SCENARIUSZ ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH - AGRESJA W SZKOLE.doc

(47 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH

 


TEMAT ZAJĘĆ : Dlaczego spotyka mnie przykrość, dlaczego się boję?
CZAS: 40 min

MIEJSCE:  świetlica szkolna
UCZESTNICY: grupa świetlicowa

 

CEL GŁÓWNY: uświadomienie dzieciom czym jest dobre samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa w szkole, czym jest dręczenie w klasie, co to znaczy robić innym krzywdę i co może czuć osoba pokrzywdzona, jak można pomóc takim kolegom lub koleżankom i dlaczego warto mówić dorosłym o naszych problemach, znaczenie uczciwości i prawdy w życiu człowieka, kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw prospołecznych.


CELE SZCZEGÓŁOWE: uczeń wie, jak zachowuje się uczciwy człowiek, co to znaczy strach, kłamstwo, wspólnota klasowa, wie jak postępować, żeby nie sprawiać krzywdy i przykrości innym, jest wrażliwy na cudzą krzywdę i potrafi zgłosić problem, potrafi funkcjonować w grupie, dba o miłą atmosferę, kształtuje wyobraźnię, poczucie sprawiedliwości, prawdomówność i wrażliwość, potrafi rozmawiać o problemach i niepokojach.

METODY I FORMY PRACY: słowna, indywidualna, zbiorowa,  relaksacyjna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:  Bajki z sensem. Catherine DePino, Śmierdzący ser.


PRZEBIEG ZAJĘĆ:


1. Przywitanie z grupą – zabawa muzyczna powitalna „Wszyscy są, witam Was”, krótkie wprowadzenie do zajęć.


2. Zabawa integracyjna "Jakim jestem człowiekiem, uczniem, jaki chcę być?":

Dzieci stoją w kole. Nauczyciel stoi w środku trzyma piłkę i mówi: "Ten do kogo rzucę piłkę, musi podać jedną dobrą cechę, którą dziecko powinno posiadać, w tym własną, po czym mówi jaką chcę posiadać jak będzie dorosły . Po udzieleniu odpowiedzi, odrzuca mi piłkę.

3. Czytanie bajki: Bajki z sensem. Catherine DePino, Śmierdzący ser.

Teraz przeczytam Wam bajkę. Posłuchajcie jej uważnie, bo potem sobie o niej porozmawiamy. Będziemy rozwiązywać problemy bohaterów, a potem zastanowimy się czy w naszej klasie lub szkole spotkaliśmy się z takim problemem. (Załącznik nr 1)


4. Dyskusja na temat bohaterów bajki – swobodne wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego tekstu oraz odpowiadanie na pytania nauczyciela dotyczące strachu, lęku, godnej postawy ucznia jako kolegi, zasad sprawiedliwości, uczciwości, koleżeństwa:


- co to jest dręczenie?

- czy znacie taki problem w naszej szkole lub klasie ( proszę opowiedzieć jeśli tak bez podawania nazwisk)

- co może czuć dziecko dręczone przez innych kolegów – wyobrazić sobie sibie na tym miejscu, co czuję, co robię z tym problemem?

-co możemy powiedzieć o postawie osoby, która dopuszcza się złego zachowania wobec drugiego człowieka?

- co czuje „winowajca” (opowiedzieć w miarę możliwości – wyobrazić sobie, dlaczego źle postępuje, co mi to daje?)

- czy warto mówić prawdę i zwierzać się ze swoich kłopotów dorosłym bliskim lub nauczycielom, (itp.), dlaczego (tak lub nie?)?

- kto to jest dobry pomocny kolega, przyjaciel?

 

5. Rozwiązanie krzyżówki do hasła "przyjaciel (Załącznik nr 2)


6. Zabawa relaksująca: "Namaluj wyobraźnią i muzyką obraz „ Moja idealna klasa".

Każde dziecko leży na dywanie, zamyka oczy. Z udziałem ciepłej i pogodnej muzyki relaksacyjnej próbuje wyobrazić sobie jak powinna wyglądać jego klasa, jacy powinni być koledzy, koleżanki, co jest najważniejsze. Po krótkiej sesji dziecko ma do wyboru opowiedzieć  swój „film” (obrazek, który sobie wyobraził w myślach) lub przedstawić za pomocą rysunku.


7. Zakończenie - pożegnanie "Iskierką przyjaźni":
Dzieci stają w kręgu. Nauczyciel podaje dziecku po prawej stronie „iskierkę” i mówi
Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk. Gdy wróci do niego mówi „Iskierka wróciła, zajęcia zakończyła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 2

        

 

 

 

 

 

 

 

P

I

E

S

 

 

 

 

 

 

 

 

R

Ó

Ż

N

I

C

A

 

 

 

 

 

 

 

 

Z

G

O

D

A

 

 

 

 

 

 

 

M

Y

D

Ł

O

 

 

 

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin