Projektsieci.doc

(893 KB) Pobierz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt sieci komputerowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                    Autorzy projektu:

 

                                               Marcin Zaiczek

                                                     Paweł Malcharczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spis treści:

 

1. Wstęp

2. Inwentaryzacja sprzętu i infrastruktury

3. Analiza potrzeb użytkowników

4. Określenie wymagań projektowych

5. Projekt sieci:

5.1 Projekt logiczny sieci wraz z koncepcją rozwiązania

5.2 Projekt okablowania budynków

5.3 Projekt podłączenia do Internetu

5.4 Punkt dystrybucyjny

5.5 Stacje robocze, komputery przenośne, drukarki

5.6 Konfiguracja serwera sieciowego

5.7 Analiza bezpieczeństwa sieciowego

5.8 Kosztorys

6. Karty katalogowe proponowanych urządzeń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Wstęp

 

Celem naszego projektu jest wykonanie dokumentacji umożliwiającej, wykonanie sieci komputerowej dla ZSO Grzegorzowie. Szkoła ta nie ma jeszcze żadnych systemów informatycznych. Trzeba w niej przygotować dwie pracownie komputerowe, serwerownie, oraz po jednym komputerze w każdej klasie.

             

2. Inwentaryzacja sprzętu i infrastruktury w przedsiębiorstwie

 

 

Naszym zadanie jest stworzenie sieci dla szkoły z szybkim połączeniem do Internetu. Sieć lokalna zostanie stworzona w technologii Fast Ethernet. Siec ma się mieścić w dwukondygnacyjnym budynku, obiekt ma 10 lat i ma sieć telefoniczną i energetyczną. Przy projekcie uwzględniamy jedno pomieszczenie na centrum dystrybucyjne sieci( tzw. serwerownia). Liczba punktów sieciowych obejmie 50 stanowisk roboczych. W sumie budynek posiada 16 pomieszczeń do użytku biurowego. Na parterze znajdują się 3 miejsca sanitarne z WC oraz łazienką. Serwerownia będzie znajdować się w pomieszczeniu D na parterze. W serwerowi będzie również znajdować się klimatyzacja, która będzie ją chłodzić aby o każdej porze roku zapewnić optymalne warunki dla działających w niej urządzeń. Centrum dystrybucyjne będzie umieszczone w tym miejscu ze względu na niewielkie wymiary tego pomieszczenia, oraz jest to wygodne miejsce z którego mogą się rozchodzić kable w budynku nie przekraczając norm długości kabla.

             

 

 

 

Parter

 

 

 

Piętro

 

 

 

Legenda:

 

A-Gabinet dyrektora

B-Toalety

D-Serwerownia

C-Biblioteka

E,F,G,L,M,N-Sale lekcyjne

J-Sekretariat

H-Sala komputerowa 1

I-Sala komputerowa 2

K-Pokój nauczycielski

 

 

 

 

 

3. Analiza potrzeb użytkowników.

 

Serwer będzie pracował z systemem operacyjnym Linux, natomiast wszystkie inne komputery w sieci będą miały system operacyjny Windows XP Professional. Jednym z głównych celów sieci jest wprowadzenie do szkoły dziennika internetowego. Dlatego w każdej klasie będzie znajdować się jedno stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu. Kolejną potrzebą stworzenia sieci będzie umożliwienie ucznia ciągłego dostępu do Internetu. Będzie to możliwe dzięki 2 pracownią komputerowym oraz komputerom znajdującym się w szkolnej bibliotece. Szkoła potrzebuje łącznie 50 nowych komputerów PC z dobrymi kartami sieciowymi, aby sieć była bardzo wydajna. W szkole zostanie zastosowane okablowanie 100 base-Tx Fast Ethernet i będzie korzystać z 6 Mbit/s łącza internetowego firmy Netia W szkole będą potrzebne 4 nowe, kolorowe drukarki z możliwością pracy w sieci, o formatach A4 oraz A3.

             

4. Określenie wymagań projektowych

 

Celem funkcjonalnym projektu jest stworzenie niezawodnej, umożliwiającej łatwą rozbudowę sieci komputerowej. Kable na parterze będą umieszczone na suficie natomiast na piętrze zostaną umieszczone w listwach ścian bocznych na wysokość 30 cm od ziemi. Sieć będzie łączona kablami 5e UTP typu low halogen. Kable będą zakończone gniazdem 5e. Punkty abonenckie będą obejmować gniazdo RJ 45, oraz jedno gniazdo zasilające.

 

5. Projekt sieci

 

5.1. Projekt logiczny sieci wraz z koncepcją rozwiązania

 

              Stworzona sieć musi działać szybko, musi być łatwa w rozbudowie i nie może być awaryjna. Zgodnie z potrzebami użytkownika w serwerowni będzie znajdować się Szafa dystrybucyjna RACK 19" 24U 600x800 FV. W szafie będą znajdować się dwa Switche 48 portowe Switch Catalyst Cisco 2950 48 porty 2950 24 GW*FV które będą nie zbędnymi w sieci przełącznikami. W szafie zostaną również umieszczone dwa patch panele 48 portowe PATCH PANEL ACT 19 2U 48xUTP CAT.5e KRONE.

 

              Połączenie sieci z Internetem będzie realizowane przy pomocy Serwera HP DL 320 G3 3.4Ghz P4 rack. Jest to serwer który z pewnością w sam raz wystarczy dla tej sieci, został on specjalnie zaprojektowany z myślą o niezawodności i łatwej eksploatacji. Serwer zajmie w szafie dystrybucyjnej miejsce dla jednego urządzenia. Będzie to już ostatnie urządzenie znajdujące się w szafie. W sumie w szafie będzie się znajdować serwer, dwa switche i dwa patch panele, więc zostanie 19 miejsc w szafie wolnych. Wolne miejsca w szafie mogą się przydać przy dalszej rozbudowie sieci. Jeśli byłaby potrzeba zastosowania większej ilości urządzeń w szafie. Serwer HP DL 320 posiada procesor Intel Pentium EM64T 3.4 GHz FSB800 MHz, 2 MB Level 2,

2048MB pamięci operacyjnej RAM DDR  PC3200 z korekcja błedów ECC, 4 sloty pamięci, Kartę sieciową Embedded NC7782 Dual Port NIC, dwa 80GB dyski twarde SATA, Kontroler Raid. Serwer ten będzie pełnił funkcję routera między siecią lokalną szkoły. Serwer będzie pełnić też rolę serwera: smtp, pop3, www, ftp, dns. Na serwerze będzie zainstalowany system operacyjny Linux Slackware 12.1 z oprogramowaniem Postfix Mail Server, Apache Web Server, Bind Name Server, ProFtpd FTP Server. Sterowanie przepływem QoS będzie wykonywane za pomocą

pakietu programów iproute2, htb, sfq, imq.

 

Połączenie pomiędzy końcówkami sieci oparte będzie na sieci 100-BaseT FastEthernet. Między serwerem HP DL 320 a przełącznikami Switch Catalyst Cisco 2950 48 porty 2950 24 GW*FV realizowane będzie również jako sieć 100-BaseT FastEthernet.

 

5.2. Projekt okablowania budynków

 

Aby było możliwe użycie w sieci technologii Fast Ethernet, zastosowane będzie jednolite okablowanie, kablem, ekranowaną skrętką czteroparową (UTP) kategorii 5e, która przenosi częstotliwość co 100 Mhz. Dzięki temu okablowaniu będzie możliwe przesyłanie danych z prędkością nawet do 1 Gbit/s.

 

              Na parterze kable sieciowe będą poprowadzone na suficie aby dzieci nie mogły ich uszkodzić. Na piętrze kable będą prowadzone po ścianach bocznych na wysokości 30 cm od ziemi aby nie były kopane ani deptane przez uczniów. Kable sieciowe będą oddalone o minimum 30 cm od kabli energetycznych aby nie występowały żadne zakłócenia.

 

              Wszystkie punkty abonenckie z piętra i parteru będą się zbiegać w punkcie dystrybucyjnym, czyli serwerowni.

 

              Kable w klasach oraz bibliotece i gabinetach będą układane w korytach elektroinstalatorskich PCV umieszczonych poziomo na ścianach bocznych 30 cm od podłogi.

Ewentualne nadmiary kabli zostaną w szafie dystrybucyjnej w serwerowni.

 

Z klas na parterze kable będą po prowadzone pionowo do sufitu do przewodów głównych. Będą przymocowane opaskami do przegrody koryta co 1,5 metra.

 

              Korytka z kablami będą przymocowane do ścian przy pomocy kołków min. Co 0,5m oraz min. 0,05m od końców listew

              Na końcach korytek oraz zagięć korytek zostaną umieszczone specjalne zaślepki do korytek.

 

Szafa dystrybucyjna będzie ustawiona na środku ściany w taki sposób żeby umożliwić do niej dostęp z każdej strony oraz swobodne zdejmowanie osłon bocznych.

 

              Instalacja okablowania strukturalnego będzie wykonywana bardzo starannie, tak aby nic nie uszkodzić. Nie można naruszyć norm instalatorskich ponieważ będzie kładzione kable kategorii 5e, w celu w drożenia Fast Ethernet. Kable będą kładzione bez stosowania ostrych zagięć, będą ciągnięte po delikatnych łukach tak aby w skutek zgięcia któryś z kablów nie był w środku przerwany i aby uniknąć przebicia.

 

 

 

 

Zdjęcie przedstawiające sposób kładzenia kabli w korytkach

 

 

 

Opaski zaciskowe będą zaciskane delikatnie tak aby nie naruszyć w żaden sposób struktury kabla. Kable w patch panelu nie powinny na zbyt długiej odległości być pozbawione osłonnej gumki. Przykład złego odcięcia gumki ochronnej. Maksymalny rozplot kabli uznany przez TIA i ISO to 1,3 cm. Jest to standard obejmujący standard 5e.

 

 

Przykład nie prawidłowego odcięcia powłoki zewnętrznej przy patch panelu

 

 

Przykład prawidłowego odcięcia powłoki zewnętrznej przy patch panelu

 

              Zbyt duży rozplot może pogorszyć parametry NEXT oraz FEXT i może uniemożliwić spełnienie systemowi okablowania parametrów Fast Ethernet. Kable w korytkach nie mogą być nadmiernie naciągnięte, zaleca się naciąg nie większy niż 110 N. Zbyt duże naciągniecie kabla może spowodować przesunięcie się par kabla wewnątrz powłoki zabezpieczającej. Przewody w szafie dystrybucyjnej będą podpisane identyfikatorami kablowymi. Będą na nich oznaczenia który przewód idzie do którego komputera. Zapewni to przejrzystość okablowania i łatwe dokonywanie zmian w sieci.

 

 

 

 

Długość kabli idących do gniazd sieciowych-parter

 

 

K1/A

K2/D

K3/D

K4/C

K5/C

K6/C

11,50

1,50

1,50

18,00

19,00

20,00

K7/C

K8/C

K9/C

K10/G

K11/F

K12/E

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin