Karol Wielki - wspaniały władca.doc

(99 KB) Pobierz

Karol Wielki – wspaniały władca

Scenariusz z wykorzystaniem metody plakatu i burzy mózgów (giełdy pomysłów)

2x45 min

 

Cele lekcji:

Uczeń:

- wyszukuje informacje na podany temat, korzystając z różnych źródeł,

- porządkuje zgromadzone wiadomości według ustalonych kryteriów,

- zapoznaje się z tekstem „Wspaniały Karol Wielki” i fragmentem „Kroniki polskiej” Galla Anonima,

- określa nastrój przeczytanego utworu,

- opisuje sytuację przedstawioną w tekście,

- porównuje wizerunek Karola Wielkiego i Bolesława Chrobrego,

- ustala hierarchię cech przypisywanych władcy,

- prezentuje i uzasadnia własne zdanie,

- redaguje autocharakterystykę,

- korzysta ze słownika języka polskiego i encyklopedii.

 

Metody:

- metody aktywizujące – metoda plakatu, burza mózgów (giełda pomysłów),

- praca z tekstem,

- praca z materiałem ilustracyjnym,

- praca ze słownikiem.

 

Środki dydaktyczne:

- podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na czasie 1” (s. 84–85),

- karta pracy „Władcy dawniej i dziś”,

- słowniki języka polskiego, encyklopedie,

- arkusze papieru, kartki samoprzylepne, flamastry, klej, nożyczki, wizerunki Karola Wielkiego.

 

Przebieg lekcji:

Omawiane zagadnienia i czynności uczniów

 

1. Źródła historyczne o Karolu Wielkim.

- Odczytanie pracy domowej – przedstawienie najważniejszych dokonań Karola Wielkiego (ćwiczenie „Zanim przeczytasz...”, s. 84 podręcznika).

- Zapisanie na samoprzylepnych kartkach zasług Karola Wielkiego. Uporządkowanie ich według ważności i naklejenie na arkusz papieru po jednej stronie (przykładowy schemat plakatu zamieszczono w Materiałach dla nauczyciela).

 

2. Analiza treści fragmentu „Pieśni o Rolandzie”.

- Zapoznanie się z tekstem „Wspaniały Karol Wielki” (s. 84 podręcznika). Objaśnienie archaizmów występujących w przywołanym fragmencie.

- Wymienienie postaci ukazanych w utworze i ustalenie, kim są poszczególne osoby.

- Określenie nastroju przeczytanego fragmentu (ćwiczenie 1. „Po przeczytaniu...”,
s. 85) i podanie przyczyn takiej atmosfery.

- Realizacja ćwiczenia 5. „Po przeczytaniu...” ze s. 85 opisanie sytuacji przedstawionej w tekście „Wspaniały Karol Wielki”.

 

3. Wizerunek Karola Wielkiego.

- Wyszukanie w utworze słownictwa charakteryzującego Karola Wielkiego (ćwiczenie 2. „Po przeczytaniu...”, s. 85).

- Wyjaśnienie przy użyciu słownika języka polskiego znaczenia wyrazów ideał, idealny.

- Uzupełnienie plakatu dotyczącego Karola Wielkiego wypisanie cech króla jako idealnego władcy, przedstawienie jego literackiego wizerunku i zamieszczenie fotografii bądź ilustracji z podobizną monarchy.

 

4. Postać Bolesława Chrobrego.

- Opisanie wyglądu Bolesława Chrobrego na podstawie obrazu Jana Matejki (zadanie 1. z karty pracy).

- Przeczytanie fragmentu „Kroniki polskiej” Galla Anonima ze s. 85. Objaśnienie archaizmów znajdujących się w utworze.

- Uzupełnienie schematu nazwami zalet przypisanych polskiemu królowi (drugie polecenie ćwiczenia „Mam pomysł...”, s. 85).

- Wskazanie trzech najbardziej cenionych cech u władcy i uzasadnienie dokonanego wyboru.

 

5. Analiza porównawcza władców.

- Realizacja pierwszego polecenia ćwiczenia „Mam pomysł...” ze s. 85: porównanie opisu Bolesława Chrobrego z wizerunkiem Karola Wielkiego.

- Omówienie podobieństw i różnic w sposobie przedstawienia obu władców.

 

6. Współcześni władcy i przywódcy państw.

- Wykonanie zadania 2. z karty pracy: rozwiązanie krzyżówki.

- Ustalenie cech idealnego przywódcy państwa za pomocą burzy mózgów. Umieszczenie wszystkich pomysłów na tablicy i wskazanie dziesięciu najtrafniejszych. Zapisanie wybranych propozycji w zeszycie wraz z uzasadnieniem.

 

Zadanie domowe:

Napisz krótką, humorystyczną autocharakterystykę (trzecie polecenie ćwiczenia „Mam pomysł…”, s. 85).

 

Autor scenariusza:

Małgorzata Zych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiały dla nauczyciela

 

Przykładowy schemat plakatu dotyczącego Karola Wielkiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karta pracy

Władcy dawniej i dziś

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Imię i nazwisko

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .                            . . . . . . . . . . . . . . .

Data                                          Klasa

 

1. Uzupełnij tabelę informacjami na temat Bolesława Chrobrego.

 

Jan Matejko

„Portret Bolesława Chrobrego”

http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Matejko/Images/Pc_Boleslaw_Chrobry.jpg

 

 

Elementy opisu

Bolesław Chrobry

wiek (w przybliżeniu)

 

 

 

twarz

 

 

 

 

 

włosy

 

 

 

 

strój

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Korzystając ze słownika języka polskiego, dopisz wyjaśnienia do haseł. Następnie odpowiedz, jaki jest związek między podanymi wyrazami a władzą królewską.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.........................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

.........................................................................................................................................

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin