Stres w ciąży bardzo niewskazany.doc

(24 KB) Pobierz
Stres w ciąży bardzo niewskazany

Stres w ciąży bardzo niewskazany

 

Szkodliwość stresu dla organizmu człowieka nie jest już żadnym odkryciem – od złego samopoczucia, przez zaburzenia psychologiczne, po poważne fizyczne dolegliwości mogące prowadzić nawet do śmierci. Okazuje się, że u ciężarnych ten podstępny wróg wywołuje jeszcze więcej szkód.

Najnowsze badania dowodzą, że wszelkie sytuacje stresowe podczas tych niezwykłych 9 miesięcy wspólnego życia matki i dziecka mogą bardzo silnie upośledzać system odpornościowy maluszka. Kobiety mające generalnie skłonność do nerwowości znacznie częściej rodzą astmatyczne dzieci.

 

Oczywiście, rada, aby omijać sytuacje stresowe jest jednym z największych banałów naszej codzienności. I zwykle do czasu, gdy nie wystąpi jakieś poważne zagrożenie zdrowia ciężarnej, tego typu rady przemykają trochę mimo chodem. Jeśli jednak naprawdę chcemy świadomie i dojrzale potraktować misję „Matka” warto chociaż zaznajomić się ze sposobami na radzenie sobie z nerwami:

·         Ciąża to okres szczególny – zrób mały bilans swoich codziennych obowiązków domowych, medycznych i profesjonalnych, przyjemności i czasu na relaks. Czy nie bierzesz na siebie zbyt wiele? Czy nie warto na tych kilka miesięcy odpuścić kilka spraw?

·         Zwolnij tempo – teraz naprawdę musisz zadbać o siebie – o zdrowie, regularne posiłki, gimnastykę, odpoczynek. Nie staraj się za wszelką cenę żyć jak przed ciążą; to jeszcze wróci, ale teraz są inne priorytety. Daj sobie czas na poczytanie książki, zastanowienie się nad życiem, słuchaj codziennie muzyki.

·         Nie daj się stłamsić – to naturalne, że mąż, mama, teściowa i sto innych osób będą ci doradzały, zabraniały, krytykowały, mówiły, co masz robić, jak się czuć i ile jeść. Ale to ty jesteś matką i twój instynkt jest najważniejszy. Słuchaj opinii innych, poświęć im uwagę, ale rób to, co ty uważasz za słuszne. 

·         Komunikuj – otwórz się na ludzi, nawet, jeśli dotychczas nie bardzo ci to pasowało. Mów o swoich uczuciach i obawach: mężowi, rodzicom, przyjaciołom. Wyrzucenie z siebie wszelkich negatywnych emocji to najlepszy sposób na stres i niepokoje.

·         Pomyśl o technikach relaksacyjnych – jodze, medytacji, spotkaniach w grupach wsparcia. Naucz się uspokajać podczas kontaktu z naturą i jak najwięcej czasu spędzaj wśród zieleni.

·         Naucz się patrzeć obiektywnie na swoje momenty irytacji i gniewu. Opisz, co się stało, pomyśl czy było warto, naucz się identyfikować momenty, gdy warto odpuścić i machnąć ręką!

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin