przepisy cz. 5.doc

(4756 KB) Pobierz



Pieczone ziemniaki

 

trudność: łatwe
czas: 1-30 min

 

SKŁADNIKI:

- nieduże ziemniaki - dowolna ilość, najlepiej takiej samej wielkości

- zioła (rozmaryn, tymianek, bazylia)

- sól

- pieprz

- olej lub oliwa z oliwek

 

PRZYGOTOWANIE:

Ziemniaki obrać. Jeśli są małe, to pozostawić je w całości, jeśli większe - przekroić na połówki. Wrzucić do osolonego wrzątku i gotować około 10 minut, żeby lekko zmiękły, ale nie ugotowały się. Włączyć piekarnik i nagrzać go do temperatury ok. 200 st. Wylać wodę z garnka, a garnkiem potrzasnąć energicznie kilka razy tak, by wierzchnia warstwa ziemniaków pokruszyła się lekko. Następnie ziemniaki wyrzucić na blachę do pieczenia, skropić obficie oliwą i posypać ziołami. Blachę wstawić do piekarnika na około pół godziny, co jakiś czas sprawdzając czy ziemniaki już są całkiem miękkie. Na ich powierzchni powinna utworzyć się smakowita skorupka.

 

 

 

 


ziemniaki

Bardzo chrupiące ziemniaki

 

Długo zapiekane, dla uzyskania naprawdę grubej i chrupiącej skórki. Lepsza wersja frytek.

 

Składniki 3 - 4 porcje:

- 1 kg ziemniaków (najlepiej sypkich, np. odmiany Vineta)
- 100 ml oliwy z oliwek*
- sól morska + jeśli mamy - gruboziarnista sól morska do posypania upieczonych ziemniaków

 

 

 

 

Przygotowanie:

Ziemniaki obrać i pokroić na kawałki (około 4 cm). Opłukać, włożyć do garnka i zalać zimną wodą. Posolić i zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować bez przykrycia lub z uchyloną pokrywą przez 12 minut.

W międzyczasie nagrzać piekarnik do 200 stopni. Podgrzać oliwę w rondelku (ma być bardzo gorąca, ale ma się jeszcze nie dymić). Ziemniaki odcedzić i włożyć z powrotem do garnka. Ustawić garnek z ziemniakami na małym ogniu, a po około 10 sekundach polać je gorącym olejem i delikatnie przemieszać. Ziemniaki wyłożyć na blachę do pieczenia, rozkładając je jedną warstwą w możliwie dużych odstępach. Polać resztą oliwy z garnka i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 15 minut, następnie przewrócić ziemniaki na drugi bok i znów piec przez 15 minut. Jeszcze raz przewrócić i piec przez 15 minut. Na koniec zwiększyć temperaturę do 220 stopni i piec ziemniaki na złoty kolor przez 10 minut (jeśli nadal ziemniaki nie będą zrumienione zgodnie z naszymi oczekiwaniami, można na kilka minut przełączyć piekarnik na funkcję grilla). Po upieczeniu ziemniaki posypać solą morską, jeśli mamy - gruboziarnistą.

 

 


placki_ziemniaczane05
Pieczone placki ziemniaczane

 

Pieczone w piekarniku klasyczne placki ziemniaczane z tartych ziemniaków. Z dodatkiem cebulki i natki pietruszki. Podane z kozim serem, wędzonym łososiem, pieczonym buraczkiem, orzeszkami pinii i kolendrą. Ale to tylko jedna z wielu opcji ich podania. Pieczone placki są zdrowsze od tych smażonych na tłuszczu, i jak dla mnie są też o wiele lepsze w smaku. Mają chrupiący, zrumieniony i dość sztywny spód, bardzo łatwo je więc wziąć do ręki. Są dobrą przekąską na przyjęcia. Placki można przygotować wcześniej i odgrzać przed podaniem. Dość długo zachowują swoje walory smakowe.  Mogą być podawane z kwaśną śmietaną lub z sosem grzybowym, czyli z dodatkami, podobnymi jak przy plackach ziemniaczanych smażonych na patelni.  Do surowych ziemniaków, oprócz tartej cebulki i dowolnych, świeżych ziół, można też dodać np. tarty żółty ser, ser pleśniowy lub tak jak ja próbowałam - ser kozi w roladzie. Eksperyment powiódł się, ale dodając ser, należy zmniejszyć ilość ziemniaków, aby placki nie były za grube i za bardzo wilgotne w środku.  Do surowych ziemniaków nie dodawałam soli. Placki doprawiłam już po ich upieczeniu. Do pieczenia wykorzystałam formę z wgłębieniami jak na muffiny, dzięki czemu miały podobny kształt i były dość równe. Wydaje mi się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby piec je na blasze do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia, ale tej wersji jeszcze nie próbowałam. Można przygotować większe placki i podać je na śniadanie, z ułożonym na wierzchu jajkiem sadzonym, szynką lub zrumieninym boczkiem. Większe placki to również dobry dodatek do dań głównych. Można na nich ułożyć kawałki mięsa lub ryby, np. grillowanego łososia. Bardzo polecam, u nas znikają w ciągu minuty :-)

 

Składniki, 12 placków:
280 g ziemniaków (starych, jesiennych)

1 mała cebulka szalotka
1 jajko
40 g masła, roztopionego
świeżo zmielony czarny pieprz


P
2 łyżki posiekanych świeżych ziół (np. natka pietruszki, tymianek lub szczypiorek)
 

Dodatki (przykładowo):
12 plasterków pieczonych buraczków (np. według TEGO przepisu)
3 łyżki orzeszków pinii, zrumienionych na patelni

80 g sera koziego w roladzie, pokruszonego
80 g łososia wędzonego, pokrojonego na kawałki
świeża kolendra do dekoracji lub inne świeże zioła
świeżo zmielony czarny pieprz
oliwa z oliwek extra virgin (niekoniecznie)

 

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Formę na muffiny z 12 wgłębieniami (o pojemności 1/2 szklanki), wysmarować cienko oliwą z oliwek. Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, włożyć do miski, dodać cebulkę startą na tarce o małych oczkach. Wymieszać z jajkiem, roztopionym masłem, świeżo zmielonym pieprzem oraz świeżymi ziołami.

Nakładać po 1 łyżce ziemniaków do wgłębień formy. Jeśli na dnie miski zbierze się sok, nie dodawać już go do placków.

Formę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 25 minut, na złoty kolor. W międzyczasie przygotować dodatki; obrać buraczki i pokroić je na cienkie plasterki, zrumienić orzeszki pinii. Placki wyjąc z piekarnika i posypać je solą morską. Na każdy placek położyć plasterek buraczka, kawałek wędzonego łososia, pokruszyć ser kozi i posypać orzeszkami pinii. Udekorować świeżą kolendrą i doprawić świeżo zmielonym pieprzem. Można skropić oliwą z oliwek, ale niekoniecznie. Placki można upiec wcześniej, podgrzać przed samym podaniem i nałożyć dodatki. Placki można też odgrzewać razem z dodatkami, ale bez świeżych ziół, które dodać przed samym podaniem.

 

 







Gnocchi ziemniaczane - gnocchi di patate

z ziemniaków gotowanych w mundurkach

 

Składniki, około 6 porcji:
1 kg ziemniaków (jesiennych - niemłodych, najlepiej odmiany „mącznej”, sypkiej)
1 łyżka soli
1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
100 g mąki pszennej
1 roztrzepane jajko

 

Przygotowanie:

Zagotować osoloną wodę w dużym garnku. Ziemniaki wymyć, nie obierać, nie nacinać skórki. Włożyć do garnka z wodą i gotować przez około 35 - 45 minut, do czasu aż będą miękkie. Ziemniaki odcedzić i jeszcze gorące obrać ze skórki. Od razu rozetrzeć dokładnie praską do ziemniaków lub zmielić w maszynce do mięsa.Jeszcze ciepłe wyłożyć na stolnicę lub blat kuchenny, dodać sól, pieprz, przesiać mąkę, zrobić dołek i wlać w niego jajko. Zgarniając składniki do środka, szybko połączyć je ze sobą w kulę, nie wyrabiając. Pokroić na kawałki, dłońmi rolować wałeczki o średnicy około 1,5 - 2 cm, podsypując odrobiną mąki w razie konieczności. Kroić w poprzek na 1 - 1, 5 cm kawałki. Gnocchi można pozostawić w takim kształcie lub zrobić na ich powierzchni wgłębienia widelcem - odciskając go wklęsłą stroną. We wgłębienia te będzie się zbierał sos jaki podamy do gnocchi. Gotować partiami w dużej ilości osolonej wody, wyławiać łyżką cedzakową jak tylko wypłyną na powierzchnię. Podawać jako dodatek do dań, z ulubionym sosem lub pesto oraz w przykładowych propozycjach znajdujących się poniżej.

 

                            oliwa + parmezan                               masło + szałwia                                sos pomidorowy bazylia

 

 

 

 



Ziemniaczki ze szczypiorkiem i śmietaną


Ziemniaki dokładnie myję, osuszam, doprawiam solą, pieprzem, suszonymi ziołami, np. bazylią, tymiankiem, oregano lub rozmarynem. Wysmarowuję dokładnie oliwą. Układam na blasze, na papierze do pieczenia, przykrywam folią aluminiową. Piekę w temperaturze 180, przez ok 45-60 minut w zależności od wielkości ziemniaków. W połowie pieczenia zdejmuję folię aluminiową, aby ziemniaki się zrumieniły.

 

 

 



Bataty - pieczone z tymiankiem

 

Najprostszy sposób na słodkie ziemniaki. Z piekarnika, tylko z solą i pieprzem, ewentualnie z dodatkiem tymianku lub też z innymi ulubionymi suszonymi ziołami i przyprawami, jak papryka w proszku (słodka czy pikantna).

 

 

 

 

Składniki:
1 kg batatów (patatów, słodkich ziemniaków)
sól morska
świeżo zmielony czarny pieprz



2 łyżki oliwy z oliwek
gałązki świeżego tymianku (opcjonalnie)

Przygotowanie:
Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Bataty umyć, osuszyć i pokroić na kawałki. Oprószyć solą, pieprzem i wysmarować oliwą z oliwek. Blachę do pieczenia wyłożyć folią aluminiową i ułożyć ziemniaki. Piec do miękkości przez około 30 - 40 minut (sprawdzić widelcem). Pod koniec pieczenia na ziemniakach ułożyć gałązki tymianku, aby się lekko podsuszyły i nadały aromatu.

 


Szybkie ziemniaki z przyprawą grillową. Smaczne ziemniaczki opiekane.

Szybkie ziemniaki opiekane:

Ziemniaki gotuję w lekko osolonej wodzie, prawie do miękkości, aby były jeszcze lekko twardawe. Odcedzam, osuszam, kroję na kawałki, wysmarowuję oliwą i posypuję przyprawą grillową. Układam na blaszce do pieczenia wyłożonej folią lub pergaminem, wkładam na kilka minut pod rozgrzany grill w piekarniku. Wyjmuję w momencie gdy ziemniaki ładnie się zrumienią.

 

 



Kluski ziemniaczane kopytka

 

ziemniaki 50 dag

mąka pszenna 20 dag

mąka ziemniaczana 10 dag

jajka 2 szt

sól

 

Ziemniaki umyć, obrać, opłukać, wrzucić do wrzącej osolonej wody, ugotować, odcedzić i póki gorące utłuc , pozostawić do ostudzenia.  Do zimnej masy ziemniaczanej dodać przesianą mąkę i mąkę ziemniaczaną oraz jaja, wymieszać i szybko zagnieść ciasto. Stolnicę posypać mąką. Ciasto podzielić na niewielkie części, z których należy formować wałki, spłaszczać nożem i krajać skośne niewielkie kluseczki. Natychmiast po uformowaniu gotować, wrzucając do wrzącej osolonej wody.  Podawać jako dodatek do potraw mięsnych lub jako samodzielną potrawę z dodatkiem sosów i utartego sera lub z roztopionym masełkiem i przyrumieniona bulka tarta.



Kopytka dyniowo-ziemniaczane

trudność: łatwe
czas: 1-30 min

SKŁADNIKI:
1 szkl. ugotowanych zmielonych ziemniaków

1-1,5 szkl. upieczonego miąższu dyni

ok. 3 szkl. mąki

1 duże alb 2 małe jajka

1/3 łyżeczki mielonej kurkumy

trochę mąki do podsypywania stolnicy

do gotowania: osolony wrzątek

 

PRZYGOTOWANIE:

Dynię najlepiej upiec, nie będzie wodnista. Można ją też udusić, ale wtedy trzeba dobrze odcisnąć z nadmiaru wody. Upieczony miąższ musimy zmielić albo przetrzeć przez sito (można użyć praski, malaksera...). Zmielone ziemniaki i zmieloną dynię mieszamy razem, dodajemy kurkumę, jajko i 2-2,5 szkl. mąki, zagniatamy miękkie ciasto ew. dosypując resztę mąki. Ciasto dzielimy na kilka części i z każdej formujemy wałeczek turlając po stolnicy. Lekko spłaszczamy i kroimy ukośne kluski. Wrzucamy partiami na osolony wrzątek, mieszamy a kiedy wypłyną i woda zawrze ponownie wyławiamy łyżką cedzakową. Podajemy z dowolnym sosem. Żółty kolor klusek zależy w dużej mierze od odmiany dyni - wybierajmy, w miarę możliwości, taką o pomarańczowym miąższu. Można też dodać nieco więcej kurkumy, nie zmienia smaku a ładnie barwi. Podałam czas przygotowania przy założeniu, że ziemniaki i dynię mamy już ugotowane i zmielone.

 

 



Sałatka z pieczonej marchewki z awokado

 

Składniki:
około ½ kg marchewki
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka chili w płatkach
½ łyżeczki suszonego tymianku
sól, pieprz, oliwa
2 łyżki octu winnego białego lub czerwonego
2 awokado
1 pomarańcza
1 cytryna
2 garście warzyw liściowych (miałam akurat tylko sałatę lodową i też było ok.)
po 2 łyżki uprażonego sezamu i słonecznika

 

Marchewkę obieram i gotuję w osolonej wodzie około 10 minut. Wyjmuję i kroję na zapałkę (albo tak jak mi wyjdzie, bo są jeszcze ciepłe). W czasie, gdy marchewki się gotują miażdżę ząbki czosnku, wyjmuję z łupiny i bardzo drobniutko siekam. Dosypuję do nich kumin, chili, tymianek, sól i pieprz, wlewam około 1 łyżki octu winnego i dolewam kilka łyżek oliwy. Wszystko dokładnie mieszam.  Włączam piekarnik i ustawiam na 180 stopni. Wykładam blachę papierem do pieczenia. Marchewkę dokładnie obtaczam w zaprawie z oliwy i przypraw, rozkładam na blasze. Obok kładę przekrojone na pół (przekrojoną stroną do dołu) pomarańczę i cytrynę. Wszystko piekę 20-30 minut – zależy od wielkości i wieku marchewki. Wyjmuję pestki z awokado, obieram i kroję na plastry. Jeśli marchewka jeszcze nie jest gotowa, to lekko skrapiam awokado cytryną, żeby nie ściemniało.  Rozkładam sałatę i awokado na półmisku. Na to wykładam upieczoną marchewkę. Przy dressingu staram się uważać, bo muszę wycisnąć sok z upieczonych połówek cytryny i pomarańczy. Do tego dodaję oliwę, mniej więcej tyle ile wyszło soku. Na koniec jeszcze około łyżki octu winnego oraz sól i pieprz. Polewam dressingiem warzywa. Wszystko posypuję uprażonymi ziarnami. Warto było.


Panierowane kulki z cielęciny. Kulki z mięsa i kaszy, panierowane w bułce tartej, w okruszkach chleba. Breadcrumbs. Danie z panierką. Mięsne szaszłyki, przepis i zdjęcia szaszłyków z mielonego mięsa cielęcego. Szaszłyki dla dzieci, kulki z mięsa cielęcego, brokuły i ziemniaczki.
Szaszłyki drobiowe z ziemniakami i brokułem z sosem miętowym

 

Szaszłyki z pulpecików z mielonych piersi drobiowych, małych ziemniaczków i brokuła. Moja propozycja dodatku do szaszłyków to sos miętowy. Mięso na pulpeciki można przygotować wcześniej, tak samo sos miętowy. Przed samym podaniem zrobić szaszłyki i zapiec w piekarniku.

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin