Scenariusz zajęć muzycznych z elementami muzykoterapii
w świetlicy szkolnej
Temat: Bawimy się wesoło.
Cel główny:
§ zmniejszenie napięcia psychicznego
Cele szczegółowe:
§ rozwijanie poczucia wspólnoty i przynależności do grupy;
§ rozwijanie ekspresji muzycznej;
§ odprężenie i poprawa koncentracji;
§ wzmocnienie percepcji słuchowej i czuciowej.
Forma pracy:
§ zespołowa i indywidualna
Metody i techniki oddziaływania:
§ muzykoterapia grupowa obejmująca ruch przy muzyce, śpiew, grę na instrumentach perkusyjnych, zabawę terapeutyczną, zabawa z piosenką, relaks przy masażu własnego ciała oraz słuchaniu wiersz na tle śpiewu ptaków.
Wykorzystane pomoce dydaktyczne:
§ instrumenty perkusyjne, magnetofon i nagrania muzyczne, akordeon, wiersz „Leśna polana”.
Przebieg zajęć:
1. Spotkanie w kręgu. Muzyczne pytanie nauczyciela i muzyczna odpowiedź dzieci na pytanie: „Jak się dzisiaj czujesz?”.
2. Stymulacja ruchu dziecka muzyką:
§ „Żołnierze” – marsz dzieci,
§ „Sportowcy, piłki i słonie”
Ø w rytmie ósemkowym – bieg sportowców w jednym kierunku. Po pauzie zmiana kierunku.
Ø W rytmie punktowym – jeden podskok na prawej, drugi na lewej nodze.
Ø W rytmie półnutowym –„idą słonie” ( dz. przykładają dłonie do głowy i podnosząc oraz opuszczając łokcie naśladują słonie wachlujące uszami).
3. Nauka piosenki „Miała baba koguta”
4. Śpiew piosenki:
§ z uderzeniem o kolana,
§ dodanie akompaniamentu na drewienkach i pudełku akustycznym w taktach 9-23,
§ dołączenie do gry talerzy.
5. Zabawa terapeutyczna „A sio”.
Dzieci odchodzą na odległość od nauczyciela. Nauczyciel gra wartości ćwierćnutowe w wolnym tempie, dzieci idą do instrumentu i mówią:
ü „Idą koguty dziobać buty”, gdy dzieci podejdą n-l „A sio koguty”, dzieci „Kukuryku, kukuryku”
ü „Idą kury do stolika”, gdy dzieci podejdą n-l „A sio kury”, dzieci „Ko, ko, ko,...”
ü „Idą indory do komory”, gdy dzieci podejdą n-l „A sio indory”, dzieci „gul, gul, gul...”
ü „Idą psiaki łobuziaki”, gdy dzieci podejdą n-l „ Do budy psiaki”, dzieci „chał, chał....”.
6. Zabawa ruchowa do piosenki: (koło wiązane)
ü takt 1-4 – galop za lewą ręką zakończony tupnięciem,
ü takt 5-8 – galop za prawą ręką zakończony tupnięciem,
ü takt 9-16 – marsz po obwodzie koła, w ustawieniu jeden za drugim z rękami złożonymi na barkach poprzednika, w czasie ostatniej miary w tył zwrot.
7. Relaks przy słuchaniu wiersza „Leśna polana” przy śpiewie ptaków z płyty CD.
Bibliografia:
1. Stadnicka J., Terapia dzieci muzyką, ruchem i mową, wyd. WSiP 1998.
Opracowanie: Wanda Drozdek
1
ANNAK911