Areografy.doc

(1324 KB) Pobierz

    Aerograf modelarski
  Budowa aerografu modelarskiego tego typu nie jest trudna, przedstawię tutaj opis budowy praktycznie darmowego oraz prostego aerografu, może nieidealnego, ale skoro maluję nim od dawna z niezłym skutkiem modele chyba jest coś wart. Aby jednak nie rozbudzać niepotrzebnie nadziei, choć doskonale nadaje się on do jednokolorowych powierzchni modeli a przy odrobinie wprawy i do nieskomplikowanej panterki to nie nadaje się do malowania grafiki gdzie wymagana jest mega precyzja strumienia.

Słowem wstępu dla niezorientowanych cytując za Wikipedią :
  "Aerograf - miniaturowy "pistolet" do malowania precyzyjnego. Ręczne narzędzie niewielkich rozmiarów, służące do malowania metodą rozpylania farby przez strumień powietrza. ślad farby charakteryzuje się równomiernym kryciem z rozmytymi brzegami. Malować można swobodnie - nanosząc farbę bezpośrednio na pokrywaną powierzchnię, lub poprzez odpowiednie szablony. Aerograf służy zarówno do malowania powierzchni płaskich, jak i przedmiotów o skomplikowanych kształtach. Umożliwia malowanie precyzyjnych szczegółów. Stosowany jest w pracach retuszerskich, konserwatorskich, modelarskich, rzemieślniczym zdobieniu niewielkich przedmiotów, a także jako technika artystyczna (aerografia, aerografika)."

  W 1998r. internet nie był tak dostępny jak teraz, jedynym źródłem służącym mi do budowy urządzenia był obrazek w książce oraz własne doświadczenie, więc nie jest to typowe aerograf z typową dyszą. Wszystkie użyte materiały można zastąpić dowolnymi posiadanymi o ile będą odpowiednio zastępczo spełniać swoje funkcje. Jeśli czujemy się na siłach można spokojnie wprowadzać własne innowacje oraz rozwiązania poszczególnych członów.

    Aerograf modelarski   Aerograf modelarski

  Budowa aerografu modelarskiego

  Korpus
Za korpus aerografu posłużyło mi coś, co używa/trzyma się w podobny sposób, czyli korpus Żel-Pena do pisania. Odkręcamy stożkową tulejkę z przodu, wyjmujemy wkład, zdejmujemy zaślepkę z tyłu. Teraz musimy wykonać w rurce otwór przelotowy umożliwiający doprowadzenia sprężonego powietrza oraz wyprowadzenia zaworu go odcinającego. Wyjście powietrza do malowania następuje w miejscu gdzie wychodził wkład.

  Korpus aerografu

  Zaworek odcinający powietrze
Zaworek stanowi gumowa podkładka od dyszy zapalniczki jednorazowej (ta większa), mała metalowa kulka, mała sprężynka - (jako zaworek) tulejka oraz ośka z koła zamachowego od typowego mechanizmu kasetowego od magnetofonu - (jako spust) a całość została umieszczona w rurce i spojona założoną na nią koszulką termokurczliwą. Koniec dyszy (wylot powietrza) stanowi końcówka wkładu od Żel-Pena z wybitą kulką. W skuwce obudowy umieszczone są dwa małe wkręty, pionowy oraz poziomy, kolimujące koniec dyszy względem końcówki doprowadzającej farbę. Na przeciw nich jest elastyczna pianka zapewniająca docisk i niwelująca luzy. Na końcu skuwki należy wykonać/powiększyć otworek wyprowadzający dyszę na zewnątrz.

  Budowa aerografuBudowa aerografu

  Pojemnik na farbę oraz układ doprowadzający
W połówce skorupki opakowania z Kinder suprise ( po zjedzeniu czekolady powinniśmy być w dobrym nastroju) robimy otworek równy zewnętrznej średnicy rurki którą będzie doprowadzana farba, ja tu użyłem rurek będących w niemieckich aerozolach Kalte, używanych do chłodzenia elementów w elektronice, maja średnicę 2mm a prześwit o przekroju 1mm co zupełnie wystarczy. Rurka po umieszczeniu w niej miękkiego aluminiowego drucika (może być miedziany) została wygięta odpowiednio nad płomieniem zapalniczki, drucik ten gwarantuje że prześwit otworu na łuku nam się nie zmniejszy a że jest miękki łatwo go wyciągnąć. Rurka jest na środku przecięta i połączona na wcisk przy pomocy dopasowanego 5mm odcinka wkładu od długopisu, przez co całość łatwiej się czyści a jednocześnie to poszerzenie prześwitu stanowi odstojnik dla zanieczyszczeń znajdujących się w farbie. Jedną końcówkę wpuszczamy do pojemnika na farbę tak aby wystawała 1mm, sprawi to że nie zużyjemy do końca farby ale jednocześnie nie będzie nam urządzenie pod czas pracy zasysać zanieczyszczeń które osiadły na dnie, po czym zalewamy łączenie odpowiednią ilością Super glue z zewnętrznej strony. Drugą końcówkę zakończymy odpowiednio oszlifowaną dyszą z zapalniczki, patrz zdjęcia. Lewe przedstawia cały element a prawe wyjętą końcówkę oraz jej wygląd po odpowiednim oszlifowaniu z przodu oraz boku.

  Dysza aerografukiDysza aerografu

Z tyłu obudowy Żel-Pena wyjęliśmy zaślepkę aby uzyskać otworek którym będziemy nakładać odstawiany aerograf na umocowaną gdzieś odpowiednio dopasowana rurkę bądź patyczek ( np. w małym imadełku)

  Proces malowania
Proponuję nalać na początek samego rozpuszczalnika i wypróbować aerograf, obserwując z boku pod światło jak się zachowuje rozpuszczalnik po opuszczeniu podajnika, jeśli rozbryzguje się na boki zamiast lecieć strumieniem mgiełki to znaczy że, albo podajnik i dyszą są źle skolimowane/ustawione, albo dysza jest za nisko lub podajnik został źle ukształtowany, Pamiętajmy też że farba jest cięższa i będzie zachowywać się troszkę inaczej.

  z farbą
Na początek ustawny dyszę na końcówkę podajnika, będzie to najsłabszy strumień, najdelikatniejszy, im niżej zejdziemy dyszą tym malowana powierzchnia będzie większa a urządzenie będzie pobierać więcej farby. Ilość podawanej farby możemy też regulować przechylając pistolet na boki ponieważ farba w pojemniku znajduje się praktycznie na wysokości końcówki podajnika ale należy uważać aby nie przesadzić z ilością wymuszanej ilości farby, zresztą po krótkim czasie każdy z Was sam już będzie automatycznie czuł co i jak.

Wszystkie elementy mające kontakt z farbą, np.: rurki doprowadzające, dysze itd. są u mnie i u Was też powinny być rozkładalne, należy je tak spasować aby montowały się na wcisk co umożliwia potem każdorazowo po użyciu urządzenia umycie ich co należy czynić dokładnie i natychmiast każdorazowo po zakończeniu pracy.

  źródło sprężonego powietrza
Pozostaje dowolne źródło, ten aerograf cechuje fakt, że nie musi być zasilany wysokim ciśnieniem. Ja używam samodzielnie wykonanej sprężarki, jest to prosty zestaw a składa się z nowej lekko chodzącej pompki rowerowej i silnika z przekładnią z kserokopiarki do napędu ( skok ok. 80mm, ok. 360 obrotów na min), całość jest zamocowana na ramie a zestaw nabija nową nierozciągniętą dętkę rowerową. Wystarczy włączyć na krótki okres czasu a potem można już malować. Powietrze doprowadzają wężyki od kroplówki co już samo w sobie daje jakieś pojęcie o użytym (niewysokim) ciśnieniu.

  Aerograf modelarski - sprężarka

  Aerograf modelarski - sprężarka

  Aerograf modelarski - sprężarka

Zgłoś jeśli naruszono regulamin