieniotwórcze pochodzące zarówno od broni jądrowej jak i broni radiologicznej emitują cząsteczki alfa, beta oraz promieniowanie gamma. Cząsteczki alfa powodują znaczne zagrożenie dla ludzi w przypadku gdy dostaną się do wewnątrz organizmu. Cząsteczki beta mogą spowodować poparzenia skóry. Promieniowanie gamma charakteryzuje się dużym zasięgiem, przenikliwością i stanowi duże zagrożenie dla osób znajdujących się w zasięgu jego oddziaływania.

 

 

 

 

ZAGADNIENIE 4: : Zasady postępowania żołnierzy w przypadku użycia przez przeciwnika broni biologicznej i radiologicznej

 

W przypadku użycia broni chemicznej żołnierze stosują indywidualne lub zbiorowe środki ochrony przed skażeniami. W skład ISOPS zalicza się :

a)     sprzęt dozymetryczny;

b)     maskę przeciwgazową i odzież ochronną;

c)     środki do udzielania pierwszej pomocy;

indywidualne pakiety do likwidacji skażeń.

W skład ZSOPS zalicza się:

ü                                   stałe zbiorowe środki ochrony przed skażeniami – to grupa ZSOPS składająca się
z urządzeń, które nie są przewidywane do przemieszczenia. Dzieli się je na typ ciężki, średni i lekki. Obiekty typu ciężkiego i średniego mogą być wykorzystane w okresie działań wojennych jako stanowiska dowodzenia, zapewniają ochronę przed rakietami, bombami konwencjonalnymi i BMR przeciwnika. Obiekty typu lekkiego nie gwarantują ochrony przed rakietami i bombami konwencjonalnymi, a ich głównym celem jest ochrona ludzi przed rażącymi czynnikami BMR. Ze względu na ich charakter najczęściej nie są one dostępne dla ochrony wojsk poza obszarami państw NATO. Niemniej jednak urządzenia takie mogą być udostępniane siłom NATO przez państwo gospodarza, szczególnie w czasie działania w ramach jego wsparcia;

ü                                   ruchome zbiorowe środki ochrony przed skażeniami – to grupa ZSOPS składająca się z takich systemów zbiorowej ochrony, które można instalować w urządzeniach (pojazdach) lądowych, morskich. Systemy te powinny umożliwiać korzystanie z nich w ruchu i na postoju. W niektórych przypadkach podstawowe możliwości mogą zostać zwiększone poprzez zastosowanie dodatkowych osłon. Wbudowane systemu ochrony na okrętach mogą zapewniać pełną ochronę dla wszystkich członków załóg, którzy nie muszą być narażeni na działanie skażeń;

ü                                   przewoźne zbiorowe środki ochrony przed skażeniami (przystosowane do transportu – kontenerowe i namiotowe środki zbiorowej ochrony) to systemy ochronne, które mogą być rozstawione i zwijane, a następnie przewożone w zależności od potrzeb, jako samodzielne, niezależne, od instalacji w budynkach, obiektach przenośnych lub namiotach. Mogą one również znaleźć zastosowanie na okrętach nie wyposażonych w urządzenia ochronne.

 

Po wydostaniu się ze strefy skażonej żołnierze poddawani są likwidacji skażeń. Likwidacja skażeń może być prowadzona osobiście przez żołnierzy, którzy przebywali w strefie skażonej, lub przez specjalny wyznaczony pododdział.

Całkowita likwidacja skażeń skażonych żołnierzy polegają na przetarciu rąk i szyi wodnym roztworem monochloraminy i dokładnym umyciu całego ciała ciepłą wodą i mydłem. Na jedną osobę „nalicza” się zużycie 35-50 dm3 wody (t = 39 ± 1°C) i 35 g mydła. Przed kąpielą umundurowanie „skrapia” się wodnym roztworem monochloraminy, a szyję i ręce myje się 2% roztworem monochloraminy.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin