Fale].doc

(27 KB) Pobierz
T: Fale elektromagnetyczne

T: Fale elektromagnetyczne. Teoria Maxwella.

 

1.       Obwód drgający LC jest źródłem drgań elektromagnetycznych , czyli w tym obwodzie można wytwarzać fale elektromagnetyczne

2.       Istnienie fal elektromagnetycznych przewidział angielski fizyk James Maxwell w drugiej połowie XIX w , a Hertzowi udało się te fale otrzymać w 1888 r.

3.       Fale elektromagnetyczną stanowią przemieszczające się w przestrzeni zaburzenia pola elektromagnetycznego.

4.       Fale elektromagnetyczne rozchodzą się z prędkością światła. Drgania pola elektrycznego i magnetycznego odbywają się z tą samą fazą. Wektory natężeń tych pól są wzajemnie prostopadłe, a jednocześnie obydwa są prostopadłe do kierunku rozchodzenia się fali elektromagnetycznej. Prędkość światła w ośrodkach materialnych jest mniejsza od prędkości światła w próżni i wyraża się wzorem :

 

 

 

 

 

 

 

5.       Na podstawie doświadczenia z otwartym obwodem drgań i dostrojonym do niego obwodem rezonansowym potwierdził założenia teori Maxwella i odkrył następujące właściwości fal elektromagnetycznych :

-                      w próżni fale elektromagnetyczne rozchodzą się prostoliniowo, z prędkością c

-                      fale elektromagnetyczne nie przechodzą przez przewodnik lecz zostają od nich odbita zgodnie z prawem odbicia ruchu falowego, natomiast przechodzą przez dielektryk i ulegają w nim zjawisku załamania.

-                      Fale elektromagnetyczne padające i odbite interferują ze sobą tworząc fale stojące.

 

 

T: Przegląd fal elektromagnetycznych

 

FALE RADIOWE

To takie fale elektromagnetyczne o częstotliwości mniejszej od 3*1012 Hz i długości większej od 0,1 mm. Fale te powstają przez wypromieniowanie energi z anteny nadawczej. W zależności od długości fale te dzielimy na :

·         długie – od 800 do 2000 m, rozchodzą się nisko po powierzchni ziemi, są słabo pochłaniane przez ziemię i dają dobry odbiór nawet na odległości kilku tysięcy kilometrów

·         średnie – 200 do 600 m. Ulegają dużemu pochłanianiu przez ziemię, dają dobry odbiór do 400 m. Zasadniczy wpływ na rozchodzenie się fal ma atmosfera

·         krótki – od 10 do 100m. Mają własności odbijania się od górnych warst atmosfery i obejmują swoim zasięgiem całą kulę ziemską

·         ultrakrótkie – 10 cm do 10 m. Fale te rozchodzą się liniowo, dlatego ich zasięg ograniczony jest krzywizną kuli ziemskiej, mają zastosowanie w radiostacjach

Fale radiowe ulegają rozproszeniu i pochłanianiu, odbiciu i załamaniu

 

MIKROFALE

Mają długość od 1mm do 30 cm, o częstotliwości od 1 do 300 GHz

Zastosowanie : radar, urządzenia grzewcze, kuchenki mikrofalowe, łącza telekomunikacyjne, astrologia, radioteleskopy, fizyka doświadczalna.

Mikrofale są szkodliwe dla organizmu.

 

PODCZERWIEŃ

Żródłem jest każde rozgrzane ciało. Stosowana jest w noktowizorach, komunikacji, technice wojskowej, piloty RTY. Noktowizja to widzenie w podczerwieni.

 

ULTRAFIOLET

Fale mają długość od 10 do 400 nm. Nie wywołuje wrażeń wzrokowych. Promieniowanie to dzieli się na :

-                      zakres a o długości 315 – 400 nm

-                      zakres b o długości 280 – 315 nm

-                      zakres c o długości 200 – 280 nm

-                      nadfiolet próżniowy 10 – 200 nm

Najsilniejszym źródłem jest słońce i lampa kwarcowa.

Stosowane są w medycynie, przemyśle spożywczym, analiza luminezencyjna, świetlówka, sterylizacja pomieszczeń, biologia, badania mikroskopowe, kryminalistyka, muzeum.

W małych dawkach jest zdrowotne, w dużych szkodliwe

 

RENTGEN

1885 – odkrył Rentgen

Własności :

- długość 0,03 A do 200 A    A = 1*10-10 m

Fale o dużej częstotliwości są niewidzialne dla oka, oddziaływują na kliszę fotograficzną, rozchodzą się prostoliniowo, podlegają interferencji i ugięciu, przenikają przez materiały przez które światło nie przejdzie np. drewno aluminium. Są pochłaniane przez materiały o dużym ciężaże właściwym np. ołów.

Zastosowanie : medycyna, technika

Źródło : lampa, korona słoneczna, ciało niebieskie.

 

GAMMA

Długość mniejsza od 10-10. Emitowana przez jądra atomowe, wzbudzone podczas przemian jądrowych naturalnych, sztucznych, a także powstające w wyniku zderzeń cząsteczek naładowanych czy też aninilacji

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin