3
Adobe Photoshop - Rozpoczęcie pracy z programem
1
Rozpoczęcie pracy z programem
Lekcja ta przygotuje Ciebie do wykonywania najprostszych czynności w programie Adobe Photoshop. Poznasz następujące zagadnienia:
· Otwieranie i zarządzanie plikami graficznymi.
· Wybieranie oraz funkcje narzędzi dostępnych w programie Photoshop.
· Używanie opcji podglądu do powiększania i pomniejszania wyświetlanego obrazu.
· Praca z paletami narzędziowymi.
· Używanie wbudowanej pomocy.
Lekcja powinna trwać około 90 minut i zakończyć się całkowitym opanowaniem materiału przez ucznia. Lekcja przygotowana jest z myślą o programie Adobe Photoshop, ale zawarte w niej wskazówki będą też pomocne w programie Adobe ImageReady, który wchodzi w skład całego pakietu i jest zainstalowany na twoim komputerze.
Przed rozpoczęciem pracy w programie Adobe Photoshop i Adobe ImageReady przywrócimy domyślne ustawienia, które odpowiadają za położenie palet narzędziowych. Przestrzeń robocza programów zawiera menu widoczne na górze ekranu i różnorodne palety z narzędziami ułożone w wielu miejscach za pomocą, których można zmieniać i dodawać elementy graficzne, stosować filtry, zmieniać kolory, nasycenie, rozdzielczość itd. - jednym słowem modyfikować twoje zdjęcia lub grafikę na najróżniejsze sposoby. Do istniejących standardowo filtrów istnieje możliwość dodania specjalnie przygotowanych dodatkowych modułów w postaci tzw. plug-inów, możesz używać ich, kiedy opanujesz całkowicie te techniki, którymi będziemy posługiwać się w tych ćwiczeniach.
Rozpoczynamy pracę:
1 Klikamy podwójnie na ikonę programu Adobe Photoshop w celu uruchomienia programu. Kiedy program uruchomi się pojawi się pasek tytułowy, menu, pogrupowane palety narzędziowe.
2 Aby przywrócić domyślne rozmieszczenie wszystkich elementów wybieramy z menu komendę Windowsà Reset Pallete Locations.
Poniżej przedstawiono ekran z uruchomionym programem Adobe Photoshop z domyślnymi ustawieniami i otwartym plikiem graficznym.
Zarówno program Adobe Photoshop jak i ImageReady pracują z grafiką bitmapową, cyfrowo przetworzonymi obrazami (zeskanowane zdjęcia, zdjęcia z aparatów cyfrowych) jak i grafiką wektorową. W Photoshopie możemy stworzyć też grafikę od podstaw przy wykorzystaniu dostępnych narzędzi i przebogatej różnorodności technik edycyjnych.
3 Aby otworzyć plik graficzny w dowolnym formacie graficznym wybieramy z menu polecenie File à Open.
Na powyższym zdjęciu widać otwarte okno wyboru pliku do otwarcia. Program Adobe Photoshop obsługuje najróżniejsze formaty graficzne i potrafi je konwertować. W polu Pliki typu możemy wybrać odpowiedni dla nas format lub wybrać opcję wszystkie znane typy: All Formats. W katalogu Samples znajdziesz przykładowe grafiki w różnych formatach, które mogą posłużyć Tobie do opanowania czynności otwierania i zarządzania plikami.
Pasek narzędzi jest rozmieszczony domyślnie z lewej strony ekranu. Zawiera narzędzia do selekcji i edycji, ustawiania koloru pierwszoplanowego i drugoplanowego oraz narzędzia do sterowania wyglądem grafiki na polu roboczym. Tutaj pokażemy jak wybierać narzędzia opiszemy krótko zastosowanie. W miarę przerabiania kolejnych lekcji będziesz zdobywać szerszą wiedzę o nich.
Na powyższym rysunku przedstawiono narzędzia dostępne z „pływającego” paska narzędziowego. Podano opis w języku angielskim, ponieważ w naszych ćwiczeniach posługujemy się angielską wersją programu. W nawiasach podano klawisz skrótu z klawiatury, który można używać zamiast czasochłonnego wybierania ikony przy pomocy myszki. Początkujący użytkownik zapewne w większości będzie używać myszki, ale w miarę przerabiania ćwiczeń większe znaczenie z pewnością będą miały skróty klawiaturowe. Na rysunku pokazano zarówno narzędzia dostępne w Photoshopie jak i w programie ImageReady. Różnice zaznaczono i opisano.
Aby użyć danego narzędzia klikamy na jego ikonę, jeśli nie pamiętasz oznaczenia konkretnego narzędzia, możesz najechać myszką nad ikonę i poczekać na wyświetlenie podpowiedzi. W podpowiedzi będzie też podane, jakiego klawiszu skrótu należy użyć. Wybrane narzędzie jest aktywne dopóki nie wybierzemy innego.
Niektóre narzędzia dostępne w pływającym pasku mają w prawym dolnym rogu malutki trójkącik. Jeśli przy danym narzędziu on występuje oznacza to, że są dostępne są dodatkowe ukryte warianty narzędzia.
Wyświetlona podpowiedź
Ukryte warianty narzędzia Erase
Wyświetlenie ukrytych narzędzi można uzyskać na kilka sposobów:
· Można kliknąć i przytrzymać lewy przycisk myszki dopóki nie zostanie wyświetlona dodatkowa lista narzędzi (jak pokazano na rysunku wyżej). Następnie wybrać potrzebne narzędzie z listy klikając na nie.
· Przytrzymać wciśnięty przycisk Alt i kliknąć myszką na odpowiednim narzędziu. Nie pokaże się wówczas lista wszystkich ukrytych narzędzi, ale zmieni się aktywne narzędzie na następne z listy.
· Trzymając wciśnięty klawisz Shift należy powtarzać naciskanie odpowiedniego klawiszu skrótu do momentu wyboru właściwego narzędzia.
Wiele narzędzi posiada dodatkowe opcje, które pojawiają się w momencie, kiedy narzędzie jest aktywne na pasku opcji na górze ekranu (pod paskiem menu). Niektóre ustawienia w opcjach narzędzi są wspólne dla różnych narzędzi, np. ustawienie przeźroczystości, a niektóre są specyficzne dla danego narzędzia. Możesz przenieść pasek opcji, tak jak każdy inny element programu, w inne miejsce. Na prawej części paska opcji znajduje się specjalnie wydzielone puste pole. Służy ono do dokowania tam pływających palet. Dokowanie polega na tym, że będzie widoczna tylko nazwa palety a w momencie, kiedy będziemy chcieli uzyskać do niej dostęp trzeba będzie na nią kliknąć. Można tam umieścić wszystkie widoczne z prawej strony palety, ale nie jest to wygodne i zalecane. Te najczęściej wykorzystywane palety takie jak Layers dobrze jest mieć zawsze widoczne a wiec nie możemy ich dokować.
Na rysunku powyżej widać pasek opcji przedstawiający ustawienia dotyczące narzędzia Gradient. Z prawej strony widać zadokowane palety Color i Styles, dopóki nie są nam potrzebne nie zajmują miejsca.
Uwaga: Podwójne kliknięcie na lewej krawędzi paska opcji powoduje ukrycie ustawień i pozostawia tylko widoczne aktywne narzędzie. Powtórzenie tej czynności przywraca poprzedni stan.
1 Wybierz z paska narzędzi różne narzędzia i zapoznaj się z opcjami, które są dla nich dostępne. Zobacz opisy w pojawiających się podpowiedziach. Sposób wykorzystania poszczególnych opcji poznasz w dalszych ćwiczeniach.
2 Kliknij na pasku opcji na ikonie przedstawiającej wybrane narzędzie. Wybierz Reset Tool lub Reset All Tools z menu kontekstowego, które się pojawi. Wybranie tych komend spowoduje przywrócenie ustawień bieżącego narzędzia lub wszystkich narzędzi do pierwotnych ustawień.
3 Przenieś pasek opcji w inne miejsce chwytając za lewą krawędź i przeciągając w inne miejsce.
4 Na zakończenie przywróć domyślne ustawienia (Window à Reset Pallete Locations).
Przy niektórych narzędziach znajdziesz w opcjach możliwość wprowadzenie wartości liczbowych np. szerokość linii, kąt obrotu, wielkość czcionki itd. Teraz poznasz metody wprowadzania tych wartości:
· Wpisujemy wartość w polu tekstowym danej opcji. Aby zastosować wprowadzone wartości możemy przejść do ustawień następnego pola w opcjach lub nacisnąć Enter.
· Jeśli pole ma możliwość wprowadzenia wartości za pomocą suwaka tak jak na rysunku poniżej (pola z wartościami procentowymi) możemy korzystać z myszki, ale także z klawiszy kursora. Jeśli będziemy przesuwać suwak lub używać klawiszy kursora z wciśniętym klawiszem Shift wprowadzana wartość będzie się zmieniać z krokiem 10%.
· W polach tekstowych bez suwaka możemy skorzystać z klawiszy kursora: klawisz Up Arrow - powoduje zwiększenie wprowadzanej wartości, Down Arrow – zmniejszenie.
· Jeśli myszka jest wyposażona w pokrętło przewijacza możemy wykorzystać je podobnie do klawiszy kursora.
· Jeśli chcemy zrezygnować z wprowadzonej wartości przed zaakceptowaniem jej i powrócić do porzedniej używamy klawisza Escape.
Możemy oglądać nasz dokument w dowolnym powiększeniu w zakresie wartości: od 0,25% (Photoshop) lub 12,5% (ImageReady) do 1600%. Aktualne powiększenie jest wyświetlane na pasku tytułowym otwartego pliku graficznego. Kiedy zmieniamy opcje podglądu nie zmienia się ani fizyczny rozmiar pliku, ani jego rozmiary, otrzymujemy jedynie inny podgląd obrazu.
Aby powiększyć lub pomniejszyć wyświetlany dokument możemy wykorzystać menu View. Zawarte są w nim wszystkie dostępne opcje wyglądu dokumentu. Wykonujemy poniższe czynności:
· Wybieramy View à Zoom In aby powiększyć wyświetlany obraz.
· Wybieramy View à Zoom Out aby pomniejszyć wyświetlany obraz.
Powyżej widać pomniejszone okno otwartego dokumentu do wartości 66,7%.
Możemy również dopasować obraz do rozmiarów naszego ekranu. W tym celu wykonaj:
1 Wybierz z menu View à Fit on Screen. Rozmiar obrazu zostanie dopasowany do naszego ekranu, zależnie od rozdzielczości, z jaką pracujemy będzie on pomniejszony lub powiększony automatycznie tak, aby zająć jak najwięcej miejsca.
2 Aby powrócić do 100% możemy zrobić to na kilka sposobów. Można wybrać z menu View à Actual Pixels lub skorzystać z paska narzędziowego i wybrać odpowiednie narzędzie . Podwójne klikniecie na tej ikonie przywróci oryginalny rozmiar obrazu.
3 W analogiczny sposób klikając dwukrotnie na ikonę na pasku narzędziowym spowodujemy powtórne dopasowanie obrazka do naszego ekranu. Zgodzisz się jest to o wiele szybsze niż szukanie tych opcji w menu.
Jak już zauważyłeś wykorzystanie narzędzi z paska narzędziowego jest dużo szybsze nić wykorzystanie do tego celu menu. Przećwicz to teraz dokładniej:
1 Wybierz narzędzie Zoom i przesuń wskaźnik myszki nad otwarty dokument. Jeśli na wskaźniku myszki jest widoczny plusik oznacza to, że narzędzie znajduje się w trybie powiększania – jest to tryb domyślny.
2 Umieść wskaźnik myszki na wybranym elemencie zdjęcia i kliknij lewym przyciskiem myszki – obraz powiększy.
3 Aby przełączyć narzędzie w tryb pomniejszania naciśnij lewy klawisz Alt, zobaczysz zmianę we wskaźniku – pojawi się minus. Trzymając wciśnięty klawisz kliknij lewym przyciskiem myszki na obrazku – zostanie on pomniejszony.
4 Możesz też powiększać precyzyjnie wybrane obszary dokumentu. W tym celu musimy zaznaczyć obszar na zdjęciu.
Wybrany obszar powiększenia
Wynik powiększenia
Robimy to przeciągając myszką po obrazie i zwalniając lewy przycisk dopiero w momencie, gdy obszar powiększenia odpowiada naszym wymaganiom. Na rysunku powyżej widać obszar przed powiększeniem i po. Wynikowy obrazek dokładnie odpowiada temu, co zaznaczyliśmy myszką.
Uwaga: Nie można zastosować tej metody przy pomniejszaniu. Obraz po prostu będzie się po...
leszekst