prawo handlowe-skrypt.doc

(281 KB) Pobierz

Obrotem handlowym najogólniej jest wymiana dóbr i usług oraz towarzyszące tej wymianie i powstające w jej procesie stosunki prawne zachodzące między podmiotami. Obrót handlowy charakteryzuje się tym, że co najmniej jeden z jego uczestników prowadzi działalność gospodarczą w sposób profesjonalny i trwały, a rezultatem jego działalności są świadczone przezeń usługi i wykonywane dobra. Dla obrotu handlowego szczególne znaczenie ma zasada jego pewności prawnej, obwarowana zresztą rozlicznymi gwarancjami materialnoprawnymi i procesowymi.

Obrót handlowy (gospodarczy) odbywa się na podstawie zróżnicowanych stosunków zobowiązaniowych, których źródłem jest przede wszystkim umowa. Umowa właściwie rodzi zobowiązanie, a więc stosunek prawny polegający na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie to spełnić. Mogą to być także inne zdarzenia, jak jednostronne czynności prawne albo decyzje upoważnionych organów państwowych.

Obrót gospodarczy:powszechny(konsumenci,mieszany(konsumenci i przedsiębiorcy),profesjonalny(przedsiębiorcy)

Źródła Prawa Handlowego (wszystkie przepisy regulujące prawo handlowe)

1.          Prawo stanowione (pisane):

Kodeks cywilny; Kodeks spółek handlowych

2.          Przepisy szczegółowe (szczególne) dotyczące konkretnych spraw np.: ustawa o przedsiębiorstwach państwowych, prawo spółdzielcze, ustawa o stowarzyszeniach

3.          Prawo umowne – wzory umowy oraz regulaminy; wzory umów nie są normatywne – zależą od woli stron

4.          Zwyczaj – normy prawne, które mają zastosowanie jeżeli przepis prawny do nich odsyła, przepis stosowany powszechnie na danym terytorium

5.          Prawo zwyczajowe – w Polsce nie jest regulowane, stosowane tylko wtedy, kiedy występuje luka prawna

Działalność gospodarcza – działalność wytwórcza, handlowa, budowlana i usługowa, a także działalność w dziedzinie wydobycia zasobów naturalnych, działalność o charakterze zarobkowym wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, przepisów ustawy nie stosuje się do działalności w zakresie rolnictwa, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa, ogrodnictwa, agroturystyki i rybactwa śródlądowego.

Nietypowi uczestnicy obrotu handlowego to m.in. fundacje, związki zawodowe, stowarzyszenia i są to podmioty których głównym celem nie jest działalność zarobkowa, jednakże które mogą prowadzić działalność gospodarczą z przeznaczeniem zysków z niej pochodzących na cele statutowe

Zasady podejmowania działalności gospodarczej:

1.Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo do Ewidencji Działalności Gospodarczej, zwanej dalej "ewidencją".Sp.kapitałowa w organizacji może podjąć działalność gospodarczą przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców

Wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi.

2.Przedsiębiorca wpisany do rejestru przedsiębiorców albo ewidencji jest obowiązany umieszczać w oświadczeniach pisemnych,skierowanych w zakresie swojej działalności do oznaczonych osób i organów,NIP oraz posługiwać się numerem w obrocie prawnym i gospodarczym.

3.Przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą na zasadach uczciwej konkurencji i poszanowania dobrych obyczajów oraz słusznych interesów konsumentów.

4.Przedsiębiorca jest obowiązany spełniać określone przepisami prawa warunki wykonywania działalności gospodarczej,w szczególności dotyczące ochrony przed zagrożeniem życia,zdrowia ludzkiego i moralności publicznej,a także ochrony środowiska.

5.Jeżeli przepisy szczególne nakładają obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu określonego rodzaju działalności gosp. przedsiębiorca jest obowiązany zapewnić,aby czynności w ramach działalności gosp. były wykonywane bezpośrednio przez osobę legitymującą się posiadaniem takich uprawnień zawodowych.

Przedsiębiorcami mogą być osoby fizyczne i prawne prowadzące działalność gospodarcza na własny rachunek. Wyróżniamy dwie zasady:

1)         Równości wobec prawa wszystkich przedsiębiorców ( nie dzieli przedsiębiorstw na sektory)

2)         Swobody działalności gospodarczej ( zgodnie z nią działalnością gospodarczą może podjąć każdy dysponując jej zarejestrowania, tylko szczególe rodzaje działalności wymagają specjalnego zezwolenia.

Podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne tzw. joint venture

Osoby zagraniczne z państw członkowskich UE i EFTA mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy.Cudzoziemcy,obywatele państw spoza EOG którzy posiadają zezwolenie na osiedlenie się,zezwolnienie na pobyt rezydenta,zezwolenie na zamieszkanie,zgodę na pobyt lub czy też mają status uchodźcy mogą podejmować i wykonywać działalnośc gospodarczą w RP na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Przedsiębiorcy zagraniczni na zasadzie wzajemności dla wykonywania dział.gosp.na terytorium RP mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium RP;przedsiębiorca zagraniczny tworzący oddział może wykonywać działalnośc gospodarczą wyłącznie w zakresie przedmiotu działalności przedsiębiorcy zagranicznego.Przedsiębiorcy zagraniczni mogą tworzyć przedstawicielstwa z siedzibą w RP;zakres działania przedstawicielstwa może obejmować wyłącznie prowadzenie działalności w zakresie reklamy i promocji przedsiębiorcy zagranicznego.

Spółka joint venture jest prawnie wyodrębnionym podmiotem (ma osobowość prawną), powstałym w wyniku połączenia kapitałów dwóch lub więcej: niezależnych od siebie partnerów podmiotów gospodarczych z różnych krajów w celu realizacji określonego przedsięwzięcia gospodarczego w dłuższym okresie.Partnerzy tworzący spółkę joint venture wspólnie nią zarządzają i wspólnie - w relacji do wniesionych udziałów - ponoszą odpowiedzialność za jej działalność.Joint venture jest jedną z form organizacyjno - prawnych międzynarodowego aliansu (porozumienia) strategicznego przedsiębiorstw oraz rodzajem zagranicznych inwestycji bezpośrednich.Wspólne przedsięwzięcia typu joint venture mają z reguły na celu poszerzenie posiadanych rynków zbytu, zapewnienie dostępu do tańszych, źródeł zaopatrzenia, wspólne opracowanie i wymianę technologii, a także pokonanie barier celnych i administracyjnych ustanowionych przez kraj jednego z partnerów.

Do rejestru przedsiębiorców wpisywane są wszystkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą z wyjątkiem osób fizycznych

Cechy rejestru przedsiębiorców:

1.          zasada jawności formalnej – jest jawnością pełną, a nawet rozszerzoną, oznacza to, że każda osoba ma prawo wglądu do danych ujawnionych w rejestrze oraz do tak zwanych akt rejestrowych, dane wpisywane do rejestru podlegają ujawnieniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (jawność rozszerzona)

2.          zasada jawności materialnej – ujawnia się w dwóch cechach tego rejestru, zupełność rejestru wyraża się w tym, że dane wpisane do rejestru są kompletne przy czym funkcjonują dwa domniemania:

a.    domniemanie znajomości danych wpisywanych do rejestru

b.    domniemanie nieznajomości danych nie wpisywanych do rejestru

3.          zasada prawdziwości – dane wpisane do rejestru są prawdziwe, jeżeli osoba trzecia poniesie szkodę w skutek zarejestrowania nieprawdziwych danych przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność, chyba że wystąpił niezwłocznie o sprostowanie danych

Rejestr przedsiębiorców składa się z 6 działów:

Informacje ogólne o przedsiębiorcy (np. nazwa, siedziba)

Sposób reprezentacji, organy nadzorcze

Sprawozdania i bilanse z prowadzonej działalności gospodarczej

Zadłużenia spółki – jawność formalna i ograniczona

Powołanie kuratora

Rozwiązanie spółki, ogłoszenie upadłości, likwidacja spółki

Warunki do podjęcia działalności gospodarczej:

Wpis w odpowiednim rejestrze

Uzyskanie numeru REGON

Uzyskanie numeru NIP

Oznaczenie zakładu na zewnątrz (nazwa firmy, zwięzły przedmiot działalności)

Oznaczenie towarów lub usług świadczonych przez przedsiębiorcę

Obowiązek dokonywania rozliczeń pieniężnych za pomocą rachunku bankowego (art. 13)

Obowiązek zawiadomienia Urzędu Skarbowego o posiadaniu rachunku bankowego związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą, powiadamianie o każdorazowej zmianie konta (14 dni od zmiany)

Obowiązek uzyskania koncesji lub zezwolenia

KRS składa się z:

-Rejestru przedsiębiorców(spółki:jawne,partnerskie,komandytowe,komandytowo-akcyjne,z o.o,akcyjne,europejskie,spółdzielnie,przedsiębiorstwa państwowe,jednostki badawczo-rozwojowe,przedsiębiorstwa zagraniczne,towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych,oddziały przedsiębiorstw zagranicznych)

-Rejestru stowarzyszeń i innych organizacji społeczno zawodowych, fundacji publicznych, zakładów opieki zdrowotnej(stowarzyszenia,fundacje,publiczne zakłady opieki zdrowotnej,organizacje pożytku publicznego,inne organizacje społeczne i zawodowe)

-Rejestru dłużników niewypłacalnych.(dłużnicy niewypłacalni,wpisywani z urzędu oraz wpisywani na wniosek wierzyciela)

Prowadzony jest w systemie informatycznym przez sądy rejonowe, gospodarcze, mające siedzibę przy sądach okręgowych.

Funkcje KRS:

Informacyjna,kreatywna,ewidencyjna,środka kontroli ze strony sądu rejestrowego,ochronna,ujawniająca.

Zadania Centralnej Informacji KRS:

-utworzenie i eksploatacja połączeń Rejestru w systemie informatycznym,

-prowadzenie zbioru informacji Rejestru,

-udzielanie informacji z Rejestru.

-przekazywanie z urzędu organom samorządu gminnego, właściwym według miejsca zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy, danych z Rejestru o wpisaniu przedsiębiorcy i jego wykreśleniu wraz z adresem i przedmiotem jego działalności, w terminie 7 dni od dnia wprowadzenia tych danych do Rejestru.

->Centralna Informacja wydaje odpisy, wyciągi i zaświadczenia z Rejestru, które mają moc dokumentów wydawanych przez sąd.

->Centralna Informacja pobiera opłaty za udzielanie informacji oraz wydawanie odpisów, wyciągów lub zaświadczeń z Rejestru.

Wpisy do Rejestru podlegają obowiązkowi ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, chyba, że ustawa stanowi inaczej.

W przypadku rozbieżności między wpisem do Rejestru a ogłoszeniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym obowiązuje wpis w Rejestrze!

KRS: jest jawny, dla podmiotu wpisanego do Rejestru prowadzi się odrębne akta rejestrowe obejmujące w szczególności dokumenty stanowiące podstawę wpisu, Każdy ma prawo przeglądania akt rejestrowych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców,Akta sprawy dostępne są dla uczestników postępowania oraz za zezwoleniem przewodniczącego dla każdego, kto potrzebę przejrzenia dostatecznie usprawiedliwi. Na tych samych zasadach dopuszczalne jest sporządzanie i otrzymywanie odpisów i wyciągów z akt.,W aktach rejestrowych prowadzi się zbiór wzorów podpisów osób upoważnionych do reprezentowania podmiotu wpisanego do Rejestru. Od dnia ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym nikt nie może zasłaniać się nieznajomością ogłoszonych wpisów. Jednak w odniesieniu do czynności dokonanych przed upływem szesnastego dnia od dnia ogłoszenia podmiot wpisany do Rejestru nie może powoływać się na wpis wobec osoby trzeciej, jeżeli ta udowodni, że nie mogła wiedzieć o treści wpisu.

FIRMA:Jest to nazwa pod którą przedsiębiorca prowadzi przedsiębiorstwo.Pod firmą spółka może pozywać i być pozywaną.Każda nowa firma powinna odróżniać się dostatecznie od firm już istniejących w danej miejscowości, wpisanych lub zgłoszonych do rejestru.Firma korzysta z ochrony prawnej przed jej nieprawidłowym lub bezprawnym używaniem.Jest to ochrona publicznoprawna i cywilnoprawna.Ochrony publicznoprawnej udziela sąd rejestrowy, który powinien z urzędu czuwać nad należytym przestrzeganiem przepisów o firmie oraz nad tym, aby firmy używano w obrocie w brzmieniu zgodnym z obowiązującymi przepisami.Nieuczciwe korzystanie z cudzej firmy stanowi nadużycie i podlega karze grzywny.Firma jest dobrem osobistym jak nazwisko i wizerunek i jako takie podlega ochronie na podstawie przepisów art. 23 i 24 KC.

Regulacje sprzyjające obrotowi prawnemu:

-           zbywanie – można zbyć firmę, ale tylko z przedsiębiorstwem rozumianym jako kompleks majątkowy umożliwiający produkcję, świadczenie usług, towarów tej samej jakości ( np. wraz z linią technologiczną)

-           brzmienie – nie można sobie dowolnie dobierać nazwy (brzmienia) firmy.

Elementy firmy:rdzeń(korpus- np.Jan Kowalski),dodatki obowiązkowe(wskazujące rodzaj przedsiębiorcy np. spółka jawna;wskazujące sytuację prawną przedsiębiorcy np.w organizacji),dodatki nieobowiązkowe(np.Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe)

Rodzaje firm:osobowe(nazwisko lub nazwiska osób fizycznych np.Kowalski i Nowak sp.j);rzeczowe(lokalizacja,oznaczenie geograficzne np.Browar Dojlidy sp z o.o);fantazyjne(określenia nie związane z działalnością przedsiębiorcy,wyrazy obcojęzyczne np. Hortex Holding S.A);mieszane(złożone z różnych elementównp. Adidas Polska sp z o.o)

Zasady prawa firmowego:

1.jawności-firmę ujawnia się we właściwym rejestrze,chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej

2.jedności-przedsiębiorca nie może używać więcej niż jednej firmy

3.ciągłości-zmiana firmy wymaga ujawnienia w rejestrze,w razie przekształcenia osoby prawnej można zachować dotychczasową firmę z wyjątkiem określenia wskazującego formę prawną osoby prawnej, jeżeli uległa ona zmianie.

4.prawdziwości-firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy,przedmiotu działalności,miejsca działalności,źródeł zaopatrzenia.

5.wyłączności-firma przedsiębiorcy powinna odróżniać się dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku.

Zakaz zbycia firmy:firma jest związana z osobą przedsiębiorcy.Z tego powodu nie może być przedmiotem obrotu,przemiotem czynności rozporządzającej.Przedsiębiorca może upoważnić innego przedsiębiorcę do korzystania ze swej firmy jeżeli nie wprowadza to w błąd.Upoważnienie może obejmować tylko korzystanie z nazwy pod jaką działa przedsiębiorca w innym charakterze niż brzmienie firmy.

Roszczenia przysługujące z tytułu naruszenia prawa do firmy:

1.O zaniechanie działania zagrażającego prawu do firmy ( nie przysługuje gdy działania takie nie są bezprawne).

2.O złożenie oświadczenia w odpowiedniej formie i treści w razie naruszenia.

3.O usunięcie skutków naruszenia.

4.O naprawienie szkody majątkowej (tylko!) na zasadach ogólnych lub wydania korzyści osiągniętych z naruszenia przez osobę, która się naruszenia dopuściła.

Brak zadośćuczynienia z szkodę!!!!!!!

Prokura: 1.Pełnomocnictwem;2.Udzielanym przez przedsiębiorcę podlegającego wpisowi do rejestru;3.Obejmującym umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych;4.Związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa;5.Którego nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich (chyba, że przepis szczególny na to pozwala).

->Upoważnia z mocy prawa do wszystkich czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa zarobkowego, z wyjątkiem: zbywania przedsiębiorstwa, wydzierżawiania i ustanowienia na nim prawa użytkowania oraz zbywania i obciążania nieruchomości.

->Upoważnienie do dokonywanych wszystkich "czynności sądowych" oznacza, iż prokurent nie tylko otrzymuje pełnomocnictwo procesowe do reprezentowania spółki przed sądem, ale także do dokonywania czynności wykraczających poza takie pełnomocnictwo. Wyjątkiem są czynności wyraźnie wyłączone albo wymagające osobistego działania spółki, np. zgłoszenie wpisów do rejestru handlowego.

->Przez czynności pozasądowe rozumie się czynności związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa zarobkowego, a więc głównie zawieranie umów sprzedaży, najmu, o świadczenie usług itp.

->Prokurent może być ograniczony w samodzielnym działaniu przez ustanowienie tzw. prokury łącznej.Polega ona na tym, że spółka ustanawia dwóch lub więcej prokurentów z postanowieniem, że mogą oni działać tylko łącznie.Prokura oddziałowa-udzielana tylko w celu działania w sprawach mieszczących się w zakresie spraw wpisanych do rejestru oddziału przedsiębiorstwa.Prokura samodzielna-udzielona każdemu prokurentowi oddzielnie.

->Prawo ustanowienia prokurenta przysługuje osobom mającym prawo reprezentacji spółki. Ustanowienie prokury w spółce jawnej i komandytowej wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki, a w spółce z o.o. - zgody wszystkich członków zarządu. W spółce akcyjnej brak takiego ograniczenia.

->Udzielenie prokury wymaga formy pisemnej (pod rygorem nieważności)-ad solemnitatem. Powinno być zgłaszane przez zarząd do rejestru handlowego wraz ze wzorem podpisu prokurenta (złożonym wobec sekretarza sądowego lub notarialnie poświadczonym).

->Prokura wygasa w wyniku jej odwołania oraz upadłości spółki,także przez przekształcenie przedsiębiorcy,ogłoszenie upadłości,otwarcie likwidacji,śmierci prokurenta.Prokura może być w każdej chwili odwołana. Sposób odwołania określają przepisy lub umowa spółki, np. w spółce z o.o. ustanowienie prokury wymaga zgody wszystkich członków zarządu, natomiast do odwołania prokury wystarczy oświadczenie jednego członka zarządu

-> Prawo odwołania prokury nie podlega żadnym ograniczeniom. Umocowanie prokurenta do czynności prawnych w imieniu spółki wygasa z chwilą odwołania prokury, a wobec osób trzecich zgodnie z zasadą rękojmi prawdziwości danych ujawnionych w rejestrze - z chwilą jej wykreślenia z rejestru.Wygaśnięcie prokury podlega wpisowi do rejestru i po-winno być zgłoszone sądowi rejestrowemu przez zarząd spółki.

Uwaga! Śmierć przedsiębiorcy i utrata przez niego zdolności do czynności prawnej nie powodują wygaśnięci prokury.

Pełnomocnictwo – umocowanie do dokonywania czynności prawnych w czyimś imieniu

Rodzaje pełnomocnictwa:

Ogólne – upoważnienie do dokonywania czynności nie przekraczających zwykłego zarządu

Rodzajowe – do dokonywania czynności określonego rodzaju

Szczególne – do dokonania konkretnej czynności prawnej

SPÓŁKI przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu w szczególności przez wniesienie wkładu.

RODZAJE SPÓŁEK

1.Spółki osobowe – zaliczamy do nich: sp. cywilną, sp. jawną, sp. partnerską, sp. komandytową, sp. komandytowo-akcyjną,

2.Spółki kapitałowe – sp. z o.o. i sp. akcyjne, jednoosobowe

Spółki osobowe: Opierają się głównie na substracie osobowym; Brak osobowości prawnej, spółki osobowe posiadają tylko ułomna osobowość prawną; Osobista i solidarna odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki; w spółkach handlowych odpowiedzialność ta ma charakter subsydialny; Prowadzenie i reprezentacja są prawem i obowiązkiem każdego wspólnika

Spółki kapitałowe: Opierają się głównie na substracie kapitałowym; Posiadają osobowość prawną; Odpowiedzialność za zobowiązania ponosi tylko spółka całym swoim majątkiem; Prowadzenie spraw i reprezentacja spółki powierzona jest organom spółki

Spółka jednoosobowa:może być nią jedynie spółka z o.o oraz sp. akcyjna. której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza. Założycielem spółki jednoosobowej może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna.Spółka z o.o nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z o.o, a tym samym spółka akcyjna nie może być zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z o.o.Ustawodawca rozróżnia spółki jednoosobowe które od powstania miały charakter jednoosobowy i takie które przybrały taką postać dopiero w wyniku nabycia przez jednego wspólnika wszystkich udziałów bądź akcji.Do jednoosobowych spółek kapitałowych stosuje się ogólne przepisy dotyczące odpowiednich typów spółek. Oznacza to, że spółka jednoosobowa może powoływać zarząd a w przypadku spółki akcyjnej także radę nadzorczą, podczas gdy kompetencje gromadzenia wspólników przysługują jednemu wspólnikowi, a w przypadku walnego zgromadzenia akcjonariuszowi.

Spółki osobowe:

Spółka cywilna: Spółka cywilna jest spółką osobową, nie posiadającą osobowości prawnej. Nie może nabywać praw i zaciągać zobowiązań oraz pozywać i być pozywaną.Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego poprzez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Wkład może być wniesiony w formie pieniężnej, praw majątkowych (np. prawo autorskie) lub niepieniężnej, świadczenie usług (np. świadczenie własnej pracy).

Powstanie spółki:

Umowa spółki powinna być zawarta w formie pisemnej i może ją zawrzeć co najmniej dwóch wspólników.Niezachowanie tej formy nie czyni jednak umowy nieważnej,może natomiast spowodować trudności dowodowe co do faktu jej zawarcia.Wspólnikami mogą być osoby fizyczne lub prawne.Powstaje z chwilą zawarcia umowy lub wskazane jest to w umowie. Założenie spółki cywilnej nie wymaga wniesienia kapitału.

Majątek spółki (na który składają się układy wspólników oraz prawa i rzeczy wypracowane w trakcie trwania spółki) ma charakter współwłasności łącznej, oznacza to, że w czasie trwania spółki wspólnicy nie mogą rozporządzać swoimi udziałami w tym majątku. Jedyna drogą wycofania się ze spółki w trakcie jej trwania jest wypowiedzenie udziału.

Władze spółki: nie przewiduje się żadnych organów, każdy ze wspólników kieruje spółką. Każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki (ale można to zmienić w umowie, np. niektórych wspólników pozbawić tego prawa lub powierzyć prowadzenie osobom trzecim)

Zakres uprawnień:zwykłe czynności spółki – może je prowadzić każdy wspólnik bez uprzedniej uchwały wspólników, chyba że któryś ze wspólników wyrazi sprzeciw przed zakończeniem takiej sprawy, wówczas potrzebna jest uchwała wspólników

czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu – wymagana jest zgoda wszystkich wspólników;czynność nagła - każdy wspólnik może bez uprzedniej uchwały wspólników wykonać taką czynność, której zaniechanie mogłoby narazić spółkę na niepowetowane straty.

Prokura:nie ma możliwości udzielenia prokury, bo nie jest spółką handlową

Odpowiedzialność za zobowiązania: Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie, tej odpowiedzialności nie można wyłączyć umownie. Wspólnicy odpowiadają swoim własnym majątkiem (osobiście).

Spółka ulega rozwiązaniu na skutek:

- przyczyn przewidzianych w umowie (np. upływ czasu na jaki była zawarta)

- ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin